Przeszczep lilii jesienią na inne miejsce: pielęgnacja i przygotowanie do zimy, terminy

Kiedy przesadzać lilie: jesienią lub wiosną

Najlepszy czas dla transplantacji lilii – to jesień. Roślina udaje się zakorzenić w ogrodzie i przygotować się do zimy. Wiosną sadzi się odmiany o niskiej zimotrwalosc, które należy wykopać jesienią i przechowywać w warunkach domowych.

Wiosenne sadzenie również jest dopuszczalne. Jej wykonują po śniegu i podgrzewania gruntu. Pracy prowadzą do kiełkowania bulw. Na południu kwiat przeszczepione w marcu, w chłodniejszym klimacie – w połowie lub pod koniec kwietnia, kiedy skończą się przymrozki.

Jak posadzić lilie jesienią w inne miejsce

Sadzenie i pielęgnacja lilii jesienią zapewniają w pewnym okresie, aby były one w stanie dostosować się do nowych warunków. Na pewno poprawiają skład gleby i przygotowuje materiał siewny. Schemat transplantacji wybierają w zależności od odmiany.

Jak często trzeba przesadzać lilie

W jednym miejscu lilia bez problemu rośnie 3 lata. Klombu pod мартагоны i amerykańskie hybrydy zmieniają się raz na dekadę. Dla azjatyckich i rurowych odmian zaleca się coroczne przesadzanie, ponieważ są one szybko rosną.

Kiedy sadzić lilie jesienią

Terminy transplantacji zależy od warunków klimatycznych w regionie. Po posadzeniu lilia musi się zakorzenić i osiedlenie się w nowym miejscu przed zimnem. Optymalna temperatura powietrza +10 °C. Jeśli wykonać lądowanie wcześniej, to roślina zacznie wypuszczać nowe pędy, jeśli później – cebula вымерзнет.

Przykładowe terminy sadzenia lilii jesienią:

 • średnia pasek – od końca września do października;
 • południowe regiony – od października do połowy listopada;
 • Ural i Syberia – od drugiej połowy sierpnia do września.
 • Jak wykopać

  Wykopaniu lilie jesienią należy przez 30-45 dni po kwitnieniu. W odległości 20 cm od pnia robią podkop za pomocą wideł lub łopaty. Przy tym ważne jest, aby nie uszkodzić roślin. Pędy przycina się, nawet jeśli nie są jeszcze zielone.

  Przygotowujemy lilie do przeszczepu

  Unearthed kwiaty uważnie przeglądają i sortują. Do przeszczepu wybierają wysokiej jakości materiał, bez śladów gnicia i innych uszkodzeń. Jego oczyszczają od starych łusek, korzenie są przycinane na 1/3. To stymuluje tworzenie nowego systemu korzeniowego.

  Optymalny rozmiar żarówki – od 3 do 4 cm W dotyku musi być twarde, bez miękkich miejsc. Пересохший materiał zanurza się w wodzie na 2-3 godziny. Aby zapobiec rozwojowi chorób grzybiczych, jego протравливают 15 minut w roztworze nadmanganianu potasu. Kartę materiał suszy się w przewiewnym miejscu, odległym od słońca.

  Miejsce do przeszczepu

  Lilia preferuje dobrze oświetlone obszary chronione od wiatru. Kręcone odmiany dobrze rosną w półcieniu. Obok nich posadzone trawiaste kultury (hosta, dzwonki, liliowiec), aby ziemia pozostała w cieniu.

  Ważne! Kwiatki z liliami rozbijają się na wzniesieniu, lub podłożu. Rośliny sadzi się w niżu, gdzie gromadzi się wilgoć.

  Kwiat rośnie w luźnych, żyznych, bogatych w próchnicę glebach. Do rurowych gatunków i odmian Кандидум grunt posypane popiołem lub kredą. Pozostałe odmiany wolą kwaśne gleby.

  Przygotowanie kwietniki przed wejściem lilii jesienią do gruntu:

 • Na 2 tygodnie przed rozpoczęciem prac grunt вскапывают na głębokość 40 cm.
 • Na 1 tys. m ciężkiej gliniastej gleby dodać ведру torfu i piasku rzecznego. W lekki podkład wystarczy dodać torf.
 • Z nawozów wpisuje się: 5 kg kompostu, 90 g superfosfatu i 40 g siarczanu potasu na 1 kv. m.
 • Schemat lądowania i głębokość sadzenia cebul

  Cebule sadzi się w przygotowane dołki. Najlepiej podczas przesadzania umieścić kwiaty w grupie lub w rzędach. Wysokie odmiany wyglądają dobrze w środku rabaty, niższe można użyć do dekoracji granic.

  Głębokość otworu przy sadzeniu jesiennym lilii od odmiany:

 • karłowate: 8-10 cm;
 • średniej wielkości: 10-15 cm;
 • wysokie: 12-20 cm
 • Odległość sadzenia

  Podczas przesadzania między liliami pozostawiają pewną odległość. To zapewnia prawidłowy rozwój roślin, które nie przeszkadzają sobie nawzajem.

  Przybliżona odległość sadzenia w zależności od rozmiaru:

 • dla karłowatych odmian pozostawić 15-20 cm;
 • dla среднерослых – 25 cm;
 • dla wysokich – 30 cm
 • Żarówki posypane piaskiem dla lepszego ukorzenienia, z wierzchnią gleby. Miejsce posadzeniu obficie podlewamy i ściółki.

  Jak dbać w pierwszych dniach po transplantacji

  Jesienią po przeszczepie lilie nie potrzebują poważnej opieki. W suchą jesień lądowania regularnie podlewać. Gąszcz chwastów od chwastów. Jeśli odżywcze zostały wprowadzone w grunt, to dodatkowe zasilanie nie jest wymagane.

  Jesienią nie używają nawozów azotowych, które aktywują wzrost dziewczyna. Jeżeli podczas sadzenia nie stosowano nawożenia, można nakarmić lilie roztworem popiołu drzewnego lub fosforu калийным kompleksem. Na 10 litrów wody dodać 30 g siarczanu potasu i superfosfat.

  Czy można przesadzać lilie w czasie kwitnienia

  Zmieniać miejsce uprawy, kiedy jeszcze nie zmieniły pąki, nie jest zalecane. Przeszczep – silny stres dla rośliny, która może doprowadzić do jego śmierci. Kwitnienie odbiera dziewczyna dużo sił, których nie brakuje na zakorzenienie.

  Nawet jeśli kwiat jest przyzwyczajony na nowym ogródku, potrzebuje długi okres rekonwalescencji. Dlatego przeszczep przy tworzeniu pąków kwiatowych odbywa się tylko w razie pilnej potrzeby. W pozostałych przypadkach należy poczekać do końca kwitnienia.

  Latem jest dozwolone wykonać przeszczep azjatyckich odmian: Аэли, Lady Jane, Red Velvet, White Twinkle, Różowa Mgła itp. Takie rośliny wcześnie przekwitają i charakteryzują się dobrą wytrzymałością. Przed przesiadką u roślin, kwiaty cięte i liście.

  Kiedy kiełkują lilie posadzone jesienią

  Okres wegetacji w zależności od odmiany i warunków pogodowych. Rurowe odmiany zaczynają rosnąć w marcu – kwietniu, azjatycki – w maju.

  Czas kwitnienia jest również określana szczep i trwa zwykle od połowy czerwca do wystąpienia sierpnia. Wczesne lilie (Аленушка, Фиалковая, Mona Lisa) wypuszczają pąki kwiatowe pod koniec maja. W lipcu kwitną azjatyckie hybrydy, które kwitną w ciągu 2 miesięcy. Orientalne hybrydy dają pąki w lipcu i nadal kwitną aż do sierpnia. Później kwitną w końcu sierpnia i we wrześniu.

  Czy trzeba kopać lilie na zimę

  Nie wszystkie gatunki lilii są w stanie przenieść zimowe mrozy. W południowych regionach z łagodnymi zimami żarówki pozostawiają w glebie. Późną jesienią kwiaty przygotowują się do zimy. Jeśli oczekuje się zimna zima, zaleca się, aby wykopać rośliny na zimę.

  Wskazówka! Rurowe odmiany вымерзают nawet pod dobrym schronieniem, więc wykopuje się je obowiązkowo.

  Lilie wykopać w określonym czasie:

 • LA – i azjatyckie hybrydy – w drugiej połowie sierpnia;
 • OD-hybrydy – w końcu sierpnia;
 • orientalne odmiany – na początku września.
 • Lilie są wyjęte z ziemi wraz z gniazdami, w tym łodygi są cięte. Następnie materiał przeglądają, usuwają suche łuski i przemyto wodą. Żarówki ze śladami uszkodzeń отбраковывают, pozostałe trzymają 20 minut w roztworze nadmanganianu potasu i suszy w cieniu.

  Do przechowywania przygotowują pocztową lub pakiet, gdzie wlewa się torf. Żarówki umieszczone od góry rzędami, na nich ponownie wlewa się torf. Jeśli sadzenia materiału wyszło wiele, ułożone w rzędach. Między liliami na pewno sprawiają, że warstwa z torfu.

  Ważne! Lilie przechowywać w pomieszczeniu o umiarkowanej wilgotności. Suche powietrze prowadzi do odwodnienia żarówek. Wysoka wilgotność prowadzi do pojawienia się pleśni i загниванию roślin.

  Dopuszczalna temperatura otoczenia od 0 do +5 °C. Najlepiej wybrać ciemne miejsce: pod naturalnym lub sztucznym oświetleniem rozpocznie się wzrost dziewczyna. Przyszły materiał siewny trzymają w komorze lodówki, przeznaczonym do warzyw. W takim przypadku nie zaleca się dodawać tam świeże warzywa i owoce.

  Do przechowywania do przeszczepu nadaje piwnica lub piwnica, jeśli w pomieszczeniu są obsługiwane niezbędne warunki. Alternatywnie, umieścić kartę materiał w kamery termowizyjne i wysłać na balkon lub loggię.

  W czasie zimy trzeba sprawdzać stan lilii. Po wykryciu odcinkach wykonują ich spryskiwanie wodą. Jeśli zacznie się rozpad, żarówki wyjąć z torfu i trzymają 30 minut w roztworze nadmanganianu potasu. Potem materiał suszone i trzymają przy niższej wilgotności do przeszczepu.

  Jak przygotować lilie do zimy

  Obowiązkowy etap pielęgnacji liliami jesienią – przygotowanie do zimy. Nawet mrozoodporne odmiany zalecane schronienia na zimę. Do tego nadają się naturalne i sztuczne materiały. Na klombie wylewa się warstwę ściółki z trocin lub próchnicy. Z góry lądowania schronienie gałęzi świerkowych.

  Do tego celu używają również konopie lub агроволокно. Jest dozwolone korzystać z papy lub folii. Jednak takie materiały nie przepuszczają powietrza. Wiosną przy wzroście temperatury do 0 °C, je sprzątają, aby nie powodować выпревания roślin.

  Ważne! Lilie dobrze znoszą zimę przy grubości pokrywy śnieżnej do 10 cm W razie potrzeby śnieg накидывают na kwiatki ręcznie.

  W бесснежную i zimy na ściółki wylewa torf, trociny iglaste lub opadłych liści. W miarę topnienia śniegu ściółkę usuwa się. Jeśli usunąć schronienie przed czasem, to kiełki ucierpią od przymrozków. Jeśli się spóźnić z czyszczenia ściółki, siewki nie otrzyma wymaganego oświetlenia i będą osłabione.

  Przydatne wskazówki ogrodnikowi

  Przeszczep i rosną lilie pomogą proste wskazówki:

 • wiosną sadzi się позднецветущие odmiany;
 • zamiast roztworu nadmanganianu potasu do dezynfekcji należy odpowiedni roztwór Фитоспорина lub innego środka grzybobójczego;
 • kolory wymaga podlewania od drugiej połowy lata do późnej jesieni;
 • kiedy pojawią się kiełki, lilie karmione urządzeniem do nawozów;
 • po kwitnieniu lilie karmione potasu i фосфорным kompleksu;
 • w deszczową jesień lilie posadzone pokrycie агроволокном, wtedy lepiej przeniosą zimę;
 • jeśli rośliny długo kwitną i szybko więdną, potrzebują przesiadka na wysoką ściółki;
 • obornik nie używać do nawożenia kwiat łóżko, ponieważ w nim mogą zawierać chorobotwórcze mikroorganizmy.
 • Wnioski

  Przeszczep lilii jesienią na inne miejsce – obowiązkowy etap uprawy tych kwiatów. Przed rozpoczęciem prac oceniają jakość materiału szkółkarskiego i wybrać miejsce do lądowania. Lilię posadzone oddzielnie lub w połączeniu z innymi kolorami. Odmiany o niskiej zimotrwalosc wykopać na zimę i do przeszczepu przechowywać w chłodnym pomieszczeniu.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author