Jak siać nasiona marchwi w otwartym terenie

Rolne

Trudności w uprawie zaczynają się u niedoświadczonych ogrodników już na bardzo wczesnym etapie i trwają do sprzątania na przechowywanie. Marchew – wymagająca агрокультура, ale jeśli znać i przestrzegać zasady uprawy, można uzyskać doskonały wynik i zapewnić potrzeb rodziny, w tym produkcie na całą zimę.

Wybór i przygotowanie terenu

Warzywa korzeniowe preferuje dobrze oświetlone z lekkim podkładem i umiarkowanej wilgotności, i na to wymaganie należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ od luźnego i dobrze дренированного gruntu zależy rozmiar, kształt i wielkość roślin okopowych.

W zbitych marchew, na etapie edukacji płodu odkształca się: korzenie są losowane w głąb, stają się cienkie, tracą towarowy widok. Dlatego, jeśli to konieczne, ciężki grunt miesza się z piaskiem, trocinami, nie kwaśnym torfem.

Roślina preferuje gleby o niskiej kwasowości, do czego, w razie potrzeby, należy uiścić wapno lub popiół. Wprowadzać do gleby obornik i inne nawozy organiczne trzeba z dużą ostrożnością. Organiczna wpływa na smak, a nie zgnił obornika i zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się chorób grzybiczych. Dlatego nawozić podłoże pod морковные łóżka tylko jesienią.

Przy nierównomierne wilgoci w procesie wegetacji warzywa korzeniowe także zdeformowane:

 • przy powierzchownym podlewania u roślin okopowych rozwijają się korzenie boczne;
 • w przypadku nadmiernego podlewania korzeni lub pęknięcia;
 • brak wilgoci wpływa negatywnie na wzrost i zestawie masy.
 • Wybierając działkę do siewu nasion, trzeba przemyśleć i zdolność do terminowego i równomiernego nawadniania, i przewidzieć drenaż gruntu na wypadek obfitych deszczach. Oznacza to, że oprócz oświetlenia działki do siewu, lepiej wybrać wzniosłe miejsca, gdzie nie ma stojącej wody.

  Zmniejszyć ilość owadów-szkodników i ryzyko chorób grzybiczych można, jeśli siać nasiona na wentylowanym miejscu. Морковная mucha i морковная mol unikać przeciągów, a sama roślina znosi nawet krótkie mrozy.

  Wreszcie, ostatni ważny punkt, który należy wziąć pod uwagę podczas planowania – poprzednicy marchwi i sąsiadów w ogródku. Jest to cebula, czosnek, fasola, ziemniaki. Nie zaleca się uprawy marchwi po kopru, selera, kopru i innych przedstawicieli rodziny baldaszkowatych.

  Wskazówka! Высевайте nasiona marchwi między rzędami ogórków w uprawie ogórków na kratki.

  Wczesne odmiany marchwi, dla letniego spożycia, można siać między pomidorami. Wspólne sadzenie nie tylko oszczędzają przestrzeń użytkową działki – liście marchwi odstraszają szkodniki pomidorów.

  Test na zdolność kiełkowania

  Jeśli nasiona zakupione od nieznanego sprzedawcy i ich jakość budzi wątpliwość, to najlepiej sprawdzić je na żywe do tego, jak będą zasiane w ziemi. Jak określić jakość nasion marchwi w wyglądzie:

 • świeże nasiona mają charakterystyczny zapach, rozetrzyj palcami 2-3 ziarnka marchwi, i jeśli poczujesz ostry zapach marchwi, to wszystko w porządku;
 • pełnowartościowe nasiona mają ребристую i trójwymiarowy kształt, nie powinny one być płaskie, pęknięciu i помятыми.
 • Wreszcie, sprawdzić nasion na kiełkowanie można starym staroświecki sposób. Высыпьте ich w 10% roztworu soli. Полновесные ziarenka spadną na dno, a „smoczki” unosić się na powierzchni. Przy okazji, roztwór soli fizjologicznej, to jednocześnie pierwsze dezynfekcja materiału siewnego. Spuścić wodę i kontynuować przetwarzanie tych nasion, które pozostały na dnie zbiornika.

  Przygotowanie do siewu do gruntu

  Oczywiście, nowoczesne producenci oferują nasiona marchwi w wygodnych wersjach – w postaci granulek, w pełni przygotowane do sadzenia w otwartym terenie i na taśmach, które pozwalają nie tylko oszczędnie zużywać nasiona marchwi, ale i uniknąć obowiązkowego przerzedzenie wschodów. Jeśli ogrodnik wybrał nasiona w niższej formie opakowania, to przed siewem nad nimi trzeba pracować.

  Główne zasady, które należy wziąć pod uwagę podczas przygotowania nasion do siewu w otwartym terenie:

 • Przed siewem do gruntu nasiona zaleca się moczyć: najpierw w ciepłej wodzie, a następnie w roztworze z dodatkiem manganu i biostymulatorów.
 • Namoczone nasiona w wodzie podgrzanej do 40-500 C, a następnie, przez dwa dni umieścić w chłodnym miejscu do hartowania, zawinięte w wilgotną ściereczkę.
 • Nasiona kiełkują w ciągu 10-14 dni, i jak tylko pojawią się kiełki, trzeba je lekko osuszyć przed siewem, dla wygody w pracy.
 • Nasiona marchwi – bardzo małe, i aby ich oszczędnie i równomiernie siać do gruntu ogrodnicy uciekają się do różnych ośrodki sztuczek:

 • wymieszać przygotowane nasiona z piaskiem;
 • parzy się gęsty roztwór skrobi i wlewa go wraz z nasionami w łóżka;
 • trzymać nasiona na paski papieru toaletowego i potem прикапывают ich w przygotowane w gruncie rowki.
 • Głębokość zalegania nasion w gruncie 1,5-2,5 cm Odległość między łóżkami 20 cm, ale jeśli chodzi o odległości między nasionami w rzędzie, tutaj rzadko można od razu uzyskać odpowiedniego odstępu, jeśli nasiona nie są przygotowane. Zbyt gęsty siew nasion w rzędzie na pewno doprowadzi do konieczności pojedynkować sadzonki, a to zbędny wydatek materiału siewnego i dodatkowe czasochłonna praca.

  Dlatego też, wybierając między różnymi sposobami, lepiej zdecydować się na wstępne przygotowanie: nakleić drobne nasiona na paski papieru, w odległości 2-3 cm od siebie, siedząc przy stole, dużo łatwiej.

  Wysiew nasion w otwartym terenie

  Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że w zależności od odmiany marchwi można siać jesienią, aby uzyskać wczesne zbiory witaminy produktów już w czerwcu. Oczywiście, taka opcja siewu marchwi w otwartym terenie zależy nie tylko od odmiany marchwi, ale i od warunków klimatycznych. W południowych regionach jest to możliwe. Dlatego, na wszelki wypadek, rozważmy dwa sposoby sadzenia marchewki w otwartym terenie – wiosną i jesienią.

  Подзимний siew

  Po zbiorze wczesnych ogórków lub pomidorów można pomyśleć o racjonalnym korzystaniu z fazy i, starannie usuwając działka, przygotować go do подзимнему siewu nasion marchwi w otwartym terenie. Ważne jest, aby odgadnąć czas siewu, bo jeśli jesień okaże się zbyt ciepłej i długiej to nasiona tak. Co trzeba zrobić:

 • Przygotuj почвосмесь, aby była wystarczająco pożywne i suche; gruntu trzeba około 5 kg/m2.
 • W gruncie dodaj fosforu-nawozy potasowe – 10 g/m2.
 • Przygotuj nasiona wczesną marchew z mrozoodpornych районированных odmian. W tym przypadku nasiona na taśmie lub дражированные nie podejdą – wybierz najbardziej świeże. Norma nasion dla подзимней lądowania w 1,5 razy więcej, niż w przypadku wiosennego sadzenia w otwartym terenie.
 • Poczekaj, aż jesiennych przymrozków. Zrób łóżka o głębokości 3 cm, посейте suche nasiona (проращивать ich nie trzeba!), posypać przygotowanym podłożem.
 • Wiosną, jak tylko zejdzie śnieg, pożądane jest, aby ukryć łóżka na zimę агропленкой, aby chronić wczesne sadzonki przed mrozem. Dalsza pielęgnacja всходами dzieje się jak zwykle. Прореживайте, a kiedy podkład wyschnie, nie zapomnij рыхлить nawy, podlewać obficie, ale nie zbyt często.

  Oprócz poprawy płodozmian i uzyskania dodatkowego zbiorów, подзимний siew marchwi w otwartym terenie pomaga uniknąć marchwi inwazji морковной muchy. Następny pozytyw – wczesną wiosną w górnym плодородном warstwie gleby zawiera wystarczająco dużo wilgoci, niezbędnych do wzrostu. Jest to szczególnie ważne w tamtej okolicy, gdzie gleba jest piaszczysta i szybko wysycha, co wymaga dodatkowych wysiłków w celu nawadniania.

  Wiosenny siew

  Wiosenne sadzenie marchewki w otwartym terenie zaczyna się, gdy gleba nagrzeje się na powierzchni do 5-80S. Do siewu przygotowują bruzdy o głębokości do 2 cm Suchy grunt kropią wodą, wysiewa się nasiona, lub układane przygotowane taśmy.

  Wiosenne sadzenie marchewki jest również wskazane, aby przykryć folią, aby utrzymać wilgoć, niezbędne do kiełkowania nasion, biorąc pod uwagę, że górna warstwa gleby wiosną wysycha wcześniej kiełkowania.

  Czasami, aby zaznaczyć łóżka z marchewką i wcześniej przystąpić do рыхлению międzyrzędzi, podlewanie i pielenie дачники wraz z nasionami marchwi wysiewane wczesną blachę, zieleń. Na przykład, sałatka daje pędy przez 5-6 dni, a pierwsze dziesiątkowanie marchwi odbywa się przez 10-14 dni, kiedy plon sałaty można już usunąć.

  Po raz pierwszy między pojawiającymi się kapusty marchwi pozostawiają odległość 3-4 cm W drugim прореживании pozostawić rośliny w odległości 8-10 cm, pozostawiając najbardziej окрепшие pędy.

  Podlewanie i rozdrabnianie

  Główne błędy w uprawie marchwi w gruncie ogrodnicy dopuszczają podczas podlewania. Rzecz w tym, że częste i płytszy podlewanie marchwi w gruncie stymuluje tworzenie korzeni bocznych, co powoduje skrzywienie kluczowej głównego korzenia, powstawania bocznych przyrostów u korzeń.

  Częste i głębokie podlewanie pozwala szybko zwiększyć masę korzeni, ale smak marchewki znacznie pogarsza się, a miąższ staje się szorstka i włóknistą z gęstej i grubej rdzeniem. Ponadto, w przypadku, gdy rozpoczyna się deszczowa pogoda, nadmiar wilgoci prowadzi do pęknięć i deformacji roślin okopowych, utraty ich лежкости.

  Przy niedostatecznej wilgotności korzenie silnie wydłużone, starając się dotrzeć do wilgoci, znajdującej się w głębszych warstwach gleby. Przy tym nie zyskują objętość szerokości, marchew rośnie długości i cienkiej również nie nadającą się do zimowego przechowywania i nawet do spożycia. Cienkie korzenie горчат, zawartość karotenu w nich znacznie mniej.

  Podlewania musi towarzyszyć kolejnym głębokim zgrywania międzyrzędzi. Kształt, wielkość i zawartość karotenoidów w marchwi zależy od regularnego, głębokiego spulchniania gleby. Dlatego przy uprawie marchwi w gruncie ogrodnicy muszą koniecznie zwracać uwagę na zmiany warunków pogodowych i zwrócić dużą uwagę do napowietrzania gleby.

  Nawożenie marchwi w gruncie

  Plony marchwi w dużej mierze zależy od różnych cech, oprócz wszystkich wymienionych warunków. Nie należy jednak zapominać o nawożenie mineralne, które należy przeprowadzać dwa razy w sezonie – do wczesnych odmian marchwi, a do późna marchwi, посаженной w otwartym terenie nawozów powinny co najmniej trzy razy.

  W pierwszej fazie wzrostu marchwi potrzebne są nawozy azotowe dla zestawu autonomicznego masy. Azot można wprowadzać w bruzdy przy siewie, dzięki ich roztworem przygotowanym z obliczeń 50 g/10 l. Dalej marchewki, przy uprawie w gruncie raz na 20 dni trzeba robić fosforu,-nawożenie potasowe z dodatkiem boru, siarki, sodu.

  Uwaga! Nawożenie marchwi powinno odbywać się tylko po obfitego podlewania.

  Przy zachowaniu techniki rolniczej dobry plon marchwi zapewniony każdemu дачнику!

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author