Rokitnik na zimę – 10 przepisów

Rokitnik na zimę - najlepsze przepisy

Rokitnik to jagoda uznawana za jedną z najzdrowszych. Okres zbiorów zaczyna się w sierpniu i trwa do późnej jesieni, ale do mrozów. Dojrzałe wyglądają bardzo pięknie – mają kolor żółto-pomarańczowy. A jeśli zdecydujesz się zebrać je w tym konkretnym czasie, pamiętaj, że do zbioru nadają się owoce dojrzałe, ale nie przejrzałe.

Ważne jest, aby pamiętać, że podczas zbierania jagód należy zdecydowanie nosić coś ochronnego, ponieważ sok z tej rośliny jest bardzo trudno zmywany. Po zbiorze należy go uporządkować, wszystkie gałązki, resztki, liście, zepsute owoce należy usunąć. Następnie włożyć do miski, spłukać pod zimną wodą, a na koniec zalać wrzątkiem.

Rokitnik zwyczajny można spożywać zarówno świeży, jak i zebrany na zimę. Ale używaj tylko minimalnej obróbki cieplnej, ponieważ w jagodach po prostu nie pozostanie żadnych składników odżywczych i witamin. A najbardziej przydatnym i prostym przepisem jest rokitnik zwyczajny, zmielony z cukrem.

Rokitnik w całości z cukrem – przepis bez gotowania

Ten świeży rokitnik, gotowany tylko z cukrem, a nawet we własnym soku, jest prawdziwym odkryciem dla tych, którzy lubią zbierać takie jagody. Zimą może służyć do gotowania kompotów, napojów owocowych lub po prostu parzenia herbaty.

Czego potrzebujesz:

 • Rokitnik – 1 kg.
 • Cukier – 1 kg 500 g.

Ta ilość cukru wynika z faktu, że ta jagoda jest dość kwaśna. A żeby nadać mu słodycz, trzeba go dobrze dosłodzić.

Jak gotować

Posortuj jagody, usuń wszystkie zanieczyszczenia, gałązki, łodygi, liście. Następnie spłucz pod bieżącą wodą. W tym celu możesz użyć durszlaka.

Banki i pokrywki muszą być sterylizowane w dowolny dogodny dla Ciebie sposób.

Rozłóż umyte jagody na ręczniku papierowym w jednej warstwie i pozostaw do wyschnięcia. Musimy uzyskać czystą i suchą jagodę.

Do słoika wlać warstwę jagód o wysokości 3 cm, a na wierzch wlać taką samą warstwę cukru.

Potem znowu jagody mają 3 cm i znowu cukier. I tak napełniamy cały słoik. W takim przypadku lepiej wziąć małe pojemniki, na przykład półlitrowe lub litrowe.

Zwiń pokrywkę i pozostaw na kuchennym stole na 12 godzin. W tym czasie jagody dadzą sok i rozpocznie się proces tworzenia syropu cukrowego.

Rokitnik w całości z cukrem
Wszystkie zalety jagód oszczędzamy bez gotowania

Wyjmij preparat na zimę do przechowywania w lodówce przez 3 tygodnie. Tutaj syrop będzie nadal ewoluował. W przyszłości przechowywać tylko w lodówce w temperaturze nie wyższej niż +4 stopnie.

Mrożony rokitnik z cukrem – proste przygotowanie na zimę

Zamrażanie rokitnika na zimę z cukrem jest tak proste, jak łuskanie gruszek. Z powstałego przedmiotu możesz dalej gotować napoje owocowe lub kompoty lub po prostu jeść je w małych porcjach, jeśli chcesz uzyskać porcję przydatnych witamin.

Czego potrzebujesz:

 • Rokitnik – 1 kg.
 • Cukier – 1 kg.

Osobliwością tego preparatu jest to, że konieczne jest wcześniejsze podzielenie wszystkich jagód na kilka porcji – nie można rozmrozić i ponownie zamrozić. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest pakowanie w małe torby.

Jak gotować

Posortuj jagody, usuń wszystkie zanieczyszczenia, spłucz, nałóż papierowy ręcznik i pozostaw do wyschnięcia. Może to zająć około godziny.

Przenosimy je na blachę do pieczenia, ale tak, aby się nie stykały, i wkładamy do zamrażarki na około 3 godziny.

Po wyjęciu blachy do pieczenia, porcjami umieść jagody w paczkach. Worki można zastąpić pojemnikami lub kubkami. Naprzemienne warstwy z cukrem. Następnie zamknij hermetycznie pokrywką lub zawiąż torbę.

Mrożony rokitnik z cukrem - proste przygotowanie na zimę
Tak prosty przedmiot będzie przechowywany w zamrażarce do wiosny.

Przechowywać tylko w zamrażarce.

Galaretka z rokitnika – przepis bez gotowania z cukrem

Możesz zrobić galaretkę z rokitnika, ale nie używaj gotowania ani innej obróbki cieplnej. Rezultatem jest prawdziwa uzdrawiająca mieszanka, która zimą stanie się prawdziwym ratunkiem od grypy i przeziębienia.

Czego potrzebujesz:

 • Rokitnik – 1 kg.
 • Cukier – 1 kg.

To kolejny bardzo przydatny i prosty przepis na zrobienie ulubionej jagody. Co więcej, wszystko okazuje się szybko i prosto. A gotowy produkt należy przechowywać w małych słoikach.

Jak gotować

Posortuj rokitnik, spłucz. Włożyć do dużego rondla i zagotować bez dodawania wody.

Po ugotowaniu natychmiast zdejmij patelnię z ognia i pozwól jej ostygnąć pod pokrywką. Następnie przetrzyj jego zawartość przez sito.

Wymieszaj powstałe puree z cukrem. Pozostaw na noc na stole pod pokrywką w dużym pojemniku.

Zamieszaj ponownie rano.

Gotową galaretkę wlej do sterylnych słoików, zwiń pokrywki, przechowuj tylko w lodówce.

Z miodem i cytryną – najlepszy preparat na zimę Twoich ulubionych jagód

Taki przysmak można podawać z herbatą zamiast dżemu. A kolor przygotowania na zimę jest bardzo podobny do świeżego majowego miodu. Jeśli jesteś wielkim fanem pieczenia, pamiętaj, aby dodać takie nadzienie do ciast, ciast i bułek.

Czego potrzebujesz:

 • 600 g rokitnika.
 • 200 g miodu.
 • Jedna duża cytryna.

Należy pamiętać, że należy brać wyłącznie naturalny miód. Najlepiej kupić go w pasiece, a nie w sklepie, ponieważ istnieje duże ryzyko wpadnięcia na podróbkę.

Jak gotować

Posortuj jagody, umyj, załóż ręcznik, osusz.

Cytrynę umyć, obrać, pokroić w łódeczki i usunąć wszystkie nasiona.

Oba przygotowane produkty przełóż do miski i zmiel wszystko blenderem na jednolitą masę.

Z miodem i cytryną - najlepszy preparat na zimę Twoich ulubionych jagód
Z miodem i cytryną – najlepszy preparat na zimę Twoich ulubionych jagód

Dodaj miód, dokładnie wymieszaj. Gotowe pachnące puree przenieś do sterylnych słoików, zwiń pokrywki i przechowuj tylko w lodówce.

Czego potrzebujesz:

 • Kilogram rokitnika.
 • Kilogram cukru.
 • Woda – 1 litr 200 ml.

Aby zachować cały urok kompotu, nie będziemy gotować jagód. I napełnij je gorącym syropem.

Jak gotować

Umyj i wysterylizuj banki.

Wlej tyle jagód do każdego, aby całkowicie pokryły dno, a jednocześnie stanowiły warstwę 3 cm Wcześniej jagody należy spłukać i wysuszyć.

Wlej wodę do rondla, pozwól jej się zagotować. Dodaj cukier, ponownie zagotuj i poczekaj, aż cukier całkowicie się rozpuści.

Gorący syrop wlej do słoików w takiej ilości, aby znalazł się tuż na ramionach. Przykryj czystymi sterylnymi pokrywkami, umieść je w garnku z gorącą wodą i ręcznikiem na dnie. Czas pasteryzacji w temperaturze 90 stopni powinien wynosić co najmniej 15 minut.

Wyjmij puszki z wody, zwiń pokrywki. Odwróć się, owiń kocem lub kocem i pozostaw w tej pozycji, aż całkowicie ostygnie. Przechowywać w piwnicy lub piwnicy.

Pięciominutowy dżem z rokitnika z cukrem

Cała zaleta tej słodyczy polega na tym, że dżem gotujemy tylko 5 minut. w tym czasie będziesz miał czas na usunięcie całej piany, a same jagody nie stracą swoich zalet i witamin.

Czego potrzebujesz:

 • Rokitnik – 1 kg.
 • Cukier – 1,2 kg.

Ilość cukru można regulować niezależnie – możesz wziąć więcej, jeśli chcesz kwaśny lub zostawić określoną ilość, jeśli potrzebujesz słodkiego poczęstunku.

Jak gotować

Lekko niedojrzałe jagody umyć i dobrze osuszyć na ręczniku papierowym.

Umieść je w głębokim rondlu, posyp cukrem.

Wyślij zawartość do lodówki lub innego chłodnego miejsca na 5-6 godzin. W tym czasie rokitnik wypuszcza sok.

Następnie połóż kawałek na kuchence i gotuj, aż się zagotuje, usuwając piankę. Rokitnik przygotowuje się w jednym kroku przez 5 minut.

Ułóż jagody w przygotowanych słoikach i natychmiast szczelnie zamknij czystymi pokrywkami. Owiń je ciepłym kocem i odstaw do powolnego ostygnięcia.

Galaretka z rokitnika - przepis bez gotowania z cukrem
Dżem pięciominutowy z rokitnika – smaczny, zdrowy, witaminowy

Surowy dżem bez gotowania z zachowaniem wszystkich witamin i korzyści

Rokitnik zwyczajny bez gotowania to surowy dżem, który jest uwielbiany przez wielu za jego smak i oczywiście korzyści. Nie jest gotowany, co oznacza, że ​​jest uważany za jeden z najbardziej przydatnych i pysznych.

Czego potrzebujesz:

 • Rokitnik – 1 kg.
 • Cukier – 1,3 kg.

Aby przedmiot mógł być przechowywany przez długi czas, musi być wykonany tylko z w pełni dojrzałych jagód, które nie mają widocznych uszkodzeń.

Jak gotować

Jagody opłukać i osuszyć ręcznikiem.

Wymieszaj je z cukrem (1 kg) i umieść w wysterylizowanych słoikach, pełnych 3/4.

Wsyp pozostały cukier na jagody, do samego brzegu słoika.

Zamknij słoiki pokrywką i umieść przedmiot na zimno lub w lodówce w temperaturze + 4 ° C.

Przepis bez gotowania z cukrem w blenderze na zimę

Jeden z najprostszych i jednocześnie przydatnych przepisów na gotowanie rokitnika na zimę. Owoce są mielone, bardzo delikatne i smaczne dzięki zawartości cukru.

Czego potrzebujesz:

 • Rokitnik – 1 kg.
 • Cukier – 1,5 kg.

Zamiast blendera możesz użyć zgniatającego lub drewnianego wałka do ciasta z płaską stroną. Pomogą również zmiażdżyć jagody w puree.

Jak gotować

Dojrzałe jagody opłukać i dobrze wysuszyć, układając je w jednej warstwie na bawełnianym lub papierowym ręczniku.

Połącz jagody z cukrem, wymieszaj i zmiażdż (zmiażdż) drewnianym tłuczkiem. Możesz użyć zgniatarki ziemniaczanej. Lub po prostu użyj blendera na minutę, aby uzyskać gładką pastę.

Przenieś powstałą masę cukrowo-rokitnikową do przygotowanych czystych słoików, przykryj papierem na górze i dociśnij ją nylonowymi pokrywkami.

Przechowuj puree z rokitnika z cukrem w lodówce w temperaturze + 4 ° C lub w piwnicy.

Sok z rokitnika bez cukru

Taki napój to prawdziwy magazyn witamin i korzyści dla ludzkiego ciała. Zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, 10 witamin i 15 pierwiastków śladowych. Jednocześnie zawartość kalorii w napoju jest niewielka – 52 kcal na 100 ml gotowego soku.

Czego potrzebujesz:

 • Rokitnik – 1 kg.
 • Woda – 0,35 l.

Pamiętaj, że do przygotowania tego napoju nie możesz używać metalowych naczyń, ponieważ wszystkie przydatne elementy tego naprawdę cennego produktu zostaną w nim zniszczone.

Jak gotować

Umyj jagody i dobrze wysusz. Następnie zmiel blenderem lub przetrzyj przez sito i dobrze wyciśnij. Włóż powstały sok do lodówki.

Ponownie zetrzyj lub posiekaj wytłoki z rokitnika. Dodaj ciepłą wodę (+ 40 ° C) i zamieszaj. Woda powinna stanowić 1/3 całkowitej masy miazgi. Pozostaw mieszaninę na 30 minut i ponownie wyciśnij. Procedurę tę można powtórzyć 2-3 razy. Użyj emaliowanego lub szklanego pojemnika. Niepowlekane metalowe doniczki mogą niszczyć witaminę C w jagodach.

Odcedź cały uzyskany sok z rokitnika przez podwójną warstwę gazy i podgrzej na kuchence do + 75 ° С. Odcedź na gorąco i przelej do czystych słoików.

Umieść je na pasteryzacji w temperaturze + 85 ° С: pasteryzuj słoiki 0,5 litra przez 15 minut, 1 litr przez 20 minut.

Następnie natychmiast zwiń sok z rokitnika czystymi pokrywkami, zawiń w ciepły koc i odstaw do powolnego ostygnięcia.

Przepis na suszony rokitnik

Aby przygotować to puste miejsce na zimę, możesz wziąć dowolną liczbę jagód. Muszą być posortowane, wypłukane, a następnie całkowicie wysuszone na ręczniku papierowym.

Owoce ułożyć w jednej warstwie na płaskiej powierzchni (sklejka, blacha do pieczenia) i trochę uschnąć w cieniu lub w suchym, przewiewnym miejscu, ale nie na słońcu.

Następnie susz je w domu w specjalnych suszarkach elektrycznych lub w piekarniku w temperaturze + 40 ° C lub za pomocą promienników podczerwieni.

Przechowuj surowce w papierowej lub naturalnej torebce z tkaniny, ponieważ są dobrze wentylowane.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author