Jak prawidłowo siać marchew wiosną

Wybór materiału rozmnożeniowego

Przede wszystkim należy zdecydować się na odmianę marchwi, którą można uprawiać na działce. Przy doborze materiału siewnego należy wziąć pod uwagę rodzaj warzywo: wczesne, średnie i późne. Wczesną marchew uprawiana w celu wykorzystania w ciągu ciepłego sezonu. Średnie i późne odmiany tego warzywa używane do zakładki w piwnicy na przechowywanie zimowe.

Nabywać materiał siewny należy w wyspecjalizowanych sklepach od znanych producentów nasion. W tym przypadku nasiona zostaną zdezynfekowane, a także mają dobrą zdolność kiełkowania.

Odmiany marchwi otwartego gruntu

Najbardziej popularne wśród rosyjskich ogrodników są następujące odmiany marchwi:

Нантская 4

Warzywa korzeniowe z doskonałym smakiem. Mogą być uprawiane nawet na glebach ciężkich. Soczyste, słodkie owoce długości mogą osiągnąć 13-14 cm, końcówka taka marchewki – неострый. Nasiona „Нантской 4” można siać na zimę lub na wiosnę.

Лосиноостровская 13

Ma wiele zalet, z których jeden — delikatny, przyjemny smak. Zaleca się w diecie tym, kto siedzi na diecie, a także jako żywienia грудничкам. Gatunek ten w średnim cyklu dojrzewania, wyróżnia się dobrą trwałe.

Шантанэ 2461

Najbardziej popularna odmiana, która rośnie do zakładki w piwnicy na zimę. Warzywa korzeniowe – duży rozmiar, wykorzystuje się je w świeżej postaci, a także do gotowania.

Niezrównana

Odmiana nadająca się do zakładki w piwnicy na zimę, walory smakowe warzyw korzeniowych – wyśmienite. Dojrzałe owoce w dorasta do długości 18-20 cm Kiełkowanie nasion – prawie 100%.

Амстердамская

Korzenie małej wielkości, cylindryczne, o masie nie więcej niż 110 r. walory Smakowe – niezłe. Owoce są odporne na pękanie, nie dotyczy цветушности. Przy odpowiedniej pielęgnacji można uzyskać dobre plony.

Przygotowanie miejsca do lądowania

Wybór miejsca do lądowania tej warzyw kultury – ważne wydarzenie. Jeśli działka jest dobrany poprawnie, to dobre zbiory gwarantowany.

Miejsce na ziemi pod sadzenie marchewki musi być dobrze oświetlone słońcem, w cieniu ta roślina rośnie słabo, a plony będą niewielkie. Należy również przestrzegać zasady płodozmian. Najlepsze poprzedników, do tego warzywa będą:

 • pomidory;
 • ogórki;
 • kapusta;
 • łuk;
 • rośliny strączkowe;
 • frytki.
 • Złe poprzedników, zdaniem specjalistów, są:

 • pietruszka;
 • szczaw.
 • Terminy siewu warzyw kultury na wiosnę

  Kiedy siać marchew wiosną – to pytanie szczególnie interesuje początkujących aptece. Nasiona tej warzyw kultury nie powinny być sadzone w zimnej ziemi, bo nie kiełkują w takich warunkach. Dla każdego regionu czasie lądowania tego warzywa będzie indywidualnie, podstawowe wymagania do sadzenia materiału siewnego następujące:

 • temperatura otoczenia nie niższa niż 16⸰Z;
 • podłoże musi być rozgrzewa się do 8-9⸰S.
 • W południowych regionach można sadzić ten warzywa korzeniowe na początku kwietnia, w warunkach środkowej i Okolic – nie wcześniej niż w drugiej dekady kwietnia. Na Uralu i na Syberii zaleca się sadzić marchew w otwartym terenie w końcu kwietnia – na początku maja. Według wierzeń ludowych sadzić to warzywo trzeba wtedy, gdy pojawiają się pąki na осинах i фиалках.

  Jak przygotować glebę

  Sadzić nasiona tej warzyw kultury chcesz w łatwy, lekki i podatny grunt. Gotować łóżka w tym przypadku lepiej od jesieni:

 • do gleby sprawiają, humus lub kompost, jesion;
 • następnie glebę wykopane pod zimę na bagnet łopaty, nie łamiąc комьев.
 • Ważne! Pod korzenie nigdy nie wnoszą świeże dziewanny (lub inny rodzaj obornika) w tym przypadku owoce są silnie zdeformowane.

  Wszystkie warzywa korzeniowe zbyt szybko absorbują azotanów z gleby, więc nie trzeba w łóżka, które przygotowują dla tych warzywnych, wprowadzać duże ilości nawozów azotowych. A zbiory marchwi, zawierający duże ilości azotanów, nie przyniesie korzyści dla organizmu człowieka, a tylko zaszkodzić. Przygotowane z jesieni łóżka wiosną wystarczy tylko подрыхлить – i są gotowe do siewu marchwi.

  Przygotowanie materiału siewnego

  Nasiona marchwi nigdy nie sadzi się do łóżka w postaci suchej, wcześniej należy je moczyć w roztworze z przyspieszacze wzrostu na 3-4 godziny. Ten warzywa korzeniowe należy do warzyw-тугодумам, których nasiona kiełkują najdłużej uprawianych roślin. Więc trzeba im pomóc przyspieszyć proces pęcznienia i kiełkowania.

  Jak produkować siew

  Wraz z nadejściem ciepłych czasu przychodzi czas, kiedy należy siać marchew i inne warzywa. Jak prawidłowo sadzić marchew w otwartym terenie?

  Zwykle przed siewem doświadczeni овощеводы naciągnęli wątek od początku do końca łóżka, które wykopują gładkie траншейки głębokości nie większej niż 1,5-2 cm, podlewać i sieją marchew.

  Mimo, że jej nasiona są małe, ale trzeba próbować sadzić ich zbyt często, aby później nie musiał się pojedynkować i większość siewek przy tym stracić. Tym samym po zabiegu trzebieży często uszkadzają delikatne korzenie sąsiednich pędy, potem długo chorują i wolniej rosną.

  Najlepsze odległość między всходами – nie mniej niż 1 cm Teraz w sprzedaży pojawiły się nasiona marchwi, klejone na cienki papier. Po kiełkowania takich sadzonek nie wymaga dziesiątkowanie, ale aby papier w gruncie szybko rozpuszczone i nie przeszkadzała wzrostu korzeni, takie nasiona, naklejane na papier, wymagają częstego i obfitego podlewania. Ponadto, materiał siewny, klejona na papier, nie można wcześniej namoczyć do szybkiego kiełkowania. Główną zaletą takiego siewu marchwi jest to, że pojawiły się sadzonki nie wymagają trzebieży. A główną wadą – do momentu pojawienia się podtrzymujące pędy należy podlewać łóżka codziennie i obficie, aby całkowicie rozpuścić papier, w przeciwnym razie pojawiają się korzenie nie mogą rosnąć przez nią.

  Wskazówka! Po posadzeniu należy zasypać łóżka warstwą humusu i znowu produkować podlewanie.

  Aby szybciej pojawiły się sadzonki, łóżka schronienie folią, aby utworzyć wewnątrz efekt szklarni. Po tym, jak pojawią się dając kiełki, folię sprzątają. Obok marchwi należy siać rzodkiewkę lub zieleń, aby wyznaczyć rzędy marchwi, która długo kiełkują.

  Jak dbać o всходами

  Sadzić nasiona marchwi poprawnie – to połowa problemu. Najważniejsze – prawidłowo dbać o pojawiającymi się sadzonek. W okresie wiosennym główne procedury, które powinny być w łóżkach z marchewką, są następujące:

 • рыхлить łóżka z upraw;
 • pojedynkować zagęszczone uprawy.
 • Jeśli nie udało się sadzić nasiona rośliny bardziej swobodnie, to będzie musiał się pojedynkować, które pojawiły się sadzonki. Przez 14-16 dni po wystąpieniu podtrzymujące pędy należy je pojedynkować się po raz pierwszy. Przy tym odległość między sąsiednimi roślinami powinna wynosić nie mniej niż 3,5 cm procedurę tę należy przeprowadzać ostrożnie, aby nie uszkodzić te pędy, które pozostaną na łóżkach. Doświadczeni овощеводы posadzone w inne miejsce te młode sadzonki, które usunięto z grządek.

  Za tydzień-półtora zabieg trzebieży spędzają jeszcze raz, aby odległość między корнеплодами stało się nie mniej niż 7,5 cm Dla dużych gatunków marchwi to odległość powinna wynosić nie mniej niż 14,5 cm

  Szkodniki

  Sadzić marchew poprawnie – nie jest to trudne zadanie. Ale ważne jest, aby chronić te warzywne rośliny przed szkodnikami.

  Główny z nich – морковная mucha. Ona składa jaja do gleby w okresie wiosennym, a gdy zaczynają rosnąć korzenie, вылупившиеся larwy chętnie wnikają agresywniej w kruchy miąższ korzeń. Aby uchronić ten warzywo od tych latających szkodników, należy pojedynkować sadzonki w godzinach wieczornych, wszystkie szczyty od razu wyrzucić – może przyciągnąć tych skrzydlatych owadów. Aby odstraszyć морковную muchę, obok marchwi trzeba sadzić cebule, który swoim „zapachem” odstrasza większość szkodników. Należy również regularnie рыхлить łóżka, gdzie leżał marchew, — to owad nie mieszka w suchej glebie i raz umiera.

  Uwaga! Луковая mucha nie toleruje zapachu морковных nasadzeń, a морковная mucha nie wylatuje do zasiewów cebuli.

  A w nawach posypane jesion, wymieszaną z papryką lub pachnące tytoniem. Ale jeśli łóżka, gdzie sadzi marchew, zbyt długie, to taka metoda będzie kosztować zbyt drogo.

  Ważne wskazówki dotyczące sadzenia, ten korzeń

  Przy wysiadaniu z marchwi w otwartym terenie na wiosnę należy wziąć pod uwagę doświadczenia ogrodników, plantatorów tę zapiekanek kulturę stale. Niektóre z ich porad ważne jest, aby pamiętać podczas sadzenia materiału siewnego:

 • Nie należy sadzić nasiona zbyt wcześnie. Trzeba poczekać, aż robi się ciepło grunt w łóżkach.
 • Nie można sadzić na sucho materiał siewny w неполитый grunt.
 • Do szybkiego kiełkowania należy żywić łóżka polietylenem.
 • Zabieg trzebieży należy wykonać, gdy rośliny są jeszcze małe.
 • Nie należy lekceważyć prewencyjnymi działaniami w walce z морковной muchą. Najważniejsze – aby chronić rośliny od tego latającego owada, sadząc obok cebulę, usuwając wyrwane sadzonki.
 • Рыхлить łóżka i używać ściółkę, aby zapobiec szybkiego odparowania wilgoci konieczne, ponieważ środki te pomogą w przyszłości zebrać duży plon marchwi
 • Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author