Kiedy wykopywać tulipany po kwitnieniu

Kiedy wykopywać tulipany po kwitnieniu

Opinie ogrodników na temat kopania tulipanów są podzielone: ​​niektórzy mieszkańcy lata wykopują je co roku, inni – raz na 2-3 lata. Jeśli cebulki nie zostaną wykopane, stają się mniejsze, wnikają głęboko w glebę i nie mogą w przyszłości wykiełkować. Tulipany z selekcji holenderskiej przestają się prawidłowo rozmnażać i kwitnąć. Zdarza się, że z powodu zaniedbań ogrodników znikają drogie i rzadkie odmiany roślin.

Kiedy wykopywać tulipany po kwitnieniu Im częściej wykopujesz plony, tym większe i mocniejsze będą pąki. Jeśli nie zostanie to zrobione w drugim roku, cebulki będą miały mniejszą siłę do wyrywania kwiatów.

Istnieją odmiany tulipanów, które tracą swoje właściwości bez corocznego kopania. A w drugim lub trzecim roku mieszkańcy lata otrzymują zupełnie inne kwiaty.

O której kopać tulipany

Trudno dokładnie określić dokładne daty kopania tulipanów. Termin zależy od wielu czynników:

  • Region;
  • Warunki pogodowe w danym roku;
  • Lokalizacje witryn.

Kiedy tulipany są wykopywane do przesadzania w różnych regionach: na południu cebulki wykopuje się w pierwszej połowie czerwca, na środkowym pasie i w regionie moskiewskim, zabieg przeprowadza się w drugiej połowie czerwca lub na początku lipca. Na Syberii rośliny wykopuje się do połowy lipca.

Głównym punktem odniesienia jest żółknięcie i suszenie liści tulipana. Jeśli są zwiędłe i suche, liście pożółkły nieco ponad jedną trzecią i można je łatwo owinąć wokół palców, a następnie zacząć kopać.

Kolejnym znakiem, że tulipany można wykopać, jest przebarwienie zewnętrznych łusek. Przybierają piękny, złotobrązowy odcień.

Jeśli spóźnisz się z czasem kopania i wykonasz zabieg nieco później, gdy wierzchołki wyschną, trudno będzie je znaleźć na miejscu, cebulki zaczną gnić i trudniej będzie je wydobyć ziemi. Dzięki terminowemu kopaniu gniazdo nie rozwarstwia się, wszystkie cebulki, w tym dzieci, są po raz pierwszy wyjmowane z gleby.

Jak prawidłowo wykopać tulipany

Tulipany o różnych okresach kwitnienia (wczesnym i późnym) wykopywane są w różnym czasie. Nie czekaj, aż wszystkie tulipany w ogrodzie zakwitną i wykop wszystkie odmiany za jednym razem. Cebule wczesnych tulipanów są łatwo uszkadzane przez późne kopanie. Należy je wykopać, gdy pąki usychają, a liście wysychają. Późne odmiany w tym czasie mogą nadal kwitnąć i mieć zielone, żywe liście. Zaczynają je wykopywać dopiero wtedy, gdy ich liście również usychają. Ta metoda pomaga dokładniej sortować tulipany według odmian.

Na notatki.
Idealne warunki do kopania to sucha, słoneczna i lekko wietrzna pogoda. Gleba w grządkach również powinna być sucha i elastyczna.

Najlepiej używać widłami, ponieważ można przypadkowo posiekać cebulę łopatą. Zaczynają kopać wzdłuż obwodu, lekko wycofując się z miejsca, w którym siedzą żarówki. Musimy spróbować wykopać wszystkie tulipany, nie zostawiając małych dzieci w ziemi. Wtedy „zapomniane” cebulki wykiełkują i mogą po prostu zepsuć wygląd kwietnika.

Wygodnym sposobem sadzenia kwiatów są specjalne koszyczki na cebulki. Po kwitnieniu bardzo łatwo je znaleźć na miejscu, cebulki są w nich zwarte i nie można ich zgubić w glebie.

Jeśli blaty są nadal mocne, nie odcinaj ich od razu. W takim przypadku zaleca się włożenie tulipanów do pudełka i odczekanie do naturalnego wyschnięcia. Takie blaty zawierają wiele składników odżywczych, które zabiera cebula.

Wykopane tulipany wraz z wierzchołkami są przechowywane w wentylowanym, suchym pomieszczeniu z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Może to być garaż, łaźnia, strych, szopa lub budynek gospodarczy. Gdy wierzchołki są suche, odcina się je ostrym, zdezynfekowanym sekatorem, pozostawiając mały kikut w pobliżu cebuli. Ma to na celu zapobieganie przypadkowemu uszkodzeniu żarówki. Pozostałości są ostrożnie usuwane ręcznie.

Notatka.
Jeśli cebulki zostały wykopane przy wilgotnej pogodzie i pokryte ziemią, należy je opłukać w wodzie.

Wszystkie wykopane żarówki są sprawdzane pod kątem uszkodzeń i chorób. Powinny być wolne od pleśni, zgnilizny lub zaskórników. Uszkodzone i chore żarówki są wyrzucane, a następnie poddawane obróbce lub wyrzucane.

Zdezynfekuj tulipany, umieszczając je w średnim roztworze nadmanganianu potasu na 25-30 minut. Można je również umieścić w roztworze Fitosporin-M lub Fundazolu, rozcieńczonego zgodnie z instrukcją. Następnie cebulki suszy się.

Jak przechowywać wykopane tulipany

Żarówki układane są w kartonach lub plastikowych pudłach z otworami (można je znaleźć na każdym targu lub w pobliżu sklepów spożywczych). Wyjmuje się je do przechowywania przed jesiennym sadzeniem .

Ważny.
Aby nie pomylić się w przyszłości, nazwy odmian są podpisane na pudełkach.

Zdrowe tulipany bez uszkodzeń i plam układane są w jednej warstwie. Niewielkie nakładanie warstw jest dozwolone.

Podejrzane żarówki są dodatkowo leczone lekami i umieszczane w osobnych pudełkach. Po dodatkowej obróbce mogą być dobrze przechowywane i bezpiecznie współistnieć ze zdrowymi roślinami.

Suszone tulipany w cieniu na świeżym powietrzu. Czas schnięcia bezpośrednio zależy od tego, czy w czasie wykopów ziemia była sucha czy mokra. W przypadku wyschnięcia rośliny suszy się przez 2-5 dni. Jeśli pogoda jest wilgotna, czas wzrasta do 10 dni.

Po wysuszeniu żarówki:

  1. Oczyść z ziemi;
  2. Oderwij od nich wysuszone korzenie;
  3. Sortuj je według rozmiaru i klasy;
  4. Ułożone w pudełka i pudełka;
  5. Odstawić do przechowywania w suchym i ciepłym pomieszczeniu o temperaturze +24+28.
Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author