Jak i kiedy przycinać bukszpan: strzyżenie, formowanie na штамбе, gałką, wideo

Bukszpan – jest to wolno rosnący krzew, którego wysokość może wynosić 10-12 metrów. Jednak najczęściej jest on rośnie tylko na 1-2 metry, co daje możliwość przycinania i umiejętnie dopasować go do projektowania ogrodu. Cechą rośliny miniaturowe, delikatne liście jasno-zielonego koloru. Tworzą wrażenie „puszystej” zielonej kształty – od klasycznej piłki do bardziej zaawansowanych opcji.

Bukszpan daje bardzo wiele twórczych możliwości organizacji przestrzeni w ogrodzie. Na potwierdzenie tego można przytoczyć dużo przykładów:

 • Sama powszechna i bardzo ciekawy kształt – kule.
 • Owalne krzewy, stojące w rzędach, przypominają drzewa miniaturowego lasu, odchodzącego w dal.
 • Wraz z balonów można zrobić i kręcone przycinanie, na podstawie której sporządza całą kompozycję.
 • Kule z bukszpanu dobrze komponują się z kwiatami, które harmonijnie prezentują się na tle jasnej zieleni.
 • Bardzo często bukszpan uprawiane w doniczkach. Latem wynoszą na świeże powietrze, a w zimie sprzątają w ciepłym pomieszczeniu, utrzymując temperaturę 12-15 stopni powyżej zera.
 • Dzięki różnym sposobom przycinania można tworzyć piękne figurki.
 • Jednak nawet mała liczba zwykłych kulek wygląda całkiem atrakcyjnie.
 • Kiedy подстригают bukszpan

  Bukszpan zwykle przycina 1 lub 2 razy w sezonie. Najbardziej udane miesiącami są maj (w południowych regionach kwiecień) i wrzesień. Rzecz w tym, że w maju drzewo już udało się w pełni odzyskać po zimnego sezonu, wszystkie pędy dawno ruszyły na wzrost. Przycinanie bukszpanu jesienią odbywa się do tego, aby go szwedzka zdążyła dojrzeć do zimy – wtedy gałęzie nie подломятся pod ciężarem opadów i wiatrów.

  Powtarzać procedurę częściej niż 2 razy w roku, także nie warto. Różne gatunki tego krzewu rosną bardzo powoli, nawet w wieku 10 lat bukszpan osiąga zaledwie 80 cm, a średnica korony wynosi 50 cm W tym przypadku, jeśli nie planuje się jesienne przycinanie, strzyżenie bukszpan wiosną koniecznie. Na początku sezonu można raz nakreślić kierunki rozwoju gałęzi i nadać gałęzi pożądany kształt.

  Ważne! Cięcie najlepiej wykonać w czasie deszczu, ponieważ jeśli jest ciepło, woda z ran bukszpanu ulatnia się szczególnie szybko. Dlatego ważne jest, aby roślina nie otrzymywał odwodnienie.

  Jak obciąć bukszpan

  Strzyc bukszpan nie jest tak trudne, jak się wydaje. Do tego trzeba zaopatrzyć się narzędziami ogrodowymi i improwizowanych środków, które zapewnią symetryczne kształty.

  Pielęgnacja bukszpanu na wiosnę

  Przycinanie bukszpanu wiosną – podstawowe procedury, które sprawiają, że na początku sezonu (kwiecień – maj). Jak zwykle ostatnio посаженые młode sadzonki nie skrzywdzili ich przycina się dopiero 2 lata później. Ale jeśli bush został obsadzony jako krawężnika (wysokość nie więcej niż 30 cm), można go nawet już po 2 tygodniach, usuwając niepotrzebne górne pędy (przycinanie na 5-10 cm).

  W razie potrzeby podobną procedurę można powtórzyć i latem. Jeśli drzewo dojrzałe, na pewno warto zrobić przycinanie starych drewnopochodnych, gałęzi, mocno psuje wygląd (w tym pędów, dotkniętych chorobami).

  Jedną z głównych zasad koszenia roślin wiosną – usunąć wszystkie bez wyjątku pędy, które wystają ponad powierzchnię ponad 5 cm

  Pielęgnacja bukszpanu jesienią

  Jesienią przycinanie bukszpanu spędzają na samym końcu sezonu – w ostatnich dniach października lub na początku listopada. Z jednej strony, trzeba zdążyć przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Ale z drugiej strony, zbyt wcześnie cięcia gałęzi tez nie trzeba – należy poczekać do zakończenia okresu wzrostu.

  Czyszczenie odbywa się na 2 sposoby:

 • Jeśli chcesz osiągnąć rozgałęzienia pędów, przycina się do 3 młody nerki.
 • Jeśli rozwidlenie nie trzeba – do 2 nerki.
 • Raz po przycięciu należy zdążyć przygotować bukszpan do zimy. Do tego rozdrabniania korzeni, korzystając z torfu i gałęzi, a koronę serwowane jutowe lub inną tkaniną. Korzystać z liści i trawy nie jest zalecane, ponieważ zaczną gnić.

  Jak obciąć bukszpan piłką

  Jeden z klasycznych technik – strzyc bukszpan piłką. Dla prawidłowej formy można:

 • Podjąć pracę „na oko” (jeśli krzew mały, ta metoda będzie skuteczna).
 • Zakup przedmiotu (półkuli) o odpowiedniej średnicy.
 • Zrobić taką wzorzec samodzielnie. Można wziąć 2 drutu, tworząc samo półkole i połączyć je prostopadle do siebie, a na górze kartonu, który wytyczy granice przyszłego świata.
 • Można najpierw zrobić cięcie kostki (z ostrymi krawędziami), po czym dopełniają je ze wszystkich stron.
 • Następnie można przystąpić do przycinania, poruszając się nożyczkami w kierunku z góry na dół. Najpierw przycina górną koronę, a następnie boki, po czym dolną część. Na końcowym etapie naprawiają drobne problemy. Przy tym stale lepiej omijać piłkę ze wszystkich stron i patrzeć na niego z daleka, kontrolując proces.

  Pomimo prostoty formy, bukszpan w postaci kuli, zawsze przyciąga uwagę

  Zasady formowania bukszpanu na штамбе

  Bukszpan na штамбе – to jeszcze jedna odmiana przycinania piłką. Technika jest dokładnie taka sama, jednak najpierw trzeba nakreślić dolne granice zakresu i usunąć wszystkie pędy z pnia do tej granicy. Ponieważ muszą być przycięte w pełni, najlepiej użyć sekator, a do strzyżenia ponownie odpowiednie nożyczki.

  Krzew na штамбе ma prawidłową, harmonijną formę: można go używać do dekoracji domu lub po prostu podarować bliskiej osobie

  Kształtowanie żywopłotów z bukszpanu

  Do formowania żywopłotów należy przyciąć najpierw boki, przy czym górna część powinna być nieco już, jak pokazano na schemacie.

  Muszą poruszać się z góry na dół, po zakończeniu pracy wszystkie gałęzie usunięte z działki, a rośliny są karmione (można dać kompleksowe mineralny lub organiczny nawóz) żywopłot z bukszpanu efektywnie otacza każdy ogród

  Ważne! Do formowania żywopłotów spędzają 3-4 przycinania na sezon: 1 wiosną, 2 lata i 1 jesienią. Przy tym należy nie tylko usuwać gałęzie na górze i z boku, ale i pojedynkować koronę, aby zbędne pędy nie popsuli widok z powodu nadmiernej grubości.

  Jak tworzyć postacie z bukszpanu

  Stworzyć dekoracyjne kształty, na przykład, zdjęcia zwierząt, układanki, bez odpowiednich umiejętności jest dość trudne. Do tego potrzebne są różne narzędzia i formy, które wstępnie dostosowywać do wielkości krzewu. Wiele pracy trzeba robić na oko – na przykład uszy „zająca”, łapki.

  Jednak bardziej proste kształty można tworzyć i początkującemu ogrodnikowi:

 • Sześcian – pracę można wykonywać na oko albo w formie, którą łatwo zrobić z kartonu.
 • Piramida: na ziemi rysujemy kwadrat lub koło (w zależności od kształtu podłoża). Na tych liniach wzmacniają reiki, w górnej części ich odnotowują liny. Na podstawie tej formy sprawiają, że cięcie. Przy tym poruszają się już od dołu do góry, a nie odwrotnie (jak w większości przypadków).
 • Stożek – zasada działania jest taka sama.
 • Spirala – najpierw trzeba zrobić szablon do piramidy, a następnie owinąć krzew taśmą spirali. Przycina się, idąc ściśle przylegający taśmy klejącej.
 • Jak przyciąć bukszpan, rosnące w warunkach domowych

  Zasady przycinania w tym przypadku mniej więcej takie same, ale są pewne różnice:

 • Przeprowadzić procedurę można w każdą pogodę, ponieważ w domu łatwo wymodelować odpowiednie warunki.
 • Po przycięciu ważne jest, aby podlać i pasz krzew.
 • Nie należy dopuścić do kontaktu bezpośredniego światła słonecznego, szczególnie na świeże plastry.
 • U małych młodych krzewów na początku sezonu trzeba raz szczypta powrotem pędy, których wzrost zepsuć kształt.
 • Ponieważ w domu zwykle rosną małe самшиты, tworząc skomplikowaną figurę lub tym bardziej płot się nie uda. Dlatego stosują klasyczne opcje w postaci kuli, stożka lub ostrosłupa.

  Стриженный pod kulkę bukszpan tworzy przytulną atmosferę i dobrze wpisuje się w każdy projekt pomieszczenia

  Narzędzia do cięcia bukszpanu

  Do przycinania roślin stosuje się różne narzędzia:

 • najczęściej są to nożyce do trawy – one optymalnie dopasowane właśnie do pracy z самшитом;
 • do szybkiego usuwania uszkodzonych lub zbyt długich pędów potrzebował ogrodowy sekator;
 • jeśli ilość pracy jest zbyt duży, a ruchy wymagają szczególnej precyzji, należy wybrać elektryczne nożyce, a nie mechaniczne (ręczne);
 • wycinarka krzaków również nadaje się do dużych ilości pracy;
 • jeśli trzeba zrobić drewnopochodnych, przycinanie pędów bukszpanu, trzeba piła (mechaniczne lub elektryczne).
 • Uwaga! W instrukcji przycinanie bukszpanu i innych roślin zawsze piszą o tym, że przed pracą narzędzia ogrodnicze należy zdezynfekować. Aby to zrobić, można korzystać z żadnych środków zawierających alkohol środki, w tym chusteczki lub medyczne roztwory. Jest również stosowany słaby skład nadmanganianu potasu lub siarczanu żelaza (5%-10%).Podstawowym narzędziem do cięcia bukszpanu są klasyczne nożyce do żywopłotu

  Jak prawidłowo obcinać bukszpan

  Pomimo faktu, że konkretne techniki przycinania mają swoje własne cechy, istnieją ogólne zasady pracy z roślin, o których warto wiedzieć z góry:

 • Podczas przycinania narzędzie porusza się zawsze w kierunku z góry na dół: najpierw usuwa górne pędy, które wychodzą poza pewną granicę, następnie dolne.
 • Młode krzewy cięte częściej niż stare: 3-4 razy w sezonie zamiast 1-2. To stymuluje wzrost nowych pędów, dzięki czemu tej roślinie można będzie nadać praktycznie dowolny kształt.
 • U starych dużych gałęzi musisz uważać nie tylko za pędów, wychodzącymi na zewnątrz, ale i za gałęziami, idące do środka korony. Należy je regularnie usuwać, ponieważ takie kiełki robią krzew brzydki.
 • Dotkniętych chorobą pędów (z żółty liści, martwe) usunięto w całości – w przeciwnym razie infekują inne gałęzie i sąsiednie rośliny.
 • W słoneczną pogodę przycinanie bukszpanu lepiej nie robić: optymalny czas – pochmurny wieczór (rano lub dzień). Ale młode krzewy nie są bardzo gęste korony można strzyc, nawet w upał.
 • Wszystkie narzędzia (nożyce do cięcia bukszpanu, sekator) muszą być dobrze przygotowane, dlatego wcześniej trzeba je starannie naostrzyć.
 • Ważne! Podczas przycinania należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nożyczki, sekator w żadnym wypadku nie można kierować na siebie, ręce powinny znajdować się tylko na rękach.

  Pielęgnacja самшитом po przycięciu

  W kolejnych 2-3 tygodnie po przycięciu należy:

 • Zwiększyć podlewanie krzewów. Jednak jeśli pogoda jest deszczowa, zwiększać ilości wody nie trzeba.
 • Raz nakarmić krzew złożonych nawozów mineralnych (dawkowanie zgodnie z instrukcją). Wiosną można dać azotowy nawozów w celu zapewnienia szybkiego wzrostu.
 • Aby uniknąć penetracji zakażenia plastry lepiej taktować alkoholowy roztwór lub posypać popiołem, węglem. Również można do tego wykorzystać specjalne środki, na przykład, „Фундазол”.
 • Po jesiennej przycinania ścięty bukszpan przygotowują się do zimy. Do tego tworzą ściółkę z torfu i świerkowego лапника, a sam krzew serwowane jutowe lub innym materiałem. W przeciwnym razie, w promieniach zimowego słońca pędy ponownie dotknięte wzrostu.
 • Uwaga! Мульчировать prosty sposób – trawy i liści – nie trzeba, ponieważ są one szybko преют, z czego gnicie przekazywane korzeni i dolnych pędów bukszpanu.

  Wnioski

  Przyciąć bukszpan nie jest tak trudne, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Jeśli powtórzyć procedurę regularnie, wszystkie pędy zaczynają rosnąć w pożądanych kierunkach, dzięki temu w przyszłości z nimi będzie łatwiej pracować. Do pracy wymagane są tylko dość ostre narzędzia i minimalne umiejętności. W większości przypadków z tym zadaniem poradzi sobie każdy, w tym początkujący ogrodnik.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author