Kiedy sadzić tulipany jesienią: terminy sadzenia w Moskwie, Syberii, Uralu

Kiedy najlepiej sadzić tulipany wiosną lub jesienią

Doświadczeni ogrodnicy zalecają, aby produkować procedurę jesienią, a nie wiosną. Rośliny posadzone po śniegu, zaczynają kwitnienie znacznie później, niż te, które sieje się w zimę.

Wynika to z biologicznego cechą tego kwiatu – dla skutecznego i szybkiego kiełkowania potrzebuje chłodzenia. W naturze roślina wschodzi raz, jak topi zaspy. Znając ten fakt, ogrodnicy tworzą podobne warunki i odmian.

Kiedy sadzić tulipany jesienią

Bardzo ważne jest, aby zachować dokładne terminy przy wysiadaniu tulipanów – muszą zimować z sensownych systemem korzeniowym, który jesienią wchłania niezbędne składniki odżywcze i wodę. Zdobyte zapas pozwoli roślinie aktywnie kwitnąć na wiosnę.

Jeśli posadzić kwiaty zbyt wcześnie, istnieje ryzyko, że zaczną tworzyć liście przed zimnem, a tego absolutnie nie można dopuścić. Żarówki, które nie mogły się zakorzenić, bez schronienia na zimę, najprawdopodobniej, zamrozić. A rośliny, które rozpoczęły się zaraz po posadzeniu dawać liście, mogą nie kwitnąć na wiosnę.

Żarówki są w stanie rozwinąć system korzeniowy za około półtora miesiąca. Temperatura powietrza w tym przypadku musi trzymać się w zakresie od +3 °c do +10 °C – wtedy nie zamarza i nie pójdą na wzrost wcześniej czasu.

Terminy sadzenia tulipanów jesienią w środku pasa

Jesienią w klimacie środkowej dla tulipanów optymalna temperatura podczas lądowania w otwartym terenie – z ostatniego tygodnia września do połowy października. Jeśli pogoda jest niezwykle ciepła, to dopuszczalne jest przesunąć termin o tydzień. Główny warunek – aby gleba na głębokości 10 cm miał temperaturę około +10 °C.

Kiedy sadzić tulipany jesienią w Moskwie

Czas dla optymalnej sadzenia tulipanów w Moskwie jest taki sam, jak i w środku pasma jesienią. Temperatura nie powinna spadać poniżej +3 °C. Ważne jest, aby zdążyć przed pojawieniem się pierwszego wczesnego śniegu.

Kiedy sadzić tulipany jesienią na Syberii

Sadzenie tulipanów w warunkach surowej syberyjskiego klimatu jesienią do gruntu odbywa się pod koniec sierpnia lub na początku września. Są obszary, gdzie nie zamyka na zimę z powodu silnych mrozów, które mogą zniszczyć uprawy.

Kiedy sadzić tulipany jesienią na Uralu

Na Uralu sadzenie tulipanów może odbywać się jesienią, a konkretne terminy wynikają z warunków klimatycznych. Na Środkowym Uralu optymalnym czasem będzie druga dekada września. Na Południowym Uralu jest dozwolone produkować dopasowanie do 10 października.

Kiedy sadzić tulipany jesienią na Białorusi

Na Białorusi sadzić cebulki tulipanów zaleca się jesienią w okresie od drugiej połowy września do trzeciego tygodnia października. W przypadku wcześniejszego siewu, kwiaty mogą zdążyć wejść dzięki ciepłej wrześniowej pogodzie.

Kiedy sadzić tulipany jesienią na Ukrainie

Sadzenie tulipanów w Ukrainie najlepiej wykonać jesienią w drugiej połowie października. To właśnie w tym czasie temperatura powietrza osiąga wymaganych wartości dla lepszej opieki nad nimi. Tam klimat jest dość ciepły, i istnieje ryzyko, że cebulki posadzone wcześniej, zaczną się drzewom i budować liście.

Jak prawidłowo sadzić cebulki tulipanów jesienią

Jak większość żarówek, te kwiaty w naturze rosną w stepach i dlatego lubią piaszczyste gleby, nawożący перегнившей trawą.

Jeśli grunt nie posiada odpowiednich właściwości, należy przygotować:

 • na gliniaste gleby sprawiają, piasek rzeczny;
 • piaszczyste ziemi, nawozić próchnicy lub torfu;
 • podłoże musi być neutralnym lub zasadowym, do tego dodaje się próchnicy.
 • Uwaga! Roślina ta może znajdować się w jednym miejscu na około 4 lat, a następnie przenoszą się na posterunek, gdzie rosła truskawek lub roślin strączkowych.

  Aby wybrać miejsce pod pokład, warto stosować się do następujących zaleceń:

 • doskonale nadaje się równy teren, gdzie nie będzie się gromadzić woda;
 • ważne jest oświetlenie i zamknięte od wiatrów;
 • nie wolno dopuścić do nadmiernego dostarczania do roślin nawozów organicznych.
 • Podczas sadzenia gleby dobrze nawilżają. Żarówki posegregowane według gatunków i terminu kwitnienia. W ten sposób przez ponad jakości opieki, a także nie będzie łatwo określić, gdzie jaki rodzaj osadzony.

  Dla Przedmieścia, charakterystyczny układ grządek w następujący sposób:

 • wysokość dojrzewa do 15 cm;
 • żarówki powinny znajdować się w odległości nie większej niż 25 m;
 • głębokość zaległości w glebie nie więcej niż 20 cm;
 • na dnie rowków wlewa trochę piasku;
 • cebulę należy lekko nacisnąć przy wsiadaniu i zasypać gruntem;
 • różne odmiany dzielą paski 50 cm szerokości;
 • z góry posypane warstwą gleby z próchnicy i nawożenia mineralnymi подкормками.
 • Ten sposób sadzenia sprawdzony i najczęściej używane w danej strefie klimatycznej.

  Pielęgnacja jesienią tulipany

  Głównym zadaniem podczas pielęgnacji – zapewnić kwiatek schronienie na zimę. Jeśli śniegu jest wystarczająco, to lądowania zostaną zachowane, a jeśli za mało — potrzebna jest dodatkowa ochrona.

  Uwaga! W celu ochrony żarówki od gryzoni warto zwiększyć głębię ich zaległości do пятикратной wysokości, a także na pokrycie jodłowych gałęzi świerkowych.

  Przy siewie w rowki pielęgnacja jest znacznie ułatwione. Jeśli do przymrozków będzie stać засушливая pogoda, rośliny należy podlać. Kiedy nadejdzie zima – lądowania ociepla. Do tych celów nadaje rozdrabnianie słomą, torfem lub trocinami. Środki te pozwolą kwiatek z powodzeniem przezimować nawet przy braku pokrywy śnieżnej i bardzo niskich temperaturach.

  Musimy dokładnie wiedzieć czasie, kiedy sadzić rośliny jesienią, inaczej tulipany mogą nie kwitnąć lub zginąć. Należy skupić się na odpowiednim czasie dla danego regionu.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author