Naukowcy wyjaśnili, jak orzechy poprawiają jakość spermy

Naukowcy wyjaśnili, jak orzechy poprawiają jakość spermy

Międzynarodowy zespół naukowców z Hiszpanii i USA pokazała, że z pomocą orzechów można wpływać na aktywność genów plemników.

Wiadomo, że aktywność genów jest regulowana przy pomocy metylowanie i demethylation – tak w tym przypadku nazywa się proces wstawiania i usuwania grup metylowych -CH3 w różnych miejscach na powierzchni DNA.

W badaniu FERTINUTS analizowali dane 72 młodych mężczyzn, którzy byli zdrowi fizycznie i nie dymił: 48 z nich w ciągu 14 tygodni powinni jeść codziennie pewną ilość orzechów trzech gatunków (orzechy laskowe, migdały, orzechy włoskie), a 24 osoby – nie. Po zakończeniu obserwacji okazało się, że u mężczyzn z grupy, otrzymującej orzechy, znacznie zmienił się stopień metylacji w 36 miejscach genomu plemników, a w 97,2% działek zaobserwowano гиперметилирование.

Ponadto, w całości regularne spożywanie orzechów znacznie zwiększyło jakość nasienia: ilość plemników i ich najważniejsze cechy — ruchliwość, żywotność i budowa plemników.

W ten sposób, dodają naukowcy, można uznać za udowodnione, że w genomie plemników istnieją obszary wrażliwe na diety człowieka. A to znaczy, że z pomocą zasilania może mieć wpływ na jakość nasienia.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author