Dlaczego szparagi są przydatne dla organizmu

Gatunki szparagów

Szparagi lub szparagi to wieloletnia roślina należąca do rodziny szparagów i jest najbliższym krewnym cebuli i czosnku. Krzew wytwarza długie, soczyste i gęste pędy o drobnych igłowatych liściach o różnych odcieniach – od białawego do fioletowego. Te pędy zawierają wiele witamin i pierwiastków śladowych, dlatego są używane w kuchni i medycynie.

Odmiany szparagów

Istnieje kilka odmian szparagów:

 • Zielony . Najpopularniejszy rodzaj szparagów, ponieważ zbiera się go przez cały rok. Tak więc warzywo jest zawsze dostępne nie tylko zamrożone, ale także świeże. Szparagi zielone to młode pędy krzaczastej rośliny rosnącej na zewnątrz. Po ugotowaniu pozostaje soczysty i chrupiący. Zielona odmiana warzyw zawiera więcej witamin i minerałów niż jej odpowiedniki.
 • Biały . Dojrzewa od marca do czerwca i jest sezonowym przysmakiem. Krzew podczas wzrostu całkowicie poddaje się pagórkowatości z dobrze nawożoną luźną glebą. Taka manipulacja w ogrodzie pozwala chronić roślinę przed światłem słonecznym, dzięki czemu pędy są białe. Koszt tego szparaga jest wysoki, ponieważ trudno go uprawiać. W przeciwieństwie do zielonych szparagów smakuje delikatniej.
 • Fioletowy . Jest to najrzadsza i dość niezwykła odmiana, o lekko gorzkim smaku. Uprawiane w ciemności z krótkimi sesjami słonecznymi. Po ugotowaniu fioletowe szparagi zmieniają kolor na zielony.
 • Soja (roślina strączkowa) . Jest to produkt, który otrzymuje się po obróbce cieplnej nasion soi. Jest często stosowany w żywności dietetycznej.

Szparagi sojowe są również znane jako koreańskie szparagi. Nie jest to odmiana z rodziny szparagów, ale pianka, która jest usuwana z gotującego się mleka sojowego podczas przygotowywania rozdrobnionych ziaren soi, a następnie przetwarzana przy użyciu odpowiedniej technologii.

Skład i zawartość kalorii

Szparagi każdej odmiany są bogate w cenne witaminy i minerały, co widać w poniższej tabeli:

Substancja

Stężenie na 100 g

Witaminy

A

82,8 mcg

B1 (tiamina)

0,1 mg

B2 (ryboflawina)

0,1 mg

B3 (niacyna, witamina PP)

1,1 mcg (40% witaminy ZDS)

B9 (kwas foliowy)

262 m²

C

20,2 mg

ORAZ

1,9 mg

Beta-karoten (prowitamina A)

0,6 mg

Makro i mikroelementy

Żelazo

1 mg

Potas

195,8 mg

Wapń

21 mg

Magnez

20,2 mg

Sód

2 mg

Fosfor

62,1 mg

Skład chemiczny

Woda

93 gramy

Węglowodany

3 gramy

Disacharydy i monosacharydy

2,2 g

Białko

2 gramy

Błonnik pokarmowy

1,5 grama

Skrobia

1 gram

Popiół

0,5 grama

Kwasy organiczne

0,1 g

Tłuszcze

0,1 g

Zawartość kalorii

21 kcal

Należy zauważyć, że dokładny skład szparagów różni się nieznacznie w zależności od konkretnej odmiany:

 • szparag sojowy jest bogaty w witaminy B, D i E, lecytynę (uczestniczy w procesach regeneracji komórek, pomaga normalizować pracę układu nerwowego i mózgu) oraz cholinę (zwiększa odporność komórek na szkodliwe czynniki);
 • białe szparagi są bogate w witaminy A, B1, C i E, wapń, potas i fosfor;
 • Najbogatszy skład mają szparagi zielone – zawierają witaminy A, B1, B2, B4, B9, E, C, K, wskazane w tabeli mikro- i makroelementy, a także mangan, miedź, selen i niacynę.

Szparagi na blasze do pieczenia

Korzystne cechy

Ze względu na zawartość masy pożytecznych pierwiastków szparagi są szczególnie przydatne dla organizmu, łatwo się wchłaniają i mogą być stałym składnikiem żywienia. Jakie dokładnie są zalety warzywa, dowiemy się dalej.

Ogólna korzyść

Jedzenie szparagów w żywności jest szczególnie korzystne dla organizmu, ponieważ warzywo ma następujące właściwości:

 • Dodaje energii . Mimo niskiej kaloryczności szparagi zawierają węglowodany, które dostarczają niezbędnej do codziennej pracy energii i witalności.
 • Oczyszcza organizm . Szparagi aktywują pracę nerek dzięki zawartości soli potasowych i kwasu szparagowego, ułatwiając tym samym usuwanie produktów rozpadu. Ponadto zawiera substancje balastowe, które wspomagają usuwanie toksyn i toksyn.
 • Działa moczopędnie . Wynika to z obecności potasu w warzywach. Dzięki temu efektowi szparagi mogą być stosowane na problemy z oddawaniem moczu, zapalenie gruczołu krokowego, obrzęki i cukrzycę.
 • Poprawia trawienie . Szparagi zawierają grube nierozpuszczalne włókna, które mają pozytywny wpływ na mikroflorę jelitową, zmniejszają produkcję gazów i zwiększają napięcie mięśni jelit.
 • Stymuluje diurezę . Szparagi pomagają zwiększyć wydalanie moczu, co można tłumaczyć obecnością w ich składzie kwasu asparaginowego.
 • Wspomaga pracę układu krążenia . Szparagi zawierają kumaryny – substancje wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, regulujące krzepliwość krwi i zapobiegające powstawaniu zakrzepów krwi. Dodatkowo zawiera asparaginę, która rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi, usuwa amoniak z organizmu oraz stymuluje mięsień sercowy, dlatego szparagi polecane są do stosowania przez osoby po zawale serca. Magnez, potas i żelazo mają również korzystny wpływ na serce i naczynia krwionośne.
 • Normalizuje poziom cholesterolu . Szparagi zawierają saponiny, które mogą przywrócić metabolizm lipidów i obniżyć poziom cholesterolu.
 • Usuwa flegmę . Saponiny podrażniają błonę śluzową żołądka i powodują zwiększone wydzielanie wszystkich gruczołów. W rezultacie plwocina upłynnia się, dzięki czemu oskrzela można oczyścić ze śluzu, który utworzył się na drzewie oskrzelowym.
 • Poprawia widzenie . Dzięki zawartości beta-karotenu szparagi poprawiają widzenie. Dodatkowo karoteny zapobiegają rozwojowi nowotworów i poprawiają kondycję skóry.
 • Wspiera tkankę kostną . Szparagi są bogate w minerały, w tym wapń i fosfor. Pomagają wzmocnić tkanki (kości, budowanie).
 • Przyspiesza procesy regeneracji . Cynk w szparagach pomaga leczyć rany i wzmacniać tkankę łączną.
 • Działa uspokajająco . Szparagi pomagają normalizować układ nerwowy, działając uspokajająco, ponieważ zawierają magnez.
 • Zapobiega różnym chorobom . Kwas nikotynowy lub witamina PP zapobiega i leczy pelagrę (rodzaj niedoboru witamin), zapalenie wątroby, marskość wątroby, miażdżycę. Ponadto witamina pomaga rozluźnić naczynia krwionośne, obniżyć ciśnienie krwi i poprawić krążenie krwi. Szparagi zawierają również kwas foliowy, który wspomaga zdrowie komórek i zapobiega chorobom wątroby.
 • Poprawia kondycję skóry . Sok szparagowy, ze względu na zawartość dużej ilości przeciwutleniaczy, wykorzystywany jest w celach kosmetycznych. Produkt działa złuszczająco, oczyszczająco i zmiękczająco. Dodatkowo szparagi zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Szparagi pozytywnie wpływają na układ nerwowy, serce, naczynia krwionośne, krążenie krwi, narządy przewodu pokarmowego i oddechowego. Dodatkowo produkt wspiera zdrowie układu moczowo-płciowego.

Dobroczynne właściwości szparagów opisuje program „Najważniejszy”:

Jak to jest przydatne dla kobiet?

Szparagi są niezwykle korzystne dla kobiecego organizmu. Wspomaga tworzenie hormonów płciowych, a podczas menstruacji zmniejsza wzdęcia i bóle, działa kojąco, poprawia nastrój i łagodzi zespół przewlekłego zmęczenia. Ponadto warzywo zawiera jod, który jest przydatny dla wszystkich kobiet.

Szczególną uwagę należy zwrócić na korzyści płynące ze szparagów w czasie ciąży. Dzięki zawartości kwasu foliowego wspomaga rozwój płodu w łonie matki, walczy z wadami wrodzonymi i innymi problemami z sercem.

Kobiety planujące urodzenie dziecka powinny regularnie zażywać kwas foliowy na kilka miesięcy przed poczęciem, aby 5-krotnie zmniejszyć ryzyko rozwoju różnych wad u dziecka.

Jak to jest przydatne dla mężczyzn?

Szparagi mają szczególne znaczenie dla mężczyzn, ponieważ pobudzają ich pożądanie seksualne i pomagają zwiększyć potencję.

Mężczyźni mogą również stosować szparagi jako lekarstwo na kaca. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z koreańskiego instytutu sok warzywny składa się z pierwiastków i aminokwasów, które przyspieszają rozkład produktów rozpadu alkoholu, pomagając w ten sposób wyeliminować objawy kaca.

Przeciwwskazania i szkody

Pomimo wszystkich korzyści, szparagi spożywane w dużych ilościach mogą być szkodliwe:

 • poprawia pracę nerek iw rezultacie nadaje moczowi nieprzyjemny zapach, ponieważ jest to 94% wody;
 • powoduje rozwój cukrzycy.

Ponadto istnieją wskazania, w których warto zrezygnować ze stosowania szparagów. Obejmują one:

 • indywidualna nietolerancja substancji zawartych w tej roślinie;
 • zwiększona skłonność do alergii (u niektórych osób z tym problemem nawet prosty kontakt ze szparagami może wywołać pokrzywkę);
 • wrzód żołądka i dwunastnicy;
 • ostre choroby przewodu pokarmowego, ponieważ szparagi podrażniają błonę śluzową żołądka;
 • predyspozycja do kamicy moczowej, ponieważ stosowanie szparagów może prowadzić do nadmiaru soli kwasu szczawiowego i wywołać rozwój choroby;
 • ostre zapalenie pęcherza, zapalenie gruczołu krokowego;
 • reumatyzm stawowy.

Jeśli nie ma przeciwwskazań, szparagi można śmiało stosować nie tylko w kuchni, ale także w kosmetologii i medycynie.

Jak wybrać i przechowywać?

Kupując szparagi w sklepie należy zwrócić uwagę na ich świeżość, o czym świadczą następujące znaki:

 • łodygi szparagów są gładkie, delikatne, elastyczne i mają lekko połyskliwy połysk;
 • pędy są twarde i mają zamknięte główki;
 • jeśli pocierasz pędy o siebie, powinno być skrzypienie jak świeżo umyte szkło;
 • miejsca cięcia są suche i świeże, nie wyglądają na suche.

Jeżeli w ogrodzie uprawia się szparagi , to młode pędy należy wiosną gotować do spożycia, uwzględniając przy tym pewne różnice w zależności od przynależności odmianowej rośliny:

 • zbierać białe pędy szparagów, gdy są w ziemi, aby zachowały swoją kruchość i miękkość (dolną część pędów należy obrać nożem do ziemniaków);
 • zbierać zielone pędy szparagów, gdy dorosną do 20 cm, nabierają grubszej struktury, stają się zielone, elastyczne i gładkie (trzeba odciąć twardą część ogonka o długości 2-3 cm).

Świeża żywność powinna być przechowywana w dolnej komorze lodówki przez 3-4 dni. Jeśli zaktualizujesz plastry i zanurzysz kiełki w wodzie, można je przechowywać przez około 5-7 dni. Jeśli prześwietlisz szparagi, stracisz swoje użyteczne właściwości. W przypadku długotrwałego przechowywania szparagi można zamrozić, ale najpierw należy je ugotować.

Szparagi w lodzie

Do celów leczniczych wykorzystuje się kłącza, trawy i owoce szparagów, dlatego należy zwrócić uwagę na ich zbiór:

 • Zbieraj korzenie wczesną wiosną lub jesienią, gdy część nadziemna więdnie. Trzeba je wykopać, oczyścić z ziemi, opłukać pod bieżącą wodą i pokroić na kawałki. Susz je na zewnątrz pod baldachimem, rozprowadzając cienką warstwą na papierze lub tkaninie. Korzenie można również suszyć w piekarniku rozgrzanym do 45 stopni. Suszone surowce można przechowywać do 2 lat.
 • Młode pędy zbierać w okresie kwitnienia – wiosną lub wczesnym latem. Odciąć blaty o długości około 30 cm, wysuszyć na zewnątrz w cieniu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Rozłóż trawę cienką warstwą na papierze lub szmatce.
 • Zbiór owoców po pełnym dojrzeniu – od sierpnia do września. Musisz działać na tej samej zasadzie, co podczas zbierania pędów.

Przechowuj półfabrykaty w papierowych lub płóciennych workach, a także w drewnianych pojemnikach.

Zastosowanie szparagów w medycynie

W medycynie ludowej szeroko stosuje się szparagi. Konkretny środek na jego podstawie dobierany jest w zależności od tego, jaką dolegliwość ma być leczona.

Napar z kłączy jest stosowany jako środek moczopędny na takie dolegliwości:

 • obrzęk;
 • choroba kamicy nerkowej;
 • zapalenie pęcherza;
 • szczególnie trudne oddawanie moczu;
 • ból naczyniowy;
 • artretyzm;
 • reumatyzm.

Napar z korzeni stosuje się również przy tachykardii i epilepsji, ale już jako środek uspokajający.

Na bazie korzeni przygotowywany jest również wywar o działaniu uspokajającym, który stosuje się przy problemach takich jak:

 • nerwice;
 • histeria;
 • cukrzyca (rosół obniża poziom cukru we krwi);
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek;
 • zapalenie pęcherza;
 • choroba kamicy moczowej;
 • gruczolak prostaty.

Napar z części podziemnej i młodych pędów można leczyć na choroby żołądka, ale napar z części nadziemnej jest przydatny przy chorobach nerek, pęcherza i serca.

Wywar z owoców jest szczególnie wskazany w przypadku patologii takich jak:

 • biegunka;
 • czerwonka;
 • impotencja.

Ponadto nasiona szparagów można stosować jako środek moczopędny. Na ich podstawie zostanie również przygotowany napar, który wspomaga walkę z impotencją oraz pomaga oczyścić organizm z toksyn i toksyn.

Oto przepisy lecznicze na bazie szparagów:

 • Zmiel korzeń, trawę i młode pędy. Wymieszaj i weź 1 łyżkę. l. mieszankę wrzucić do termosu i zalać 200 ml wrzącej wody. Napełnij kompozycję przez kilka godzin, a następnie używaj co 2-3 godziny na 1 łyżkę. l. Taki napar można również stosować zewnętrznie, robiąc na ich bazie kompresy na wysypkę na skórze.
 • Zmiel 60 g korzeni i zalej 1 litr wrzącej wody. Schłodzić i wziąć 1 łyżkę. l. trzy razy dziennie. Ten napar jest skuteczny w przypadku zapalenia stawów i reumatyzmu.
 • Zmiel pędy, weź 3 łyżeczki. surowców i zaparzyć 1 szklanką wrzącej wody. Pij 1-2 łyżki. l. trzy razy dziennie. Przebieg leczenia wynosi 3-4 tygodnie. Lek pomaga w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego.
 • Żucie kawałka świeżego korzenia, aby złagodzić ból zęba, ponieważ ma działanie przeciwbólowe.
 • Regularnie jedz gotowane lub puszkowane pędy, aby zapobiec atakom serca i udarom.

Danie ze szparagami

Należy zauważyć, że w aptece można kupić produkty zawierające szparagi, które pomagają normalizować ciśnienie krwi, spowalniać tętno, zwiększać wydalanie moczu i rozszerzać naczynia obwodowe. Takie leki są często przepisywane na choroby układu sercowo-naczyniowego, obrzęki i obrzęki kończyn dolnych.

W wielu krajach ekstrakt ze szparagów podaje się dożylnie przy nadciśnieniu i zaburzeniach rytmu serca.

Zastosowanie w dermatologii i kosmetologii

W dermatologii szparagi stosuje się w kompleksowym leczeniu pęcherzowego zapalenia skóry, ponieważ ma działanie przeciwzapalne. Ponadto kłącze i młode pędy przydają się przy problemach takich jak:

 • dermatozy alergiczne;
 • ropne zapalenie skóry;
 • bielactwo nabyte;
 • liszaj płaski;
 • łuszczyca.

Ponadto kłącze rośliny jest używane jako oczyszczacz krwi w przypadku patologii skóry, takich jak egzema i skaza wysiękowa.

Szparagi są również wykorzystywane w kosmetologii, aby wpływać na starzenie się komórek skóry, ponieważ zapobiegają ich starzeniu się i utrzymują młodość. W tym celu salony SPA przygotowują maseczki na skórę i szyję na bazie młodych pędów szparagów. Ponadto takie produkty pielęgnacyjne pomagają zwalczać problemy skórne, przyczyniają się do jej głębokiego oczyszczenia, zmiękczenia i odżywienia dobroczynnymi pierwiastkami.

Przy regularnym stosowaniu maseczek szparagowych i stosowaniu produktu do celów spożywczych skóra będzie wyglądać młodo, jędrniej i elastyczniej.

Oczywiście możesz również zrobić maski na bazie szparagów w domu. W takim przypadku możesz użyć różnych odmian roślin – od zielonych po koreańskie. Oto najlepsze przepisy na maseczki do twarzy:

 • Z miodem . Zmiel młode pędy, weź 1 łyżkę. l. i wymieszaj z 3 łyżkami. l. miód i 3 krople olejku cytrynowego. Nałóż powstałą mieszaninę na twarz, która jest wstępnie umyta i oczyszczona tonikiem. Po pół godzinie zmyj maskę zimną wodą, osusz twarz ręcznikiem i zaaplikuj wodę termalną.
 • Z ogórkiem . Wymieszaj 1 łyżkę. l. posiekane szparagi i 3 łyżki. l. miąższ z ogórka. Zmiel mieszankę blenderem do uzyskania gładkości, dodaj 3 krople olejku rozmarynowego i dokładnie wymieszaj. Umyj twarz ciepłą wodą i zmyj tonikiem, a następnie nałóż maskę i pozostaw na 30 minut. Zmyj zimną wodą, osusz twarz ręcznikiem i zaaplikuj wodę termalną.
 • Z olejem . Świeże kiełki szparagów zetrzeć na drobnej tarce, nałożyć gazę i wycisnąć sok, który miesza się z taką samą ilością oliwy z oliwek, brzoskwini lub migdałów. W powstałej kompozycji zwilż płatki kosmetyczne, które delikatnie nakłada się na oczy. Po 20-30 minutach wyjmij krążki i spłucz resztę mieszanki. Aby skutecznie zwalczyć zmarszczki wokół oczu, wykonuj taki kompres ze szparagów codziennie przez 2-3 tygodnie.

Każda maska ​​na bazie szparagów powinna być nałożona natychmiast po przygotowaniu.

Wykorzystanie szparagów w kuchni

Szparagi idealnie nadają się do zdrowej i dietetycznej diety, ponieważ mają niską kaloryczność i wspomagają spalanie tłuszczu, w tym tłuszczu trzewnego. Produkt korzystnie wpływa na procesy trawienne, usuwając z jelit „odpady” pokarmowe, szkodliwe sole i nadmiar płynów. Ponadto szparagi mają działanie antyoksydacyjne i znacznie obniżają poziom cukru we krwi, dlatego polecane są diabetykom.

Szparagi dobrze komponują się z różnymi sosami, można je jeść na ciepło lub na zimno. W każdym razie należy go gotować przez kilka dni po zbiorze z ogrodu, ponieważ psuje się i stopniowo traci moc.

Możesz zapoznać się z przepisami na dania na bazie szparagów, które można bezpiecznie przygotować nawet na diecie.

Gotowane szparagi

Gotowane szparagi można podawać jako dodatek do dania głównego lub jako dodatek do sałatki. W każdym razie jest przygotowany w następujący sposób:

 1. Zielone szparagi obieramy od środka szypułki do samego dołu, a białe – tuż pod wierzchołkiem. Do czyszczenia lepiej jest użyć obieraczki do ziemniaków.
 2. Wytnij kawałek o długości 2 cm od końca łodygi, a następnie ułóż wszystkie pędy o tej samej długości.
 3. Zwiąż łodygi w pęczek, który umieszcza się w rondlu dnem do dołu, ponieważ jest sztywniejszy. Dodatkowo do końca wiązki należy dołączyć niewielki ciężarek, aby mógł utrzymać się na dnie.
 4. Wlej wodę do rondla tak, aby czubki szypułek uniosły się około 5 cm ponad jego poziom, pozostałe czubki ugotują się pod wpływem gorącej pary. Jeśli szparagi zaczynają więdnąć, możesz dodać po 1 łyżce do gotującej się wody. l. cukier i sok z cytryny.
 5. Gotuj zielone szparagi pod zamkniętą pokrywką przez 3-4 minuty, a białe przez 10-15 minut. Nie możesz go strawić, w przeciwnym razie nie będzie delikatny i straci swoje właściwości. Gotowość warzyw można sprawdzić ostrzem noża – powinno łatwo pokroić szparagi. Do tych celów możesz również użyć nakłuć widelcem.

Aby zielone szparagi zachowały swój jasny kolor po obróbce cieplnej, natychmiast po ugotowaniu należy je oblać zimną wodą i dopiero wtedy wykorzystać zgodnie z przeznaczeniem.

Szparagi można nie tylko gotować, ale także dusić po wstępnym przetworzeniu. Dowiedz się, jak to zrobić, z poniższego filmu:

Kremowa zupa mleczna

Składniki:

 • szparagi – 500 g;
 • mała cebula – 1 szt .;
 • bulion z kurczaka – 0,5 l;
 • mleko – 250 ml (szkło);
 • śmietana o zawartości tłuszczu 21% – 1/2 szklanki;
 • masło – 2 łyżki. ja.;
 • mąka – 2 łyżki. ja.;
 • sól, pieprz do smaku.

Przygotowanie:

 1. Cebulę obrać i drobno posiekać.
 2. W rondelku włożyć szparagi i cebulę, dodać bulion i gotować na wolnym ogniu przez 15 minut. Sól i pieprz miksturę, zmiel blenderem na gładką masę.
 3. Roztop masło na patelni i dodaj mąkę, gotuj przez 2-3 minuty, ciągle mieszając. Dodaj tę mieszankę do posiekanych szparagów, wlej mleko i zagotuj, po kilku minutach zdejmij z ognia.
 4. Dodaj do zupy śmietanę, wymieszaj i ponownie włóż do kuchenki, ale nie doprowadzaj do wrzenia.

Zapiekanka z serem cheddar

Składniki:

 • szparagi – 1 kg;
 • jajka – 5 szt .;
 • rozdrobniony ser cheddar – 1 szklanka;
 • posiekane solone krakersy – 1 szklanka;
 • masło – 3 łyżki. ja.;
 • mąka – 3 łyżki. ja.;
 • mleko – 2 szklanki;
 • sól, pieprz – do smaku.

Przygotowanie:

 1. Ugotuj szparagi i odcedź na durszlaku.
 2. Jajka ugotować na twardo, obrać i pokroić w plasterki.
 3. Na patelni roztopić masło, dodać mąkę i gotować na wolnym ogniu cały czas mieszając. Wlej mleko i dobrze wymieszaj. Dodaj sól i pieprz. Sos jest gotowy.
 4. Połowę szparagów, jajka, ser i sos ułożyć w naczyniu do pieczenia, a następnie powtórzyć. Posyp krakersami.
 5. Naczynie wstawić do rozgrzanego piekarnika i piec przez 30 minut lub do miękkości.

Quiche ze szparagami i szynką

Składniki:

 • szparagi – 1 kg;
 • szynka – 300 g;
 • jajka – 3 szt .;
 • rozdrobniony twardy ser – 1,5 szklanki;
 • szalotki – 2 szt. średni rozmiar;
 • mleko – 1/2 szklanki;
 • kwaśna śmietana – 1/2 szklanki;
 • oliwa z oliwek – 2 łyżki ja.;
 • sól, pieprz do smaku.

Przygotowanie:

 1. Cebulę obrać i posiekać, szynkę pokroić w kostkę.
 2. Połącz mleko, śmietanę i jajka w osobnej misce. Dopraw mieszankę solą i pieprzem. Sos jest gotowy.
 3. Na patelni rozgrzać oliwę z oliwek i podsmażyć cebulę na przyjemny złoty kolor. Dodaj szparagi i gotuj przez 10 minut, aż będą w połowie ugotowane.
 4. Do okrągłej formy do pieczenia dodajemy połowę sera, wszystkie szparagi i szynkę. Skrop sosem, solą i pieprzem, posyp pozostałym serem. Piecz w ciepłym piekarniku przez 30 minut lub do miękkości.

Szparagi i bekon

Zapiekanka makaronowa ze szparagami

Składniki:

 • szparagi – 500 g;
 • Makaron Ziti lub Penne – 400 g;
 • szynka – 200 g;
 • mozzarella – 200 g;
 • oliwa z oliwek – 3 łyżki ja.;
 • czosnek – 3 ząbki;
 • sól, czarny pieprz, bazylia – do smaku.

Przygotowanie:

 1. Zagotuj makaron w osolonej wodzie do połowy ugotowanego i wyrzuć do durszlaka.
 2. Ugotuj szparagi do połowy ugotowane, a także wyrzuć do durszlaka.
 3. Na patelni rozgrzać oliwę i usmażyć posiekany czosnek. Dodać makaron i szparagi, dusić. W razie potrzeby na patelnię, na której gotowano makaron, można wlać trochę wody.
 4. Szynkę pokroić w kostkę lub paski, a mozzarellę w plastry. Dodaj do makaronu, dopraw solą, pieprzem i dobrze wymieszaj. Posyp bazylią do smaku.
 5. Po całkowitym ugotowaniu wyjmij makaron z ognia, lekko ostudź i podawaj.

Białe szparagi z łososiem

Składniki:

 • szparagi białe – 2 pęczki (ok. 24 sztuki);
 • łosoś wędzony – 8 cienkich plastrów;
 • tarty ser emmentalski – 120 g;
 • mleko – 0,5 l;
 • mąka – 40 g;
 • olej – 30 g;
 • gałka muszkatołowa, sól, pieprz – do smaku.

Przygotowanie:

 1. Ugotuj szparagi w osolonej wodzie i odcedź na durszlaku.
 2. W małym rondelku roztopić masło, dodać mąkę i wymieszać trzepaczką. Dodaj mleko i posiekaną gałkę muszkatołową, cały czas mieszając. Dopraw solą i pieprzem. Po ugotowaniu sos zgęstnieje. W tym momencie zdejmij go z ognia i dodaj starty ser.
 3. Po 3 szparagi owinąć w plastry łososia i umieścić w naczyniu do pieczenia. Polać sosem i piec w piekarniku na grillu na złoty kolor. Jeśli nie ma trybu grilla, musisz ustawić termostat na maksimum i włączyć tylko górne ogrzewanie.
 4. Podawać na talerzach z gotowanymi młodymi ziemniakami i pietruszką. Kieliszek białego wina Muscat doskonale uzupełni danie.

W tym przepisie łososia można zastąpić surową wędzoną szynką, a białe szparagi zielonymi.

Sosy szparagowe

Szparagi, ugotowane w zwykły sposób, można podawać jako samodzielne danie, jeśli zostaną dodane do sosu. To mógłby być:

 • Sos holenderski . To klasyczny dodatek do szparagów. Aby go przygotować, musisz podgrzać 2 łyżki. l. sok z cytryny i rozpuść 100 g masła. Rondel stawiamy na małym ogniu lub łaźni wodnej, wlewamy 3 żółtka i ubijamy trzepaczką, aż masa zacznie gęstnieć, a następnie stopniowo dodajemy 4 łyżki. l. gorąca wrząca woda, nie przestając mieszać. Następnie wlej sok z cytryny, zdejmij sos z ognia i kontynuuj ubijanie, dodając po trochu roztopione masło. Dopraw miksturę solą i pieprzem, w razie potrzeby dodaj szczyptę pieprzu cayenne (chili) i ponownie wymieszaj. Sos szparagowy jest gotowy.
 • Sos flamandzki . Prostszy sos, do przygotowania którego trzeba drobno posiekać 4 jajka na twardo, wymieszać z 75 g roztopionego masła i jednym pęczkiem posiekanej pietruszki. Dopraw sos solą i pieprzem i podawaj.
Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author