Dlaczego zdrowe odżywianie jest ważne dla człowieka

„Jesteśmy istotą tego, co jemy”, — mawiali starożytni. W dzisiejszych czasach kwestia jakości i zdrowego żywienia każdego człowieka jest szczególnie istotne. Rosnące tempo życia, niezdolność do pełnowartościowego śniadania, obiadu lub kolacji negatywnie wpływają na zdrowie ludzi. I w tych warunkach szczególnie ważne jest, aby utrzymać lub rozwijać zdrowe nawyki żywieniowe.

Zasilanie – podstawa życia i zdrowia

Zasilanie – podstawa życia i zdrowia

Dlaczego konieczność prawidłowego odżywiania dziś tak ostro? Bo zbyt „złym” stał się nasz styl życia. Z dnia na dzień подтачивают nasze zdrowie niekorzystne środowisko, niedobór składników odżywczych, stres i choroby. Jeśli nie ma czasu na pełnowartościowy obiad, musi jeść hamburgery lub makaronem szybkiego gotowania. A to prowadzi do chorób żołądka, nadwaga i problemy z ciśnieniem krwi.

Ponieważ prawie nie zajmujemy się pracy fizycznej i większość czasu spędzamy w statycznej pozycji w biurze, to wielu z nas odwiedza siłownię. Prawidłowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne sprawiają, że jesteśmy zdrowsi i bardziej pewni siebie.

Aby zdrowe odżywianie stało się nawykiem, należy jeść w określonych godzinach. Jeśli masz czas na śniadanie, lunch i kolację w tym samym czasie, to znaczy skutecznie radzić sobie z time managera, bardziej zebrane i wydajne.

Привычка к качественному питанию также экономит ваш бюджет. Лучше приобрести фрукты и овощи, чем сладости, содержащие большое количество химических добавок и консервантов.

Какие продукты питания полезны, а какие – нет? При всем разнообразии подходов, диетологи сходятся в одном – жир, сахар и сладости следует свести к минимуму, а количество овощей и фруктов увеличить. И само собой, также следует ограничить или вовсе отказаться от полуфабрикатов и фаст-фуда.

Какие продукты питания необходимы человеку

Jakie produkty spożywcze są potrzebne człowiekowi

Do uświadomienia sobie, że prawidłowe odżywianie jest konieczne, ludzie przychodzą na różne sposoby. Bardzo popularnym i błędne podejście – niekontrolowane diety. Na przykład, po przejadanie w święta ktoś może poczuć winę za niepowodzenie i gwałtownie przejść na czczo. W tym nie ma żadnej korzyści, a wręcz przeciwnie. Organizm reaguje na stres jeszcze większy przyrost masy ciała i innymi problemami.

Uniwersalnej diety, która pasuje do większości ludzi, nie istnieje. Komuś pomaga zmniejszenie ilości węglowodanów i cukru, a jak komuś to nie potrzebne. Aby być w dobrej formie fizycznej i nie chorować, nie trzeba głodować, ważne jest, aby tylko dobrać produkty żywnościowe.

Wszyscy wiemy, że każdy produkt spożywczy zawiera 3 elementy: białka, tłuszcze i węglowodany.

 • Tłuszcze – to materiał, który bierze udział w tworzeniu błon komórkowych i tworzą układ odpornościowy.
 • Białko – ważny składnik pokarmowy. Są one zawarte w mięsie, rybach, produktach mlecznych, fasoli i orzechach.
 • Węglowodany dostarczają nam energii. Takie produkty, jak pieczywo, płatki zbożowe, wyroby cukiernicze i niektóre owoce zawierają węglowodany w dużych ilościach. Jeśli twoje odżywianie składa się z dużej ilości węglowodanów, to doprowadzi do nadwagi i przewlekłe choroby.

Aby kontrolować dopływ niezbędnych składników odżywczych do organizmu, skorzystać z tabeli kalorii. Tak, osoby pracującej w biurze, trzeba 1800 kalorii dziennie. Ćwiczenia fizyczne pomogą zużyć nadmiar.

Jakie produkty spożywcze są niezbędne w sposób zrównoważony menu:

 • Chleb, zboża i ziemniaki. Muszą być zawarte w każdym posiłku.
 • Warzywa i owoce. Nie mniej niż 400 gramów w każdej postaci – surowe lub α obróbce cieplnej.
 • Mięso i ryby. Należy pić codziennie 2-3 razy dziennie po 100-150 gramów.
 • Produkty mleczne. Dla dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości wapnia zaleca się spożywać codziennie 50-100 gramów produktów mlecznych.
 • Tłuszcze. Ilość tłuszczu należy ograniczyć do 50 gramów na dobę.
 • Cukier. Spożycie cukru należy również ograniczyć 50 gramów na dobę. Jego nadmierne spożycie prowadzi do otyłości i chorób układu sercowo-naczyniowego.
 • Rozsądny balans między głównych składników odżywczych sprawia, że nasza dieta jest bardziej pomocne i zdrowe.

Zalecenia dla prawidłowego odżywiania

Zalecenia dla prawidłowego odżywiania

Aby być zawsze w dobrej formie, ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, co i ile jeść, ale i jak.

Oczywiście, chcemy zdążyć zrobić jak najwięcej, i dlatego często jemy w biegu, na stojąco i nie najbardziej przydatne jedzenie.

Jak jest poprawnie:

 • Trzeba jeść w pozycji siedzącej i dokładnie żuć jedzenie;
 • Podczas jedzenia trzeba myśleć o procesie jedzenia;
 • Niepożądane jest przed telewizorem lub komputerem;
 • Nie, przekąski słodycze, ciastka i inne słodycze;
 • Jest w małych ilościach 4-5 razy dziennie;
 • W miarę możliwości jeść tylko świeże produkty;
 • Woleć smażone jedzenie gotowane na parze

Tradycyjnie całodzienne wyżywienie człowieka dzieli się na 3 etapach: śniadanie, obiad i kolacja. Czasami podkreślają obiad, podwieczorek i późny obiad.

Dietetycy nie raz podkreślali bezwarunkową rzecz śniadanie dla zdrowia. Śniadanie powinno być to wysokiej kaloryczności, i w tym samym czasie, łatwe. Najlepsze produkty na śniadanie to płatki owsiane, twaróg, owoce, musli.

Obiad – nadszedł czas, aby jeść mięso lub ryby z dodatkami z przyprawiania warzyw, ziemniaków lub ryżu.

Najlepszy obiad – kawałek chudego mięsa z warzywami.

Jeśli cię ciągnie do lodówki wieczorem, a w ciągu dnia nie można zrezygnować z przekąski, jedz suszone lub świeże owoce, kefir, jogurty.

Staraj się jeść urozmaicone. Jeden i ten sam produkt co dzień jest nudne. Zmiennik rybne, mięsne i mleczne potrawy. I nie zapomnij o zdrowe węglowodany, na przykład, pieczywo pełnoziarniste.

Aby zrozumieć, ile substancje potrzebne organizmowi, należy znać swój wzrost i masę ciała i liczyć ilość białek, tłuszczów i węglowodanów, a także ważyć porcje. Częściej korzystaj z tabeli kalorii i specjalnymi środkami wagą. Dodatkowe zużycie kalorii muszą zgubić przy wykonywaniu ćwiczeń fizycznych.

Pozbyć się nadwagi i nie dopuścić innych problemów ze zdrowiem nie jest tak trudne. Wystarczy tylko prawidłowo się odżywiać i być aktywnym fizycznie – i kilogramy będą sami odejść. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zmiana nawyków żywieniowych nie wystarczy. Ale jeśli masz cel i chęć, to w przeciągu 21 dni twoje ciało zmieni. Pragnienie jest tłuste, słodkie i szkodliwe zmniejszy się, a potem i w ogóle zniknie. I twoje samopoczucie też się zmieni na lepsze.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author