Lista produktów zawierających chrom

Lista produktów zawierających chrom

Chrom reguluje wiele procesów do produkcji testów funkcjonowania. Równoważy poziom cukru we krwi, zwiększając wrażliwość komórek i tkanek na insulinę.

Chrom uczestniczy również w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów, normalizuje wagę. Obniża poziom niebezpiecznego cholesterolu, przyspiesza eliminację toksyn, radionuklidów i innych szkodliwych pracowników.

Produkty zawierające chrom są do uzyskiwania metabolizmu białek, tłuszczów i węglowodanów w organizmie.

Minerał poprawia pracę tarczycy, stabilizuje ciśnienie krwi i reklamy je na optymalnym poziomie. Jego inne właściwości to wzmacnianie kości, przyspieszanie procesów regeneracyjnych i gojenie się ran. Wspiera zdrowe włosy, paznokcie i kasje, odkrywające młodość i atrakcyjność.

Stawka dzienna

Zapotrzebowanie organizmu na chrom zależy od wieku, płci i innych cech fizjologicznych.

Tabela dziennej normy pierwiastka śladowego w zależności od wieku
Wiek Wymagania dotyczące chromu, mcg
1-3 lata jedenaście
3-11 lat 14
12-14 lat 25
15-18 lat 35
Ponad 18 lat pięćdziesiąt

Zapotrzebowanie na chrom wzrasta w czasie ciąży i karmienia piersią, przy zwiększonym wysiłku fizycznym, braku pokarmów białkowych i częstym stresie. Zapotrzebowanie na ten minerał wzrasta wraz z ciężkimi chorobami zakaźnymi, nadużywaniem słodyczy, produktów mącznych, napojów gazowanych i innych niezdrowych produktów spożywczych.

Źródła

Główne źródła chromu to ziemniaki, ryby, mięso, zboża, rośliny strączkowe i warzywa. Zawartość minerałów w produkcie zmniejsza się o 90% po ugotowaniu lub zamrożeniu, dlatego jeśli to możliwe, należy włączyć do diety żywność, którą można spożywać na świeżo.

Stół z żywnością bogatą w chrom
Produkt Zawartość minerałów w 100 g, mcg
Pelamida 102
Tuńczyk 92
Łosoś, łosoś kumpel, anchois, łosoś różowy 57
Makrela, szczupak, karaś, sardynka, flądra, karp, gromadnik 56
Sum, mintaj, karp, krewetki, sum 54
Gotowana kiełbasa 38
Gotowane mięso z kaczki 37
Wątróbka wołowa 33
Kurczak, wędzona kiełbasa 32
Jaja kurze 26
Kasza kukurydziana 24
Buraczany 21
brokuły 20
Wieprzowina, pieczarki 14

Chrom dostaje się do organizmu nie tylko z pożywieniem i suplementami diety, ale także drogą powietrzną. Strawność minerału wynosi około 25%, reszta jest wydalana podczas oddychania. Długotrwała praca w pomieszczeniu o dużym stężeniu chromu w powietrzu (przy produkcji przemysłowej) może powodować choroby układu oddechowego.

Niedobór i nadmiar

Brak i nadmiar chromu negatywnie wpływa na stan organizmu i samopoczucie. Niedobór występuje, gdy zaburzone są procesy metaboliczne, niedożywienie, przestrzeganie ścisłej diety, post i spożywanie pokarmów wysokowęglowodanowych. Spożycie tego minerału wzrasta w czasie ciąży, przy nadmiernym wysiłku fizycznym, silnym stresie, ciężkiej infekcji, urazach, operacjach.

Niedobór chromu u dzieci objawia się opóźnionym wzrostem i rozwojem fizycznym. U kobiet manifestacja zespołu napięcia przedmiesiączkowego wzrasta, u mężczyzn praca układu rozrodczego i narządów płciowych jest zakłócona.

Ogólne oznaki niedoboru minerałów nie są trudne do wykrycia.  

  • Zmęczenie, osłabienie, zaburzenia koncentracji, problemy ze snem.
  • Nieuzasadnione uczucie strachu i niepokoju.
  • Nadmiar cukru we krwi, który może prowadzić do cukrzycy.
  • Drżenie rąk i nóg, słaba wrażliwość kończyn.
  • Ból głowy, nerwoból.
  • Wzrost poziomu cholesterolu, który jest obarczony rozwojem miażdżycy.
  • Wypadanie włosów, rozdwajanie paznokci, nadmierna suchość i łuszczenie się skóry.

Nadmiar tego minerału stanowi również zagrożenie dla zdrowia. Występuje w wyniku nadmiernego spożycia pokarmów bogatych w mikroelementy. Wzrost jego stężenia spowodowany jest stosowaniem leków i dodatków do żywności zawierających śladowy pierwiastek, a także brakiem żelaza i cynku.

Nadmiar substancji objawia się drażliwością i pobudliwością nerwową. Rośnie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej i nowotworów nowotworowych. Przy nadmiernej ilości chromu w organizmie często występują choroby zapalne, którym towarzyszy owrzodzenie błon śluzowych.

W przewlekłym zatruciu chromem niepokoją uporczywe bóle głowy, ostra utrata masy ciała, rozwój chorób dermatologicznych i zmiany zapalne błon śluzowych przewodu pokarmowego.

Pierwiastek śladowy wiersz alimenty na temat w utrzymaniu normalnego funkcjonowania organizmu. Zapewnij odpowiednie podaż chromu poprzez jedzenie lub suplementy i unikaj niedoboru lub przedawkowania tego minerału, aby uzyskać zdrowie i dobre samopoczucie. 

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author