Zawartość kalorii w gotowanych jajach

Średnia wartość 1 gotowanego jajka to 70 kcal. Aby jednak określić tę liczbę z maksymalną dokładnością, konieczne jest poznanie cech gotowania i czasu trwania obróbki cieplnej produktu. Jeśli obliczysz spożycie kalorii nie w 1 sztuce, ale według wagi, wartości mogą się różnić.

Najłatwiejszym sposobem określenia zawartości kalorii w gotowanym jajku jest tabela:

Produkt (100 gr) Zawartość kalorii (kcal)
Gotowane na miękko 154
Gotowany 146
Ugotowane na twardo 160
Gotowane żółtko 352
Gotowane białko 44
Gotowane z majonezem 145
Do „torby” 120,5

Tabela przedstawia wartości produktu C1. W produkcie domowej roboty wskaźniki są nieco wyższe, ponieważ jajka są nieco większe.

Wielu dietetyków (a tabela to potwierdza!) Uważa żółtko za najbardziej kaloryczną część jajka. Ale białko jest lżejsze. Dlatego zaleca się włączenie do diety.

Jajko w postaci surowej ma prawie taką samą wydajność. Ale po usmażeniu liczba wzrasta kilkakrotnie.

Skład i wartość odżywcza gotowanych jaj

Bez względu na stan jaja kurzego (gotowane lub surowe), tylko 1 sztuka. zawiera:

 • witaminy z prawie każdej grupy;
 • cynk;
 • biotyna;
 • żelazo;
 • cholina;
 • magnez;
 • kwasy omega;
 • wapń;
 • kwasy wielonienasycone i jednonienasycone itp.

Ale białko zawarte w jajku ma szczególną wartość. Dzięki zróżnicowanemu i cennemu składowi pokarm ten korzystnie wpływa na organizm osoby dorosłej i dziecka.

Zawartość kalorii w gotowanym jajku
Źródło zdjęć: shutterstock.com

Na szczególną uwagę zasługuje również BJU gotowanych jajek. Dla większej przejrzystości warto skorzystać ze stołu. Przedstawia wskaźnik dla 100 g produktu:

Nazwa produktu Białko Tłuszcze Węglowodany
Ugotowane na twardo 12.7 11.5 0,7
Gotowane żółtko pięć dziewięć 0
Ugotowane na miękko 12.8 11.6 0,7
Gotowane białko cztery 0 0
Melanż 12.7 11.5 0,7
Jajka sadzone 12.9 20.9 0.9

W związku z tym zawartość kalorii w jednym żółtku z jaj na twardo wynosi 106 kcal, a białko 14 kcal. Każdy z nich waży 30 gramów. Okazuje się, że bez żółtka gotowane jajka stają się pokarmem niskokalorycznym.

Dla porównania warto zwrócić uwagę na KBZHU 1 sztukę jaj przepiórczych. Ile to kalorii? 168 kcal na 100 g. Ta waga zawiera prawie 8 sztuk. Ta sama objętość stanowi 13,07 grama tłuszczu, białka – 12,04 grama, węglowodany – 0,17 grama.

Korzyści i szkody gotowanych jajek

Każdy produkt ma zarówno pozytywne, jak i negatywne właściwości. Wiele zależy od jakości i metody przygotowania.

Korzystne cechy

Gotowane jaja kurze są cenione nie tylko ze względu na wysoki poziom białka. Jest również doskonałym naturalnym źródłem witaminy D, co jest szczególnie korzystne dla osób, które z różnych powodów borykają się z brakiem światła słonecznego.

Ponadto ten produkt i potrawy na nim oparte przyczyniają się do:

 • poprawa pamięci;
 • eliminacja toksyn, toksyn i innych szkodliwych substancji z organizmu;
 • normalizacja procesów hematopoezy;
 • dobre odżywianie dla mózgu.

Ten ugotowany na twardo produkt doskonale sprawdził się w procesie odchudzania. Dni postu z jego użyciem mogą zmniejszyć wagę, ale utrzymać masę mięśniową.

Szkodliwe właściwości

Powszechnie uważa się, że jaja kurze są źródłem złego cholesterolu. Dlatego lepiej je jeść rzadko i bez żółtka. Ale jak pokazują badania medyczne, jest to mit. Stosowanie takiego naturalnego produktu w żaden sposób nie wpływa na poziom cholesterolu we krwi.

Niebezpieczeństwo omletów i jajecznicy jest bardziej zróżnicowane. To silny alergen. Dlatego osoby podatne na takie negatywne reakcje nie powinny polegać na gotowanych i sadzonych jajkach.

Bez szkody dla zdrowia można spożywać 2-3 jajka średniej wielkości dziennie. Dokładnie takie jest codzienne zapotrzebowanie organizmu na nie.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author