użyteczne właściwości produktów mlecznych

mleko

Mleko jest dobre dla twojego zdrowia. Rodzice mówią o tym dzieciom, reklamy i lekarze powtarzają to dorosłym. Do czego naprawdę służy mleko i czy jest tak dobre, jak próbują nas przekonać? Ile należy spożyć, aby poczuć poprawę samopoczucia? Wspólnie znajdźmy odpowiedzi na te i inne pytania.

Mleko i jego rodzaje

Jeśli chodzi o mleko, większość ludzi od razu myśli o krowie [1]. Chociaż istnieje wiele innych rodzajów tego napoju, które ludzie również jedzą. Zanim powiemy, jakie istnieją inne rodzaje tego produktu, zauważamy, że skład mleka to:

 • kazeina (od krowy, kozy, owiec);
 • albumina (z klaczy, jeleni, osłów).

Oprócz napoju wytwarzanego przez gruczoły mleczne zwierząt niektóre produkty pochodzenia roślinnego nazywane są również mlekiem [2].

Korzyści z różnych rodzajów mleka [3]:

 • krowa jest doskonałym źródłem wapnia i innych składników odżywczych;
 • owca – grubsza od krowy, idealny surowiec do serów marynowanych;
 • koza – zbliżona składem do krowy, ale łatwiejsza do strawienia ze względu na niższą zawartość laktozy;
 • klacz – kompozycja przypomina mleko matki, służy do robienia kumisów;
 • mleko antylopy canna – zawiera 3 razy więcej tłuszczu i białka niż mleko krowie, znane jest ze swoich właściwości bakteriobójczych;
 • wielbłąd – zawiera dużo witaminy C, nie fałduje się;
 • soja – napój sojowy o wyglądzie i smaku mleka krowiego, służy jako surowiec do produkcji sera tofu, a także kefirów, jogurtów, sfermentowanego mleka pieczonego, zsiadłego mleka;
 • kokos – wytwarzany z miazgi kokosowej i wody, używany w kuchni orientalnej, wygląda jak krem;
 • mleko krowie – wytwarzane w Ameryce Południowej z soku galaktodendronu i innych drzew mlecznych, stosowane w leczeniu astmy;
 • ryż – źródło błonnika, wapnia, witamin, powstały w procesie gotowania ryżu;
 • cedr – źródło fosforu, manganu, wielu pierwiastków śladowych, zawiera więcej białka niż mleko krowie;
 • mak – był popularny , zawiera dużo wapnia i tłuszczów;
 • dynia – napój o lekko ostrym smaku, zawiera żelazo, magnez, cynk, wapń, fosfor, proteiny;
 • owies – źródło wszystkich niezbędnych aminokwasów;
 • migdał – zawiera magnez, fosfor, wapń, kwas foliowy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, cynk, dobrze komponuje się z kawą.
 • Mleko i jego rodzaje
 • Składniki odżywcze
 • Mleko: szkoda i korzyść
 • Środki ostrożności
 • A co z nietolerancją laktozy?
 • Ciekawostki o mleku

Składniki odżywcze

I chociaż skład chemiczny całego mleka krowiego jest taki sam, zawartość kalorii i procent w niektórych przypadkach mogą się różnić. Wskaźniki te zależą od zawartości tłuszczu w napoju, a także od karmy zjadanej przez krowę. Średnio szklanka pełnego mleka zawiera 145 kalorii, 8 g tłuszczu, 13 g węglowodanów i 8 g białka. Podobna porcja produktu beztłuszczowego zawiera tylko 86 kilokalorii, w ogóle nie ma tłuszczów, a węglowodanów i białek jest mniej więcej tyle samo, co w całości.

Wapń

Produkty mleczne są jednym z najbogatszych źródeł wapnia. Od tego pierwiastka zależy wiele funkcji organizmu. Ale chyba najbardziej znanym jej zadaniem jest utrzymanie wytrzymałości kości i zębów. Tymczasem pierwiastek ten jest niezbędny do krzepnięcia krwi i szybkiego gojenia się ran, utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi, zdrowego skurczu mięśni, w tym serca. Dietetycy twierdzą, że ważne jest, aby łączyć pokarmy bogate w wapń ze źródłami magnezu i witaminy D. Należy to zrobić choćby dlatego, że witamina D wspomaga wchłanianie wapnia w ścianach jelita cienkiego, a magnez pomaga organizmowi „dostarczać” wapń do kości. Ważne jest, aby wszystkie te elementy znajdowały się w mleku. Jeśli chodzi o wapń, filiżanka napoju zawiera ponad 300 mg tej substancji.

Cholina

Organizm ludzki pobiera cholinę z mleka. Ten składnik odżywczy jest niezbędny dla zdrowego snu, aktywności mięśni, pamięci i uczenia się. Cholina jest ważna dla utrzymania struktury błon komórkowych, pomaga w przekazywaniu impulsów nerwowych i wchłanianiu tłuszczów oraz jest pomocna w zapobieganiu przewlekłym stanom zapalnym.

Potas

Optymalne spożycie potasu pomaga zapobiegać udarom, chorobom serca, nadciśnieniu, chroni przed utratą mięśni, utrzymuje zdrową równowagę mineralną kości i zapobiega kamicy nerkowej. Naukowcy sugerują, że to właśnie potas może prawie 5-krotnie zmniejszyć liczbę zgonów z powodu chorób serca. Dietetycy zalecają codzienne spożywanie około 4,5 g potasu. Szklanka mleka zawiera około 365 mg tej substancji.

Witamina D

Obecnie producenci mleka coraz częściej wzbogacają mleko o dodatkowe składniki odżywcze. Na tej liście znajduje się również witamina D. Substancja ta odgrywa kluczową rolę w zdrowiu kości, promując wzrost i naprawę kości. Niedobór witamin może prowadzić do osteoporozy, depresji, chronicznego zmęczenia, nadciśnienia, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, raka okrężnicy i piersi oraz bólu mięśni.

Oprócz wymienionych substancji mleko zawiera [4]:

 • witamina A;
 • witamina B2;
 • witamina B6;
 • witamina b12;
 • magnez;
 • cynk;
 • selen;
 • fosfor.

Warto wiedzieć, że niektóre dobroczynne substancje zawarte w mleku nie przyjmują światła słonecznego i ulegają zniszczeniu pod jego wpływem. Z tego powodu produkt nie powinien być przechowywany w przezroczystych butelkach lub pojemnikach.

Mleko: szkoda i korzyść

Mleko należy do środków spożywczych, które mają pozytywny wpływ na wiele układów i narządów organizmu [5] [6].

Dla zdrowia kości

Być może każdy wie, że mleko jest dobre dla kości. Dzieje się tak, ponieważ mleko krowie jest źródłem wapnia i witaminy D. Ponadto produkt zawiera witaminę K, kwas askorbinowy i magnez. Są również niezbędne dla zdrowia układu mięśniowo-szkieletowego [7]. Samo spożycie wapnia i witaminy D nie wystarczy, aby zapobiec osteoporozie. Jednak przy regularnej aktywności fizycznej, treningu siłowym i zbilansowanej diecie o niskiej zawartości sodu i wysokiej zawartości potasu, korzyści dla kości będą natychmiast zauważalne.

Korzyści dla zębów

Połączenie fosforu i wapnia występujące w mleku jest ważne dla utrzymania zdrowia zębów.

W produktach mlecznych najobficiej występującym białkiem jest kazeina. Tworzy cienki film na powierzchni szkliwa zębów, który zapobiega utracie wapnia i fosforu pod wpływem kwaśnego środowiska. Badania wykazały związek między regularnym spożywaniem mleka a redukcją próchnicy.

Profilaktyka raka

Ryzyko zgonu z powodu raka jelita grubego jest największe na obszarach geograficznych, które otrzymują najmniej światła słonecznego. Jak wyjaśniają niektórzy badacze, przyczyną tego jest niedobór witaminy D w organizmie. Ta użyteczna substancja, jak udowodniła nauka, jest w stanie chronić przed występowaniem nowotworów złośliwych i spowalniać wzrost guzów. Inne badania wykazały, że zwiększone spożycie laktozy i wapnia z produktów mlecznych może zapobiegać rakowi jajnika.

Lekarstwo na depresję

Odpowiedni poziom witaminy D sprzyja produkcji serotoniny, tzw. Hormonu szczęścia, substancji odpowiadającej za poprawę nastroju, apetytu i zdrowego snu. Niedobór witamin wiąże się z tendencją do depresji, chronicznego zmęczenia i PMS u kobiet. Tak więc mleko jako źródło witaminy D może złagodzić zły nastrój.

Dla zdrowia serca

Wraz z mlekiem organizm otrzymuje potas, który pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne i obniżyć ciśnienie krwi. Tak więc zwiększone spożycie mleka może służyć jako lekarstwo na nadciśnienie.

Należy również zauważyć, że mleko krowie jest bogate w tłuszcze nasycone i cholesterol. Z tego powodu niektórzy badacze, wręcz przeciwnie, kojarzą mleko ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.

Dla silnych mięśni …

Dzieci szczególnie potrzebują mleka w okresie wzrostu. Jednak nie tylko niemowlęta potrzebują białka w mleku. Dla dorosłych, zwłaszcza tych, którzy chcą budować mięśnie, ten produkt jest również ważny, aby włączyć go do diety. Mleko to doskonałe źródło wysokiej jakości białka zawierającego wszystkie niezbędne aminokwasy. Ponadto mleko pełne może dostarczać energii w postaci tłuszczów nasyconych.

Białka mleczne są doskonałe do wspomagania wzrostu i regeneracji mięśni. Efekt ten został udowodniony w 20 różnych badaniach klinicznych z udziałem osób z różnych grup wiekowych.

… i wąską talię

W przeciwieństwie do powszechnego błędnego przekonania, że ​​mleko prowadzi do nadwagi, ten napój wręcz przeciwnie, sprzyja utracie wagi. Przynajmniej niektóre badania wykazały, że spożywanie produktów mlecznych może pomóc spalić tłuszcz z brzucha. Efekt ten uzyskuje się tylko wtedy, gdy dzienne spożycie kalorii nie zostało przekroczone. Choć naukowcom trudno jest wyjaśnić mechanizm takiego procesu, sugerują, że wszystko to za sprawą wapnia zawartego w mleku.

Alternatywa dla wody pitnej

Ciało ludzkie, w dwóch trzecich woda, nie może żyć bez płynu. Dietetycy twierdzą, że przeciętny dorosły powinien codziennie spożywać około 2 litry czystej wody. Jeśli jednak nie ma wody, możesz również ugasić pragnienie mlekiem, które zawiera dużą liczbę cząsteczek H 2 O.

Ochrona skóry

Niewątpliwie słyszałeś o egipskiej królowej Kleopatrze i jej mlecznych kąpielach. Według legendy ta uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie kobieta uwielbiała kąpać się w mleku i miodzie. Ten zabieg kosmetyczny pozwala na długi czas zachować miękkość, świeżość i gładkość skóry. Produkty mleczne są nadal aktywnie wykorzystywane do tworzenia produktów do pielęgnacji skóry. Mleko jest szczególnie przydatne dla skóry suchej.

Napój odżywia i wygładza skórę. Kwas mlekowy pomaga usunąć martwe komórki i aktywuje odmładzanie naskórka. Picie mleka w środku nasyca organizm witaminą A – przeciwutleniaczem, który spowalnia zmiany związane z wiekiem (zapobiega powstawaniu zmarszczek i plam starczych).

Inne zalety mleka:

 • pomaga zmniejszyć kwasowość żołądka;
 • ma korzystny wpływ na widzenie;
 • promuje produkcję czerwonych krwinek;
 • Łagodzi stres.

Środki ostrożności

Dzisiaj niewielu będzie zaskoczonych diagnozą alergii na mleko. Nie, to nie jest wynalazek dzieci, które nie chcą pić białego napoju, ale bardzo poważny problem medyczny. Alergia na mleko krowie może objawiać się jednym lub kilkoma objawami. Z reguły są to:

 • świszczący oddech;
 • biegunka;
 • bębnica;
 • wymioty;
 • ataki astmy;
 • wysypka;
 • katar;
 • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe;
 • krwawienie;
 • szok anafilaktyczny.

Spożywanie zbyt dużej ilości potasu lub fosforu (oba znajdują się w dużych stężeniach w mleku) może być szkodliwe dla osób z zaburzeniami czynności nerek. Jeśli organ nie jest w stanie usunąć nadmiaru potasu i fosforu z organizmu, takie przesycenie może być śmiertelne.

Niebezpieczne jest również nadmierne spożycie wapnia [8] [9]. Oczywiście trudno jest osiągnąć nadmiar przy samym mleku, ale nadal. Hiperkalcemia może powodować zaparcia, kamienie nerkowe i niewydolność nerek. Ponadto nadmiar wapnia może „osadzać się” na ścianach naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko chorób serca (zwłaszcza na tle braku magnezu) [10].

Maksymalna dawka wapnia dla dorosłych wynosi 2,5 g dziennie.

Niektórzy badacze odradzają podawanie mleka krowiego dzieciom poniżej pierwszego roku życia. Uważają, że spożycie tego produktu w okresie niemowlęcym może powodować cukrzycę insulinozależną w wieku dorosłym. Ponadto mleko krowie może zawierać pozostałości hormonów lub antybiotyków, a także inne substancje, które negatywnie wpływają na układ rozrodczy i odpornościowy organizmu (zwłaszcza u dzieci) [11].

A co z nietolerancją laktozy?

Większość ludzi kojarzy mleko krowie z prawidłowym odżywianiem. Jednak na świecie jest wielu ludzi, których organizmy nie są w stanie przyswoić laktozy, węglowodanu znajdującego się w mleku. Badacze uważają, że prymitywny człowiek mógł spożywać mleko wyłącznie w okresie niemowlęcym. Około 7500 lat temu ludność Europy Środkowej przeszła „restrukturyzację” organizmu. Stało się to po udomowieniu przez ludzkość krów i innych zwierząt gospodarskich, a do ich diety wszedł nowy produkt – mleko [12].

Badacze szacują, że obecnie około 15% Europejczyków, 80% Afrykańczyków i Latynosów, podobnie jak ludzie prymitywni, cierpi na nietolerancję laktozy [13]. Ich ciała nie wytwarzają laktazy, enzymu potrzebnego do rozkładania produktów mlecznych. W takich przypadkach nawet małe porcje nabiału powodują bóle brzucha, wzdęcia i biegunkę.

Współczesna medycyna szuka sposobów, jeśli nie całkowitego wyleczenia nietolerancji laktozy, to przynajmniej osłabienia jej przejawów. Tak powstała alternatywa bez laktozy: sojowe, migdałowe, kokosowe, konopne i inne rodzaje mleka, w tym krowie, ale bez „problemu” węglowodanów.

Ciekawostki o mleku

 1. Około 10 000 lat przed naszą erą człowiek nauczył się pić zwierzęce mleko. mi. po udomowieniu kóz.
 2. W starożytnym Egipcie ten produkt był używany tylko przez faraonów, kapłanów i bardzo zamożnych ludzi.
 3. Pierwsze mleko pasteryzowane pojawiło się w 1862 roku. Został wynaleziony przez francuskiego mikrobiologa Louisa Pasteura. Komercyjna pasteryzacja rozpoczęła się w 1895 roku.
 4. Pierwsza butelka na mleko została zaprojektowana i wyprodukowana w 1884 roku w Nowym Jorku.
 5. Podczas burzy mleko szybciej kwaśnie.
 6. , aby zachować świeżość tego produktu, zanurzono w nim żywą żabę.
 7. Najtłuszczszym mlekiem (około 50% tłuszczu) jest mleko wielorybów i fok. Najchudsze są klacz i osioł.

Mleko jest pierwszym pokarmem, który dziecko otrzymuje po urodzeniu. Jest to podstawowy pokarm, który towarzyszy nam przez całe życie, dostarczając niezbędnych kalorii, witamin i minerałów [14]. Pomimo wszystkich korzyści mleko może być niebezpieczne dla niektórych osób. Jest to jednak raczej wyjątek od reguły, a nie powód do rezygnacji z białego spienionego napoju bez powodu.

 1. ↑ Raw Milk Institute. – Dowiedz się o surowym mleku.
 2. ↑ Witryna internetowa poświęcona zdrowiu Nhs.uk. – Nabiał i alternatywy w diecie.
 3. ↑ BBC.com. – Czy lepiej pić mleko krowie czy alternatywę bezmleczną?
 4. ↑ MilkFacts.info. – Składniki odżywcze mleka.
 5. ↑ Witryna dotycząca zdrowia Healthline. – 5 sposobów, w jakie picie mleka może poprawić twoje zdrowie.
 6. ↑ Portal medyczny Medical News Today. – Co należy wiedzieć o mleku.
 7. ↑ Otwarty dziennik Taylor & Francis. – Spożycie mleka i produktów mlecznych a ryzyko osteoporozy i złamania biodra.
 8. ↑ American College of Cardiology. – Opinie są różne na temat korzyści płynących z mleka.
 9. ↑ The New England Journal of Medicine. – Mleko a zdrowie.
 10. ↑ Ludzie do etycznego traktowania zwierząt. – 12 powodów, aby przestać pić krowie mleko.
 11. ↑ Parenting Science. – Ważenie kosztów i korzyści wynikających ze spożycia mleka: czy dzieci powinny pić mleko krowie?
 12. ↑ Narodowa biblioteka medycyny Stanów Zjednoczonych. – Początki trwałości laktazy w Europie.
 13. ↑ Narodowa biblioteka medycyny Stanów Zjednoczonych. – Nietolerancja laktozy.
 14. ↑ The Dairy Alliance. – Korzyści zdrowotne wynikające z nabiału.

Więcej aktualnych i istotnych informacji zdrowotnych na naszym kanale Telegram. Zapisz się: https://t.me/foodandhealthru

Ogólne doświadczenie: 18 lat.

Edukacja: Państwowy Pedagogiczny Instytut Języków Obcych Gorlovka.

Anna Kowalczyk
Edytor serwisu
Rate author