Sadzenie truskawek jesienią w otwartym terenie: terminy, przygotowanie łóżka, nawozy, wideo, jak przygotować ściółki, jaki nawóz wprowadzać, podlewanie

Kiedy najlepiej sadzić truskawki: jesienią lub wiosną

We wszystkich regionach i wnp, z wyjątkiem północnych, prawidłowo sadzić truskawki jesienią. Na południu – jest to jedyny możliwy czas, bo nagle wystąpienia gorączki nie tylko nie da кустикам zakorzenić, ale i jest w stanie zniszczyć roślinę.

Tylko na Północnym-Zachodzie sadzenie truskawek pod jesień nie jest zalecane. Więc będziemy musieli poczekać i sadzić truskawki na wiosnę. Latem wszystko szypułek będzie musiał wybrać, aby kultura dobrze przyjęła się, ale w przyszłym roku można zebrać obfite plony.

Ważne! Sadzić truskawki na wiosnę będzie można tylko wtedy, gdy stopnieje śnieg i gleba nagrzeje się.

Zalety jesiennego sadzenia truskawek

Sadzenie truskawek pod jesień ma wiele zalet w stosunku do wiosennej nawet w tych regionach, gdzie czas nie ma znaczenia, i zakorzenienie przechodzi pomyślnie w każdym razie:

 • Jeśli posadzić truskawki jesienią, latem da dobry plon.
 • Krzewy dobrze zakorzenić się w chłodne – mniej odparowuje wilgoć i nie подсыхают.
 • Lepiej posadzić kulturę jesienią i dać możliwość zrelaksować i powoli zwiększać system korzeniowy. Ростовые procesy w zimie nie ustają w pełni, tylko są bardzo powolne.
 • Po wiosennego sadzenia roślin spróbuje owocować, bo pąki kwiatowe już utworzone w roku poprzednim. Trzeba ich wyrwać, bo inaczej nie zdąży się dobrze ukorzenić bush może zginąć. Wygląd łodygi samo w sobie osłabia kulturę.
 • Jesienią grunt zdążył dobrze rozgrzać, długo oddaje ciepło. Jeśli nagle uderzy wczesny przymrozek, krzewy, można będzie po prostu na noc ukryć агроволокном lub лутрастилом, a potem go zdjąć. Wiosną sam gleba tylko zaczyna się rozgrzewa. Spadek temperatury może spowodować, że roślina nieodwracalne szkody. A wsadzić kulturę „później” można tylko na Północy. W innych regionach zwlekać z tą nie – przyjdzie upał, i pytanie będzie stać o przetrwanie, a nie o zakorzenienia.
 • Wiosna w ogrodzie i na ogrodzie dużo pracy, lepiej wsadzić wszystko, co można, jesienią.
 • Kiedy sadzić truskawki jesienią

  Nie można dać radę, w jakim miesiącu sadzić truskawki jesienią, odpowiedni dla wszystkich regionów. To wielki kraj, to, co jest dobre dla konstytucyjnym, nie nadaje się do Północno-Zachodniej lub kraju krasnodarskiego. Terminy sadzenia truskawek jesienią trzeba ustalać samodzielnie. Skupić się należy na cechy klimatu i prognozy pogody.

  Jesienią trzeba sadzić truskawki po tym, jak gorączka opadnie i zacznie się pora deszczowa. Wtedy większe prawdopodobieństwo, że zakorzenienie się powiedzie.

  Sadzenia mogą być:

 • раннеосенними (sierpień – połowa września), odpowiednie dla wszystkich regionów, z wyjątkiem południowych;
 • среднеосенними (od 15 września do 15 października), kiedy sadzić truskawki można praktycznie na całym terytorium , z wyjątkiem zimnych regionów;
 • позднеосенними, które kończą się za 15-20 dni przed planowanym rozpoczęciem przymrozków, a przede wszystkim nadają się do południa.
 • Po czym można sadzić truskawki jesienią

  Najlepiej przed truskawkami posadzić na działce сидераты:

 • łubin, wyka, inne rośliny strączkowe są źródłem azotu;
 • rzepak i gorczyca nasycenia gleby w fosfor i oczyszczają ziemię z wielu chorób i szkodników;
 • gryka jest bogata w potas;
 • owies niszczy нематоду.
 • Można użyć żyto, pszenicę, inne zboża. Wszystkie сидераты oczyszczają i poprawiają strukturę gleby, zwiększają zawartość w nim próchnicy, pojechaliśmy сорные rośliny. Trzeba je sadzić i скашивать kilka razy na sezon, a zieleń nie usunąć z działki, a zostawić w ogródku.

  Ale wiele ogrodnicy nie mają możliwości zajmowania powierzchni użytkowej сидератами. Przed truskawki można sadzić:

 • rośliny strączkowe;
 • krzyżowe (rzodkiewki, rzodkiewka, itp.);
 • cebula, czosnek;
 • zieleń;
 • marchew;
 • kukurydzę.
 • Przeciwwskazane lądowania:

 • psiankowatych kultur;
 • słonecznika i karczocha;
 • kopru włoskiego;
 • maliny;
 • cukinii lub ogórków;
 • kapusty.
 • Naturalnie, sadzić truskawki na tym samym miejscu, gdzie wcześniej rosły ta kultura, nie do przyjęcia. Wiele dekoracyjne kwiaty, na przykład, лютиковые, też będą niepożądane poprzedników ogrodowe poziomki.

  Prawidłowe sadzenie truskawek jesienią

  Bardzo ważny jest odpowiedni wybór miejsca i lądowanie – to właśnie od tych czynników zależy nie tylko na wielkość plonu, ale i w ogóle się przyjmie czy kultura w nowym miejscu.

  Jak przygotować ściółki pod sadzenie truskawek jesienią

  Praktycznie dla wszystkich kultur radzą, aby przygotować miejsce sadzenia z góry. Do truskawek to istotne. Bo jeśli przekopać ziemię i od razu posadzić krzewy, po podlewania lub najbliższego deszczu jest prosyadet. To doprowadzi do tego, że punkt wzrostu (serduszko) заглубится i roślina ginie.

  Wskazówka! Jeśli musimy to zrobić szybko, po перекопки wlać gleby z węża lub konewka, aby poślizgnęła się, a dopiero potem przystąpić do sadzenia.

  Grunt, przed tym jak sadzić krzewy, wykopane na głębokość bagnetu łopaty, dokładnie usuwają wszystkie korzenie chwastów i kamieni. Na 1 tys. m wnoszą wiadro próchnicy, litrowa puszkę popiołu i 40 g podwójnego superfosfatu. Jeśli nie, nawozów organicznych, wnoszą mineralne zgodnie z instrukcją. Preparaty lepiej wziąć przeznaczone specjalnie dla truskawek. Gleby dają 2 tygodnie do tego, by mogła prosest lub podlewać.

  Najlepiej powinno być przygotowanie łóżka pod truskawki w sierpniu.

  Wybieramy odpowiednie miejsce

  Najlepiej, aby posadzić truskawki, wybrać słoneczne, osłonięte od zimnego wiatru płaskie lub z niewielkim spadkiem miejsce. W ostatnim czasie pojawiło się wiele odmian, mniej wymagających oświetlenia. Nazywa się je „truskawkami neutralnego dnia”.

  Przy słabym oświetleniu zwykłe odmiany też owoców, ale owoce mają mniejsze i bardziej kwaśne, a plony nie skąpy, ale znacznie mniejszy, niż mógłby być na wolnym miejscu.

  Na południu sadzenia wczesnych truskawek również umieszczone w najbardziej nasłonecznionych miejscach. Dla średnio dojrzewających i późnych odmian nie pasuje. Krzewy cierpią z powodu upału, a nawet jeśli kwitną, owoce nie są wiązane lub oddają skromne zbiory z drobnymi owocami. Powód – zbyt jasne aktywne słońce i wysoka temperatura. Tak więc, na przykład, na Ukrainie, w gruncie mało kto decyduje się sadzić odmiany o średniej lub późnego dojrzewania. Natomiast wczesne rosną na każdej działce.

  Ważne! W południowych regionach среднеспелые i późne odmiany trzeba pritenyat specjalnej siatki, lub sadzić tak, by w godzinach południowych byli pod okapem drzew z koroną ażurowe.

  Jaki nawóz wprowadzać sadząc truskawki jesienią

  Do sadzenia truskawek nadaje gliny lub супесь, bogata w próchnicę, o lekko kwaśnym odczynie. Nie nadają się ciężkie, piaszczyste i podmokłe miejsca. Jeśli sadzić truskawki w niżu, ona nie dostanie wystarczająco dużo światła i ciepła, a do tego korzeń загниет od nadmiaru wilgoci. W północnych regionach kulturę można umieszczać na specjalnie które urządzono wysokich łóżkach.

  W rolnictwie ekologicznym pod перекопку fazy dla truskawek jesienią wnoszą wiadro próchnicy na m i l słoik popiołu. Jeśli tych nawozów organicznych nie można się obejść mineralnymi. Najlepiej używać specjalnie przeznaczonych do truskawek, ściśle według instrukcji na opakowaniu.

  Program sadzenia truskawek jesienią

  Truskawki – najczęstsza jagód kultura. Sposobów jej sadzenia jesienią jest wiele, od prostych wykładzin dywanowych do bardzo egzotycznych – w rurach, продырявленных po bokach beczkach.

  Często nawet doświadczeni hodowcy narzekają, że kupili niby wspaniała odmiana, ale u nich nie rośnie. Nie, nie, oni wiedzą, jak uprawiać truskawki, spójrz, jaka piękna lozko z wielkimi soczystymi jagodami! Tylko odmiana inny.

  Rzecz w tym, że wybierając schemat lądowania trzeba skupić się nie tylko na własne preferencje, ale i na cechy truskawek. To, co jest dobre dla jednej odmiany nie zawsze nadaje się do innego.

  Ковровая sadzenie truskawek

  To najprostszy sposób lądowania. Ściółki robią szerokości do 1 m, studnie kopią schematu 20×20 cm, a Następnie truskawki po prostu dają możliwość, aby wypełnić puste przestrzenie, rosną swobodnie. Z czasem kultura obejmie całą ściółki, i naprawdę będzie przypominać dywan.

  Takie sadzenie truskawek jesienią zwykle ćwiczą zajęci ludzie, nie ma możliwość wybrać wąsy i рыхлить nawy. Ale wraz z кустиками rosną i liści, z czasem zielona masa będzie cieniowanie jagody, one staną się mniejsze i bardziej kwaśne w smaku, niż gdyby otrzymał wystarczająco dużo światła słonecznego.

  Ковровая lądowanie ma sens dla osób, które tak czy inaczej będą mało dbać o rabatami. Lepiej zbierać jagody nie najlepszej jakości, niż w ogóle żadnej.

  Ale istnieją gatunki, dla których korzystne jest właśnie ковровая sadzenie jesienią. Są truskawki, która szybko rośnie i израстается. Na przykład, odmiana Чамора Туруси wchodzi w pełne owocowanie w następnym roku, daje dużo wąsów, ale przez trzy lata stare krzewy można wyrzucać – oni tylko zajmują miejsce. Należy przez 3 lata w nowym miejscu posadzić jesienią najlepsze młode gniazdka.

  Również ковровая schemat – prawidłowa w gruncie dla ремонтантных odmian owocujących na młodych ścianach (wąsach). Trzeba im miejsce do kibicowania i własny obszar zasilania. Takie truskawki też trzeba przesadzać częściej niż raz na 5 lat.

  Sadzenie truskawek w wers

  Aby sadzić jesienią truskawki „w miejsce” na odległość 80-90 cm sprawiają, że rowki. W nich co 20 cm umieszcza się krzewy i pokryte podkładem. Z czasem będą rosły i tworzą zwarte szeregi. Te wąsy, które wychodzą poza linie usuwają, przy czym nie musi to robić ręcznie.

  Uwaga! Najczęściej takiego lądowania ćwiczą tam, gdzie truskawki uprawiane są na sprzedaż – w małych i dużych gospodarstwach rolnych.

  Czasami w internecie lub nawet w drukowanych publikacjach można spotkać radę wsadzić szeregi-linie w odległości 50 czy nawet 30 cm To prawidłowo – staje się niemożliwe zmechanizowana przetwarzanie międzyrzędzi, tak i zbiorów staje się coraz trudniejsze.

  Tak więc najlepiej sadzić przemysłowe odmiany.

  Szachy sadzenie truskawek

  Sadzenie truskawek, w której krzewy umieszczone w szachownicę w odległości od 30 do 50 cm i więcej od siebie nazywa szachy. Okres zależy od tego, jak duże będzie dojrzała roślina. Wąsy trzeba regularnie usuwać.

  Lepiej posadzić truskawki, która tworzy potężną wysoką gniazdka. Jeśli odmiana tworzy mało wąsy i będzie rosnąć w jednym miejscu przez więcej niż 5 lat (np. Czarny Książę), tworzy wiele rożków, które potrzebują miejsca i obszerna powierzchnia zasilania.

  Wybór i przygotowanie sadzonek

  Jeśli posadzić lub przenieść w inne miejsce jesienią własną lub kopane sąsiadami truskawki, problemów nie będzie. Ale kupować sadzonki trzeba tylko w szkółkach lub u sprawdzonych producentów.

  Rzecz nie tylko w tym, że można kupić te odmiany, które jest zaplanowane. Producenci wysyłają lub sprzedają krzewy w pojemnikach (są drogie, przewozić duże ilości niewygodne), albo z korzeniami, taktującymi ceramiki paplą, aby uniknąć wysuszenia.

  Liście szybko odparowują wilgoć, dzięki czemu tracą i korzenie. Roślina więdnie, jeśli go posadzić, istnieje duże prawdopodobieństwo śmierci bush wyrwał. Na rynkach czasami bez skrupułów sprzedawców zanurza korzenie sadzonek do gotującej się wody – w ten sposób jej реанимируют, co prawda na krótki czas. Liście, kwiaty i owoce (jeśli są obecne na krzew kwiaty), stają się świeże, piękne. Wkrótce po posadzeniu truskawki ginie. Przynajmniej do wiosny rośliny nie dożywają.

  W każdym razie, kupioną z otwartym systemem korzeniowym sadzonki trzeba odłożyć co najmniej na 3 godziny w wodzie o temperaturze pokojowej, wcześniej dodając do niej ampułkę alpin.

  Ważne! W wstępnym замачивании potrzebują i rośliny, których korzenie są pokryte ceramiki paplą.

  Liście należy do lądowania regularnie сбрызгивать ciepłą wodą.

  Ogólne zasady sadzenia truskawek jesienią

  Przed tym jak sadzić jesienią truskawki, przygotowują łóżka, przyczyniają się pod перекопку nawóz i dają podłożu prosest. Jeśli zamierzasz umieścić krzewy w rzędach lub w szachownicę, nie ma sensu „karmić” cały odcinek:

 • w linii nawozy z wysokości 1 m kw. powierzchni;
 • w dołka zasnąć garść próchnicy, łyżkę popiołu, łyżeczki – superfosfatu lub nawóz mineralny zgodnie z instrukcją.
 • Aby poprawnie jesienią posadzić truskawki, trzeba usunąć część liści. Ile – to zależy od terminu. Jeśli do mrozów gwarantowane pozostał miesiąc lub więcej, pozostawiają tylko 2-3 młodych środkowych liści, reszta delikatnie wyciąć u podstawy. Tak będzie się działo mniej odparowania wilgoci i korzeń szybciej pójdzie do wzrostu. A liście jesienią przed nadejściem chłodów нарастут.

  Gdy do przymrozków pozostało mniej niż miesiąc, pogoda jest chłodna, odparowanie wilgoci dzieje się nie tak intensywnie. Przycina się tylko połamane i najstarsze liście, resztę zostawiają.

  Truskawki należy sadzić jesienią, tak aby serduszko (centrum gniazdka) był ściśle na powierzchni gruntu. Wkopanie doprowadzi do выпреванию. Wysoko położony punkt wzrostu po zimie выдавится na zewnątrz, korzenie оголятся. I jedno, i drugie-w najgorszym wypadku doprowadzi do śmierci rośliny, w najlepszym – truskawki trzeba przesadzać wiosną, ona długo będzie boleć i nie da plonów w tym roku.

  Po posadzeniu jesienią krzewy obficie podlewamy i ściółki lub torfem lub próchnicy.

  Sadzenie sadzonek truskawek jesienią

  Sadzić tylko że unearthed rośliny jesienią najłatwiej. Wyjęte z ziemi krzewy z bryłą gleby ustalane w dołki na odpowiednią głębokość nie замачивая. Następnie należy je posypać gruntem, kompresować i podlać.

  Zakupu, przyjechała z daleka, wykopany w przeddzień truskawki wymaga uprzedniej kąpieli w roztworze alpin lub po prostu w ciepłej wodzie. Tylko wtedy, gdy george w. bush напитается wodą, można sadzić go w ziemię.

  Sadzenie truskawek jesienią przez podział krzewów

  Są truskawki, jak ten sam Czarny Książę, który daje bardzo mało wąsów, ale tworzy potężną gniazdka z wielu rogów (do 15 szt.). Takie odmiany rozmnażane przez podział krzewów. Należy usiąść truskawki jesienią. Nasiona nie będą czystą kulturę, nawet jeśli w granicach działki rośnie tylko jeden gatunek, pszczoły przyniosą od sąsiedniego pyłek innego.

  Krzew wykopać, отряхивают korzenie z gleby i delikatnie oddzielamy rogi od siebie. Lepiej jest zrobić rękami, jeśli się nie udaje, używają wstępnie sterylizowane nóż lub sekator. Usunięto wszystkie „zbędne” listki (w zależności od terminu sadzenia jesienią), korzenie skrócony do 10 cm.

  Stare rogi wyrzucają. Ci, u których zaskoczony korzenie lub ich wcale nie ma – też. Pozostałe namoczyć na 3 godziny lub więcej. Następnie truskawki trzeba sadzić tak, jak opisano powyżej.

  Lądowanie wąsów truskawek

  Najlepsza truskawka wzrośnie z dużych gniazd, a z tych, które dają najlepsze jagody. Na tym opiera się selekcja. A najpiękniejsze wąsy dają krzewy owocujące źle – nie zużywają siły do tworzenia owoców. Ale jesienią posadzić trzeba nie ich.

  Aby poprawić jakość podrzędnych gniazd, końcówka usika zrywać po tym, jak оформятся 2 młodych roślin. Jeśli do tego momentu, jak truskawki można sadzić, mały krzew zdążył zapuścić korzenie, jego kopią. Łączący go z macierzyńskim roślin wąs, przycina się – w wilgotnym gruncie może загнить.

  Posadzić krzewy trzeba tak, jak opisano powyżej. Najważniejsze – nie заглублять punkt wzrostu.

  Ważne! Jeśli nie mają czasu, aby umieścić gniazdka od razu, pozostawia się w wodzie.

  Tajemnice lądowania ремонтантной truskawki jesienią

  Właściwie, ремонтантную truskawki jesienią trzeba sadzić tak, jak zwykle. Nawet nawozy grunt teraz, w tych samych ilościach. Cechy są w dalszej pielęgnacji. Prawda, ремонтантным odmian w szachy lądowania może być duży obszar zasilania. Po dywanie lub w miejsce truskawki szybko zwiększy się wypełni wszystkie wolne przestrzenie.

  Przed tym jak sadzić jesienią, u ремонтантных odmian trzeba uciąć wszystkie łodygi kwiatowe. Jeśli będą pojawiać się później, są one usuwane, trzymając bush ręką. Na kwitnienie kultura zużywa dużo sił na niekorzyść reszty – budowania zielonej masy, укоренению.

  Pielęgnacja truskawek po posadzeniu jesienią

  Jeśli posadzić krzewy jesienią poprawnie, szczególnej opieki aż do wiosny nie będzie konieczne.

  Nawadnianie truskawek po posadzeniu jesienią

  Przy suchej pogodzie posadzeniu wymagają regularnego podlewania. Zaleca się stosowanie ciepłej bronić wodzie. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy przynajmniej zdobyć wiadra i zostawić ich stać pod gołym niebem, aby temperatura płynu przemogłam się z otoczeniem.

  Ale zlać sadzonki nie warto – super pogoda, w połączeniu z nadmierną wilgocią przyczyniają się do rozwoju zgnilizny.

  Czym nakarmić truskawki po posadzeniu jesienią

  Raz karmić truskawki nie warto, nawet jeśli wcześniej, niż posadzić krzewy, grunt nie był pełen nawozów. Można polać kulturę roztworem leków stymulujących корнеобразование. Dobry wynik daje nawożenia przetwarzania эпином i цирконом. Stymulują rozwój swoich ochronnych właściwości truskawek.

  Po nagłej mróz, intensywne opady deszczu lub innych kłopotów opryskać rośliny эпином prostu trzeba – lek ten zmniejsza skutki oddziaływania negatywnych czynników.

  Schronienie na zimę

  Jeśli w ogrodzie leży warstwa śniegu o grubości 15 cm, kultura bez problemu wyda mróz do 30 stopni. Zazwyczaj dorośli krzewy, bez schronienia zaczynają cierpieć przy -12⁰ S. O młodych roślinach muszą zadbać gospodarze, nie można ich zamknąć, a potem dać zamarznąć.

  Przykryć truskawki można кукурузными suche łodygi, gałęzie świerkowe, słomy, chrust. Dobrze korzystać z liści drzew owocowych, ale tylko w przypadku, jeśli nie bolały w trakcie sezonu.

  Podczas krótkotrwałych nocnych przymrozków ściółki można znaleźć агроволокном, спандбондом lub лутрастилом.

  Wnioski

  Sadzenie truskawek jesienią jest korzystna we wszystkich regionach, z wyjątkiem Północno-Zachodniej. Stosując się do prostych zasad, z łatwością mogą wykonać nawet początkujący ogrodnicy. Dobrego urodzaju!

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author