Ремонтантная malina: czym się różni od zwykłej, zdjęcia, opis

Co oznacza ремонтантная malina

Powtarzające się − to zdolność roślin kwitnąć i owocować kilka razy w ciągu całego okresu wegetacyjnego. Ale w hodowli malin znaczenie terminu nieco inny. Zwykłe odmiany zaczynają dawać owoców gałęzie już na drugi rok po posadzeniu. A u ремонтантных odmian pąki kwiatowe i owoce są tworzone na jednorocznych pędach. Szybkość dojrzewania malin zależy nie od dnia świetlnego, a od okresu pojawienia owocowych gałęzi. Dlatego roślina ta jest nazywana скороспелым. Zbiory plantatorzy otrzymują na początku lata na rocznych łodygach, a we wrześniu – na dwuletnich.

Jak odróżnić ремонтантную maliny od zwykłej

Aby uzyskać maksymalną ilość owoców, trzeba starannie dobrać odmiany do uprawy na swojej farmie. Wybrać między ремонтантной malinami lub zwykłej można, porównując je:

Ремонтантная

Zwykły

Owocuje w roku sadzenia

Pierwsze owoce pojawiają się po roku po posadzeniu

Jest odporna na mrozy. Pędy mogą die, ale korzenie są chronione. Jeśli ocieplić i dodaj ściółkę, to nawet najbardziej surowe mrozy krzaki nie są straszne.

Вымерзает przy możliwie niskich temperaturach. Jesienią trzeba zbudować schronienie.

Jest odporna na choroby. Pędy są usuwane każdego roku, więc szkodniki nie mają możliwości w nich uruchomić.

Choroba często uderzają krzaki, więc specjalnego traktowania leków powinny być do 6 razy w ciągu roku.

Wysoka produktywność.

Wielkie uprawy można osiągnąć tylko przy dobrej pielęgnacji i prawidłowego zimy.

Szybko powstają pędy, prosta obsługa, a jagód daje wiele.

Wymaga długiej formacji owocujących pędów i gałęzi.

Smak w okres owocowania inna: wiosną i latem jest podobny z tradycyjnymi odmianami, a jesienią pojawi się кислинка.

Ulubiony smak malin.

Rozmiar jagód zmienia się w zależności od odmiany, mają duże i małe.

Rozmiar standardowy, średni.

Po porównaniu dwóch odrębnych gatunków można powiedzieć, że ремонтантная maliny lepiej dostosowuje się do warunków, łatwo znosi zimę i nie wymaga specjalnych umiejętności opieki.

Cechy ремонтантной maliny

W uprawie gatunek ten można zarówno dla jednego, jak i dwóch zbiorów. Ale to tylko jakość jesiennych owoców są niższe niż u zwykłego maliny: one mniejsze, suche i kwaśne. Do tego letnie zbieranie ремонтантной maliny trwa i znacznie pogarsza letnio-jesienne owocowanie.

Uprawy tych odmian w celu uzyskania podwójnego zbiorów można tylko wtedy, jeśli zapewni dobry podlewanie i zasilanie. Optymalnym rozwiązaniem dla ogrodników jest korzystanie z ремонтантной maliny, która jagody jeden raz w sezonie.

Lądowanie

Ważne! Aby roślina rosła prawidłowo, należy zapewnić mu dobry podlewanie, zasilanie i spulchnianie gleby.

Koniecznie trzeba przygotować ziemię przed sadzeniem. Do takich odmian, jak „Полана”, „Tahanka”, „drzewo Таруса”, „Żółty” idealne miejsce na otwartym słońcu, gdzie nie ma przeciągów i wiatru. Przed sadzeniem należy nawozić glebę. Jesienią jako zasilania można użyć próchnicy, сернокислый potasu i superfosfat.

W studzienkę przed sadzeniem także stawiają nawóz. Sadzić krzewy można wiosną i jesienią.

Zdrowe sadzonki zanurza się w przygotowane otworu tak, aby kołnierz korzeń znajdował się na poziomie gruntu. Posypać gruntem należy jak najdokładniej, aby nie uszkodzić korzeni. Sadzimy krzewy w odległości 1 m, a między rzędami lepiej wytrzymać 2 m.

Po wylądowaniu każda roślina obficie podlewać – nie mniej niż 1 wiadra wody dla każdego krzaka.

Przycinanie

Na to, aby przynieść pierwsze plony, roślina traci wiele składników odżywczych, dlatego pędy tego roku, dając jagody jesienią, rozwijają się wolniej i jagody drobne. Z tego powodu ogrodnicy uprawiają kulturę do zbierania malin na młodych procesy.

Spędzają przycinanie późną jesienią po zakończeniu okresu wegetacyjnego. Usuwać pędy trzeba całkowicie, aby nie było nawet pióro. Wszystkie pozostałe części spalają. Takie rozwiązanie pomaga chronić krzew od szkodników zimujących na pędach. Wczesną wiosną wydać jeszcze jedną przycinania uszkodzonych i подмерзших gałęzi na rzecz utrzymania urządzeń sanitarnych.

Owocowanie ремонтантной maliny

Wiosną kultury aktywnie rozwijają się dwuletnie pędy i tworzą młodzi. Każdy z nich za jeden sezon musi przejść pełny cykl – od kwitnienia do owocowania. Jeśli nie zapewnić maliny odpowiedniego zasilania, to ona nie będzie w stanie dać nawet jednego zbioru.

Aby zapewnić wsparcie dla roślin, należy je nakarmić złożonych nawozów przed każdym kwitnieniem. Zeszłoroczne pędy są cięte zaraz po tym, jak z nich będzie zżęta, aby nie zabierali jedzenie u młodych.

Po jesiennych żniw nadziemnych nie usuwają, a pozostawiają zimować. Wiosną wszystko подмерзшие i uschnięte pędy są cięte do żywej tkanki.

Pielęgnacja

Ремонтантной maliny wymagane jest terminowe pielęgnacja, polegająca na takich imprezach:

 • Podlewanie. Malina nie toleruje zbyt wilgotnej gleby i susza. Jeśli wody jest za mało, to jagody są małe i przy najmniejszym dotknięciu раскрошатся. Częstotliwość podlewania zależy od pogody. Jeśli lato było gorące, to trzeba to robić często, aby gleba pod krzakiem maliny zmoczyła się na głębokości co najmniej 40 cm moisturize grunt podczas kwitnienia i owocowania. Po zbiorze malin również obficie podlewać.
 • Spulchnianie gleby. Przeprowadzić tę procedurę należy regularnie, do 6 razy w roku. Podobne wydarzenie pozwoli zapewnić dostęp tlenu do systemu korzeniowego malin i wilgoć będzie się dłużej utrzymywał. Po raz pierwszy rozdrabnianie odbywa się wczesną wiosną, zanim pojawią się pierwsze pąki. Najnowsze procedura odbywa się późną jesienią, aby pozbyć się szkodników.Ważne! Między rzędami głębokość spulchniania musi być do 15 cm, a w nich samych – nie więcej niż 8.
 • Rozdrabnianie. Procedura jest potrzebna, aby pozbyć się chwastów, chronić system korzeniowy od przegrzania lub wychłodzenia i utrzymać wilgoć. Dla wyrzutem nadają się wszelkie materiały naturalne: siano, słoma lub trociny. Po putrescence materiał posypane ziemią. Każdy sezon ściółki aktualizują.
 • Opatrunek. Aby ремонтантная maliny dobrze rosły i obficie плодоносила, do gleby regularnie należy wprowadzać nawozy organiczne. Nadaje krowie łajno, miesza się z wodą w proporcji 1:10 lub obornik (1:20). Karmienie powinno odbywać się 2-3 razy w sezonie.
 • Normalizacja pędów. Na 1 mkw lepiej zostawić 5-6 silnych procesów. Jeśli nie usuwać nadmiar pędów, to krzew rośnie. Wtedy mu po prostu nie wystarczy składników odżywczych, co prowadzi do zmniejszenia plonów ремонтантной malin.
 • Podwiązka. Łodygi rośliny mogą osiągać długość do 2 metrów. Aby pod ciężarem dojrzałych owoców nie są wygięte i nie psuły, lepiej je związać. Bardzo wygodnie jest użyć do tego celu krata: do jednej związana roczne pędy, a do drugiej − dwuletnie.
 • Ważne! Nawożenie najlepiej wprowadzać w ciepłe dni, łącząc z nawadnianiem.

  Rozmnażanie

  Rozmnażać ремонтантную maliny można na kilka sposobów:

 • Odrosty. Ta metoda nie nadaje się do wszystkich odmian, ponieważ niektóre z nich mają słaby system korzeniowy. Jedna roślina może dać do dwóch kilkudziesięciu młodych rodzeństwa. Metoda przewiduje выкапывание procesów korzeni, które pojawiają się przez kilka lat po posadzeniu.
 • Sadzonki zakorzenione. Jesienią, po tym jak zostanie zebrany plon, dojrzała roślina ремонтантной maliny, wykopać i dzielą korzeń na kilka części. Otrzymane sadzonki sadzi się w 1 rzędzie w odległości około 8 cm i obficie podlewać. Wiosną dadzą nowe pędy, które należy nawilżać przez cały rok. W sierpniu staną się pełnowartościowymi krzewami, które można będzie przeszczepić na ich stałe miejsce.
 • Zwykłe sadzonki. Na początku lata młode pędy oddzielają od dorosłego krzewu z niewielkim trudem. Wystarczy trochę głębiej w ziemię i odciąć nożyce wyrostek. Następnie pędy raz posadzone i obficie podlewać.
 • Zalety i wady

  Ремонтантные odmiany malin, jeśli porównać je z tradycyjnymi, posiadają szereg zalet:

 • plony można uzyskać w pierwszym roku sadzenia;
 • ona nie boi się mrozów;
 • z powodu późnego kwitnienia i owocowania nie boi się szkodniki;
 • łatwa konserwacja;
 • wysoka wydajność;
 • owoce maliny są większe i bardziej pachnące.
 • Są też pewne minusy u ремонтантной maliny:

 • wymagane jest stałe i obfite podlewanie;
 • system nawożenie, nie mniej niż dwa razy w roku;
 • coroczne obrzezanie dwuletnich pędów;
 • splot podczas upałów;
 • w północnych regionach należy zapewnić dodatkowe schronienie, jeśli w pełni nie są odcięte wszystkie gałęzie.
 • Wnioski

  Ремонтантная maliny pozwala zebrać plony smaczne i użyteczne owoce dwa razy w roku. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety i wady, można powiedzieć, że ремонтантные odmiany lżejsze i łatwiejsze w uprawie niż zwykłe.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author