Czym się różni cukinii z cukinii

Historia pochodzenia

Ojczyzną cukinii uważa Północną Meksyku. To właśnie tam około 5 tys. lat temu został wyprowadzony jest to warzywo. Na kontynencie europejskim cukinia stał się znany w XVI wieku po wyprawie Kolumba. Przyjemny smak cukinii oceniali w XVII wieku włosi. cukinia pojawił się później – dopiero w XIX wieku, gdy z Grecji i Turcji. Według jednej z wersji nazwa pochodzi od tureckiego „karczma”, co znaczy „dynia”.

Cukinia to odmiana cukinii, o istnieniu której mieszkańcy dowiedzieliśmy się stosunkowo niedawno – około 30-40 lat temu. Konserwy warzywne kulturę wyprowadzili włoscy hodowcy, ze skrzyżowanymi cukinia z крукнеком – odmiana твердокорой dyni. Nazwa warzywo pochodzi od włoskiego słowa „zucchinо” (mn. h. „zucchini”), co w tłumaczeniu oznacza „mały kotek”.

Różnice w składzie i wartości odżywczej

Pomimo różnicy w nazwach, oba warzywa są bardzo przydatne i zawierają:

 • błonnik,
 • kwas foliowy,
 • kwas pantotenowy,
 • pektyny, żelazo,
 • potas,
 • sód,
 • białka itp.
 • Również w składzie występuje znaczne ilości witamin A, B1, B2, B5, c, PP. Różnice w składzie prawie nie ma. Prawie 93% w składzie cukinii zajmuje woda. Około 5% — cukrów, głównie glukozy.

  W przeciwieństwie do wielu produktów spożywczych, kabaczki i cukinie nisko калорийны. Dlatego nie może być lepiej nadają się do zup. Jest różnica w wartości odżywczej. U cukinii wynosi ona około 30 kcal, a cukinia jeszcze mniej – około 20 kcal.

  Wskazówka! Tym, którzy zdecydowali się zrzucić zbędne kilogramy, zaleca się włączenie do diety potraw z tych warzywnych. Różnica w stosowaniu diety jest niezauważalna.

  Oba warzywa pobudzają trawienie, usuwają nadmiar cholesterolu i są doskonałymi желчегонными środkami. Różnicy między roślinami podczas manifestacji danych właściwości praktycznie nie ma.

  Pediatrzy są zgodni, że kultury dobrze nadają się do żywności dla niemowląt, w tym dla pierwszego warzywnego karmienia. Różnicy prawie nie ma, ale cukinia jest korzystne. Jest to spowodowane różnicami w konsystencji warzyw.

  Różnice w cechach

  W przypadku zewnętrznego podobieństwa, kabaczki i cukinie mają wiele różnic. Przejawiają się one przede wszystkim w warunkach uprawy. Różnica cukinią w tym, że nie odnoszą się do скороспелым warzyw i mają długi okres owocowania. Duże znaczenie ma różnica w pielęgnacji: po odpowiedniej obróbce zbiory późnych odmian tego warzywa kultury można zbierać aż do pierwszych wrześniowych przymrozków.

  Mimo, że w otwartym terenie sadzonki posadzone w tym samym czasie, owocowanie cukinii rozpoczyna się już w czerwcu. W przeciwieństwie do cukinii, daje 2-4 razy więcej owoców. Najpierw zbiera plon co 7-10 dni, a w połowie sezonu jeszcze częściej. Tak, truskawki dojrzewają co 4-5 dni, cukinia w przeciwieństwie do nich – przez 1-2 dni. To znaczna różnica.

  Wielu ogrodników borykają się z problemem choroby roślin, które powodują infekcje wirusowe lub grzybicze patologii lub szkodniki. Choroba atakuje liście, łodygi lub owoców, warzyw kultury – różnica jest uzasadniona warunkami i gleby.

  Przy dużej wilgotności powietrza i niskiej temperaturze liści rośliny atakuje mączniak. W tym przypadku różnic nie ma. Warto i przestrzeganie płodozmian: różnica czasu, aby przywrócić właściwości gleby zaleca się nie mniej niż 5-6 lat.

  Oprócz chorób, normalnego wzrostu roślin mogą zniechęcać szkodniki. Najbardziej nieprzyjemne – gąsienice szufelki, przenikający do wnętrza łodygi i съедающего go od wewnątrz. Różnice odmian szkodników nie ma znaczenia. Ogólnie rzecz biorąc, różnica między cukinii i cukinią w tym, że ostatnie bardziej odporne na ogrodowym choroby i działanie czynników zewnętrznych.

  Różnica cukinii z cukinii z wyglądu

  Jeśli weźmiemy pod uwagę kabaczki i cukinie, to, z punktu widzenia frajerów, jak te warzywa tylko na pierwszy rzut oka. Zasadnicza różnica – w kolorze. Jeśli skórka cukinii zwykle jasnozielone lub blado-żółtego odcienia, to cukinii skórka ma ciemno-zielony kolor, czasami z paskami lub крапчатым wzorem.

  Różnica jest w wielkości owoców. Dojrzały arbuz ma cylindryczny kształt i może osiągnąć bardzo dużych rozmiarów, choć w żywności zwykle spożywają zbyt duże warzywa, długości do 35 cm Cukinii, bez względu na podobny kształt, w przeciwieństwie do nich, są bardziej kompaktowe owoce, których długość nie przekracza 20-25 cm

  Nasiona cukinii duże. I ich wymaga czyszczenia podczas gotowania warzyw. W przeciwieństwie do nich, nie cukinii nasiona są małe, praktyczne niezauważalne nawet перезревших owoców.

  Szeroki кабачковый krzew z wielu pędów wymaga dość dużo miejsca do prawidłowego wzrostu i owocowania. Cukinia, w przeciwieństwie do niego, wygląda bardziej schludny. Średnio zajmuje powierzchnię 70-120 cm, bata nie расстилаются na ziemi, a duże pełnym zieleni liści rośliny wznoszą się góry. Różnica jest również w tym, że u cukinii liście są drobne, jasne i do tego kolczaste, co wymaga zachowania ostrożności przy żniwach.

  Czy jest różnica w warunkach uprawy

  Co do warunków uprawy, to u każdego z rocznych warzyw z rodziny dyniowatych ma swoje własne cechy. Светолюбивые truskawki posadzone w dobrze oświetlonym odcinku w суглинистый i супесчаный grunt. Warzywa nie znoszą przymrozki, dlatego, jeśli nasiona długi czas pozostanie w zimnej ziemi, dadzą wadliwy zbiorów lub nawet zginąć. Optymalna dzienna temperatura dla wzrostu cukinii – 20-25 °c, a nocna – nie jest niższa niż 12 °C.

  Sposób sadzenia zależy od warunków klimatycznych i od tego, jak szybko planuje się uzyskać plon. Jeśli masz czas i możliwość, to można przygotować sadzonki, wypuściwszy nasiona za miesiąc do sadzenia w otwartym terenie (około w pierwszej połowie kwietnia).

  Przy ciepłej i dobrej pogodzie nasiona można sadzić bezpośrednio do gruntu od połowy maja, kiedy nocne przymrozki praktycznie niemożliwe, a gleba jest wystarczająco nagrzana. Różnica polega na tym, że siewki pojawiają się już po tygodniu, a po 1,5–2 miesiące można zbierać pierwsze plony.

  W przeciwieństwie do cukinii, wśród cukinii dominują среднеспелые i раннеспелые odmiany. Rośliny bardziej wymagające światła i ciepła, więc sadzić je w otwartym terenie można tylko wtedy, gdy minie groźba przymrozków. Do sadzenia doświadczeni ogrodnicy zalecają, aby wybrać odkryty działka na wzniesieniu, aby promienie słoneczne wpadają na liście nie mniej niż 6 godzin dziennie.

  Wskazówka! Jeśli pogoda jest wystarczająco dobra, to cukinii można na jakiś czas podrzucić w szklarni.

  W przeciwieństwie do cukinii, do cukinii korzystne lekki черноземный grunt, подкормленный w próchnicę. Roślina nie jest przyzwyczajony, jeśli gleba kwaśna lub przekroczenie z nawozami.

  Jak różnią się cukinia z cukinią w smaku

  Popularne w przygotowaniu są oba warzywa. Kabaczki i cukinie smażone, pieczone, duszone, маринуют, gotowane, faszeruje. Owoce praktycznie nie dodają różnicę w smaku dania, dlatego doskonale komponują się z innymi składnikami potraw.

  Istnieje różnica w czasie gotowania warzyw. Jeśli cukinia nie zaleca się poddawać obróbce cieplnej więcej niż 3-5 minut, tak jak ich miąższ zamieni się w papkę, to cukinia przygotowują się kilka razy dłużej.

  W przeciwieństwie do dyni, cukinii używają nawet na surowo, np. w sałatkach warzywnych. Różnica polega na tym, że delikatny i kruchy miąższ młodych warzyw nie wymaga dodatkowej obróbki cieplnej. Do tego jest w wystarczającej ilości zawiera witaminę c, co jest bardzo przydatne dla organizmu.

  Ważne! Smakosze twierdzą, że smak pieczonej miąższu cukinii prawie nie ma różnicy z pieczonymi grzybami. To jakość cenią sobie włosi, dodając warzywo w wielu narodowych kuchni.

  U dyni miąższ jest bardziej gęsta, жестковатая i wymaga gotowania przed spożyciem żywności. W przeciwieństwie do cukinii, świetnie nadają się do konserwacji i zimowych elementów.

  Skórka u cukinia jest tak delikatna i miękka, że można ją obierać przed gotowaniem. W przeciwieństwie do nich, nie cukinii bardziej gruba skórka, która wymaga koniecznie usunąć, zwłaszcza u dojrzałych owoców.

  Dla wielu przepisach właściwości tych warzyw nie ma dużej różnicy i jest mało prawdopodobne, wpływają na walory smakowe gotowego dania.

  Czas przechowywania dyni i cukinii

  Przy prawidłowej organizacji miejsca przechowywania cukinia może długo leżeć bez utraty swoich właściwości. Dobrym rozwiązaniem dla tych celów będzie piwnica lub piwnica o temperaturze 0-10 °C.

  Biorąc pod uwagę wysokie plony warzyw, wielu gospodarzy muszą zdecydować, co zrobić z dużą ilością produktów, które nie zdążyły się zużyć. Zrywać truskawki do późniejszego przechowywania wymagane przed nadejściem mrozów. W przeciwnym razie warzywa będą beznadziejnie zepsute i zaczną gnić praktycznie od razu po zbiorze.

  Strzelać z krzaka zaleca cukinia:

 • średniej wielkości;
 • z непереспелыми nasion;
 • z dość grubej skórce;
 • gładkie, bez widocznych uszkodzeń i wad.
 • Różnica polega na tym, że w trakcie przechowywania owoców nadal дозревать, a kiełkowanie nasion jest możliwe i już drzeć z łóżka cukinią. Warzywa pokroić, pozostawiając niewielką, do 4-5 cm, плодоножку, która chroni je przed przedostawaniem się do wnętrza mikroorganizmów, powodujących gnicie. Również na podstawie różnicy w jej stanie, można określić, nie zaczął, czy nie mogłoby się płód.

  Różnica w warunkach przechowywania cukinii i cukinii jest bardzo istotna. Młode warzywa z cienkiej i delikatnej skórki nie są przeznaczone do długotrwałego przechowywania. Po zbiorze lub zakupu cukinii na rynku, nie warto trzymać ich w lodówce ponad tydzień. Takie odmiany jak Zebra, Цукеша, Геновее, Trzmiel, w odróżnieniu od innych, są przechowywane dłużej od innych i przez jakiś czas mogą leżeć w chłodnym miejscu. Najważniejsze – aby owoce nie były переспелыми, w przeciwnym razie zaczną szybko się psuć od środka.

  Zapisz cukinii na zimę można w lodówce. W przeciwieństwie do cukinii, produkt zamrożone w postaci, w jakiej przewiduje się jego dalsze wykorzystanie w przygotowaniu: kubki, полукружками, pokrojone w kostkę. Umyte i dobrze osuszone warzywa ułożone w worki lub pojemniki. Po ich umieścić w zamrażarce. Bez utraty walorów smakowych i właściwości, cukinia w ten sposób są przechowywane 6-7 miesięcy.

  Wnioski

  Cukinia i dynia – бахчевые rośliny z rodziny dyniowatych, które są bardzo popularne do uprawy w ogródkach działkowych ogrodników-amatorów. W przeciwieństwie do dyni, cukinii скороспелые. Wybrać odpowiedni dla siebie odmiana może każdy właściciel приусадебного gospodarki. Różnica przejawia się i w przygotowaniu: cukinia bardziej delikatne i z nich nie trzeba zdejmować skórki.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author