Kiedy sadzić arbuzy na sadzonki: terminy sadzenia, jak nakarmić i wychować

Kiedy sadzić arbuzy na sadzonki

Odpowiedź na pytanie, jakie jest samym czasie wybrać do uprawy arbuzów na sadzonki, tkwi w położeniu geograficznym miejsca, w którym będzie odbywać się na uprawę, ponieważ należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpływają na klimat. W pierwszej kolejności – to długość lato i poziom naturalnych opadów.

Terminy dojrzewania arbuzów stanowią 75-80 dni dla раннеспелых odmian. Inne w centralnej uprawie nie jest zalecane. Terminy sadzenia arbuzów na sadzonki powinny być takie, aby do czasu nagrzewania gleby do + 18 °C wiek sadzonek osiągnął co najmniej 25-35 dni.

Ważne! Jeśli temperatura gleby będzie niższa niż + 15 °c, to system korzeniowy arbuza będzie chorować i źle się przyjmie. Możliwy jest wariant, że roślina jest i nie zginie.

Z drugiej strony, bardziej późne sadzenie również nie jest pożądane, ponieważ w tym przypadku rośliny trafią pod jesienne przymrozki.

Nagrzewanie gleby na komfortową dla arbuza temperaturę w środku pasa (na przykład, w Moskwie lub na Uralu) odbywa się w połowie czerwca. W bardziej południowych regionach (od Woroneża do Wołgogradu) na 1-2 tygodnie wcześniej, w kraju Krasnodarskim – prawie 1,5 miesiąca wcześniej.

Wychodząc z tego okresu, z uwzględnieniem minimalnego wieku sadzonek, gotowych do transplantacji, okres sadzenia arbuza na sadzonki przypada na połowę maja do Środkowej, a środek-koniec kwietnia do bardziej południowych regionów.

Jak sadzić arbuzy na sadzonki

Lądowanie arbuzów niewiele różni się od jakiegokolwiek innego sadzonek. Jedyną istotną różnicą będzie rozmiar indywidualnej tary dla nasion, ponieważ rośliny mogą osiągać dość imponujących gabarytów.

Ważne! Sadzonki arbuza wysoce niepożądane w ciągu wspólna skrzynka. Zastosowanie indywidualnej pojemników do uprawy jest obowiązkowe.

W ogólnym przypadku, oprócz nasion, pojemności i gleby do sadzenia arbuzów przydadzą:

 • sól;
 • перманганат potasu;
 • gaza lub szeroki bandaż;
 • folii spożywczej.
 • Na pewno przy wyborze odmiany należy patrzeć na czas dojrzewania (70-80 dni). Dla Przedmieścia i Środkowej zaleca się wybierać odmiany Crimson sweet, Skoryka lub Światło. Do Uralu i Syberii lepiej dać pierwszeństwo odmian Syberyjskie światła, Ультраранний lub Sugar baby.

  Wybór i przygotowanie zbiornika do siewu

  Jako pojemniki do siewu zaleca się wybór doniczek o średnicy 10 cm i głębokości 10-12 cm Doniczkach mogą być z tworzywa sztucznego, ale lepiej wybrać torfowe, aby podczas sadzenia w otwartym terenie nie trzeba było dokonywać przeładunku, krzywdząc system korzeniowy. Żadna wstępne przygotowanie opakowań nie jest konieczne.

  Przygotowanie materiału siewnego

  Przygotowanie nasion rozpoczyna się z ich wstępnych eliminacji. Do tego nasiona należy na 5-10 minut zanurzyć w roztworze soli. Stężenie roztworu powinna być nie więcej niż 5 % (3-5 g soli rozpuścić w 100 ml ciepłej wody). Nadaje się do sadzenia nasiona opadają na dno, a nienadające – pływak.

  Po tym utrwalonego na dno nasiona przepłukać pod bieżącą wodą (najlepiej zrobić to umieszczając nasiona w gazę) i wysuszyć w ciągu 1-2 godzin.

  Aby dodatkowo stymulować pojawienie się roślin żeńskich kwiatów, nasiona arbuza należy w ciągu kilku godzin wygrzać w temperaturze nie wyższej niż + 60 °C. Po zakończeniu procesu nagrzewania odbywa дезинфицирующая obróbka nasion 1 % roztworem nadmanganianu potasu. Czas dezynfekcji wynosi pół godziny.

  Również zalecane jest przed wejściem na kilka dni potrzymać nasiona na zwilżoną gazę, aby проклюнулись. To zwiększy procent kiełkowania.

  Przygotowanie gruntu

  Podłoże dla sadzonek składa się z 3 elementów, podjęte w równych proporcjach:

 • ziemia torf;
 • piasek;
 • torf.
 • W każdy litr почвосмеси należy dodać następujące składniki:

 • доломитовая mąka – 5 g;
 • сернокислый potas – 5 g;
 • superfosfat – 20 g (lub superfosfat podwójny – 10 g);
 • azotan amonu – 5 r.
 • Zaleca się przygotować grunt w góry i spędzić go obróbce cieplnej od grzybów. Najlepiej to zrobić w piekarniku w temperaturze około 100 °C. Po czym podłoże musi leżeć około tygodnia pod gazą w celu przywrócenia równowagi mikroflory.

  Zasady siewu nasion arbuza na sadzonki

  Rozważmy algorytm lądowania przy uprawie sadzonek arbuzów w warunkach domowych:

 • Garnki wypełnione w 50 % objętości.
 • Bezpośrednio przed siewem ziemię nawilżają i za pomocą różdżki w nim zrobić wgłębienia na 4-5 cm
 • W każde wgłębienie jest umieszczony po 2 nasiona.
 • Pogłębienie posypane ziemią.
 • Po posadzeniu należy przykryć pojemności folią i umieścić je w ciepłym i zacienionym miejscu w temperaturze około 25 °C.

  W przyszłości, w miarę wzrostu sadzonek w doniczkach będzie odbywać się regularne досыпание gruntu.

  Jak wyhodować sadzonki arbuza w warunkach domowych

  Uprawa sadzonek бахчевых kultur jest dość prosta, ale ma niezliczone pewne niuanse związane z temperaturą młodych roślin. Faktycznie na budowę tych upraw w klimacie Środkowej, w pewnym stopniu jest ekstremalne ogrodnictwo.

  Optymalny tryb temperatury i oświetlenia

  Po tym, jak pojawią się pierwsze siewki, rośliny należy wystawiać na światło, folię z nich usuwane, a ich zakres temperatur korygują:

 • temperatura w ciągu dnia powinna mieścić się w zakresie od + 20 °c do + 22 °C;
 • temperatura w nocy – od + 18 °c do + 20 °C.
 • Ponadto, jeśli w dzień pogoda pochmurna, temperatura powinna być nieco niższa o około 2-3 °C. jest To konieczne, aby sadzonki nie bardzo szła w wzrost głównym łodygi (nie вытягивалась), ponieważ w tym tworzenie dodatkowych liści może w ogóle się nie rozpocząć.

  Po około 3-4 dni po kiełkowania należy z dwóch kiełkującego roślin usunąć słabsze.

  Rośliny nie wymagają dodatkowego oświetlenia, ponieważ w końcu maja czasu słonecznego dnia w zupełności wystarczy do tworzenia normalnych sadzonek. Ale im więcej będzie słońcem w życia sadzonek, tym lepiej. Aby to zrobić, należy umieścić na parapetach południowych okien.

  Jak podlewać sadzonki arbuza

  Wyschnięciu górnej warstwy podłoża nie powinno być, więc podlewania musi być regularna, z uwzględnieniem aktualnego stanu roślin i gleby. Przy tym nie kosztuje zbyt mokre podłoże, aby uniknąć gnicia korzeni sadzonek arbuzów.

  Jak nakarmić sadzonki arbuza

  Uprawa sadzonki arbuza w warunkach domowych odbywa się z zastosowaniem nawożenia. Zaleca dodaj 2 dokarmiania, składające się zarówno mineralnych, jak i organicznych nawozów.

  Pierwsze karmienie odbywa się tydzień po pojawieniu się pierwszych wschodów. Najlepiej do tego celu nadają się specjalistyczne nawozy mineralne dla sadzonek бахчевых kultur, które można kupić w sklepach. Ich norma wprowadzeniu będzie wynosić 20-25 g na 5 litrów wody.

  Przez 7-10 dni po pierwszym dokarmiania wnoszą drugą. Tutaj wszystko jest proste – rośliny podlewać dziewanna w stężeniu 1 do 10. Czasami zaleca się dodać do tej mieszanki superfosfat (25 g na 1 l płynu).

  Łączna ilość roztworu nawozu można utożsamiać z ilości uprawianych roślin, z uwzględnieniem tego, że na każde podczas dokarmiania przypada około 200 ml płynu. Czyli, 5 l roztworu można nawozić 25 roślin.

  Hartowanie

  Hartowanie sadzonek odbywa się za tydzień do lądowania w otwartym terenie. Zwykle dzieje się na 20-25 dni po posadzeniu.

  To standardowa procedura, polegająca na przeniesieniu sadzonek w ogrodzie na czas, zwiększająca się z każdym dniem. W pierwszy dzień sadzonki wynoszą na 30-60 minut po południu, dalej czas jej pobytu na świeżym powietrzu zwiększa się na 3-4 godziny.

  W ostatni dzień hartowania pojemności z рассадой muszą stać pod gołym niebem w ciągu doby.

  Istnieje alternatywna metoda: rośliny w ciągu tygodnia umieszcza się w warunki z różną temperaturą. W dzień nie powinna przekraczać + 17 °C, a w nocy być w granicach + 12-15 °C. W tym rośliny na świeże powietrze, nie mogą znieść, ale codziennie powietrza w ciągu 1-2 godzin.

  Wybór metody hartowania zależy ogrodnik samodzielnie. Zwykle pierwszy sposób stosuje się w przypadku suchej pogody, a po drugie – jeśli w tym czasie deszcze.

  Przesiadka w otwartym terenie

  Przesiadka w otwartym terenie odbywa się w połowie czerwca (w środku pasma). Zwykle w tym czasie roślina ma już 3-5 liści.

  Lądowanie odbywa się na podstawie obliczeń 2 krzew do 1 m łóżka. Odległość między łóżkami – od 1.,5 do 2 m. tykwy lubią przestrzeń, więc zbyt blisko siebie je sadzić nie warto.

  Sadzonki sadzi się w dołku o głębokości około 15 cm, przy czym podłoże powinno być z góry удобрена próchnicy lub kompostem. Również im najlepiej posypać otworu do poziomu gleby. Po posadzeniu odbywa się podlewanie i rozdrabnianie.

  Wszystkie бахчевые lubią ściółkę, więc zaniedbywać go nie warto. Najlepszy materiał na ściółkę – skośny 1-2 tygodnie temu trawa.

  Wnioski

  W uprawie arbuzów metoda sadzonka najważniejsze zdecydować, kiedy sadzić arbuzy na sadzonki. Te terminy są uzależnione od warunków klimatycznych terenie i w zależności od nich mogą rozciągać się od połowy kwietnia do połowy maja. W centralnej najlepiej uprawiać odmiany o wczesnym terminie dojrzewania, nie przekracza 70-80 dni.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author