Lądowanie orzecha włoskiego jesienią: z orzecha, саженцем, kiedy sadzić, terminy, zasady, wideo

Kiedy najlepiej sadzić orzech: jesienią lub wiosną

Klimat regionu odgrywa decydującą rolę dla wyboru terminów sadzenia. Mimo, że jest uważany za południowym roślin gatunek, który rośnie tylko w kraju Krasnodarskim i na Kaukazie, dziś hodowcy przyniósł odmiany, na regiony dla północnych szerokościach geograficznych i przenoszące zimowe mrozy do -30 ⁰С.

Posadzić orzech można jesienią lub wiosną, ale należy pamiętać, że temperatura powietrza w tym okresie powinna być stale dodatnia. W centralnych regionach federacji ROSYJSKIEJ najlepszy czas – wiosna, w okresie, kiedy śnieg już spadł, a nerki jeszcze nie rozkwitły. Gleba powinna być całkowicie оттаявшей, a temperatura powietrza trzymać się w granicach od +8 ⁰С do +11 ⁰С. W tym czasie drzewko lepiej sadzonek, mniej choruje i szybko się rozwija.

W Południowym okręgu Federalnym orzechy umieścić w okresie listopada, w końcu października lub na początku listopada, kiedy nasiona są świeże, mają wysoką zdolność kiełkowania i podczas lądowania dają mocne, zdrowe pędy.

Jak posadzić orzech jesienią

Jesienią lądowania z orzecha włoskiego nadaje саженцем lub nasiona. W tym okresie jego system korzeniowy szybko rośnie wszerz i bezpiecznie zamocowany do gleby.

Posadzone orzech odbywa się w zimie naturalne rozwarstwienie. Zdarza się, że zatrzymuje się w rozwoju i rostock pojawia się dopiero rok później.

Zobacz drzewo można z siewek. Kupując go, należy zwrócić uwagę na stan kory i korzeni, na których nie powinno być żadnych wad, uszkodzeń i objawów choroby.

Sadzić najlepiej одревесневший drzewko

Sadzenie nasiona orzecha włoskiego jesienią

Aby przyszły drzewko nie zginął od nietypowych dla niego warunków klimatycznych, należy wziąć nasiona drzewa rosnące w tym regionie. Należy starannie wybrać materiał siewny, miejsce do lądowania i przygotować grunt z zachowaniem wszystkich technik uprawowych.

Przygotowanie nasion

Jako materiału do sadzenia wybierają orzechy, które same spadły z drzewa. Nadają się największe, bez pęknięć, uszkodzeń i plam barwnikowych. Aby sprawdzić kiełkowania, wkłada do wody i biorą te, które opadły na dno. W celu przyspieszenia kiełkowania górną zieloną skórkę, oczyszczają, a orzechy lekko wysuszone na słońcu.

Ważne! Nie warto używać do sadzenia nasiona kupione w sklepie, ponieważ okres kiełkowania jest ograniczona.

Jak wybrać miejsce

Dla rośliny należy natychmiast znaleźć stałe miejsce, aby nie musiał na wiosnę lub jesienią posadzić orzech. Drzewo bardzo mocny system korzeniowy, dlatego nie warto mieć go blisko domu lub innych budynków. Idealnie – w pobliżu ogrodzenia lub w głębi ogrodu. Miejsce musi być dobrze oświetlone słońcem, dlatego zaleca się, południowa lub południowo-zachodnia strona działki.

Gleba powinna być lekka i luźna, a zaleganie wód gruntowych – niskim. Squishy lub zbyt suche podłoże nie nadaje się do rośliny.

Ważne! Aby nie było problemów z zapylania, posadzone obok kilku drzew.

Lądowanie

Jesienią, na 2 miesiące przed wejściem na pokład, wykopać duży (70 cm x 80 cm) i głębokie (do 1 m) pit. Glebę z nią miesza się z wiadrem obornika, szklanką superfosfatu, 2 szklanki popiołu i wiadrem próchnicy, a następnie pozostawić w spokoju do putrescence. Na dnie wykopu organizują drenaż z cegły lub keramzytu.

Dwa miesiące później trwały podkład wylewa w dół i poprzez otwór, umieszczony na jej dno 3-4 orzecha pionowym szwem do góry. Ich bliska na głębokość 10-20 cm W południowych regionach – mniejsze, w bardziej północnych – głębiej. Górna warstwa ziemi nie znaczki, a ściółki grubą (do 20 cm) kompostu, liści i kompostu. Jesienią sadzenie nasion nie wymaga podlewania. Pierwsze siewki można zobaczyć już w maju lub kwietniu.

Podlewanie sadzonek odbywa się rano i wieczorem, ściśle pod korzeń

Jak posadzić drzewko orzecha włoskiego jesienią

Oprócz nasion, można użyć sadzonki. Najlepiej kupować je w specjalistycznych szkółkach, już подрощенные. Aby prawidłowo sadzić jesienią drzewko orzecha włoskiego, trzeba wykonać szereg zabiegów uprawowych.

Jak wybrać

Odmiana orzecha włoskiego musi być podzielony na strefy, dla regionu lądowania. Należy kupić drzewko z dobrze rozwiniętą, zdrowego systemu korzeniowego, bez oznak uszkodzeń, pleśń i choroby. Broń musi być mocne, jędrne, o średnicy od 1 cm, bez uszkodzeń kory. Nie warto kupować roślin z dużą ilością liści.

Ważne! Optymalny wiek rośliny do sadzenia jesienią – 2-3 lata.

Przy wyborze preferują грецким orzechów z zamkniętym systemem korzeniowym.

Wiatr przenosi pyłek drzewa na odległość 300 m

Lądowanie

Startowy pit przygotowują również, jak i dla nasion, zmieniając tylko skład wprowadzanych nawozów. Do gleby dodać 1 szklankę superfosfatu i popiołu, a także wiadro dobrze zgnił kompostu.

Orzech posadzone w dniu zakupu, ale jeśli nie jest możliwe, aby to zrobić, jego system korzeniowy jest moczony w wodzie lub roztworze stymulatora wzrostu.

Lądowanie wykonują według algorytmu:

 • Pit z drenażem zalać 2/3 wodą.
 • Po jej całkowitego wchłonięcia wylewa górki z почвосмеси.
 • Z góry ustalane drzewko.
 • Pokryte równomiernie system korzeniowy drzewka i ubytków.
 • Umiarkowanie podlewać.
 • Rozdrabniania gleby.
 • Wbić kołek do podpory i przywiązać do niego orzech.
 • Wideo na temat lądowania orzecha włoskiego jesienią i przygotowania do zimy:

  Ważne! Główny szyjka powinna znajdować się na 4 cm powyżej powierzchni gruntu.

  Przesiadka z orzecha włoskiego jesienią

  W przypadku, gdy dla orzecha włoskiego prawidłowo wybraliśmy miejsce i postanowiono go przenieść, nie warto tego robić jesienią w rejonach o surowym klimacie, gdzie zimą temperatura spada znacznie poniżej zera.

  Do rozpoczęcia owocowania nie zaleca się wprowadzania orzech nawozy azotowe

  Mieszkańcy południowych szerokościach geograficznych mogą przeprowadzić tę procedurę od 15 października do 15 listopada podczas среднесуточных temperaturze powietrza +10 ⁰С. W tym okresie drzewo jest w stanie spoczynku, сокодвижение zawieszone. Jeśli przeszczep się odbywać w terminie wcześniejszym, to może zginąć, ponieważ jest uszkodzony симбиотическая kontakt korzeni z grzybami, która грецкому orzechów dobrze rosnąć i owocować.

  Przeszczep orzecha włoskiego na nowe miejsce jesienią prowadzone zgodnie z planem:

 • Przygotowany pit, ilości, która przekracza element ziemi w 2 razy.
 • Tworzą drenaż (15 cm) z gruzu, rozbite cegły i fragmenty ceramiki.
 • Obficie podlewać roślinę, aby gleba mokra na 1 m w głąb.
 • Delikatnie wykopać drzewko.
 • Przycina lub szczypta centralny korzeń.
 • Posypane kawałek drewna popiołem lub pokruszony węgiel.
 • Wylewa na dno wykopu почвосмесь z organicznymi i mineralnymi nawozami.
 • Ustalane drzewko na środku, aby szyjka znajdowała się powyżej powierzchni gleby.
 • Zasnąć pustki gruntem.
 • Ubity grunt.
 • Tworzą cokolik z ziemi, aby woda nie rozprzestrzenia.
 • Obficie podlewać.
 • Rozdrabniania gleby.
 • Cechy opieki

  Orzech wymaga opieki w pierwszych 3-5 lat po posadzeniu. Trzeba podlewać, usuwać chwasty i мульчировать gleby, przycięcie korony. Później 7-10 lat drzewo zaczyna owocować i nie wymaga szczególnej troski.

  Podlewanie

  Nasiona posadzone jesienią, nie wymagają podlewania. Wiosną siewki nawilżają regularnie, do wyschnięcia ziemi.

  Drzewa posadzone jesienią, obficie wody. Dalszy podlewanie rozwijają się wiosną i spędzić go z częstotliwością 2 razy w miesiącu 1-2 wiadra wody pod roślinę. Рыхлить gleby nie warto, ponieważ korzenie znajdują się blisko powierzchni.

  Karmienie

  Nawozy orzech wnoszą w okresie sadzenia, więc pierwsze karmienie powinno odbywać się dopiero po 3 roku.

  Jesienią nawożenia gleby w potas i fosfor, a po tym, jak drzewo owocuje ponad 3 lat, dodają аммиачную saletrę.

  Po sadzenia i nawożenia drzewo około 8-9 lat dodatkowo karmić nie trzeba

  Przycinanie

  Pierwsza przycinanie orzecha odbywa się w wieku co najmniej 2 lat, jeśli pnia powyżej 1 m. Pozostawić 3-4 duże gałęzie w szkielet drzewa, a pozostałe usunąć. Pozwala to przyspieszyć i zwiększyć owocowanie. Z trzeciego roku, należy regularnie przycinać suche lub uszkodzone gałęzie.

  Wnioski

  Aby wyhodować w swoim ogrodzie duża, piękna i obficie плодоносящее drzewo, pasuje do każdego ze sposobów lądowania orzech orzech jesienią lub przez sadzonki. Najważniejsze, aby zrobić to z zachowaniem terminów i zasad, pomóc drzewka przetrwać zimę i otoczyć go opieką w ciągu pierwszych kilku lat.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author