Uprawa rozsady kapusty w warunkach domowych

Jak określając termin siewu

Wybierając odmiany, овощеводы nieuchronnie oznaczają i terminy rozpoczęcia prac ogrodowych. Z góry запасаясь pojemniki do uprawy rozsady kapusty w warunkach domowych, gleby i nasion, z powodzeniem produkują siew. Najczęstszym i zażądał kapusta, a także czerwona, włoska, kolorowy i brukseli są podzielone na klasy w cyklu dojrzewania: wczesne, średnie i późne. Inny okresie wzrostu i sadzonek.

Wczesna

Sadzonki раннеспелых odmian gotowy do przeładunku na ogród przez 40-50 dni. Zazwyczaj lądowania wczesnej kapusty w domu spędzają z ostatniej dekady lutego do połowy lub nawet do końca marca.

Średnia

Do siewu nasion średnio dojrzewających odmian, które rosną przed rozpoczęciem uprawy w gruncie 35-45 dni rozpocznie się w pierwszych dniach kwietnia, kontynuując proces w różnych regionach aż do początku maja.

Późne

Jeśli decydują się pytanie, jak posadzić позднеспелую kapustę na sadzonki w domu, należy wiedzieć, że siewki rozwijają się szybko – w ciągu miesiąca. Nasiona wysiewa się w ostatnich dniach marca i pierwszy tydzień kwietnia.

Brokuły i pekińska

Dla rozwoju kiełków brokułów i sabaudzkiej kapusty trzeba 35-45 dni. Jej siew zaczyna się od połowy marca.

Kolorowy

Terminy uprawy rozsady kapusty kolorowy trwa do 50 dni. Ale u tego gatunku jest wczesne, średnie i późne odmiany. Odpowiednio wczesne kolorową wysiewa się od początku marca, a odmiany jesiennej dojrzewania można siać i później, aż do początku kwietnia.

Brukselska

Czas rozwoju kapusty brukselskiej kapusty trwa 45-50 dni. Siew zaczynają się w drugiej połowie marca.

Kalarepa

W tym samym czasie sieją nasiona kalarepy. Sadzonek w uprawie w warunkach domowych do pełnego rozwoju brakuje 30-35 dni.

Wskazówka! W przypadku opóźnienia z siewem można przyspieszyć kiełkowanie nasion, замачивая ich między warstw papierowych serwetek. Zdrowe nasiona dadzą kiełki przez trzy dni. Ich starannie posadzone w kubki.

Przygotowanie gleby

Grunt, gdzie odbywać się będzie uprawa kapusty przez sadzonki, przygotowują żyznej i nie ubity.

 • Ogrodową ziemię do dezynfekcji zapalić kwadrans w piekarniku lub trzymają dwie godziny w kąpieli wodnej, lub 5 minut w mikrofalówce. Również grunt w przygotowane pojemności rzucają różowym roztworem nadmanganianu potasu.
 • Następnie przygotowują podłoże, biorąc równo ziemi, torfu i próchnicy i dodając 0,5 części piasku.
 • Niektóre овощеводы, zastanawiając się, jak wyhodować sadzonki kapusty w domu, wolą brać dwie trzecie torfu, dodając następnie podkład i próchnicy.
 • Do gleby na wielkość wiadra zaleca się mieszać w jednej trzeciej szklanki popiołu drzewnego i łyżkę jakichkolwiek nawozów lub superfosfatu, a także доломитовой mąki.
 • Jeśli w mieście nie ma możliwości wziąć specyficzne elementy, nie ma żadnych przeszkód w podejmowaniu decyzji, jak wyhodować sadzonki kapusty w warunkach domowych. Zakupu gruntu, zrównoważony skład minerałów i nadaje się dla młodych roślin.

  Uwaga! Czasami w podłoże dodają perlit, który spulchnia ziemię, i tlen swobodnie przechodzi do korzeni trawy.

  Traktowanie nasion

  Przestrzegając zasad uprawy kapusty na sadzonki, nasiona przed siewem przetwarzają. Przygotowanie nasion wszystkich gatunków roślin krzyżowych spędzają tak samo. Można wybrać jeden z proponowanych sposobów.

 • Kalibrację dobranych do uprawy ziaren sprawiają, że za pomocą 3-procentowego roztworu soli kuchennej, gdzie umieścić nasiona. Всплывшие ziarna są odrzucane, a pełnowartościowe, które pozostały na dnie, dobrze umyć.
 • W марлевом woreczku ziarna umieszcza się na kwadrans w ciepłej, do 50OC, wodę i natychmiast zanurzyć na 2 minuty w zimnej.
 • Przed rozpoczęciem i w miarę możliwości jak kapustę włoską wysiewa się w domu, namoczone nasiona do uprawy stawiają na dobę nawarstwiać w lodówce, a następnie suszone.
 • Обеззараживают z możliwych infekcji w gorącej wodzie, марганцовке lub nowoczesnych preparatach: „Планриз”, „Фитоспорин”, „Бактофит”.
 • Przyspieszają pojawienie się bakterii замачиванием nasion na pół doby w stopienia śniegu wodzie.
 • W radach, jak siać капустную sadzonki w domu, овощеводы wspominają także przechowywania nasion w ciągu dnia w roztworze нитрофоски (1 łyżeczka na 1 l wody) lub popiołu drzewnego (2 łyżki na 1 l wody).
 • Nasiona są również umieszczone w roztworze stymulatorów wzrostu zgodnie z instrukcją. Można do tego celu użyć nawóz „Ideał” lub гумат sodu.
 • Wybór pojemników

  Определяясь, jak siać sadzonki w domu, decydują o tym, czy prowadzone пикировка. Roślina, którą chcesz przenieść z otwartych zbiorników w oddzielnych, dobrze znosi zabieg, szybko przywraca system korzeniowy. Runąć w dół sadzonki kapusty należy do 10-15-dniowego okresu.

  Dla ogrodników skutecznie również uprawa rozsady kapusty w kasetach, ponieważ oszczędza czas. Aby proces zorganizować jak najlepszy sposób, nasiona moczone dnia na trzy, a sadzi się już z проклюнувшимися kiełkami w przygotowane oddzielne zbiorniki o głębokości nie mniejszej niż 8 cm.

 • dla wczesnej kapusty pasują kasety ze strony 7 x 8 cm;
 • среднеспелая dobrze rozwinie się w pojemnikach o wymiarach 6 x 5 cm;
 • росткам późnej kapusty wystarczy kaset 5 x 5 cm
 • Korzystanie z zakupionych pojemników nie należy. Możliwe jest uprawa mocnej sadzonek w prowizorycznych szklanki lub innych odpowiednich pojemnikach. Kiełki znajdują się daleko od siebie, nie plączą liści, swobodnie rozwijają się, łatwo je podlać i sprawdzić stan. Korzenie maksymalnie otulają glebowy com, który po transplantacji nie раструшивается, a zachowane w całości. Sadzonki kapusty z kaset dobrze się zakorzenić. Uprawa w ten sposób najbardziej wskazane.

  Siew

  W ogólnej pojemności nasiona wysiewa się w wilgotny grunt w rowki, pogłębianie 1 cm i wycofując się na 1,5-2 cm od poprzedniego ziarnka. Ogromny krok pomiędzy kiełkami ułatwi nur bez uszkodzeń korzeni siewek.

  Odpowiedzią na pytanie, jak z powodzeniem wyhodować sadzonki w domu, będzie również zakup torfowych tabletek. Każda z nich znajduje się w сеточке, wykończenia środek grzybobójczy, a w torf dodane niezbędne do uprawy minerały. Tabletki замачиваются w wodzie, zwiększa się. Następnie na nich położył nasiona, z wierzchu posypane podłoże.

  Prawidłowy rozwój rozsady kapusty przewiduje umieszczenie pojemników z nasion, nakrytych folią, w ciepło, aby nasiona szybciej kiełkują. W temperaturze 200C zielone listki widać na wyniku 4-5-go dnia.

  Uwaga! Gdy przez siatkę torfu tabletki wyrastają korzenie, tabletki z ростком należy umieścić w oddzielnym pojemniku z glebą.

  Pielęgnacja

  Trzeba uważnie podejść do regulacji temperatury uprawy rozsady kapusty w ciągu pierwszego tygodnia wzrostu sadzonek. Aby sadzonki nie idiotycznie, noszą je w miejsce chłodniejsze, niż wcześniej. W nocy optymalnej dla młodych kiełków temperatury będą wyniki poniżej 10 stopni. W przypadku braku mrozów pojemniki z roślinami po prostu wynoszą na noc na balkon. W takich warunkach spowalnia rozwój łodygi, ale aktywnie rosną korzenie. Za 6-7 dni kiełki daj się silniejsza i mogą rozwijać się w temperaturze pokojowej. Jeśli na ulicy powstała chłodna pogoda, ale bez przymrozków, sadzonki pozostawić na balkonie na cały dzień, do czasu sadzenia w otwartym terenie. Podczas sadzenia kapusty na sadzonki w domu wymaga umiarkowanego podlewania, bez podmokłe gleby.

  Ostrzeżenie! Wynosić na balkon można tylko sadzonki surówka z białej i czerwonej kapusty. Inne gatunki, szczególnie kolor, dla prawidłowego rozwoju wymagają temperaturę do 23оС.

  Podświetlenie

  W tym czasie w pielęgnacji рассадой kapusty z pewnością należą urządzenia dodatkowego oświetlenia na 12-15 godzin, gdy rośliny znajdują się na południowych parapetach.

 • ustawiają reflektory lub nabyć specjalne фитолампы dla досвечивания;
 • dobry wynik daje przyrządy do jazdy dziennej lub led;
 • nie można używać zwykłych żarówek, ponieważ rośliny te nie przynoszą oczekiwanego efektu.
 • Ważnym punktem w pielęgnacji рассадой kapusty w warunkach domowych jest zachowanie trzonu w bezpośrednim stanie. Kiedy росткам brakuje światła, w ciągu dnia są uchylane do samego świetlanej kierunku. Jeśli pojemnik nie rozwinąć wieczorem, kiełki za kilka dni będą zniekształcone. Dlatego pojemność można i dwa razy dziennie rozwijać.

  Пикировка

  Wielu początkujących ogrodnicy obawiają się, jak wyhodować sadzonki kapusty w warunkach domowych, stosując metodę пикирования sadzonek.

 • Jak tylko kiełki rozwinęły się do 3-4 prawdziwych liści, trzeba je переваливать z łącznej pojemności pojedyncze filiżanki lub doniczkach.
 • Rośliny dobrze podlać, aby łatwiej wyjąć z bryłą ziemi.
 • Zasady pielęgnacji рассадой kapusty pozwalają na to, aby podłoże w nowych pojemnikach był identyczny do poprzedniego.
 • Rośliny delikatnie poddevaem na dole szpatułką, szczypta off dolną jedną trzecią korzeni, aby rozwijała się мочковая system korzeniowy, i jest umieszczony w nowej naczynia.
 • Niektóre овощеводы radzą, że przy uprawie rozsady kapusty kluczowej korzeń nie można go urwać. W suszę korzeń wnika głęboko w ziemię, posilając kapustę wilgocią.
 • W nowej pojemności rostock pogłębiają do семядольных liści, aby zwiększyć obszar zasilania roślin kosztem dodatkowych korzeni.
 • Przeszczepione rośliny trzymają w miejscu o ograniczonej do 12-170C temperatury i pritenyayut od jasnego światła.
 • Ważne! Биорегулятор „Appin” pomoże росткам na osiedlenie się. Leczonych metodą nawożenia dolistnego, o rozpuszczonych w szklance siedem kropel środka. Używają mały opryskiwacz.

  Nawożenie

  Kiedy sadzimy nasiona na rozsadę kapusty w domu, dbają o terminowe nawozach kultury.

 • Kiedy пикированные rośliny zapuszczają korzenie, a dzieje się tak przez tydzień, później 3-4 dnia 1 l wody hodowane 5 g superfosfatu, po 2 gr każdego potasowego narzędzia i saletry amonowej.
 • Przez 15-20 dni ilość tych nawozów na 1 l wody podwajają dla drugiej dokarmiania rozsady kapusty, które uprawiane są w domu.
 • Po raz trzeci rośliny, nawozić przed перевалкой na stałe miejsce. Trzeba rozcieńczyć w 1 l wody 7 g potasowego leku, 2 g saletry amonowej, 4 g superfosfatu.
 • Dawkę potasu zwiększają, bo z pomocą nawozu dzieje bezbolesny adaptacja w nowym otoczeniu rozsady kapusty, uprawiane w domu.
 • W przypadku stosowania popiołu drzewnego do wzbogacania gleby w pojemnikach, potasowe preparaty można nie stosować.
 • Koniecznie trzeba włączyć w top азотсодержащее nawóz. Poza saletry amonowej, do kapusty, co sadzimy sadzonki w domu, istnieje możliwość zastosowania roztworu 3 g mocznika w 1 l wody.
 • Powszechnie stosuje się wysokowydajne kompleksowe nawozy mineralne różnych firm, wykonane specjalnie do dokarmiania roślin.
 • Wskazówka! Jeśli sadzonki kapusty w domu znajduje się na ulicy lub w szklarni na wsi, w miarę możliwości, dwukrotnie ją wspierają dziewanna (1:5), dodając superfosfat.

  Przygotowanie do lądowania

  W kwietniu lub na początku maja w otwartym terenie posadzone odmiany wczesnej kapusty. W drugiej i trzeciej dekadzie maja przeniesiona позднеспелую, z ostatnich numerów maja i w czerwcu – kapusta średnich dojrzewania. Kiedy sadzimy nasiona na rozsadę kapusty w domu, ogrodnicy uwzględniają te szacunkowe ramy czasowe. Na kilka dni przed przesadzania podlewanie zmniejszają. Po przeniesieniu terminu lądowania zmniejszenie podlewania trochę przytrzyma bujny wzrost rozsady kapusty, starannie uprawianych w warunkach domowych.

  Sadzonki mocne, hartowane, gotowe do poruszania się. Wysokość sadzonek z 5-6 liśćmi i dobrze rozwiniętym, толстеньким łodygi powinna wynosić około 20 cm element Ziemi trzeba zwilżyć, aby łatwo вынимался z pojemnika. Przed tym jak sadzić sadzonki kapusty, hodowane w warunkach domowych na ogród, dwie godziny przed przeładunku pojemności dobrze zalać wodą.

  Sadzenie w ogrodzie

  Pod kapustę wybierają miejsce, gdzie w poprzednim roku uprawiane były rośliny strączkowe, cebula, czosnek, marchew lub ziemniaki. Nie można kulturę umieszczać po rzodkiewki lub rzodkiewki. Słoneczny, незатененный działka z góry traktuje, wzbogacają glebę 5 kg próchnicy i 200 g popiołu drzewnego na każdy metr kwadratowy. Podczas zbliżania się terminu sadzenia rozsady kapusty, że były uprawiane w warunkach domowych, kopią studnie.

 • wczesną kapustę umieścić w odległości 30-45 cm;
 • między średnią pozostawiają odległość 50-60 cm;
 • później umieszczają przestronne 60-70 cm między dołkami.
 • Do sadzenia wybierają pochmurny dzień lub wieczór. Do każdego dołka wlewa 1-2 l wody, położył sadzonki i posypane ziemią tak, aby pierwsze druki pozostały na powierzchni.

  Pierwszy etap uprawy niezbędna kultury aptece przebiega pomyślnie. Pozostaje uważnie obserwować rośliny, dbać i zebrać obfite żniwo.

  Opinie

  Uprawa kapusty w domu nie jest tak trudne, jak opieka w ogrodzie. Rośliny atakowane крестоцветной блошкой. Ratuję sadzonki od nich środkiem owadobójczym Интавир.A u mnie w zeszłym roku uprawy średniej kapusty było nieudane. Chora czarnej nóżki w jednym naczyniu. Musiałem kupić sadzonki.Kapustę raz po przeszczepie trzeba опудрить drzewnego, pyłu lub tytoniu kurzu zmieszanego z гашеной wapnem. To jest czynność powtórzyć jeszcze przez tydzień, aby odeprzeć капустную muchę. Ten szkodnik znacznie psuje sadzenia kapusty.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author