Jakie pokarmy zawierają jod

Jod na pierwiastek, który uczestniczył w wielu badaniach i na egzaminach. Jest to szczególnie korzystne w przypadku sytuacji.

  • Dla pełnej funkcjonalności tarczycy. Wspomaganie hormonów biorących udział w procesach metabolicznych i reakcjach adaptacyjnych.
  • Normalizacja metabolizmu podskórnych zejście tłuszczowej. Zapobiega pojawianiu się cellulitu.
  • Do normalnego funkcjonowania układu nerwowego. Wspomaga wzrost komórek nerwowych, wspomnienia nastrój, łagodzi drażliwość, zmęczenie.
  • Za harmonijny neuropsychologiczny i fizyczny rozwój dzieci. Zapobiega rozwojowi wad wrodzonych.
  • Uczestniczy w metabolizmie lipidów i węglowodanów.
  • Poprawia stan włosów, zębów, paznokci.

Pod wpływem tego minerału powstają takie hormony jak tyroksyna, trójjodotyronina i dijodotyronina. Są niezbędne do regulacji metabolizmu energetycznego w komórkach, eliminacji szkodliwych substancji, walki z infekcjami oraz prawidłowego funkcjonowania trzustki. Dzięki hormonom tarczycy zapewniona jest wymiana ciepła, a intensywność oddychania jest monitorowana. Jod jest aktywnym uczestnikiem syntezy fagocytów i białek. Uczestniczy w budowie tkanki kostnej i chrzęstnej, wpływa pozytywnie na wydolność i aktywność mózgu.

Dzienne zapotrzebowanie

Jakie pokarmy zawierają jod

Zapotrzebowanie na jod zależy od wieku, płci, warunków środowiskowych i stanu zdrowia. W okresie dojrzewania, ciąży lub hipotermii organizm potrzebuje więcej minerałów. Jeśli dzienna norma jodu dla osoby dorosłej wynosi 150 mcg, kobiety w ciąży i karmiące potrzebują co najmniej 200 mcg.

W sumie organizm zawiera aż 25 mg tego minerału. Ponad połowa tej objętości znajduje się w tarczycy, około 5–10% we krwi. Aby obliczyć stawkę dzienną, wystarczy pamiętać o proporcji: 3 μg jodu na 1 kg masy ciała. Na tej podstawie 50 mcg mikroelementu wystarczy dla dzieci poniżej pierwszego roku życia, od 1 do 2 lat – 75 mcg, od 2 do 6 lat – 90 mcg, od 7 do 12 lat – co najmniej 120 mcg.

Deficyt i nadpodaż

Brak jodu prowadzi do poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu organizmu. Do najczęstszych przyczyn braku minerału należy niewłaściwie skomponowana dieta, brak owoców morza, zaburzenia metabolizmu jodu, przyjmowanie leków utrudniających wchłanianie pierwiastka śladowego, zanieczyszczenie środowiska oraz duża wrażliwość na alergeny.

W przypadku braku jodu tarczyca jako pierwsza cierpi. Traci aktywność, co prowadzi do rozwoju niedoczynności tarczycy objawiającej się obrzękiem błon śluzowych, spowolnieniem metabolizmu i starzeniem się skóry. Nadmierna zawartość jodu jest przyczyną nadczynności tarczycy. Na tym tle pojawia się choroba Gravesa-Basedowa i wole endemiczne.

Niedobór jodu wywołuje rozwój wielu negatywnych zjawisk.

  • Niestabilność emocjonalna, której towarzyszy senność, drażliwość lub apatia, letarg, zapomnienie, smutek, nieuzasadniony zły nastrój.
  • Niski poziom hemoglobiny.
  • Problemy z sercem: arytmia, podwyższone ciśnienie krwi lub miażdżyca.
  • Obrzęk wokół oczu, twarzy lub dłoni. Bóle mięśni, rwa kulszowa, osłabienie.

U dzieci długotrwały brak jodu prowadzi do opóźnień w rozwoju umysłowym, umysłowym i fizycznym. Brak pierwiastka śladowego w czasie ciąży staje się przyczyną kretynizmu dziecka, poważnych naruszeń tworzenia układu kostnego i mózgu. We wczesnych stadiach niedobór jodu może wywołać poronienie i odklejenie łożyska, a podczas laktacji słabą produkcję mleka.

Najczęściej na brak tego minerału wskazuje utrata apetytu, zmęczenie, osłabienie lub zły nastrój, problemy ze słuchem, problemy z pamięcią, nawracające bóle głowy, silna utrata włosów, próchnica lub nadmierna suchość skóry, częste przeziębienia lub choroby wirusowe, słabe ciepło tolerancja, duszność i bolesne doznania w sercu.

Nadmiar jodu jest bardzo rzadki. Zwykle towarzyszą mu oznaki przeziębienia, pokrzywka i inne reakcje alergiczne. Może wzrosnąć produkcja śluzu.

Produkty – liderzy pod względem zawartości jodu

Aby zachować równowagę jodu, musisz wybrać odpowiednią żywność. Wśród liderów pod względem zawartości mikroelementu są owoce morza i owoce: banany , cytrusy, arbuz , melon, jabłka , winogrona , persymony i truskawki . Na liście warzyw na czele stoją bakłażany, cebula , czosnek , rzodkiewka i szpinak. Jest dużo jodu w orzeszkach ziemnych, kukurydzy, grzybach, fasoli, kefirze i czekoladzie.

Tabela zawartości jodu w żywności
Nazwa Treść, mcg
Mięso z kalmarów 300
Wodorost 300
Morszczuk, mintaj, plamiak 150
Winogrona 8
czosnek 9
Rzodkiewka 8
Marchewka pięć
fasolki 12
Proso dziesięć
Kasza jęczmienna 9
Owsianka 8
soczewica cztery
Kefir, jogurt, mleko, jogurt 9
Tłusta śmietana 7
Mleko skondensowane 7
Krakersy dziesięć
Jajka 20
Filet z kurczaka 6
Pistacje dziesięć
Wątróbka wołowa 6

Należy pamiętać, że pierwiastki śladowe bardzo szybko odparowują, zwłaszcza po ugotowaniu. Aby uzupełnić niedobór minerałów solą jodowaną, należy ją dodawać do gotowych posiłków i przechowywać w hermetycznym pojemniku. Nie zaleca się używania soli dłużej niż 3-4 miesiące, w przeciwnym razie jod w ogóle nie pozostanie w niej.

Niektóre owoce i jagody zawierają jod – banany, cytrusy, arbuzy, melony, jabłka, winogrona, persymony i truskawki.

Jedną z najbogatszych w jod potraw są wodorosty. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jego stosowanie prowokuje produkcję hormonów tarczycy. Towarzyszy temu zwiększone wykorzystanie tlenu przez komórki, co może powodować negatywne konsekwencje w obecności nowotworów złośliwych.

Produkty antagonistyczne

W przeciwieństwie do pokarmów bogatych w jod, inne hamują wchłanianie mikroelementu. Jeśli Twoim celem jest uzupełnienie tego niedoboru, wyeliminuj z diety warzywa kapustne: brokuły, kapustę, kalafior i brukselkę. Nasiona lnu i produkty sojowe zaburzają wchłanianie jodu. Dlatego kupując półprodukty, zwróć uwagę na ich skład. Czasami dodaje się do nich soję jako substytut mięsa.

Lista produktów zawierających jod jest dość długa. W razie potrzeby dzienne zapotrzebowanie na pierwiastek można uzupełnić, jedząc 5 nasion jabłek (pod warunkiem, że owoce rosną na glebie bogatej w minerały). Przed włączeniem do diety jakiejkolwiek żywności zawierającej jod skonsultuj się z lekarzem i upewnij się, że taka dieta jest Ci potrzebna.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author