użyteczne właściwości pszenicy

Pszenica

Pszenica jest najpowszechniejszą uprawą zbóż w większości krajów świata. Otrzymuje się z niego wiele zbóż, mąki, pieczywa, napojów alkoholowych i ulubionego przez wszystkich makaronu. Rodzaj / jakość produktów pochodnych zależy od stopnia zmielenia i przetworzenia ziarna.

Poziom świadomości społecznej rośnie z każdą minutą. Co drugi obywatel rozumie, że napis na mące „z pszenicy durum” nie jest chwytem marketingowym, ale najważniejszym wymaganiem dotyczącym produktu. Rafinowane zboża nie zawierają witamin i korzystnych składników odżywczych. Staje się bezużytecznym produktem spożywczym, który może stać się sprawcą kilkunastu dodatkowych kilogramów i problemów zdrowotnych.

Jaka jest prawdziwa korzyść z pszenicy, jak wybrać naprawdę zdrowy produkt i wprowadzić go do diety?

 • ogólna charakterystyka
 • Przydatne właściwości składnika
 • Skład chemiczny ziarna pszenicy miękkiej
 • Używanie składnika do gotowania
 • Przeciwwskazania do stosowania

ogólna charakterystyka

Pszenica to roślina jednoroczna z rodziny zbóż. To jedyne zboże, które ma około 20 gatunków w 5 sekcjach i 10 odmian mieszańcowych o charakterze wewnątrzrodzajowym i międzypokoleniowym. Niemal w każdym kraju na świecie opracowano specjalną „lokalną” odmianę roślin, na którą jest największe zapotrzebowanie. Odmiany różnią się budową słomy, wyglądem i składem chemicznym ziaren, specyfiką tworzenia kłosów.

Opis botaniczny

Roślina zielna osiąga od 30 do 150 centymetrów wysokości. Pędy są proste, puste w środku, raczej gęste, skierowane do góry. Liście nie przekraczają 22 milimetrów szerokości, nabierają płaskiego kształtu i szerokich liniowych krawędzi. System korzeniowy rośliny jest włóknisty.

Pszenica wytwarza kilka prostych, liniowych kwiatostanów, które mają kształt podłużny lub jajowaty. Kłos osiąga 3-15 centymetrów, nie rozpada się i mocno trzyma przyszłe ziarna. Kłoski są samotne, siedzące. Górny kwiat na kłosku jest zwykle słabo rozwinięty, reszta jest mocno dociśnięta do podstawy i rozwija się zgodnie z normą. W sumie powstają 3 pręciki z małymi pylnikami. Ziarno jest miniaturowe: od 5 do 100 milimetrów długości. Przybiera owalny, wydłużony kształt, struktura jest lekko owłosiona, rowek znajduje się wystarczająco głęboko. W sumie powstaje 7 dość dużych chromosomów.

Krótkie tło historyczne

Pszenica pochodzi z regionu Bliskiego Wschodu w Turcji, lepiej znanego jako Żyzny Półksiężyc. Niektórzy naukowcy odrzucają tę hipotezę i wskazują na ormiańskie pochodzenie zbóż.

Pszenica była jedną z pierwszych upraw uprawianych przez ludzi podczas rewolucji neolitycznej. Dzika roślina była częstym gościem posiłku starożytnych ludzi. Pszenica tamtych czasów znacznie różniła się od współczesnej. Jego ziarna odpadły natychmiast po dojrzewaniu. Biorąc pod uwagę absolutnie miniaturowe rozmiary owoców, nie można ich było zebrać. Dlatego nasi przodkowie czekali na swój czas i spożywali więcej zielonych ziaren, gdy byli na kłosku.

Stopniowo człowiek oswajał kulturę. Roślina przeszła długą drogę rozwoju: kłosek nabrał wyraźniejszego kształtu, roślina stała się bardziej stabilna i zwarta w strukturze, zwiększył się procent plonu i wielkość ziaren.

W Piśmie Świętym nasza planeta pojawia się w postaci ziemi pszenicy. Raj został nazwany gorącym miejscem dosłownie z powodu obfitości zbóż w tym wyjątkowym innym świecie. Pszenica przeniknęła prawie każdy tekst: przypowieści, opisy Sądu Ostatecznego, aniołów Bożych, Szatana, Jezusa. Wzmianki o zbożu zostały włożone do ust kluczowych postaci w historii chrześcijaństwa, co bezpośrednio wskazuje na popularność i duże znaczenie pszenicy.

Przydatne właściwości składnika

Maksymalne korzyści pochodzą z pełnego ziarna, nierafinowanego. Długotrwale przetworzona pszenica traci swoje korzystne właściwości i staje się „pustym” produktem o wysokim indeksie glikemicznym i zaporowej zawartości kalorii.

Więc jakie są zalety pszenicy? Całe ziarna zawierają unikalne związki przeciwutleniające zwane fitynianami. Wiążą się ze składnikami odżywczymi znajdującymi się w pożywieniu i spowalniają wchłanianie / przyswajanie przez organizm. Warunkiem wstępnym uwolnienia fitynianów jest namoczenie ziarna. Co otrzymujemy?

 1. Długotrwałe nasycenie. Ciało nie będzie rozpraszane szkodliwymi słodkimi przekąskami, ponieważ jest zajęte poważniejszą pracą – przetwarzaniem złożonych węglowodanów, witamin i minerałów.
 2. Szybka i bezpyłowa praca dla układu pokarmowego. Namoczone ziarno znacznie łatwiej przechodzi przez przewód pokarmowy. Narządy już wydobywają niezbędne składniki odżywcze bez ponownego wysiłku.
 1. Zmniejszenie poziomu cholesterolu. Im niższy poziom cholesterolu, tym mniejsze ryzyko chorób układu krążenia. Błonnik stopniowo przywróci minimalny dopuszczalny próg cholesterolu, a dalszy stan zdrowia zależy bezpośrednio od osoby. Jeśli wraz z błonnikiem do organizmu dostanie się 10 soczystych burgerów i smażone w głębokim tłuszczu skrzydełka, to nie ma co liczyć na składnik warzywny.
 2. Kontrolowanie poziomu glukozy. Błonnik minimalizuje szybkość przechodzenia pokarmu przez przewód pokarmowy i zmniejsza szybkość wchłaniania. Im dłużej pokarm jest wchłaniany, tym później dostanie się do krwiobiegu. Dzięki temu błonnik zapobiega nagłym skokom glukozy i niekontrolowanemu apetytowi.
 3. Poprawa funkcjonalności krzesła. Błonnik łagodzi zaparcia lub luźne stolce w ciągu kilku dni. Jednocześnie musisz starannie dobierać produkty, opierając się na jakości, zawartości kalorii i korzyściach dla organizmu. W takie „problematyczne” dni należy zwiększyć spożycie warzyw i białka, zaleca się ograniczenie węglowodanów.
 4. Poprawa jakości życia. Błonnik wydłuża nie tylko trawienie pokarmu, ale także uczucie sytości. Nasycone ciało nie chce kolejnych lodów, chce spożytkować energię otrzymaną podczas treningu, chodzenia na świeżym powietrzu, sprzątania domu czy pracy umysłowej.
 5. Normalizacja stanu skóry. Włókno równoważy mikroflorę. Skóra, jako największy organ człowieka, natychmiast reaguje na wewnętrzną harmonię. Zapalenie, trądzik i wysypki alergiczne staną się mniej zauważalne i nie będą powodować żadnego dyskomfortu.
 6. Zmniejszenie ryzyka chorób. Błonnik bierze udział w złożonych procesach chemicznych, reguluje poziom hormonów i po prostu nie pozwala na rozwój patologii w organizmie. Błonnik zwalcza raka, cukrzycę, choroby serca i naczyń, otyłość.

Spożywaj 30-50 gramów błonnika dziennie. Nadmiar enzymu może zaszkodzić, a nie podwoić korzyści. Dlatego nie należy zwiększać dawki bez zgody dietetyka iz oczywistych powodów.

Czym są kiełki pszenicy i do czego mogą się przydać

Możliwości sadzonek pszenicy są utożsamiane z magią. Małe zielone nasionko z kiełkiem leczy, odmładza, porządkuje ciało i umysł. Jedna mała sadzonka zawiera całe spektrum witamin z grupy B, retinolu, tokoferolu, niacyny. Imponujący jest również bilans składników odżywczych: cynk, żelazo, fosfor, selen, potas i magnez.

Dietetycy zalecają codzienne spożywanie 2 łyżek kiełków, aby przedłużyć młodość, zwiększyć aktywność mózgu, doładować i nasycić organizm.

Kiełki są sprzedawane w każdym supermarkecie sieciowym lub lokalnym ekologicznym sklepie, a ich cena jest absurdalna dla nowej generacji superfood. Chcesz wypróbować niesamowity produkt, ale absolutnie nie możesz wstać z łóżka i iść do sklepu? Nie ma to znaczenia, bo ziarno można samodzielnie skiełkować w domu.

Instrukcja kiełkowania ziarna pszenicy: Zalej 2 łyżki pszenicy ciepłą wodą i pozostaw na noc. Rano spuścić wodę, całe ziarna wypłukać, przelać do wygodnego pojemnika i szczelnie przykryć gazą. Pozostaw pojemnik z pszenicą w ciepłym miejscu i odczekaj 12-24 godziny. Ziarna wykiełkują i są od razu gotowe, aby stać się integralną częścią zdrowej diety.

Dietetycy radzą, aby rano przeżuć kilka ziaren na czczo, a następnie rozpocząć poranną rutynę i przejść do głównego posiłku. W ciągu kilku dni układ odpornościowy się wzmocni, przewód pokarmowy zacznie z nową energią pracować, procesy metaboliczne ulegną przyspieszeniu, a organizm poczuje się o kilka lat młodziej.

Skład chemiczny ziarna pszenicy miękkiej

Wartość odżywcza (na podstawie 100 gram nieprzetworzonego ziarna)

Zawartość kalorii 305 kcal
Białko 11,8 g
Tłuszcze 2,2 g
Węglowodany 59,5 g
Błonnik pokarmowy 10,8 g
woda 14 g

Skład witamin (w miligramach na 100 gramów nieprzetworzonego ziarna)

Retinol (A) 0,002
Beta karoten (A) 0,01
Tiamina (B1) 0.44
Ryboflawina (B2) 0,15
Cholina (B4) 90
Kwas pantotenowy (B5) 1.1
Pirydoksyna (B6) 0.5
Kwas foliowy (B9) 0,0375
Tokoferol (E) 3
Biotyna (H) 0,0104
Kwas nikotynowy (PP) 7.8

Bilans składników odżywczych (miligramy na 100 gramów nieprzetworzonego ziarna)

Makroskładniki
Potas (K) 337
Wapń (Ca) 54
Krzem (Si) 48
Magnez (Mg) 108
Sód (Na) 8
Siarka (S) sto
Fosfor (P) 370
Chlor (Cl) 29
Pierwiastki śladowe
Aluminium (Al) 1445
Wanad (V) 172
Bor (B) 196
Żelazo (Fe) 5400
Jod (I) 8
Kobalt (Co) 5.4
Mangan (Mn) 3760
Miedź (Cu) 470
Molibden (Mo) 23.6
Nikiel (Ni) 42.8
Cyna (Sn) 36.1
Selen (Se) 29
Strontu (Sr) 193
Tytan (Ti) 43,7
Cynk (Zn) 2790
Cyrkon (Zr) 24.5

Używanie składnika do gotowania

Pszenica jest jednym z najczęściej używanych składników w kuchni na świecie. Ziarna stały się częścią narodowej kultury kulinarnej różnych kontynentów, krajów, a nawet miast.

Z pszenicy można zrobić:

 • makaron;
 • makaron soba;
 • inne zboża (kasza manna, kasza bulgur, kamut, dzavar, komosa ryżowa, orkisz, orkisz);
 • napoje alkoholowe (whisky);
 • sadzonki;
 • sos;
 • mąka.

Kilka słów o mące

Zwykła biała mąka kosztuje ani grosza i znajduje miejsce dla siebie w każdej pierwszej szafce kuchennej odpowiedzialnych gospodyń domowych. Służy do wyrobu ciast urodzinowych, panierki na kotlety w weekendy oraz pierogów na przekąskę w porze lunchu. Biała mąka pszenna wypełniła półki i całkowicie zastąpiła mąkę pełnoziarnistą, ryżową, gryczaną czy kokosową. Konsument po prostu nie może dostać się do „właściwej” mąki, która jest pod gruzami białej i „złej”.

Co dokładnie jest nie tak z mąką z białej pszenicy? Ziarno, zanim stało się mąką, przeszło długą drogę przetwarzania i oczyszczania. Produkt stracił swoją główną zaletę i stał się „pusty”. Biała mąka nie daje żadnych korzyści ani długotrwałego sytości. Efekt pustych kalorii można porównać do cukru – chwilowej przyjemności, która wyrządza więcej szkody niż przyjemności.

Podczas produkcji zboże traci od 70 do 90% dobroczynnych witamin i minerałów, a indeks glikemiczny produktu końcowego wzrasta.

Odniesienie. Indeks glikemiczny (IG) to stopień, w jakim pokarmy wpływają na poziom glukozy we krwi.

Co obfituje w mąkę z białej pszenicy:

 • ostre skoki poziomu cukru we krwi;
 • pogorszenie stanu skóry;
 • wzrost ryzyka patologii sercowo-naczyniowych;
 • przyspieszone starzenie się organizmu;
 • reakcje alergiczne (na gluten i białko, które składają się na kompozycję);
 • spadek wydajności przewodu żołądkowo-jelitowego;
 • zmniejszona wydajność;
 • bóle głowy, zaburzenia snu.
 • Koronawirusy: SARS-CoV-2 (COVID-19)
 • Antybiotyki w zapobieganiu i leczeniu COVID-19: jak skuteczne są
 • Najczęstsze choroby „biurowe”
 • Czy wódka zabija koronawirusa?
 • Jak przeżyć na naszych drogach?

Czy jest alternatywa? Zastąp białą mąkę pełnoziarnistą lub twardą pszenicą. Podczas gotowania spróbuj owsianki, kokosa, mąki jęczmiennej i dokonaj wyboru na korzyść smaku i jakości, a nie pustych węglowodanów, które rujnują twoje zdrowie.

Przeciwwskazania do stosowania

Pszenicę i jej pochodne należy wykluczyć z diety na choroby przewodu pokarmowego na etapie zaostrzeń. Stosowanie powinno być ograniczone w cukrzycy, nadczynności gruczołów dokrewnych i różnych nowotworach organizmu (w zależności od charakteru). Kiełki są zabronione dla dzieci poniżej 12 roku życia oraz dla pacjentów w okresie rehabilitacji po operacji. Odmowa spożycia pszenicy może być spowodowana indywidualną nietolerancją glutenu (zjawisko dość rzadkie) lub smakiem zboża.

Czym jest gluten i czy warto z tego powodu zrezygnować z pszenicy

Gluten to specjalne białko (gluten), które występuje tylko w ziarnach zbóż. Świat od 5 lat aktywnie dyskutuje o zagrożeniach związanych z glutenem, wybierając wyłącznie produkty bezglutenowe i paranoicznie przyglądając się składowi każdej kupowanej owsianki. Czy jest jakiś powód?

Gluten jest naprawdę szkodliwy, ale tylko dla osób z indywidualną nietolerancją składnika i rzadkich chorób genetycznych. Takie patologie są dość rzadkie. Jeśli jesteś jedną z osób z nietolerancją glutenu, to Twój lekarz na pewno o tym wie i ostrzegł Cię dawno temu. Jeśli lekarz przeprowadzając rutynowe badania krwi uparcie milczy – nie wpadaj w panikę i zbieraj zloty antyglutenowe.

Wszędzie dodaje się nowoczesny gluten. Drażni ściany jelit, pobudza uczucie głodu i sprawia, że ​​kupujemy kolejną bułkę, bo w żaden sposób nie można uzupełnić bilansu energetycznego. Producenci aktywnie wykorzystują tę sztuczkę, dlatego dziś gluten występuje nie tylko w pszenicy, ale także w kiełbasach, mleku, jogurtach i lodach.

Okazuje się, że współczesny człowiek nie spożywa 50 gramów glutenu z dzienną porcją węglowodanów, ale aż 500. Należy zaznaczyć, że gluten ten jest modyfikowany, aw dużych ilościach potrafi naprawdę zaszkodzić. Dietetycy nadal zalecają ograniczenie stosowania glutenu nie ze względu na bezpośrednie szkody, ale z powodu niebezpiecznej ilości. Zwróć uwagę na składniki, rozmawiaj z producentami i naukowo podejdź do żywienia. Zdrowe odżywianie to modny trend naszych czasów, więc bądź na bieżąco z modą i poświęć dodatkowe 10 minut na skład swojego koszyka.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author