Krzywda „Instagramma” dla psychiki człowieka

Można w nieskończoność dyskutować o szkody lub korzyści społecznych. Ktoś powie, że to społeczny i postęp techniczny, który w znacznym stopniu ułatwił życie. Ktoś powie, że to jest „cmentarz czasu”. I jedni, i drudzy na swój sposób będą mieli rację.

Wyszedłszy na ulicę z развязанными sznurowadłami, można się potknąć i rozbić sobie nos, ale to nie powód złożenia deklaracji sznurówki uniwersalnym złem i zakazać ich na całym świecie. Wszystko, co istnieje w naszym świecie, można użyć w dobrym celu. Nawet alkohol, który dziś już выкосил prawie połowę kraju, może być użyty jako środek dezynfekujący i nie więcej. Problem nie w tym, że są destrukcyjne rzeczy, problem w tym, że nie umiemy z nich korzystać.

Krzywda "Instagramma" dla psychiki człowieka

„instagram” — źródło depresji i „cmentarz” czasu

Na podstawie wyników badań organizacji charytatywnej The Royal Society for Public Health, „Инстраграмм” wśród wszystkich popularnych sieci społecznych ma najbardziej negatywny wpływ na psychikę użytkowników. W lutym–maju 2017 roku przedstawiciele tej organizacji przeprowadzili ankiety wśród użytkowników różnych portali społecznościowych. Liczba respondentów wyniosła 1479 osób, a w wieku od 14 do 24 lat. Istotą badania polegała na tym, że uczestnicy musieli odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących pięciu popularnych portali społecznościowych. Na podstawie wyników ankiety okazało się, że najmniejszy negatywny wpływ na psychikę mają sieci społecznościowych YouTube i Twitter, a oto największe szkody dla zdrowia psychicznego przynosi Instagram.

Również udało się domyślić, że to właśnie ich wykorzystanie często powoduje зацикленность na własnym wyglądzie i często niezadowolenie swoim wyglądem, w konsekwencji, — depresję. Poza tym, regularne korzystanie z „instagram” powoduje silne uzależnienie od gadżetów, związanych ze strachem pominąć ważne wydarzenia i aktualności publikowane w „instagram”. To jest decydującym czynnikiem w rozwoju bezsenności, ogólnego niepokoju, obaw i tak dalej.

Na podstawie wyników ankiety stwierdzono, że u większości użytkowników „instagram” są modelu postępowania według typu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Mówiąc wprost, ciągłe obsesyjne dążenie do popełnienia tych samych czynności, które na jakiś czas łagodzą niepokój i lęk. Powstaje uzależnienie od oglądania wiadomości i konieczność wrzucać własne wiadomości, pisać posty, publikować zdjęcia i tak dalej.

Krzywda "Instagramma" dla psychiki człowieka

„instagram” psuje charakter

Sam system urządzenia sieci społecznej „instagram”, gdzie jedną z głównych funkcji jest udostępnianie zdjęć i wystawianie swojego życia na pokaz dla innych użytkowników, prowadzi do powstawania negatywnych trendów w psychice, takich jak na własnym wyglądzie, ciągłe porównywanie się z innymi w planie znowu wyglądu, stylu życia, poziomu dochodów i tak dalej.

Biorąc pod uwagę fakt, że większość użytkowników stara się pokazać w jak najlepszym świetle, oglądanie takich wiadomości może prowadzić do poczucia niższości i depresji. Również charakterystyczną cechą „instagram” jest jego szczególna popularność wśród gwiazd, celebrytów i innych osób publicznych. To również z kolei niekorzystnie wpływa na psychikę użytkowników — nadzór nad życie osób publicznych we wszystkich szczegółach może prowadzić do zawiści, próby naśladować, aby żyć czyjegoś życia i tak dalej.

Nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych, a w szczególności „instagram” prowadzi do izolacji społecznej. Zamiast tego, aby po prostu spotkać się z innym, o wiele łatwiej zamienić z nim parę wiadomości. Badania, których wyniki zostały opublikowane w „American journal of medycyny prewencyjnej” w 2017 roku, wykazały, że ludzie, którzy dużo czasu spędzają na portalach społecznościowych, stają się bardziej zwarte i tracą umiejętności społeczne. Uczestnikami badania byli 7000 osób w wieku 19-32 lata. Ten eksperyment pokazał, że wzrost ilości czasu spędzonego w sieciach społecznościowych, jest wprost proporcjonalny do wzrostu stanów depresyjnych, poczucia osamotnienia, izolacji, niższości i izolacji od społeczeństwa.

Jednym z głównych trendów wykorzystania „instagram” — ciągłe wystawianie swojego życia na pokaz innym. Czasami to nabiera zupełnie potworne kształty — aż do fotografowania każdej chwili swojego życia. Oprócz tego, wśród użytkowników powstaje swego rodzaju „wyścig zbrojeń” — każdy stara się pokazać siebie bardziej udany, szczęśliwy i tak dalej. I tu pojawia się ten efekt, który nazywa się „nie być, jak się wydaje”. Korzystanie z „instagram” zmusza użytkownika do tworzenia pewnej iluzji szczęśliwego i udanego życia dla innych użytkowników. Pogoń za „polubień” prowadzi do obsesji na punkcie idei za wszelką cenę pokazać się w jak najlepszym świetle. I to prowadzi do tego, że człowiek zaczyna żyć w świecie własnych złudzeń.

Krzywda "Instagramma" dla psychiki człowieka

Sąd przeciw „instagram”

W maju 2017 roku jedna rosyjska firma skierowała skargę do Autonomii z żądaniem zakazania funkcjonowanie sieci społecznej „instagram”. Wymóg ten został skierowany do Moskiewski sąd rejonowy, jako argumentów powód przytoczył argumenty o tym, że korzystanie z tej sieci społecznej jest bardzo destrukcyjnie wpływa na psychikę użytkownika.

Zdaniem powoda, zorientowanie „instagram” na udostępnianie zdjęć prowadzi do powstawania niższości, poczucie przygnębienia i samotności, gdy użytkownicy, którzy żyją zwykłym życiem, widzą „kolorowe” życie gwiazd. I przeciwnie, demonstracja swojego życia ze strony użytkowników mieszkających bardziej skomplikowane życie, prowadzi do powstawania uczucia pychy, przynależności do elity i tak dalej. Również, zdaniem powoda, „instagram” promuje niekonwencjonalną orientację seksualną i prowadzi do rozkładu zasad moralnych społeczeństwa. Powód przedstawił argumenty o tym, że ta decyzji powoduje uzależnienie od „polubień” i, jego zdaniem, niektórzy użytkownicy nawet kupują sobie subskrybentów, aby zdobyć maksymalną liczbę „polubień”.

Oprócz tego, powód wskazał, że regularne korzystanie z „instagram” prowadzi do obniżenia inteligencji, problemy z percepcją, i stres. W oświadczeniu wskazano, że istnieje statystyki o tym, jak podczas próby zrobić wrażenie selfie użytkownicy otrzymują obrażenia, a nawet giną. O dalszych losach tego pozwu na razie nic nie wiadomo, ale, jak widać, niebezpieczeństwo nadmiernego użycia „instagram” zauważają wiele.

Krzywda "Instagramma" dla psychiki człowieka

„instagram” jako narzędzie rozpowszechniania informacji

Ważne jest, aby zrozumieć, że wszystko, co można użyć jako narzędzie. Według statystyk, nóż kuchenny na pierwszym miejscu w policyjnych raportów, jako narzędzie zbrodni. Jednak głupota twierdzić, że należy zabronić ludziom korzystać z kuchennymi nożami. To samo z instagram. Portalu — jest to wygodne narzędzie do rozpowszechniania informacji. Problem tylko w tym, że duża część rozpowszechnienia informacji jest destrukcyjna. Jednak w naszej mocy, aby wszystko naprawić. Największy błąd to winić niedoskonałość świata i trwać w bezczynności. I sieci społecznościowe można wykorzystać do swojego rozwoju, jak i do zmiany świata. Jak wiadomo, to możliwość rozpowszechniania informacji wśród tysięcy ludzi jednocześnie.

Zamiast wrzucać kolejne zdjęcie u pięknej słupa, można umieścić przepis na wegetariańskie dania. I to pozwoli twoim klientom do myślenia, być może, o zmianie rodzaju zasilania, ponieważ większość tradycyjnie odżywionych ludzi dotyczy stereotypu, że na wegetarianizm z wyjątkiem gryki i makaronu ma nic więcej.

To właśnie dzięki sieci społecznościowych dziś działają globalne konstruktywne projekty, takie jak „Naucz dobrego”, „Myśl sam/myśl teraz”, „wspólna sprawa” i tak dalej. Te projekty na pełną moc korzystają z nowoczesnych możliwości sieci społecznościowych. Jest to dobry wschodnia mądrość: „Naucz się korzystać z zła”. I sieci społecznościowych, korzystanie z których dziś przeważnie skierowane na degradację, można z tą samą skutecznością i z tą samą prędkością używać do tworzenia.

I „instagram” — jest to doskonałe narzędzie propagowania zdrowego stylu życia. Dokładnie tak samo, jak niektórzy użytkownicy reklamują bezczynny tryb życia, głupie zabawy, alkohol, można propagować joga, wegetarianizm, altruizm i tak dalej. Na początku takie posty, być może, nie są szczególnie popularne, ale drogi, jak wiadomo, pieszo.

A jeśli bardziej silne i odpowiednie posty będą migać przed oczami użytkowników coraz częściej i częściej, to nieuchronnie będzie zmieniać świadomość całego społeczeństwa. I ważne jest, aby zrozumieć, że budowa ogromnego miasta zaczyna się od pierwszego kamienia. Tak samo z pierwszego postu rozpoczyna się zmiana przestrzeni informacyjnej danej sieci społecznościowej. I wkład w to może zrobić każdy z nas.

W świecie o wiele więcej rozsądnych ludzi, niż nam się wydaje. I jeśli środowisko informacyjne tego samego „instagram” zacznie się zmieniać w bardziej rozsądny i twórczą stronę, to pozwoli radykalnie wpłynąć na społeczeństwo za pomocą takiego, wydawałoby się, szkodliwego zjawiska, jak sieci społecznościowe. I co najważniejsze, korzystanie z tego narzędzia jest dostępna praktycznie dla każdego. Nie wychodząc z domu, można dzielić się informacjami z tysiącami ludzi. I przy takiej skali nawet jeden post na temat zdrowego stylu życia na pewno zmieni życie przynajmniej jednego użytkownika.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author