Kurkuma: korzyści i szkody dla zdrowia, skład

Kurkuma: korzyści zdrowotne i szkody


Kurkuma to roślina wieloletnia o wysokości do 90 cm z owalnymi liśćmi. Ma żółty korzeń przypominający imbir. Używany jako barwnik, przyprawa i lekarstwo. Siedlisko naturalne – Indie. Z biegiem czasu roślina rozprzestrzeniła się w krajach azjatyckich ze względu na swoje dobroczynne właściwości. Charakterystyczną cechą rośliny jest jej przyjemny aromat. Zasadniczo kurkuma to rodzaj imbiru. Populacje dzikich roślin wciąż występują w Indiach.

Historia kurkumy

Naturalnym siedliskiem rośliny jest południowo-wschodnia część Indii. Korzeń służy do produkcji znanego na całym świecie curry, które oprócz barwienia żywności nadaje potrawom ostry smak i przyjemny aromat. Kilka wieków temu zauważono, że dodatek kurkumy sprzyja długotrwałemu przechowywaniu żywności. Korzeń rośliny był często używany do malowania powierzchni drewnianych i metalowych na złoty kolor. Dziś przyprawa nadal jest popularna. Może zastąpić drogi szafran.

Kurkumina (substancja wydzielana z korzeni kurkumy) jest wykorzystywana przez producentów olejów, serów i leków.

Kompozycja kurkumy

Dzięki przeprowadzonym badaniom chemicznym udało się poznać dokładny skład korzenia rośliny. Zawiera grupę witamin B, B1, B2, B3, C, K. Obecne są różne minerały – magnez, wapń, żelazo, jod. Właściwości lecznicze wynikają z dużej zawartości olejków eterycznych.

Zawartość kalorii

Zawartość kalorii w 100 g produktu wynosi 352 kcal. Zaleca się spożywanie nie więcej niż 50-200 mg przypraw dziennie, aby uniknąć negatywnych konsekwencji.

Korzystne właściwości kurkumy

Kurkuma: korzyści zdrowotne i szkody

Kurkuma jest bogata w olejki eteryczne. Bogaty żółty kolor wynika z zawartości kurkuminy. Obecny jest jod, żelazo, wapń. Regularne stosowanie przyprawy pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Dodatkowo zawiera antyoksydanty, które eliminują wolne rodniki.

Naukowcy uważają, że przyprawa ta jest w stanie przeciwdziałać chorobie Alzheimera i usuwać nadmiar płynów. Zaleca się spożywanie kurkumy na zapalenie stawów w celu zmniejszenia obrzęku. Produkt zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Przyprawa znana jest z wyraźnego, ostrego smaku, który pomaga zwalczać patogeny. Łagodzi stany zapalne. Dodatkowym atutem jest normalizacja pracy układu pokarmowego i pobudzenie apetytu. Korzeń rośliny jest głównym składnikiem przy produkcji pomarańczowego curry.

Właściwości lecznicze

Stwierdzono, że barwnik kurkumina pomaga organizmowi niszczyć komórki rakowe bez szkody dla zdrowego narządu. Istnieją leki na bazie kurkuminy, które zapobiegają pojawianiu się nowotworów. Stosowanie kurkumy zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Obecnie trwają badania naukowe dotyczące właściwości przeciwnowotworowych kurkumy.

Kurkuma to dobry antybiotyk pochodzenia naturalnego, którego stosowanie jest przydatne przy przeziębieniach i chorobach wirusowych układu oddechowego. Przyprawa pomaga oczyścić organizm z toksyn i poprawia ukrwienie. Systematyczne stosowanie złotej przyprawy przyczynia się do rozpadu białek, które ograniczają normalne funkcjonowanie mózgu. Dlatego kurkuma jest często stosowana w leczeniu choroby Alzheimera.

Przyprawa pozytywnie wpływa na układ pokarmowy nie uszkadzając mikroflory jelitowej. Stwierdzono, że regularne spożywanie kurkumy pomaga zmniejszyć gaz i wzdęcia. Zmielony korzeń rośliny zmniejsza stan zapalny i wspomaga wydalanie żółci. Produkt zawiera substancje poprawiające kondycję skóry. Skóra staje się bardziej elastyczna. Jeśli dodasz mumię, otrzymasz lek na cukrzycę.

Szkoda kurkumy

Kurkuma: korzyści zdrowotne i szkody

Kurkuma jest uważana za całkowicie nieszkodliwy produkt. Jedyną przeszkodą w stosowaniu jest czasami indywidualna nietolerancja na substancje zawarte w korzeniu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek reakcji alergicznych zaleca się zaprzestanie używania ostrych przypraw.

Zastosowanie przypraw w medycynie

Przyprawa poprawia wydzielanie soku żołądkowego, dlatego jest szczególnie przydatna przy chorobach narządów trawiennych. Najcenniejszą substancją w składzie jest kurkumina. To on zmniejsza prawdopodobieństwo chorób układu sercowo-naczyniowego i pojawiania się nowotworów. Przeprowadzono badania naukowe dotyczące stosowania kurkumy w leczeniu raka. Podczas chemioterapii przyprawa zmniejsza skutki uboczne.

Kurkuma to naturalnie występujący antybiotyk, który zapobiega rozwojowi patogennej mikroflory. Przyprawa pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Stosowanie produktu spowalnia rozwój choroby Alzheimera, demencji starczej i stwardnienia rozsianego. Przyprawa poprawia funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych.

Wykorzystanie gotowania

Curry to popularna przyprawa posypana rybami, warzywami, mięsem i sosami. Kurkuma sprawi, że bulion z kurczaka będzie bogaty. Będziesz musiał wydać 1 łyżeczkę proszku pomarańczowego na 6 porcji. Nie zaleca się przesadzania. Jeśli dodasz więcej przypraw niż przepisana ilość, danie okaże się zbyt jasne i gorzkie.

Jak wziąć kurkumę na odchudzanie

Aby zrzucić te dodatkowe kilogramy, niektórzy ludzie jedzą pół łyżeczki mielonego korzenia kurkumy i piją go z wodą pitną. Jednak taki środek ludowy może być szkodliwy. Najbardziej prawdopodobną konsekwencją jest pojawienie się zapalenia żołądka. Nie zaleca się spożywania przyprawy na pusty żołądek w czystej postaci. O wiele lepiej jest posypać pomarańczowym proszkiem różne potrawy.

Czy kurkumę można podawać dzieciom?

Niepożądane jest, aby dzieci poniżej 6 roku życia podawały przyprawę. Często powoduje reakcje alergiczne i upośledza funkcję żołądka.

Zastosowanie kurkumy w kosmetologii

Przyprawa pozytywnie wpływa na kondycję włosów. Wspomaga wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu. Aby przygotować lek, musisz połączyć taką samą ilość proszku i oleju roślinnego. Możesz użyć oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek. Powstałą mieszaninę nakłada się na skórę głowy. Czas trwania maski to pół godziny. Ta procedura jest przeprowadzana trzy razy w miesiącu.

Ponadto kurkuma może zatrzymać wzrost włosów po depilacji. Jednak lekarstwo jest przygotowywane według innej receptury. Konieczne jest rozpuszczenie proszku we wrzącej wodzie do uzyskania konsystencji przypominającej śmietanę. Następnie – nałożyć na leczoną skórę bezpośrednio po depilacji.

Jest sposób na przygotowanie maseczek na twarz. Śmietankę mleczną, kurkumę i miód miesza się w równych ilościach. Dobrze wymieszaj i nasmaruj twarz. Po 10 minutach zmyć czystą wodą.

Jak wybrać i przechowywać

Zdecydowanie zaleca się zakup całego korzenia rośliny zamiast gotowego proszku. Porady pomogą Ci uniknąć zakupu podróbek. Korzeń rośliny powinien być jędrny – bez uszkodzeń i miękkich obszarów. Doceń jego zapach. Świeży korzeń silnie pachnie. Jeśli nie ma zapachu, produkt leżał przez długi czas.

Jeśli kupujesz gotową (zgniecioną) kurkumę, sprawdź, czy nie ma grudek. Torba musi być szczelnie zamknięta, aby zapobiec zamoczeniu zawartości.

Przestrzegaj zasad przechowywania po zakupie. Umieść przyprawę w suchym i ciemnym miejscu. Do przechowywania najlepiej nadają się szklane pojemniki z zamkniętymi pokrywkami.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author