przydatne właściwości prosa

Proso

Pomimo tego, że proso przez wielu kojarzone jest wyłącznie z pokarmem dla ptaków, w rzeczywistości ziarno to służy również jako podstawa owsianki, zwanej prosem. Nasze prababki nazywały to „złotą owsianką”, chociaż w rzeczywistości te ziarna są żółte, białe, szare, a nawet czerwone. Chociaż najczęstszą jest nadal złota kasza.

Co to jest proso

 • Co to jest proso
 • Skąd to się wzieło
 • Wartość odżywcza
 • Korzystne cechy
 • Niebezpieczne właściwości
 • Jak prawidłowo wybrać i przechowywać
 • Jak gotować kaszę jaglaną
 • Kasza jaglana: uniwersalny lek

Proso to nasiona prosa, rośliny zbożowej powszechnej na naszych szerokościach geograficznych. Te złote ziarna są używane do przygotowywania różnych potraw, a konsystencja gotowej kaszy jaglanej może się różnić od kształtu przewiewnego puree do kruchej owsianki przypominającej ryż.

A ponieważ ta owsianka jest całkowicie bezglutenowa, jest odpowiednia dla osób nadwrażliwych na gluten.

Ziarna prosa są okrągłe i małe. Ich kolor może mieć różne odcienie. Najbardziej rozpowszechnioną formą są rafinowane ziarna, z których przygotowywany jest kuskus.

Skąd to się wzieło

Jak sugerują naukowcy, proso pochodzi z Afryki Północnej, w regionie Etiopii, 10 tysięcy lat temu. Istnieją odniesienia do tego zboża w Biblii i starożytnych rosyjskich annałach. Nasi przodkowie czcili go na równi z pszenicą. Kasza jaglana znana jest od czasów starożytnych w Indiach, Grecji, Afryce i Azji, w średniowieczu, zanim upowszechniły się ziemniaki i kukurydza, proso było podstawowym produktem, zwłaszcza w Europie Wschodniej. Istnieje wiele odmian tego zboża, ale najpopularniejsza jest Pennisetum glaucum. Obecnie głównymi dostawcami prosa są Indie, Chiny, Nigeria. Uprawa ta zyskała popularność dzięki wysokiemu plonowi, który pozostaje wysoki nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Wartość odżywcza

Wysoka zawartość składników odżywczych sprawia, że ​​proso jest jednym z najzdrowszych pokarmów. Porcja tej owsianki dostarczy organizmowi bogatych dawek witamin z grupy B, wapnia, żelaza, potasu, cynku, magnezu i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto kasza jaglana jest źródłem białka i błonnika, który jest niezbędny do prawidłowego trawienia.

Porcja kaszy jaglanej to:

 • 286 kilokalorii;
 • 8 g białka;
 • 57 g węglowodanów;
 • 2,4 g tłuszczu;
 • 5 mg sodu;
 • 106 mg magnezu;
 • 2,2 mg cynku;
 • 0,3 mg tiaminy;
 • 3,2 mg niacyny;
 • 1,2 mg tłuszczu wielonienasyconego;
 • 3,1 grama błonnika.

Korzystne cechy

Kasza jaglana to coś więcej niż alternatywa dla innych, bardziej powszechnych zbóż. Produkt ten jest jednym z najlepszych źródeł miedzi, manganu, fosforu i magnezu.

Ochrona serca

Proso to dobre źródło magnezu, zdrowa żywność dla zdrowia serca. Wiadomo, że ten minerał stabilizuje ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko zawału serca, szczególnie u osób z miażdżycą lub cukrzycą. Ponadto proso dostarcza organizmowi potasu, substancji o właściwościach rozszerzających naczynia krwionośne i obniżającej ciśnienie krwi. Ligniny zawarte w nasionach prosa mają również korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Kontrola cholesterolu

Zdrowie serca zależy bezpośrednio od poziomu cholesterolu we krwi. Pokarmy takie jak proso (bogate w błonnik) doskonale oczyszczają organizm ze „złego” cholesterolu i zwiększają poziom „dobrego”.

Źródło „materiałów budulcowych” dla organizmu

Fosfor, jeden ze składników prosa, jest niezbędnym pierwiastkiem do tworzenia i utrzymania struktury wszystkich komórek organizmu. Ponadto minerał ten bierze udział w tworzeniu macierzy mineralnej kości. Fosfor jest niezbędnym składnikiem innych ważnych związków, w tym cząsteczki ATP, która odpowiada za energetyczne „odżywianie” komórek. Jako składnik kwasów nukleinowych znajduje się na liście „materiałów budulcowych” DNA. Kasza jaglana, jako źródło fosforu, jest między innymi niezbędna do zachowania integralności komórek układu nerwowego.

Korzyści z cukrzycy

Nasiona prosa dostarczają organizmowi magnezu. Ten minerał jest ważny, ponieważ wspomaga produkcję ponad 300 enzymów, w tym insuliny. Współczesne badania wykazały, że regularne spożywanie kaszy jaglanej zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 nawet o 30%. Do takich wniosków naukowcy doszli na podstawie wyników 8 lat doświadczeń z udziałem 41 tys. Osób.

Korzyści dla pęcherzyka żółciowego

Spożywanie pokarmów bogatych w nierozpuszczalny błonnik (a właśnie tym jest proso) zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych u kobiet. To stwierdzenie zostało złożone przez amerykańskich naukowców, którzy przez 16 lat obserwowali 7000 uczestników eksperymentu. Wyniki obserwacji wykazały, że kobiety, których dieta regularnie zawierała te pokarmy, były o 17% mniej narażone na rozwój kamieni żółciowych.

Naukowcy zbadali to zjawisko i ogłosili interesujące odkrycia. Okazuje się, że nierozpuszczalny błonnik nie tylko skraca czas przebywania pokarmu w jelitach, ale także zmniejsza wydzielanie kwasów żółciowych, to ich nadmiar powoduje powstawanie kamieni. Ponadto naukowcy odkryli, że pokarmy takie jak proso zwiększają wrażliwość na insulinę i obniżają poziom trójglicerydów we krwi.

Korzyści dla trawienia

Ponieważ nasiona prosa należą do grupy pokarmów bogatych w błonnik, mają również korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego. Nie musisz więc martwić się o możliwość wystąpienia zaparć, wzdęć czy skurczów brzucha, jeśli masz wystarczająco dużo prosa w swojej diecie. Ponadto kasza jaglana może chronić przed poważnymi chorobami przewodu pokarmowego, w szczególności zapobiegać wrzodom żołądka czy rakowi okrężnicy. A także regularne spożywanie tego zboża poprawia funkcjonowanie nerek, wątroby, układu odpornościowego (bezpośrednio zależy od pracy układu pokarmowego).

Ochrona przed rakiem

Kiedy naukowcy z Wielkiej Brytanii podsumowali badanie z udziałem prawie 36 000 kobiet, odkryli, że dieta bogata w proso zapobiega przed menopauzą raka piersi. Ryzyko rozwoju choroby u uczestników eksperymentu zmniejszyło się o prawie 41 proc., Pod warunkiem, że w diecie znajdowało się co najmniej 30 gramów błonnika.

Zapobieganie astmie

Naukowcy uważają, że błonnik pełnoziarnisty ma zdolność ochrony organizmu przed astmą. Przynajmniej to założenie zostało już kilkakrotnie udowodnione przez wyniki eksperymentów naukowych przeprowadzonych przez Amerykanów i Holendrów. Najbardziej pocieszające rezultaty przyniosły eksperymenty z udziałem dzieci. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że spożywanie pełnych ziaren, takich jak proso i ryby, zmniejsza ryzyko astmy u dzieci o 50 procent. Pocieszające są również wyniki holenderskich eksperymentów. Ponadto Holendrzy uważają, że błonnik z prosa i warzyw może pomóc zmniejszyć świszczący oddech o 20% u dzieci chorych na astmę.

Ponadto obie grupy naukowców zgodziły się, że błonnik z całych ziaren jest równie korzystny. Ale w porównaniu do pszenicy, która jest dla wielu alergenem, proso jest produktem bezpieczniejszym.

Eliminacja toksyn

Przeciwutleniacze znajdujące się w prosie pomagają neutralizować wolne rodniki, które mogą powodować raka. Ponadto proso oczyszcza organizm z większości toksyn, w szczególności z nerek i wątroby.

Inne korzyści dla organizmu:

 1. Kasza jaglana to produkt alkaliczny, lekkostrawny.
 2. Mieszkańcy podnóża Himalajów, znani ze swojej wyjątkowej długowieczności, jedzą nasiona prosa.
 3. W organizmie owsianka działa jako prebiotyk (odżywia pożyteczną mikroflorę).
 4. Zawarta w produkcie serotonina poprawia nastrój i uspokaja układ nerwowy.
 5. Dzięki zawartemu w składzie magnezowi proso jest w stanie złagodzić migreny.
 6. Wysoka zawartość białka sprawia, że ​​produkt ten jest korzystny dla wegetarian oraz diety bezglutenowej dla alergików.
 7. Wspomaga skuteczne odchudzanie, dlatego jest składnikiem wielu diet odchudzających.

Niebezpieczne właściwości

Nasiona prosa zawierają goitrogeny – substancje ograniczające wchłanianie jodu, który z czasem może objawiać się wolem. Ale jest to możliwe tylko przy niezwykle częstym stosowaniu owsianki i na tle niedoboru jodu w diecie.

Jak prawidłowo wybrać i przechowywać

Nasiona prosa są dostępne jako rafinowane pełne ziarno jako produkt spożywczy. Dostarczany jest do sprzedaży na wagę i pakowany w paczki. Przy wyborze produktu należy zwrócić uwagę na jego kolor, zapach (czy jest brzydki zapach) oraz sprawdzić integralność opakowania (jeśli mówimy o hermetycznie zamkniętych opakowaniach). Możesz przechowywać zboża przez kilka miesięcy (najlepiej w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu).

Jak gotować kaszę jaglaną

Podobnie jak wszystkie zboża, kaszę jaglaną należy przepłukać pod bieżącą wodą przed gotowaniem, a resztki należy usunąć (jeśli występują). Następnie 1 część kaszy jaglanej zalać 2,5 częściami wrzącej wody, mleka lub bulionu. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień, przykryć i gotować na wolnym ogniu przez około 25 minut. W ten sposób możesz ugotować kruchą owsiankę. Aby uzyskać kremową konsystencję, potrzebujesz trochę więcej płynu, a podczas gotowania będziesz musiał często mieszać owsiankę.

Co można zrobić z prosa:

 • mleczna kasza jaglana – świetna opcja na śniadanie;
 • surowe ziarna prosa dodaje się do pieczenia chleba i bułek;
 • dodać do zup;
 • jeśli gotowana kaszka jaglana zostanie zmieszana z posiekanymi warzywami, kurczakiem i serem, a następnie wysłana do piekarnika na kilka minut, otrzymasz apetyczną zapiekankę;
 • może być stosowany jako przystawka, jako alternatywa dla ziemniaków czy ryżu;
 • w niektórych regionach jest używany jako składnik nadziewania gołąbków.

Kasza jaglana: uniwersalny lek

Jednak proso może być czymś więcej niż tylko składnikiem pysznych potraw i skutecznym środkiem profilaktycznym wspierającym zdrowie. Ta owsianka ma naprawdę cudowne moce – może wyleczyć wiele dolegliwości.

Zapalenie pęcherza

Napar z prosa pomoże pozbyć się tej nieprzyjemnej choroby (wlać płatki wodą, wymieszać, przecedzić). Wlew (powinien być mętny biały) 4 razy dziennie po pół szklanki. Ostre objawy ustąpią drugiego dnia, choroba całkowicie ustąpi po 2 tygodniach leczenia.

Dusznica

W pół szklanki ciepłej owsianki jaglanej dodaj trochę sody (około 1 łyżeczki). Połóż kleik na gardle kompresem, zawiń. Trzymaj przez kilka godzin. Zwykle do wyzdrowienia wystarczają 3 procedury.

Biegunka

Zmiel kaszę jaglaną w młynku do kawy. Weź łyżeczkę bez picia. Oznaki poprawy są widoczne już po pierwszym spożyciu proszku z prosa.

Dna

Zmiel pół szklanki kaszy jaglanej w młynku do kawy i wymieszaj z 1 łyżką mokrych drożdży i 1 łyżeczką. Sól. Na noc nakładaj kompresy z powstałej mieszaniny.

Zgaga

Jedz owsiankę jaglaną trzy razy w tygodniu. Aby go przygotować, kaszę przepłucz i zagotuj, odcedź płyn i napełnij czystą wodą. Tak przygotowana owsianka przydaje się również w chorobach trzustki.

Dławica piersiowa

Na rozgrzanej patelni usmażyć około 60 g kaszy jaglanej (kolor powinien pozostać żółty). Dodaj 150 ml wody i gotuj, aż płyn całkowicie się zagotuje. Przyjmuj równe porcje 4 razy dziennie. Przebieg leczenia to 2 miesiące.

Zmarszczki

Maska wykonana z tego zboża złagodzi zwiotczenie skóry. Przygotowaną (gotowaną) owsiankę wymieszaj z odrobiną kwaśnej śmietany.

 1. Przed pojawieniem się ryżu, proso było głównym zbożem w Chinach.
 2. W Starym Testamencie jest określane jako ziarno do wypieku chleba.
 3. Chińscy archeolodzy znaleźli liczącą 4000 lat miskę zawierającą makaron jaglany.
 4. Najstarsza „instrukcja” dotycząca uprawy i przechowywania prosa pochodzi z 2800 roku pne. mi.
 5. Kasza jaglana przyspiesza wzrost włosów.

Już w starożytności potrawy z kaszy jaglanej były obecne w diecie naszych przodków. Wiele osób ją kocha nawet teraz. Ta niedroga, satysfakcjonująca i smaczna owsianka na wszystko, jak się okazało, jest nieocenionym źródłem wielu przydatnych substancji. Ale nie bez powodu nazywają to złotem!

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author