Kiedy zasiać nasiona asteru do sadzonek

Kiedy zasiać nasiona asteru do sadzonek

Sadzonki tej kultury kwiatowej należy sadzić na otwartym terenie w wieku około 1,5 miesiąca. Ale jednocześnie do czasu sadzenia gleba na otwartym polu powinna się rozgrzać, a ryzyko nawracających nocnych przymrozków powinno zniknąć.

Wybierając czas siania astry na sadzonki w domu, możesz kierować się kalendarzem księżycowym. Zatem optymalny czas lądowania dla kalendarza księżycowego 2021 to:

 • Korzystne dni na zabieg:
  • w styczniu: 1, 2, 10, 11, 15, 16, 19, 20, 27, 29;
  • w lutym: 17, 18, 22, 23, 24;
  • w marcu: 1, 3, 4, 20, 21, 29, 30;
  • w kwietniu: 9, 10, 15, 16, 17.
 • Niekorzystne dni:
  • w styczniu: 12, 21, 22, 28;
  • w lutym: 11, 27;
  • w marcu: 12, 28;
  • w kwietniu: 11, 26.

Instrukcje krok po kroku dotyczące siewu nasion asteru do sadzonek

Aby prawidłowo posadzić kulturę kwiatową dla sadzonek w domu, musisz znać techniki rolnicze, sztuczki, schematy. Następnie będziesz miał klasę mistrzowską ze zdjęciami na temat sadzenia asteru.

Wybór nasion

Wybierając nasiona, zwróć uwagę na cechy odmiany – wysokość, wielkość kwiatu, odcień. Skoncentruj się na swoich preferencjach – jeśli chcesz ozdobić granice, zrobić klomby, klomby z małych kwiatów, lepiej wybrać nisko rosnące astry, a jeśli chcesz rosnąć do cięcia, ozdobić tło kwiatu łóżka, lepiej wybrać te średnie i wysokie.

Kiedy zasiać nasiona asteru do sadzonek

Oczywiście lepiej kupować materiał do sadzenia w zaufanym sklepie i od wiarygodnego producenta . Zaleca się wybór produktu, na opakowaniu którego napisane są szczegółowe informacje – o odmianie, dacie produkcji, dacie ważności, danych kontaktowych, a także zaleceniach producenta dotyczące terminu sadzenia, kwitnienia. Oczywiście nie uchroni Cię to w 100% od produktu niskiej jakości, ale zwiększy szanse na zakup dobrego produktu.

Ważny! Musisz używać najświeższych nasion, ponieważ szybko tracą zdolność kiełkowania, dlatego zwracaj uwagę na czas produkcji i datę ważności. Już w drugim roku nasiona asteru mogą stracić zdolność kiełkowania.

Kiedy zasiać nasiona asteru do sadzonek

Przygotowanie nasion 

Jak wspomniano wcześniej w artykule, sadzonki astry są podatne na choroby grzybowe, a zwłaszcza na czarną nóżkę, dlatego bardzo ważne jest zminimalizowanie wszelkiego ryzyka infekcji. Patogeny znajdują się na okrywie nasiennej, dlatego zaleca się przetwarzanie nasion asteru przed sadzeniem w celu ich wyeliminowania.

Jak widać na zdjęciu, nasiona asteru są duże, dzięki czemu można je łatwo przetworzyć, a następnie posadzić w ziemi:

Wybór pojemności

Nasiona do sadzonek można sadzić w domu we wspólnym pudełku lub misce, aw pojedynczych pojemnikach – tabletki torfowe , doniczki, plastikowe kasety, kubki. Optymalna wysokość kontenera do lądowania to około 10 centymetrów.

Jeśli chcesz wyhodować sadzonki bez zbierania , lepiej od razu wysiać nasiona w wysokich i szerokich pojedynczych pojemnikach. Na przykład szklanka lub kasety o pojemności 0,5 litra.

Ważny! Pojemnik musi koniecznie mieć otwory drenażowe, ponieważ stojąca wilgoć może powodować niszczącą chorobę czarnej nogi lub inne choroby (z wyjątkiem tabletek i doniczek torfowych, już dobrze przepuszczają wilgoć).

Jeśli używasz jakiegokolwiek naczynia, które nie było pierwotnie przeznaczone do uprawy sadzonek, powinieneś zrobić w nim otwory drenażowe własnymi rękami. Na przykład za pomocą gwoździa, nożyczek. Należy jednak obchodzić się z tymi przedmiotami ostrożnie, aby się nie zranić.

Zaleca się dezynfekcję pojemników (z wyjątkiem tabletek torfowych i garnków). Można to zrobić na przykład za pomocą ciemnego roztworu nadmanganianu potasu (nadmanganianu potasu), leków antyseptycznych.

Przygotowanie gleby

Gleba do siewu i uprawy astrów powinna być luźna, lekka, żyzna, mieć dobrą przepuszczalność wody i powietrza oraz neutralną kwasowość. Możesz go kupić lub zrobić sam.

Jeśli wygodniej jest skorzystać z zakupionego w sklepie, wybierz uniwersalną glebę do sadzonek kwiatowych .

Mała sztuczka!  Przed siewem wskazane jest dodanie do zakupionej ziemi czystego kalcynowanego piasku rzecznego i perlitu – 1 część każdego składnika na 5 części ziemi.

Kiedy zasiać nasiona asteru do sadzonek

Możesz przygotować glebę do sadzenia nasion asteru do sadzonek własnymi rękami, aby uzyskać najbardziej optymalny skład. Aby przygotować mieszankę doniczkową w domu, wymieszaj:

 • ziemia z ogrodu (część 1);
 • piasek rzeczny (1 część);
 • humus (część 1);
 • perlit (0,5 części);
 • popiół drzewny (pół szklanki na 5 litrów mieszanki) lub mąka dolomitowa (1 łyżka na 5 litrów mieszanki).

Siew bezpośredni

Prawidłowe wysiewanie astry do sadzonek w domu pomoże krok po kroku ze zdjęciami:

Krok 1: Opróżnij dno pojemnika.

Konieczne jest usunięcie nadmiaru wody, utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności oraz dostęp powietrza do korzeni. Jako materiał drenażowy można użyć małych kamieni, kamyków, perlitu, keramzytu (jak na zdjęciu poniżej).

Drenaż jest szczególnie potrzebny w przypadku sadzonek, które są bardzo wrażliwe na nasiąkanie wodą i stojącą wodę, więc nie zaniedbuj tego kroku.

Kiedy zasiać nasiona asteru do sadzonek

Krok 2: Napełnij pojemnik ziemią.

Ale nie należy całkowicie napełniać pojemnika, pozostawić niewielką odległość między krawędziami pojemnika a ziemią doniczkową (około 2-2,5 centymetra).

Wygładź powierzchnię ziemi.

Kiedy zasiać nasiona asteru do sadzonek

Krok 3: Woda za pomocą butelki z rozpylaczem. 

Używaj tylko osiadłej i czystej wody. Nawiasem mówiąc, możesz podlewać ze strzykawki, najważniejsze jest, aby robić to ostrożnie i przy słabym ciśnieniu wody, aby nie zmyć i nie rozprowadzić ziemi nierównomiernie.

Pozwól wodzie wchłonąć.

Kiedy zasiać nasiona asteru do sadzonek

Krok 4: Zrób rzędy siewu.

Jeśli używasz wspólnego pudełka lub miski , najwygodniej jest sadzić nasiona asteru do sadzonek w rzędach. Oczywiście nie ma potrzeby wykonywania rowków przy sadzeniu w kubkach lub kasetach.

Wygodnie jest robić je za pomocą linijki.

Kiedy zasiać nasiona asteru do sadzonek

Głębokość rowków wynosi 1 centymetr, odległość między rzędami to 3-5 centymetrów.

Kiedy zasiać nasiona asteru do sadzonek

Krok 5: Bezpośrednie sadzenie astry na sadzonki.

Ważny! Jeśli wysiewasz nasiona z proszkiem fundazolowym, użyj gumowych rękawiczek, aby skóra nie miała kontaktu z preparatem.

Podczas siewu we wspólnym pojemniku ułóż nasiona w rzędach, odległość między nimi wynosi 3 centymetry.

Bardzo wygodnie jest wysiewać materiał do sadzenia za pomocą zwykłej pęsety. Ale ponieważ są wystarczająco duże, możesz je łatwo sadzić palcami.

Kiedy zasiać nasiona asteru do sadzonek

Ważny! Astra jest bardzo kapryśna pod względem gęstości. Nie wysiewać nasion zbyt gęsto, w przeciwnym razie rośliny będą walczyć o światło i pożywkę, co obniży jakość sadzonek.

W pojedynczych kubkach lub kasetach można po prostu zrobić wgłębienia palcem lub jakimś patykiem na głębokość 1 cm i umieścić jedno ziarno w jednym pojemniku.

Kiedy zasiać nasiona asteru do sadzonek

Krok 6: Przykryj nasiona piaskiem (w rzędach lub dołku). 

Można to zrobić za pomocą gleby, jednak czysty kalcynowany piasek jest przeszkodą w blokowaniu i czarną nogą , ponieważ pomoże chronić rośliny przed zalaniem podczas podlewania.

Kiedy zasiać nasiona asteru do sadzonek

Warstwa piasku w otworze lub rzędzie ma 5 milimetrów.

Kiedy zasiać nasiona asteru do sadzonekKiedy zasiać nasiona asteru do sadzonek

Notatka! Nie ma potrzeby ponownego podlewania gleby po siewie! Nasiona będą miały wystarczającą ilość wilgoci, którą wprowadziłeś wcześniej.

Krok 7: Przykryj pojemnik plastikową folią, szkłem lub pokrywką.

Ta manipulacja jest konieczna w szklarni, która stworzy optymalne warunki do pojawienia się sadzonek – wysoka wilgotność i ciepło.

Kiedy zasiać nasiona asteru do sadzonek

Krok 8: Zaleca się podpisanie kontenera.

W ten sposób możesz uchronić się przed zamieszaniem, zwłaszcza jeśli sadzisz dużo roślin i masz dużo misek. Wiedząc dokładnie, gdzie znajdują się sadzonki, możesz zapewnić odpowiednią opiekę.

Krok 9: Umieść pojemnik w ciepłym i jasnym miejscu o temperaturze 18-20 stopni Celsjusza.

Pielęgnacja sadzonek Aster: zasady i sztuczki

Właściwa i regularna pielęgnacja domowa sadzonek asterów po posadzeniu pomoże wyhodować silne, dobre i mocne rośliny. Konieczne jest dbanie o sadzonki  tej kultury w sposób praktyczny, jak o młode rośliny innych roślin kwiatowych i warzywnych, ale nadal ma ona swoje własne cechy.

Konieczna jest właściwa pielęgnacja sadzonek asterów przed i po kiełkowaniu w następujący sposób: 

 • Warunki temperaturowe. Optymalna temperatura kiełkowania nasion to 20 stopni w dzień (nie więcej), 18 stopni w nocy (nie mniej). Po wschodach należy obniżyć temperaturę do +16°C, aby rośliny rosły normalnie i nie rozciągały się
 • Mini szklarnia . Przed pojawieniem się pędów należy zdjąć pokrywkę, szkło lub otworzyć folię codziennie do wietrzenia, dosłownie przez 15-20 minut. Krople nagromadzone na powierzchni materiału pokrywającego należy zetrzeć. Sadzonki pojawią się za około 5-10 dni, po ich pojawieniu się trzeba zdemontować mini szklarnię.
 • Oświetlenie. Po wykiełkowaniu sadzonek należy przestawić sadzonki na słoneczny parapet, aby rośliny otrzymały wystarczającą ilość światła. Godziny dzienne powinny wynosić co najmniej 12 godzin, dlatego zaleca się uzupełnianie oświetlenia.
 • Podlewanie. Bądź bardzo ostrożny przy podlewaniu, gleba powinna być zawsze trochę mokra (sądź po powierzchni piasku), więc regularnie podlewaj, ale w żadnym wypadku nie przesuszaj i nie przesuszaj. Należy używać tylko osiadłej, czystej wody o temperaturze pokojowej, a nie z kranu.
  • Przed kiełkowaniem – podlewanie z butelki z rozpylaczem.
  • Po – ze strzykawki lub strzykawki, dopóki woda nie powinna dostać się na same rośliny, podlewaj delikatnie.

Kiedy zasiać nasiona asteru do sadzonek

 • Zapobieganie i kontrola chorób. Jak już niejednokrotnie zauważono powyżej, sadzonki astra są podatne na chorobę czarnej nogi (nazwa naukowa to zgnilizna szyjki korzeniowej), która powoduje wyleganie i obumieranie roślin.
  • Dlatego jeśli zauważysz pierwsze oznaki (łodyga najpierw staje się czarna i rzednie, a następnie opada na bok), konieczne jest natychmiastowe usunięcie wszystkich zaatakowanych sadzonek wraz z ziemią wokół, dodanie świeżej gleby do tych miejsc i wylej resztę roślin pod korzeń roztworem Fitosporin-M.
  • Jeśli jest zbyt wiele dotkniętych roślin, lepiej sadzić zdrowe okazy w osobnych kubkach, pojemnikach i glebie należy zdezynfekować. Zniszcz chore okazy i glebę.

Rada! Aby zapobiec czarnej nodze, której nie można wyleczyć, zaleca się okresowe (mniej więcej raz na dwa tygodnie) rozlewanie roślin roztworem Fitosporin-M.

Jak i kiedy nurkować sadzonki asterów 

Kiedy lepiej nurkować sadzonki? W tym momencie, gdy rośliny wyrosną 2-3 prawdziwe, dobrze rozwinięte liście. Konieczne jest monitorowanie sadzonek astrów, aby nie przegapić chwili i przeprowadzić procedurę w odpowiednim czasie.

Gleba jest używana tak samo, tylko teraz można z nią wymieszać garść popiołu drzewnego lub złożonego nawozu mineralnego do sadzonek. Konieczne jest przeszczepienie do pojedynczych pojemników, ich objętość wynosi 0,2, 0,5 litra.

Notatka! Jeśli chcesz sadzić rośliny we wspólnym pudełku, obserwuj optymalną odległość między roślinami – 7 centymetrów.

Musisz nurkować sadzonki asterów przy użyciu następującej technologii: 

 1. Podlewaj rośliny na dwie godziny przed imprezą.
 2. Wypełnij nowe pojemniki ziemią, 2 cm między krawędziami a ziemią.
 3. Zrób zagłębienie pośrodku palcem lub ołówkiem.
 4. Delikatnie podnieś sadzonkę szpatułką lub kijem, nie niszcz ziemnej kuli. Osłabione, chore sadzonki należy wyrzucić.
 5. Jeśli korzeń sadzonki jest zbyt długi, możesz go trochę uszczypnąć, aby system korzeniowy znajdował się swobodnie w nowym pojemniku, bez zagięć.
 6. Sadzonki pogłębić do dołka tak, aby między powierzchnią gleby a liśćmi liścieni pozostała odległość 1 centymetra.
 7. Bardzo dokładnie zasyp dołek ziemią i zagęść teren wokół rośliny.
 8. Delikatnie posyp czystą wodą (wzdłuż krawędzi pojemnika, nie wchodząc na rośliny).

Ważny! Konieczne jest jak najostrożniejsze nurkowanie sadzonek asterów, najmniejsze uszkodzenie korzeni może osłabić rośliny lub wywołać niebezpieczne choroby, w tym czarną nogę.

Sadzonki Aster po zbiorze wymagają następującej pielęgnacji:

 • Umieść rośliny w jasnym miejscu, ale z rozproszonym światłem słonecznym. Podczas adaptacji do nowego miejsca i ukorzeniania bardzo ważna jest ochrona roślin przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
 • Temperatura to 19-20 stopni Celsjusza, nie więcej.
 • Podlewanie, gdy wierzchnia warstwa gleby lekko wysycha.
 • Dwa tygodnie po pełnej adaptacji możesz nakarmić astera. Do sadzonek można użyć dowolnego złożonego nawozu mineralnego, na przykład Agricola, Fertika Lux.
 • Kiedy sadzonki mają 4-5 prawdziwych liści, można rozpocząć twardnienie i przygotowanie roślin do sadzenia w otwartym terenie, w stałym miejscu.

Kiedy zasiać nasiona asteru do sadzonek

Każda firma ogrodnicza i dacza wymaga od ogrodnika i kwiaciarni pewnych wysiłków i czasu. A sadzenie nasion do sadzonek, późniejsza pielęgnacja i zbieranie nie są wyjątkiem. Aster jest bardzo piękny w rozkwicie i interesujący w uprawie z nasion, a jeśli zastosujesz się do zasad i instrukcji agrotechnicznych, możesz łatwo osiągnąć doskonałe wyniki. A jeśli robisz wszystko z zainteresowaniem i życzliwym usposobieniem duszy, każda praca będzie radością.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author