Jaka jest różnica między herbatą czarną a zieloną, która jest zdrowsza i lepsza

Herbata jest prawdopodobnie najczęściej spożywanym napojem na świecie. Istnieją różne typy, które różnią się stopniem fermentacji. Spośród nich najbardziej rozpowszechniona jest herbata czarna, której udział w światowej konsumpcji sięga 80%. Drugą najpopularniejszą jest herbata zielona, ​​która ma jasny naparowy kolor i mniej cierpki smak. Każdy z tych dwóch rodzajów ma swoje charakterystyczne cechy, dzięki którym miłośnicy herbaty mogą wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie napój.

Jaka jest różnica między czarną a zieloną herbatą

Na pierwszy rzut oka czarna i zielona herbata zasadniczo się od siebie różnią. W rzeczywistości ich skład chemiczny jest w przybliżeniu taki sam, a surowce są pobierane z jednego buszu. W procesie produkcji uwidaczniają się różnice w smaku i zapachu: czarna herbata poddawana jest poważniejszej obróbce, podczas której w liściach herbaty powstają specjalne związki chemiczne.

czarna i zielona herbata

Która herbata jest zdrowsza i lepsza

Na początek warto zauważyć, że zarówno czarna, jak i zielona herbata zawierają ważne pierwiastki śladowe, przeciwutleniacze, garbniki i kofeinę. Co ciekawe, stężenie kofeiny nie zmienia się wraz ze stopniem fermentacji, więc każda herbata ma takie samo orzeźwiające działanie.

Niezależnie od rodzaju herbaty przy jej regularnym stosowaniu odnotowuje się następujące zjawiska:

  • wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego;
  • normalizacja trawienia;
  • korzystny wpływ na układ nerwowy i aktywność mózgu;
  • walczyć z różnymi stanami zapalnymi (ze względu na działanie przeciwbakteryjne);
  • odmłodzenie organizmu dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów.

Jednak proporcje różnych składników odżywczych w zielonej i czarnej herbacie różnią się nieznacznie, ponieważ zielona herbata zachowuje większość swoich naturalnych składników. Jest szczególnie bogaty w przeciwutleniacze, kwas askorbinowy i tokoferole.

czarna i zielona herbata w filiżankach

Ze względu na swój skład zielona herbata działa na organizm w następujący sposób:

  • tonizuje narządy, pobudza aktywność mózgu;
  • zwalcza wolne rodniki (substancje zwiększające ryzyko nowotworów i wyzwalające mechanizm starzenia);
  • odbudowuje błony komórkowe, wspomaga odnowę tkanek.

Co więcej, ten rodzaj herbaty jest skuteczniejszy w gaszeniu pragnienia, nawet w porównaniu ze zwykłą wodą.

W przypadku czarnej herbaty fermentacja ma decydujący wpływ na jej właściwości. Dzięki specjalnej obróbce i suszeniu termicznemu w liściach herbaty pozostaje wystarczająca ilość witamin, a także pewna ilość garbników i przeciwutleniaczy.

W rezultacie taka herbata, co dziwne, ma bogatszy smak, ale mniej wyraźny efekt leczniczy. Czarna herbata nie jest tak orzeźwiająca jak zielona herbata, ale zawiera witaminy, które mogą wzmacniać układ odpornościowy i zwalczać różne bakterie i wirusy.

Tak więc oba rodzaje herbaty zapewniają organizmowi podobne korzyści, ale zielona herbata działa bardziej dramatycznie i jest bardziej skoncentrowana.

Różnica w uprawie i produkcji

Zaznaczono powyżej, że liście herbaty do produkcji dowolnego rodzaju herbaty są pobierane z jednego krzewu. Ogólnie rzecz biorąc, jest to prawda, ale przy produkcji herbaty lepszej jakości należy wziąć pod uwagę wszystkie niuanse.

Okazuje się, że w zależności od różnych warunków uprawy liście herbaty zawierają różne ilości teiny (substancji uważanej za analog kofeiny). Następnie czynnik ten wpływa na cierpkość i bogactwo gotowego napoju.

liście czarnej i zielonej herbaty

Jeśli krzewy rosną na wyżynach i otrzymują dużo światła słonecznego, tworzy się w nich więcej teiny. W związku z tym najlepsza czarna herbata będzie pochodzić z krzewów uprawianych w Indiach lub Afryce, a także w południowych prowincjach Chin. Chłodniejsze wyżyny są idealne do uprawy zielonej herbaty.

Nie zapominaj jednak, że główna różnica między rodzajami herbaty polega właśnie na sposobie przetwarzania surowców. Jeśli zebrany liść jest lekko zwiędły, a następnie zwinięty i wysuszony, wówczas otrzymuje się zieloną herbatę, która prawie nie jest utleniona. Dzięki temu zachowuje swój naturalny zielonkawy kolor i maksymalnie użyteczne substancje.

Aby otrzymać czarną herbatę, walcowany surowiec poddaje się fermentacji – specjalnemu procesowi, w którym sok herbaciany jest utleniany pod wpływem powietrza. Fermentację przerywa suszenie termiczne, po którym herbata uzyskuje ostateczny mocny smak, ciemny kolor i bogaty aromat.

Mieszanka czarnej i zielonej herbaty

Co ciekawe, ostatnio coraz popularniejsza staje się mieszanka herbaty czarnej i zielonej. Na pierwszy rzut oka dziwne jest mieszanie zupełnie różnych rodzajów herbat, ale przy jednoczesnym spożyciu każda z nich harmonijnie uzupełnia właściwości drugiej, tworząc niepowtarzalny i bardzo zdrowy napój.

Czy da się mieszać i co się stanie, jeśli zmieszasz razem czarną i zieloną herbatę

Tak więc czarną i zieloną herbatę można mieszać, aby stworzyć niesamowity napój, który łączy w sobie najlepsze cechy każdego rodzaju. Smak i aromat będą się różnić w zależności od wybranych proporcji, ale zalety tej herbaty można ocenić jednoznacznie.

mieszanka czarnej i zielonej herbaty

Przede wszystkim taka mieszanina charakteryzuje się dużą zawartością kwasu askorbinowego, a także blokuje wypłukiwanie wapnia z komórek. Dodatkowo ta niezwykła herbata dobrze gasi pragnienie, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz usuwa z organizmu różne toksyny.

Jak prawidłowo wymieszać – proporcje

Jak wspomniano powyżej, możesz określić proporcje według własnego gustu. Zwykle zaleca się mieszanie czarnej i zielonej herbaty w równych proporcjach, ale jedną łyżeczkę zielonej herbaty można dodać do 4-5 łyżek czarnej herbaty lub odwrotnie. Korzyści z napoju pozostaną niezmienione w każdym przypadku.

Jak pić mieszaną herbatę

Wiadomo, że herbatę czarną i zieloną trzeba parzyć nieco inaczej, dlatego zaparzanie dwóch rodzajów jednocześnie różni się niektórymi niuansami. Po ustaleniu potrzebnych proporcji wlej miksturę do imbryka i napełnij wodą o temperaturze 90-95 stopni. W tym przypadku gorąca woda nie zaszkodzi delikatnej zielonej herbacie, ale wystarczy, aby w pełni ujawnić smak, aromat i właściwości liści czarnej herbaty.

Po kilku minutach gotowy napar wlewa się do filiżanek, dodaje do smaku cukier, mleko, miód lub cytrynę.

mieszanka zielonej i czarnej herbaty

Jest inny sposób na zaparzenie tej herbaty. Nie różni się niczym skomplikowanym, wystarczy zaparzyć każdy rodzaj osobno, a następnie zmiksować zaparzoną herbatę. Temperatura naparów wpłynie na kolor mieszanej herbaty i zapewni różnorodność smaku i aromatu.

Czasami zaleca się zaparzenie razem torebki czarnej herbaty i torebki zielonej herbaty. Ta metoda jest raczej ryzykowna, ponieważ torebki herbaty zwykle nie są wysokiej jakości. Ponadto czasami dodaje się do niego smaki, więc łącząc dwa różne smaki, można uzyskać bardzo wątpliwy napój.

Co się stanie, jeśli dodasz do tego czerwoną herbatę (hibiskus)

Herbata z hibiskusa (herbata z płatków hibiskusa) ma charakterystyczny rubinowy kolor i przyjemny słodko-kwaśny smak. Ma też różne korzystne właściwości, dlatego jest całkowicie dopuszczalne, aby dodać go do mieszanki herbaty czarnej i zielonej.

mieszanka herbaty

Kwaśność hibiskusa podkreśli cierpki i lekko ziołowy smak herbaty i nada jej piękny, burgundowy odcień. Co ważne, hibiskus jest silnie skoncentrowany w przeciwutleniaczach, więc ten kwiatowy napój tylko wzmocni właściwości przeciwstarzeniowe zielonej herbaty.

Która herbata lepiej orzeźwia, a która jest mocniejsza

O wigorze i sile herbaty decydują dwie podobne substancje: teina i kofeina. Jeśli mówimy o teinie, to jest ona częściowo niszczona podczas fermentacji, więc zielona herbata ma większe stężenie tego związku.

To samo dzieje się z kofeiną: czarna herbata również ją traci podczas produkcji. Szacuje się, że 200 ml czarnej herbaty zawiera około 60-70 mg kofeiny. W przypadku zielonej herbaty wartość ta wynosi 75-85 mg. Dodatkowo zielona herbata zawiera aminokwas L-teaninę, który potęguje i jednocześnie spowalnia działanie kofeiny.

Tak więc, pomimo cierpkości i siły czarnej herbaty, jest mniej orzeźwiająca niż zielona herbata. Jednocześnie zielona herbata ma łagodniejszy wpływ na układ nerwowy.

Jeśli wypijesz filiżankę czarnej herbaty, możesz poczuć zauważalny przypływ żywotności, który wkrótce zniknie. Efekt zielonej herbaty jest mniej wyraźny, ale utrzymuje się znacznie dłużej.

czarna i zielona herbata w imbrykach

Herbata czarna i zielona to dwa najpopularniejsze typy, które dość mocno różnią się od siebie smakiem, kolorem i aromatem. Ale w rzeczywistości mają więcej podobieństw niż różnic. Oba rodzaje są wykonane z tych samych surowców i mają w przybliżeniu taki sam korzystny wpływ na organizm. Miłośnicy eksperymentów mogą połączyć te dwie herbaty i cieszyć się niezwykłym smakiem, który niesie ze sobą podwójne korzyści.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author