Dlaczego lepiej pić gorącą herbatę w czasie upałów?

Kiedy nadchodzą gorące letnie dni, większość ludzi próbuje ugasić pragnienie napojami, lodem i chwilowo odmawia przyjęcia herbaty. W rezultacie chcesz pić jeszcze więcej, a gardło z powodu hipotermii staje się zaognione i zaczyna boleć. Mieszkańcy Wschodu i Azji radzą sobie lepiej. Nawet w upale piją gorącą herbatę i czują się świetnie.

Dlaczego więc?

Pomimo tego, że czysta woda jest niezbędna dla organizmu, jej nadmierne używanie prowadzi do aktywnego usuwania soli. W upale objętość wypijanego płynu zwiększa się, a jeśli ktoś ugasi pragnienie samą wodą, może odczuwać osłabienie i zawroty głowy.

Wręcz przeciwnie, gorąca herbata normalizuje równowagę wodno-solną. Wystarczy wypić 1-2 filiżanki, aby przez kilka godzin nie odczuwać pragnienia. Ta właściwość herbaty jest szczególnie ważna dla osób cierpiących na patologie układu moczowo-płciowego i nerek. Przy tych chorobach nie można przekroczyć szybkości przyjmowania płynów, ale w upale może to być problematyczne.

gorąca herbata na stole

Ponadto gorąca herbata ma następujące korzystne właściwości:

 • pomaga oczyścić organizm z toksyn i toksyn;
 • rozszerza naczynia krwionośne;
 • poprawia krążenie krwi;
 • chroni przed udarem cieplnym;
 • normalizuje funkcjonowanie narządów i układów wewnętrznych.

Osoby, które zaczynają pić zimne napoje wraz z nadejściem lata, często łapią przeziębienia. Gorąca herbata nie powoduje zmian temperatury, więc nie ma niebezpieczeństwa zachorowania.

Kiedy nie należy pić herbaty w upale

Gorąca herbata ma wiele przydatnych właściwości, ale nie każdy może tym napojem uchronić się przed upałem. Infuzja może prowadzić do pogorszenia w takich przypadkach:

 1. Problemy z przewodem pokarmowym. Zapalenie błony śluzowej żołądka z wysoką kwasowością, a także wrzodziejące zmiany żołądka i dwunastnicy można zaostrzyć pijąc mocną gorącą herbatę.
 2. Miażdżyca tętnic i nadciśnienie. Kofeina i teofilina pobudzają ośrodkowy układ nerwowy i zwężają naczynia krwionośne w mózgu.
 3. Bezsenność. Jeśli po południu wypijesz dużo herbaty, trudniej będzie Ci zasnąć. Kofeina nie zdąży wydalić się z organizmu i da poczucie radości, które jest zupełnie niepotrzebne w ciemności.
 4. Podwyższona temperatura ciała. Zawarta w herbacie teofilina usuwa z organizmu nie tylko toksyny, ale także leki, zapobiegając ich gromadzeniu się i znacznie zmniejszając ich skuteczność.
 5. Ciąża. Kofeina nasila zatrucie, może prowadzić do przedwczesnego porodu i narodzin dziecka z niedowagą. Dlatego przyszłe matki nie powinny przez cały dzień gasić pragnienia gorącą herbatą. Lepiej ograniczyć się do 1-2 filiżanek słabego napoju.

gorąca herbata na słońcu

W przypadku przeciwwskazań zaleca się zastąpienie klasycznych herbat gorącym napojem ziołowym bez kofeiny. To ugasi twoje pragnienie bez obawy o pogorszenie samopoczucia.

Jaką herbatę pić

W upale zaleca się preferowanie herbat, które zostały poddane minimalnej obróbce cieplnej. Należą do nich następujące odmiany:

 1. Biała herbata. Dzięki szybkiemu przetwarzaniu liście zachowują maksymalną ilość składników odżywczych. Biała herbata zawiera aminokwasy regulujące temperaturę ciała, co jest szczególnie ważne w czasie upałów.
 2. Shen Puer. To najpopularniejszy letni napój w Chinach. Przyspiesza metabolizm, doskonale gasi pragnienie, tonizuje i uzupełnia zapasy potasu utracone w wyniku aktywnego pocenia się.
 3. Zielona herbata. Jest w stanie poprawić nastrój, na długi czas uśmierzyć pragnienie i normalizować pracę narządów wewnętrznych.
 4. Rooibos. Ta herbata jest wytwarzana z kory specjalnego gatunku drzewa pochodzącego z Afryki Południowej. Brak w składzie kofeiny sprawia, że ​​jest przydatny dla osób, które muszą ograniczać się do stosowania kawy i klasycznych odmian herbat. W upale rooibos zmniejsza obrzęki, wzmacnia naczynia krwionośne, normalizuje ciśnienie krwi, nasyca organizm witaminami i minerałami.
 5. Mateczkę przygotowuje się z pędów krzewu ostrokrzewu paragwajskiego. Gorzki aromatyczny napój łagodzi zmęczenie, zapobiega rozwojowi bezsenności i migreny. Mate nie zawiera kofeiny, ale mimo to dodaje energii na około 9 godzin. Efekt ten osiąga się dzięki mateinie (substancji nieco odmiennej od kofeiny, ale generalnie bardzo do niej podobnej), która delikatnie działa na układ nerwowy i nie prowadzi do zaburzeń snu.
2 filiżanki z mocnym pu-erh
Herbata Sheng Puer

Aby urozmaicić smak gorącej herbaty, możesz dodać do niej suszone owoce, miętę, bazylię. Naturalne dodatki zwiększają zawartość składników odżywczych w napoju i nadają nowe doznania smakowe.

Jak prawidłowo pić

Eksperci twierdzą, że nie można wypić więcej niż litr herbaty w jeden dzień. Tempo napoju zależy od jego stężenia i odmiany. Ważne jest, aby zapewnić spożycie nie więcej niż 300 mg kofeiny dziennie. W przypadku dzieci w wieku od 3 do 12 lat dawkę kofeiny należy zmniejszyć do 50 mg.

Herbata zawiera garbniki, które utrudniają przyswajanie żelaza, dlatego między wypiciem herbaty a jedzeniem powinno minąć co najmniej pół godziny. Dodatkowo każdy płyn wypity podczas obfitego posiłku rozcieńcza sok żołądkowy i spowalnia proces trawienia.

Konieczne jest upewnienie się, że temperatura herbaty nie przekracza 60 stopni. W przeciwnym razie napój podrażni błonę śluzową jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Z biegiem czasu może to prowadzić do poważnych patologii.

dziewczyna pije herbatę w słońcu

Kofeina zawarta w liściach herbaty dobrze tonizuje, zwiększa wydajność. Ta właściwość napoju pomaga łatwo się obudzić i szybko zregenerować siły w ciągu dnia. Wieczorem lepiej zastąpić herbatę naparami ziołowymi. Pozwolą Ci się zrelaksować i szybciej zasnąć.

Dlaczego Uzbecy piją gorącą herbatę w upale

Wiadomo, że nawet w najgorętszy dzień Uzbecy zakładają pikowane szaty i spokojnie cieszą się gorącą herbatą. Ta wielowiekowa tradycja pozwala mieszkańcom gorących krajów nie odczuwać dyskomfortu związanego ze wzrostem temperatury powietrza. Napój rozgrzewający ożywia, normalizuje ciśnienie krwi i powoduje, że aktywnie się pocisz. Dzięki temu organizm nie przegrzewa się, a stan zdrowia nie zależy od warunków atmosferycznych.

Uzbekowie piją herbatę

Dlaczego Azjaci piją gorącą herbatę

Przebywając na wakacjach w krajach azjatyckich o niezwykle gorącym dla Rosjan klimacie, podróżnicy z reguły starają się ochłodzić napojami z lodem. Ale nie zapominaj, że tradycyjnym napojem Azjatów jest gorąca zielona herbata. Faktem jest, że gdy rozgrzewający płyn dostanie się do jamy ustnej, mózg otrzymuje sygnał, że konieczne jest uruchomienie mechanizmu chłodzenia. Wręcz przeciwnie, zimna woda spowalnia pot.

filiżankę gorącej herbaty i czajnik

Gorąca herbata to najlepszy sposób na ugaszenie pragnienia w słoneczny letni dzień. Nie tylko zwalcza senność, ale także zapobiega rozwojowi odwodnienia, usuwa toksyny i toksyny. Możesz wybrać rodzaj warzenia zgodnie ze swoimi upodobaniami smakowymi i stanem zdrowia. Najważniejsze to nie zapominać o umiaru i nie nadużywać silnego naparu.