Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Aby wyhodować piękną i zdrową orchideę, warto pamiętać, że kwiat początkowo rośnie w gorącym klimacie tropikalnym z wyraźnym rozkładem w porze deszczowej i względnej suszy.

W okresach suchych następuje kwitnienie, w okresach deszczowych – wzrost i akumulacja siły i minerałów. Zadaniem gospodyni jest jak najlepsze odtworzenie tego klimatu i sezonowości.

W przeciwnym razie orchidea jest bardzo mało wymagającą rośliną, której większość problemów można rozwiązać mniej rzadkim podlewaniem. Nawet przeszczep kwiatów wymaga co kilka lat, a nie każdej wiosny-jesieni. Co więcej, z wiekiem orchidea tylko staje się silniejsza, dzięki czemu może jednocześnie rosnąć i kwitnąć, a także wymaga znacznie mniej konserwacji. 

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Podział na pory roku

Metabolizm storczyków zwalnia dwa razy w roku:

 • zimą – z powodu niedostatecznego oświetlenia;
 • latem – z powodu upałów.

Jest to okres suchy, w którym nie warto często podlewać storczyka – wystarczy tylko utrzymać wilgotność na stałym poziomie. W tym okresie kwitnie orchidea.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Odchodzi

Praktycznie nie ma potrzeby dbania o liście orchidei. Czasami można je wypolerować, umyć pod prysznicem lub przetrzeć wilgotną szmatką / gąbką, aby pozbyć się kurzu. Najważniejszą opieką w tym przypadku jest okresowe badanie pod kątem powstawania zgnilizny i terminowego obrzezania.

Po raz kolejny nie należy usuwać liści orchidei, nawet jeśli są już żółte i wydają się bez życia – sama orchidea zadecyduje, kiedy nadejdzie „czas”, a także sama je zrzuci.

Arkuszy warto pozbyć się tylko wtedy, gdy są chore – w tym celu krawędź należy przeciąć na środku i niejako rozerwać arkusz na dwie równe połówki – będzie to najłatwiejszy sposób na jego usunięcie.

Jednym z najważniejszych miejsc w orchidei jest punkt wzrostu. Ten punkt można znaleźć u podstawy wzrostu najwyższego liścia. Jeśli punkt wzrostu jest mokry, może łatwo zacząć gnić, a roślina umrze.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Korzenie

Korzenie nie są wymagające, jak sama orchidea, więc nie ma potrzeby, aby się nimi specjalnie opiekować. Jedynym zmartwieniem gospodyni jest podlewanie rośliny raz na 1-2 tygodnie i przesadzanie co 2-3 lata.

Z biegiem czasu orchidea rozwija przewiewne białawe korzenie. To normalna sytuacja i nie musisz z nimi nic robić – po prostu ukryj je w doniczce przy kolejnym przeszczepie.

Co robić zaraz po zakupie?

Po tym, jak orchidea znalazła się w nowym domu, należy dać jej czas na odpoczynek i przyzwyczajenie się do nowej atmosfery. Należy go pozostawić bezpośrednio w plastikowym opakowaniu na kilka godzin lub nawet dzień.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Jednocześnie warto zbadać liście kwiatu – czy są całe, zdrowe, czy są jakieś muszki . Jeśli wszystko jest w porządku, możesz usunąć opakowanie, przecinając je zwykłymi nożyczkami.

Często po zakupie, transporcie i zmianie atmosfery kwiaty orchidei odpadają lub kwitnienie wcale nie trwa długo. Nie martw się – to zupełnie normalna reakcja na kwiatek. Za sześć miesięcy lub rok, kiedy orchidea zakwitnie w warunkach wewnętrznych, taka sytuacja już się nie powtórzy.

Najważniejszą zasadą storczyka po zakupie jest oddzielenie jej od reszty kwiatów. Umów się na kwarantannę na 1-2 tygodnie.

Możesz spokojnie postawić go na stole w głębi pokoju i nie martwić się brakiem światła słonecznego – za dwa tygodnie nic się nie wydarzy. Po „kwarantannie” orchideę można umieścić w jej głównym miejscu zamieszkania.

Kontrola

Ważne jest również, aby dokładnie przetrzeć wilgotnym wacikiem i obejrzeć liście ze wszystkich stron:

 • czy są na nich jakieś owady;
 • czy ktoś się po nich czołga;
 • Czy są jakieś plamy, zmarszczki lub wilgotne miejsca?

Co robić w takim przypadku?

 1. Jeśli zauważysz mokrą zgniliznę na środku liścia, należy ją przyciąć razem z liściem. Jeśli zgnilizna jest u nasady, będziesz musiał odciąć cały liść. Taki atak może pojawić się 2-3 dni po zakupie, ale trzeba się z nim liczyć, bo inaczej doprowadzi do zakażenia i śmierci całej rośliny. Co więcej, ta mokra zgnilizna może szybko rozprzestrzeniać się na inne kwiaty, dlatego niezwykle ważne jest, aby wytrzymać kwarantannę. Wycięte miejsca są przetwarzane za pomocą Miramistin lub Chlorhexidine.
 2. Jeśli liść zmieni kolor na żółty, ważne jest, aby wiedzieć, z której strony to się dzieje. Jeśli krawędzie żółkną, zwłaszcza dolne liście, jest to naturalny proces – nie powinieneś się martwić. Jeśli zażółcenie pochodzi z korzeni, najprawdopodobniej orchidea ma fusarium i konieczne jest pilne działanie.
 3. Jeśli następuje utrata turgoru, to znaczy tonu liści, który wyraża się marszczeniem lub letargiem, wystarczy pozwolić orchidei się dostosować. Jest to najprawdopodobniej powszechna reakcja na ruch.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Następnie musisz przejść do inspekcji systemu korzeniowego:

 1. Czy w doniczkach są grzyby? Jeśli tak, to nie ma w tym nic złego – można je łatwo wyeliminować, po prostu susząc roślinę i zmieniając glebę.
 2. Jeśli orchidea zostanie posadzona nie w korze, ale w mieszance torfowej, konieczne będzie rozpoczęcie przesadzania po kwarantannie. Wcześniej do podlewania należy podchodzić bardzo ostrożnie – lepiej jest niedopełniać niż przelewać.
 3. Jeśli widoczne są zielone algi, oznacza to wysoką wilgotność w doniczce. Konieczne jest wykonanie otworów w doniczce, ale bardzo ostrożnie – aby nie uszkodzić korzeni rośliny. Otwory zapobiegną zastojowi wilgoci i poprawią dostęp powietrza do wnętrza doniczki, co oznacza, że ​​orchidea będzie wygodniejsza.
 4. Możesz również zobaczyć małe skaczące robale – są to zaciągnięcia. W małych ilościach nie są szkodliwe dla orchidei, ale te robaki szybko przeskakują na inne rośliny – i trudno będzie je stamtąd wydostać. Obecność podur wskazuje, że roślina została zalana. Wystarczy pozwolić roślinie i kory dobrze wyschnąć i ograniczyć podlewanie. Te działania wystarczą, aby frajerzy zniknęli samodzielnie. Jeśli tak się nie stanie w ciągu miesiąca, warto już zastosować poważniejsze metody narażenia, na przykład formicydy.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Podlewanie po zakupie

Nie spiesz się do wody, bo w większości przypadków do sklepów wylewa się storczyki, a wewnątrz doniczki widać kondensację, a nawet zielone algi, bardzo podobne do mchu. Warto zwrócić uwagę na wilgotność kory i kolor końcówek (to ważne!) Korzeni:

 • jeśli są jasnozielone, roślina jest gotowa do przyjęcia nowej wody;
 • jeśli kolor jest blady lub nawet ma tendencję do żółtawego, najlepiej pozostawić orchideę do wyschnięcia.

Oczywiście nie powinieneś natychmiast po zakupie angażować się w przeszczep kwiatów. Rośnie spokojnie w swojej oryginalnej plastikowej doniczce przez 1-2 lata.

Korzenie orchidei nie potrzebują dużo miejsca – lubią nawet odrobinę ucisku.

Jakie są główne wnioski, jakie można wyciągnąć? Po zakupie orchidei musisz:

 • pozostawić w kwarantannie z dala od innych roślin na około dwa tygodnie;
 • dokładnie zbadaj roślinę;
 • nie podlewaj przez pierwszy tydzień, a następnie uważaj na podlewanie.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Podlewanie

Metody, ilość i częstotliwość podlewania są bardzo ważne dla orchidei, ponieważ jest to jedyna opcja pozwalająca określić, jaka jest teraz „pora” i co dalej – zakwitnąć lub wyhodować liście i siłę.

Jeśli podejdziesz do podlewania nieprawidłowo, roślina może nigdy nie zakwitnąć, osłabić, a nawet zacząć gnić.

Ale nie tylko podlewanie storczyków jest ważne, ale jest to również bardzo trudny problem, który jest rozwiązywany prawie indywidualnie, ponieważ zależy to od kory, pomieszczeń i właściwości samej rośliny. Ważne jest, aby nauczyć się określać potrzebę storczyka w wodzie, wtedy często będzie zachwycać swoim kwitnieniem.

Zależność od oświetlenia

Jak prawie każda roślina, orchidea pochłania wodę z kory za pomocą korzeni i kieruje ją dalej w górę łodyg i liści. Ale właśnie w storczykach ten mechanizm podnoszenia wody jest silnie związany z fotosyntezą, a tym samym z ilością światła.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

 1. Jeśli jest mało światła , na przykład zimą lub z tyłu pomieszczenia, korzenie praktycznie nie podnoszą wody do góry. Nadmierne podlewanie w tym czasie może doprowadzić do gnicia rośliny.
 2. Jeśli jest wystarczająco dużo słońca , roślina potrzebuje zasobów do fotosyntezy, więc można zwiększyć podlewanie.

Ale skąd wiesz, że jest wystarczająco dużo światła? Aby to zrobić, wystarczy spojrzeć na końcówki korzeni:

 • korzenie jasnozielone lub nawet jasnozielone wskazują na wystarczającą ilość światła i gotowość rośliny do przyjęcia dodatkowej porcji wilgoci. Mowa o wyraźnym przejściu kolorystycznym głównej długości korzenia i jego końcówki o wymiarach 1–1,5 cm;
 • bladozielona końcówka , prawie stapiająca się z tonem głównej długości korzenia, sygnalizuje niedostateczne oświetlenie i brak możliwości przyjęcia wody w danej chwili.

Ze względu na związek między wchłanianiem wody a światłem lepiej jest podlewać orchideę rano niż wieczorem.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Odchodzi

Należy pamiętać o innym procesie zachodzącym przy liściach – transpiracji, czyli odparowaniu wilgoci z ich powierzchni.

Zasada jest taka: im aktywniej wilgoć odparowuje z liści, tym aktywniej korzenie ją unoszą.

Z kolei transpiracja zależy również od dwóch czynników:

 • światło słoneczne, a tym samym wzrost temperatury;
 • wilgotność powietrza – optymalnie 50-60%.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Należy jednak pamiętać o dwóch ważnych kwestiach:

 1. Temperatury powyżej 35 ° C są dla orchidei szokiem, więc korzenie przestają przenosić wodę wyżej na liście. Oznacza to, że należy ograniczyć podlewanie, aby zapobiec gniciu rośliny.
 2. Jeśli wilgotność przekracza 70%, orchidea ponownie przestaje podnosić wodę do liści, więc podlewanie należy wykonywać rzadziej.

Harmonogram

Niestety, nie ma jednej reguły, kiedy i ile kosztuje podlewanie orchidei – raz w tygodniu, dwa razy lub w miesiącu. Jeśli mówimy o średnich wartościach – raz w tygodniu w okresie wzrostu i 2 razy w tygodniu podczas kwitnienia. Ale to są wartości średnie, każda orchidea wymaga indywidualnego podejścia.

Roślinę należy podlewać, gdy wypije całą wilgoć z gleby, w której się znajduje.

Szybkość wchłaniania wilgoci zależy od kilku czynników:

 1. Środowisko. Omówiliśmy już ten punkt powyżej.
 2. Właściwości podłoża. Jeśli jest to torf lub stara gleba, to jest w niej mniejszy obieg powietrza, co oznacza, że ​​wyschnie dłużej. W takim przypadku najlepiej jest zrobić otwory w doniczce dla lepszej cyrkulacji.

Twarda woda nie nadaje się do nawadniania. Powinien być miękki do średnio twardego, aw temperaturze pokojowej – od 20 do 30 ° C.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Oznaki, że jest za wcześnie na podlewanie

Najważniejszą i najprostszą rzeczą jest zapamiętanie ostatniego razu, gdy podlałeś orchideę. Jeśli było to dwa dni temu, podlewanie można odłożyć na bok. Jeśli miesiąc temu, to czas go wypełnić.

Wymieńmy znaki, po których możemy z całą pewnością stwierdzić, że jest za wcześnie:

 • kondensacja w doniczce;
 • mokra kora;
 • jasnozielone korzenie;
 • roślina razem z doniczką są ciężkie.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Orchidea wymagająca podlewania:

 • doniczka jest zbyt lekka, może się nawet zapaść, jeśli szypułka (łodyga z pąkami i kwiatami) jest duża;
 • korzenie są jasnozielone ze srebrzystym lub białym odcieniem;
 • w doniczce nie ma kondensacji, kora jest sucha.

Istnieje inny sposób sprawdzenia orchidei, jeśli nadszedł czas, aby ją podlać. Konieczne jest w korze, w środku doniczki, ostrożnie, nie uszkadzając korzeni, włożyć drewniany patyczek i pozostawić na 15–20 minut. Jeśli patyczek nie wchłonął wilgoci w tym czasie i pozostaje całkowicie suchy, wówczas orchideę można podlać.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Metody podlewania

Istnieje kilka metod podlewania storczyków, więc każdy może wybrać coś dla siebie.

Podlewanie prysznicem Ważne jest, aby strumień wody był jak najbardziej miękki. Po „kąpieli” należy wytrzeć wilgoć z podstawy liści, w przeciwnym razie może to doprowadzić do gnicia.
Zanurzenie Konieczne jest umieszczenie orchidei w jakimś pojemniku (na przykład doniczce) i napełnienie go osiadłą wodą prawie do krawędzi doniczki. Jeśli oprócz kory w glebie znajduje się torf lub guma piankowa, możesz wlać wodę do połowy doniczki. Pozostaw orchideę na 15–20 minut, a następnie spuść wodę.
Bełt Po prostu rozlej orchideę z różnych stron. Około 2 litrów wystarcza na jedną standardową doniczkę.
Pistolet natryskowy Garnek jest po prostu spryskiwany z butelki z rozpylaczem. Ta metoda nie do końca nadaje się do klasycznej uprawy orchidei w korze, ponieważ wilgoć praktycznie nie wnika w głąb doniczki. Świetnie nadaje się do storczyków uprawianych bez podłoża, np. Na kostce.

Uprawa bez gleby

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Istnieje również alternatywny sposób uprawy / podlewania orchidei – bez gleby. Orchidea będzie w jakimś naczyniu, szklanym wazonie lub kolbie, na dnie której woda wlewa się do takiego poziomu, że korzenie tylko go dotykają, ale nie są całkowicie zanurzone.

Trudność polega na tym, że przy tej metodzie uprawy roślina musi być stale monitorowana, aby zapobiec przesyceniu wilgocią.

Harmonogram jest w przybliżeniu następujący: orchidea stoi w wodzie przez 2 dni, a bez wody przez 2 dni.

Ponownie, ten wykres jest tylko przybliżony, ponieważ konieczne jest obserwowanie korzeni własnej orchidei. Do uprawy w domu ta metoda nie jest tak wygodna i wymaga stałej koncentracji, dlatego często jest porzucana.

Warto się do tego uciec, jeśli orchidea jest bardzo słaba i potrzebuje pomocy w budowaniu korzeni i liści, czyli poza okresem aktywnego kwitnienia.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Transfer

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest decyzja o wysokości puli. Jeśli chodzi o storczyki, wybór tutaj nie jest zbyt duży: najlepiej wybrać te same przezroczyste plastikowe doniczki, w których znajdował się kwiatek przy zakupie.

Korzenie orchidei biorą udział w fotosyntezie, więc potrzebują światła słonecznego.

Wskazane jest wykonanie otworów w doniczce, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza i zapobiec gniciu korzeni.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Podkładowy

Drugą ważną kwestią jest wybór gleby. Możesz go kupić w sklepie lub zrobić samemu. W sklepie należy zwrócić uwagę na skład: powinna być tylko kora sosnowa i co najwyżej węgiel drzewny. Lepiej jest odrzucić wszystkie inne dodatki, takie jak piasek i torf. Wskazane jest, aby wybrać korę o dużych frakcjach – będzie żyła dłużej.

Opcja samodzielnego zrobienia gleby jest znacznie bardziej interesująca – jest to konieczne:

 1. Udaj się do sosnowego lasu i zbierz korę z ziemi, wybierając piękne i duże kawałki.
 2. Gotuj korę trzy razy przez trzy minuty – to ją zdezynfekuje.
 3. Suche – to wszystko.

Możesz także zrobić ziemię z korków do wina, po prostu je wycinając, ale nie jest to najpopularniejsza opcja.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Sekwencjonowanie

Przesadzanie orchidei jest znacznie łatwiejsze niż przesadzanie zwykłego kwiatu, ponieważ nie musisz majstrować przy ziemi. Zasada działania jest niezwykle prosta, pokażemy to krok po kroku.

 1. Usuń orchideę z doniczki. Aby to ułatwić, możesz wcześniej delikatnie ścisnąć garnek obiema rękami z różnych stron. Usuń patyki wsporcze do storczyków.
 2. Jeśli korzenie wyszły poza dno doniczki, to znaczy wyrosły przez dolne otwory, należy je ostrożnie wyciągnąć. Jeśli nie jest to możliwe, usuń je nożyczkami.
 3. Przytnij szypułki nożyczkami, pozostawiając po trzy do czterech pąków na każdym. Odsuwamy się od niego 1,5 cm i odcinamy łodygę szypułki.
 4. Usuń starą ziemię z korzeni. Należy to zrobić ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni.
 5. Sprawdź korzenie, przytnij suche i zgniłe. Łatwo rozpoznać suche – są nieelastyczne i po ściśnięciu pękają jak jesienny liść. Zgniłe korzenie są również nieelastyczne, spłaszczają się przy naciskaniu palcami, u ich podstawy widać cienie. Nie ma potrzeby usuwania żółtych elastycznych korzeni, są zdrowe, a przy braku światła nabierają żółto-pomarańczowego odcienia – zwykle takie korzenie znajdują się w tylnej części doniczki. Wszystkie złe korzenie usuwa się ostrym nożem lub nożyczkami.
 6. Miejsca nacięć korzeni należy traktować cynamonem lub węglem drzewnym. Aby to zrobić, należy je zmielić na proszek i nałożyć na skrawki wacikiem. Ta procedura zdezynfekuje korzenie i zapobiegnie ich zachorowaniu lub gniciu.
 7. Jeśli orchidea była niedawno podlewana, zaleca się pozostawienie jej na jeden dzień lub przynajmniej położyć się i wysuszyć na noc.
 8. W tej chwili możesz wybrać dobre i duże kawałki kory bez pleśni ze starej gleby. Przed ponownym użyciem należy je kilkakrotnie ugotować lub upiec w piekarniku przez 10 minut w temperaturze 100 ° C.
 9. Garnek należy umyć i opłukać wrzącą wodą, aby zabić wszystkie możliwe bakterie, glony, pleśń lub mech.
 10. Następnie orchidea „przymierza” – roślinę należy umieścić w wybranej doniczce i sprawdzić, czy jest wystarczająco dużo miejsca na korzenie i czy jest go za dużo.
 11. Jeśli doniczka pasuje, wystarczy wypełnić przestrzeń między korzeniami glebą bez wyciągania orchidei. Zawsze lepiej jest umieścić mniej gleby niż więcej. Po pierwsze, pozostawi miejsce na wzrost korzeni. Po drugie, po kilku tygodniach lub miesiącach glebę można w razie potrzeby uzupełnić. Po trzecie, w ten sposób doniczka będzie się zatykać wolniej, co oznacza, że ​​przeszczep można wykonywać rzadziej.

Na zdjęciu możesz zobaczyć tę instrukcję krok po kroku.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Co robić po przeszczepie?

Po przesadzeniu nie należy podlewać orchidei – lepiej dać jej tydzień na adaptację, aby przyzwyczaiła się do nowej gleby. Tak, suche korzenie przesadza się do suchej gleby – nie bój się tego, kwiat nie wyschnie w tym tygodniu, a jedynie zaaklimatyzuje się.

Kiedy przeszczepić?

Mniej więcej raz na dwa lata, kiedy w doniczce jest mało miejsca na korzenie. Łatwo jest to określić wzrokiem: staje się zauważalne, że brakuje im światła i powietrza – możliwe są nawet zmiany koloru z zielonego na żółty.

Innym sposobem sprawdzenia, czy nadszedł czas, aby przesadzić orchideę, jest wywieranie nacisku na doniczkę. Jeśli po ściśnięciu czuje się, że korzenie bardzo mocno wbiły doniczkę, a doniczka jest sprężysta – to czas.

Jeśli orchidea kwitnie, najlepiej poczekać kilka tygodni po tym, jak wyblaknie. Idealnie przeszczep w ciepłym sezonie.

Czy możesz przeszczepić z szypułką?

Jeśli pojawi się takie pytanie, najpierw musisz dowiedzieć się, czym jest szypułka. Szypułka to łodyga, na której rosną pąki. Każda dorosła orchidea będzie miała szypułkę. kwitną, czy nie, więc w żaden sposób nie będzie przeszkadzał w przesadzaniu rośliny.

Jeśli konieczny jest przeszczep, to zwykle storczyki mogą zakwitnąć, a następnie pozostawione same na tydzień lub dwa i dopiero wtedy zaczynają go „przesuwać”.

Istnieją sytuacje awaryjne, gdy konieczne jest przeszczepienie rośliny kwitnącej:

 • garnek spadł, ziemia się rozpadła;
 • po zakupie korzenie są w bardzo złym stanie;
 • orchidea jest chora i potrzebuje nowej gleby.

Cały proces jest zbudowany w taki sam sposób, jak w przypadku nie kwitnącej orchidei. Jedyna różnica polega na tym, że należy upewnić się, że kwiat i pąki są ułożone równo i nie przewracają się.

Być może pąki szybko odpadną – jest to normalne i nie należy się martwić: następne kwitnienie będzie dłuższe.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Przycinanie po kwitnieniu

Po kwitnieniu wiele gospodyń domowych ma pytanie: co zrobić ze strzałą po wyblaknięciu orchidei. Prosta odpowiedź to uprawa.

Szypułki są odcięte, to znaczy łodygi orchidei są zwykle po zrzuceniu wszystkich pąków, a nie tylko wtedy, gdy niektóre z nich zaczęły więdnąć.

Oczywiście możesz to zrobić wcześniej, ale po co pozbywać się pięknych kwiatów?

Przycinanie jest ważnym procesem, a jego poprawność jest niezbędna do dalszego aktywnego wzrostu pędów i kwitnienia. Najłatwiej podzielić ten proces na kilka etapów:

 1. Usuwamy uchwyt na patyku orchidei.
 2. Badamy całą łodygę pod kątem nowych pąków.
 3. Jeśli nie ma nowych pąków, liczymy 3-4 pąki od dołu i przecinamy je o 1,5 cm wyżej.
 4. Jeśli pojawi się nowy wykiełkowany pączek, wycofujemy się z niego 1,5 cm w górę i odcinamy szypułkę.
 5. Zapalamy świecę i dosłownie nakładamy dwie krople ciepłego wosku na nacięcie.
 6. Patyk można na razie pominąć, ponieważ nie jest to konieczne.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Dlaczego ten proces przebiega w ten sposób?

 • Jeśli nie odetniesz orchidei lub odetniesz tylko najwyższe pąki, w przyszłości może albo nie zakwitnąć, albo zbytnio urosnąć, aw rezultacie przewrócić się;
 • konieczne jest również pozostawienie 1,5 cm nad nerką, ponieważ szypułka w miejscu cięcia może wyschnąć, a taka rezerwa nie pozwoli nerce umrzeć. Z tego samego powodu stosowany jest również wosk – uszczelnia nacięcie i zapobiega parowaniu wilgoci.

Czy muszę karmić?

Główną zasadą, o której należy pamiętać, jest to, że nadmierna podaż karmy ma bardziej negatywny wpływ niż jej brak. Ważne jest również, aby zrozumieć, jak działają różne rodzaje nawozów: przyspieszają metabolizm rośliny, a zatem wszystkie inne jej procesy – wzrost liści lub kwitnienie i upuszczanie pąków. Z tego powodu w okresie aktywnego kwitnienia nie stosuje się opatrunku górnego, w przeciwnym razie doprowadzi to do szybszego więdnięcia orchidei.

W związku z tym logiczne będzie stosowanie nawozu i karmienia w momencie, gdy orchidea nabiera siły, rosną liście, korzenie i pąki – to znaczy nie są w aktywnym kwitnieniu.

Można to zrobić, dopóki pąki nie zaczną się formować: wtedy karmienie powinno być znacznie ograniczone lub całkowicie zredukowane do zera.

Nawozy

Teraz w kwiaciarniach można znaleźć ogromną liczbę różnych rodzajów nawozów do storczyków: różnią się zarówno przeznaczeniem, jak i formą produkcji.

Przede wszystkim warto wspomnieć o celu. Top dressing to:

 • uniwersalny;
 • do aktywnego kwitnienia;
 • do budowania korzeni.

W takim przypadku każda gospodyni sama wybiera, czego użyć. Nie bój się nawozów uniwersalnych – zapewniają one kwiatom doskonałe odżywienie o każdej porze „sezonu” kwitnienia czy wzrostu liści i korzeni.

O wiele wygodniej jest mieć jeden dobry uniwersalny nawóz, ponieważ podczas aktywnych pąków orchideę należy karmić bardzo ostrożnie i rzadko – dosłownie raz w miesiącu

Następująca klasyfikacja według formy wydania:

 1. Płyn – dodawany do wody do nawadniania.
 2. Patyki – wbija się w ziemię, istnieje ryzyko uszkodzenia korzeni lub poparzenia chemicznego. Patyk rozkłada się z biegiem czasu i podlewania i nie jest do końca jasne, ile nawozu dostanie się do orchidei.
 3. Proszek – rozcieńczanie nie jest zbyt wygodne, czekanie na całkowite rozpuszczenie i przestrzeganie prawidłowych proporcji.

Nawóz płynny jest najpopularniejszą i najłatwiejszą w użyciu opcją. Ale musimy pamiętać, że lepiej jest podkarmić orchideę, niż ją przekarmić.

Co więcej, jest oczywiście korzystne dla producentów, że ich środki są kupowane częściej, więc mogą z góry wskazać większe proporcje, niż jest to wymagane.

Trzeba zrozumieć, że w prawdziwym życiu, kiedy storczyki rosną na drzewach, nikt ich nie zapładnia, a ich jedynym pokarmem jest wilgoć z kory.

Rozmnażanie i sadzenie

Najważniejszą rzeczą w niezależnym procesie rozmnażania storczyków jest zrozumienie, że zakwitnie dopiero po 4-6 latach i przez cały ten czas będzie musiało być ściśle monitorowane i pielęgnowane. Czasami po prostu łatwiej jest kupić już dorosły kwiat i cieszyć się jego rozkwitem.

Z szypułki

Często można znaleźć wygląd dzieci bezpośrednio na szypułce. Musisz zrozumieć cechy takiej rośliny: wszystkie korzenie są przewiewne, a większość jedzenia jest nadal pobierana od matki orchidei przez szypułkę, więc nie możesz po prostu zdjąć dziecka, a następnie go włożyć garnek i zajmij się nim.

Kwiat należy przygotować. Aby to zrobić, najlepiej jest zbudować mały garnek z plastikowego kubka i przymocować go bezpośrednio do szypułki, napełnić go mchem torfowym i okresowo spryskać butelką z rozpylaczem.

Z biegiem czasu korzenie przystosowują się do wilgotnego środowiska. Po 1-2 miesiącach proces można odłączyć i posadzić. Ważne jest, aby zostawić mały kawałek łodygi matki razem z korzeniami.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Od korzeni

Rozmnażanie przez korzenie w storczykach jest również nazywane odmładzaniem. Jest produkowany w momencie, gdy jest zbyt wiele liści i nie jest możliwe umieszczenie wszystkich korzeni powietrznych w jednej doniczce. W tym przypadku orchidea jest po prostu podzielona na dwie części – górną i dolną.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Górna będzie dalej rosła i spokojnie kwitła dla siebie, ale dolny „kikut”, przy odpowiedniej pielęgnacji, daje maluszek, który za 4-6 lat stanie się dorosłą i aktywną rośliną.

W pierwszym etapie lepiej jest posadzić zarówno górną, jak i dolną część podzielonej rośliny w mieszaninie keramzytu i kory, aby wilgoć nie utrzymywała się, a orchidea nie zaczęła gnić. Sam proces odmładzania najlepiej przeprowadzić wiosną przy dobrym nasłonecznieniu.

Jak często i jak długo kwitnie?

Kwitnienie jest najbardziej wyczekiwanym etapem dla gospodyni, ponieważ w tym czasie piękno orchidei objawia się w jak największym stopniu.

Storczyki nie mają jednego harmonogramu, w którym zakwitną. Na naszych szerokościach geograficznych można zaobserwować dwa scenariusze:

 • jedno długie kwitnienie w roku, dosłownie przez całą zimę i wiosnę;
 • dwa kwitnienia w roku, ale nie tak długo – 2-3 miesiące.

Dlaczego nie kwitnie

Istnieje 7 najpopularniejszych powodów, dla których orchidea nie kwitnie:

 1. Właśnie został kupiony i jest zestresowany, a upuszczanie kwiatów i pąków jest odpowiedzią.
 2. Znika po prostu z powodu starzenia, ponieważ kwitnie już od dawna – około 3 miesięcy.
 3. Nie ma wystarczającego oświetlenia. Lub wpada bezpośrednio światło słoneczne – z ich powodu pąki orchidei mogą się palić i opadać.
 4. Brak lub nadmiar wilgoci.
 5. Nagła hipotermia, na przykład w przeciągu.
 6. Suche gorące powietrze na akumulatorze.
 7. Brak energii w orchidei, na przykład z powodu niewłaściwego karmienia.

Co zrobić, aby zakwitnąć

Istnieją dwa sposoby na zakwitnięcie orchidei.

 1. Niższe temperatury – w ciągu dnia orchidea powinna mieć spadek temperatury około 4-6 ° C. Na naszych szerokościach geograficznych ta metoda jest trudna do wdrożenia. Na szczęście dla tych, którzy mają balkony, ale nadal są trudności – stopnie należy bardzo ściśle przestrzegać. Na przykład, jeśli w nocy nadejdzie mróz, orchidea może zamarznąć, co również będzie dla niej szkodliwe. W zasadzie jest to dobry sposób na pobudzenie kwitnienia, ale w praktyce jest rzadko stosowany ze względu na złożoność procesów i konieczność stałego monitorowania.
 2. Bardziej popularną metodą jest suszenie , które opiera się na sezonowości zachowania orchidei. Jak wspomniano wcześniej, orchidee kwitną w okresach suszy, więc można sztucznie zmniejszyć podlewanie o połowę, aby stymulować tworzenie pąków. Na przykład, jeśli podlewanie odbywa się zwykle raz w tygodniu, to przełącz się na podlewanie raz na dwa tygodnie, aw przerwach kora nie może być w żaden sposób nawilżona. Oznacza to, że jeśli spryskasz liście orchidei, w żadnym wypadku nie powinieneś dostać się na korę. Możesz całkowicie zrezygnować z opryskiwania.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Należy pamiętać, że kwitnienie można stymulować tylko u dojrzałych i zdrowych roślin. Jeśli odłączyłeś dziecko, musisz najpierw pozwolić mu rosnąć i rosnąć w siłę, a dopiero potem kwitnąć.

Po kwitnieniu: co dalej?

Okres po kwitnieniu jest bardzo ważny dla orchidei, ponieważ w tym czasie jest odnawiany i zyskuje siłę dla przyszłych pąków. Oto kilka kroków, które pomogą przetrwać tym razem wyblakłej orchidei.

 1. Przytnij szypułki – powyżej omówiliśmy już, jak to zrobić poprawnie.
 2. Aby warunki utrzymania storczyka były bardziej wilgotne , czyli częstsze podlewanie – będzie to parodią pory deszczowej, jak w „ojczyźnie” orchidei.
 3. Dajemy roślinie odpoczynek , więc nie spieszymy się z przeszczepem lub zapłodnieniem orchidei.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Opieka nad chorą rośliną

Storczyki są dość łatwe w pielęgnacji, nawet dla początkujących, ale jeśli niektóre warunki lub kroki nie zostaną spełnione, niewątpliwie doprowadzi to do choroby liści i całej rośliny.

Najgorszą rzeczą dla orchidei jest wysoka wilgotność. Jeśli na to nie pozwolisz, z prawdopodobieństwem 99% nic się nie stanie z orchideą.

Ale co, jeśli to już się stało? Pomoże w suszeniu i przetwarzaniu specjalnymi związkami.

Choroby

Największym problemem związanym ze storczykami jest zgnilizna. Mogą być wywoływane zarówno przez bakterie, jak i grzyby.

 1. Brązowa zgnilizna – pojawia się jako brązowe i wodniste plamy na młodych liściach. Obfite podlewanie i niska temperatura powietrza będą służyć jako katalizator rozwoju choroby. Do leczenia dotknięte obszary należy wyciąć, a skrawki należy potraktować środkiem antyseptycznym, cynamonem lub posiekanym węglem drzewnym.Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu
 2. Czarna zgnilizna – występuje w niskich temperaturach lub podczas ataku szkodników. Metoda leczenia jest taka sama – odetnij dotknięte obszary i przetworz sekcje.Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu
 3. Zgnilizna korzeni – powstaje podczas nadmiernego podlewania, gdy kora i korzenie nie mają nawet czasu na wyschnięcie. Korzenie są traktowane 2% roztworem Foundationolu i suszone przez kilka godzin lub nawet dni poza doniczką. Następnie roślina jest przeszczepiana do nowej gleby.Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu
 4. Zaraza Fusarium objawia się żółknięciem i zwijaniem się liści, a także pojawieniem się mokrych plam. Bardzo złożona choroba, która często wygrywa. Jedyną szansą jest częste leczenie podkładem.Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu
 5. Szara zgnilizna – plami liście, kwiaty, a następnie glebę w małych i ciemnych plamkach. Pojawia się z powodu niewłaściwej pielęgnacji storczyka lub karmienia nawozami o wysokiej zawartości azotu. Dotknięte obszary są usuwane, a reszta jest traktowana podkładem.Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu
 6. Plamka liści to choroba zakaźna, która pojawia się podczas zbyt częstego podlewania, karmienia lub w ostrym słońcu. Dotknięte obszary są usuwane, sekcje są traktowane fungicydami.Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu
 7. Antraknoza – pojawia się jako małe brązowe plamki, które z czasem stają się czarne i tworzą wgniecenia. Winna jest albo zwiększona wilgotność powietrza, albo wnikanie wody do liści lub w miejscu wzrostu orchidei. Wytnij i spal dotknięte obszary, potraktuj same skrawki węglem drzewnym lub środkiem antyseptycznym.Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu
 8. Mączniak prawdziwy to choroba grzybicza występująca przy wysokiej wilgotności i temperaturze. Na liściach tworzy się biały kwiat, który należy traktować roztworem siarki koloidalnej.Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Gnijącą orchideę można przesadzić do nowej gleby, ale nie ma takiej potrzeby, jeśli sama gleba jest zdrowa – bez pleśni i pleśni. Najważniejsze jest, aby dbać o orchideę, a mianowicie pozwolić jej trochę wyschnąć, być może nawet bez gleby.

Doskonałym zapobieganiem wszystkim tym chorobom będzie odpowiednia pielęgnacja rośliny, w tym regularne, ale nie nadmierne podlewanie i karmienie orchidei.

Szkodniki

Owady są również niebezpieczne dla storczyków, ale są znacznie mniej powszechne niż różne rodzaje zgnilizny.

 1. Tarcza lub fałszywa tarcza . Podczas gdy te szkodniki odwiedzają orchideę, na jej liściach tworzą się brązowe guzki, w których siedzi dorosła samica tego owada. Jeśli taki atak się rozpocznie, należy przepłukać roślinę pod bieżącą wodą, otworzyć wszystkie guzki i potraktować Fitoverm lub Aktellik. Powtórz procedurę za tydzień.Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu
 2. Kleszcze . Istnieje wiele podgatunków, ale przedstawiciele czerwoni lub żółtawych najczęściej żyją na storczykach. Są tak małe, że można je zobaczyć tylko przez szkło powiększające. Jedyne, co można zobaczyć, to to, że roślina cierpi, liście tracą turgor, pąki odpadają bez otwierania, mała pajęczyna leży na korzeniach i tak dalej. Aby wyeliminować szkodniki, konieczne jest zwiększenie wilgotności, symulując atmosferę sauny, na przykład za pomocą wiązanej torby. Spryskać Fitoverm lub Nissoran.Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu
 3. Mączlik . Orchidea osadza się na spodniej stronie liści i aktywnie składa jaja, ale łatwo ją wykluć. Konieczne jest wykonanie roztworu wody i mydła do prania i spłukanie liści, a następnie potraktowanie ich Fitoverm lub Aktellik. Powtórzyć zabieg po tygodniu.Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu
 4. Wciornastki . Małe czarne patyki do 2,5 mm. Wpływają na całą roślinę – na liściach pojawia się pozór bandaży, a na kwiatach pojawiają się czarne dziury. Przepis na pozbycie się jest prosty – kuracja Fitovermem raz w tygodniu przez trzy tygodnie.Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu
 5. Mealybug . Bardzo niebezpieczny owad dla orchidei, choć wygląda nawet trochę uroczo – biała puszysta bryła z długimi czułkami. Potrafi wlecieć przy zwykłym wietrze z okna i od razu dobrze się schować, aby pozostać niewidocznym. Pierwszą oznaką są pożółkłe liście, dlatego przy podobnym objawie orchideę należy dokładnie zbadać. Robaki żywią się sokiem z orchidei, a w ranach szybko pojawia się grzyb, co prowadzi do śmierci rośliny. Wszystkie dotknięte obszary należy usunąć, a następnie pozbyć się samych robaków za pomocą wykałaczki. Po zabiegu wodą z mydłem i Fitovermem.Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu
 6. Ogony łapy . Szare lub brązowe drobne owady, które pojawiają się, gdy występuje nadmierna wilgoć. Najlepiej radzić sobie z nimi, zmniejszając podlewanie i uzdatniając roztwory Mospilan.Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Zalecenia dotyczące zapobiegania są dokładnie takie same – odpowiednia pielęgnacja, która pomoże zapobiegać szkodnikom.

Reanimacja

Orchidea jako roślina jest cudowna, ponieważ może wyleczyć się z dosłownie każdego stanu i po prawie każdej chorobie. Resuscytacja to nazwa tego procesu zdrowienia. Polega na tym, że wszystkie zgniłe lub uszkodzone obszary korzeni, liści lub szypułek muszą zostać usunięte.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Istnieją również takie stopnie uszkodzeń, gdy konieczne jest usunięcie absolutnie wszystkich korzeni, pozostawiając tylko kilka liści. Oczywiście robienie tego jest przerażające, ale takie orchidee przeżywają i ostatecznie zaczynają kwitnąć.

Najważniejsze jest, aby wszystkie miejsca nacięć potraktować miramistinem lub pokruszonym węglem, aby nie tworzyły się w nich zgnilizny ani grzyby.

Co więcej, „kikut” orchidei, że tak powiem, kładzie się po prostu na ziemi – jeśli nie ma korzeni, nie ma potrzeby zakopywania rośliny. Z biegiem czasu pojawią się korzenie, a kwiat można pogłębić.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Tak, w ten sposób można nawet wyhodować orchideę z liścia. Tutaj są tak wytrwali!

Cechy opieki nad różnymi typami

W sklepach i supermarketach występują maksymalnie 2-3 rodzaje storczyków i wszystkie ich różnice dotyczą wybarwienia. Najczęściej jest to Phalaenopsis wyhodowany specjalnie do warunków domowych. Oczywiście porozmawiamy o tym, ale rozważymy również inne, rzadsze i egzotyczne odmiany storczyków, ich zdjęcia i cechy, jak dbać.

Dendrobium

Dendrobium to nazwa całego rodzaju storczyków, który obejmuje kilka podgatunków i odmian. Cała pielęgnacja opisana powyżej w artykule jest odpowiednia dla dendrobium, ale niektóre odmiany mają swoje własne cechy, które rozważymy poniżej.

Phalenopsis

Phalaenopsis nie jest jedną konkretną orchideą, ale gatunkiem obejmującym kilka odmian hodowanych specjalnie do użytku domowego. Najczęściej spotyka się je w sklepach i cieszą się dużą popularnością wśród klientów ze względu na bezpretensjonalną pielęgnację.

Zwykle roślina będzie mieszkać w domu przez około 7-8 lat. Stosunkowo „dzikich” opcji jest niewiele, ponieważ nauka zna długowieczne storczyki, których wiek przekraczał 200 lat.

Wymieńmy kilka cech orchidei Phalaenopsis:

 1. Nie ma fałszywych żarówek – tuberidii.
 2. Można zastosować lekki podkład.
 3. Kwitnienie występuje kilka razy w roku.
 4. Wzrost jest monopodialny.
 5. Należy nieznacznie zwiększyć wilgotność powietrza.
 6. Większe kwiaty.
 7. Liście są półkoliste.

Skoncentrujmy się teraz na najpopularniejszych odmianach storczyków Phalaenopsis.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Dziki kot

Bardzo piękna odmiana phalaenopsis, która musi znaleźć się w Twojej kolekcji. Ma niejako wypukłe płatki i rozpoznawalne ubarwienie cętkowanego „kota”, kwitnie bukietem i prawie okrągłą głową. Po zaniknięciu orchidei prawie natychmiast wyrasta pąki i ponownie kwitnie.

 1. Miłośnik wilgoci i światła wymaga więc częstszego podlewania – około 2 razy w tygodniu. Oczywiście lepiej jest indywidualnie dostosować harmonogram, koncentrując się na stanie korzeni.
 2. Po wyblaknięciu pąków nie ma potrzeby całkowitego cięcia szypułki, można ją po prostu skrócić o 1,5 cm i koniecznie przetworzyć.
 3. Niemożliwe jest przeszczepienie podczas aktywnego kwitnienia.
 4. Uwielbia jasne oświetlenie przez co najmniej 12 godzin dziennie, dlatego lepiej zadbać o specjalną lampę LED lub świetlówkę.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Multiflora

Ta odmiana Phalaenopsis cieszy się dużym zainteresowaniem hodowców kwiatów ze względu na niewielkie wymagania w zakresie konserwacji i dość duże kwiaty, które mogą dać światu swoje piękno od 2 do 6 miesięcy.

Multiflora nie ma specjalnych wymagań:

 • zwykła gleba z kory sosnowej;
 • przezroczysta, gładka doniczka zapobiegająca wrastaniu korzeni w ściany;
 • komfortowa temperatura powietrza – 21-25 ° C;
 • wystarczająco dużo światła, ale nie bezpośrednie światło słoneczne;
 • wysoka wilgotność powietrza jest opcjonalna – wystarczy 40-50%;
 • przeszczep co dwa lata.

Okazuje się, że wszystko, co zostało napisane powyżej w artykule, nadaje się do orchidei wielokwiatowej. To samo można powiedzieć o mniej popularnych odmianach – Las Vegas, Liodoro czy Aphrodite.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Mini orchidee (karzeł)

Dbanie o mini orchideę nie różni się od pielęgnacji zwykłych roślin średniej wielkości. Cała zawartość sprowadza się do następujących punktów:

 1. Okresowe podlewanie i karmienie roślin.
 2. Zapewnienie optymalnej temperatury (21-25 ° C) i wilgotności (około 50%), w przeciwnym razie roślina szybko umrze.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Cymbidium

Jedna z najbardziej bezpretensjonalnych i wybrednych odmian, ale nie najpopularniejsza. Dzieje się tak, ponieważ szypułka może osiągnąć 150 cm wysokości, co nie zadowoli każdej gospodyni domowej.

Na takiej szypułce powstają całe kwiatostany, zwisające pod ich ciężarem. W pewnym sensie to zdjęcie przypomina kiść winogron. Maksymalny rozmiar średnicy kwiatu to 11 centymetrów. Bardzo egzotyczna piękność.

 1. Kwitnie bliżej jesieni przez 2–2,5 miesiąca. W tym momencie konieczne jest nadanie cymbidium maksymalnej ilości koloru. Po odpadnięciu wszystkich pąków orchidea potrzebuje około miesiąca na regenerację – podlewanie należy zmniejszyć do dwóch razy w miesiącu, a także przestać karmić.
 2. Cymbidium bardzo lubi wilgoć, dlatego oprócz kory sosnowej można do gleby dodać próchnicę liści, piasek rzeczny, mech torfowiec i węgiel drzewny.
 3. Lepiej jest utrzymywać niską temperaturę – około 13-19 ° C.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Cambria

Jest to sztucznie wyhodowana odmiana do domowej uprawy.

Najlepszą porą na przeszczep kambrii jest nowy kiełek. Często słabo reaguje na przesadzanie, a poza tym nie lubi nadmiaru wody. Zasadniczo jest to idealny kwiat dla zrelaksowanej gospodyni domowej, ponieważ zawartość kambrii jest zminimalizowana:

 1. Preferuje okno wschodnie lub zachodnie, lepiej jest chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Zimą niezbędne są specjalne lampy.
 2. Zalecana temperatura to 18-25 ° C. Nie jest wymagana różnica między temperaturą dzienną a nocną!
 3. Lepiej jest wybrać mniejszą glebę, czyli drobnoziarnistą korę sosnową i pokruszony torfowiec.
 4. Podlewanie najlepiej wykonać przez zanurzenie na 20-30 minut.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Miltonia

Miltonia jest coraz częściej spotykana w mieszkaniach, ponieważ szybko zyskuje na popularności ze względu na swoją jasność i częste kwitnienie. Początkowo ten rodzaj przypisywano Oncidium, Brassia, ale następnie został podzielony na osobny. Teraz możesz policzyć ponad 20 odmian Miltonii, nie licząc hybryd.

Miltonia może kwitnąć o każdej porze roku i ma bardzo pachnący okres. Ale za to piękno trzeba zapłacić ostrożnie, ponieważ kwiaty są bardzo kapryśne.

Top dressing, nawadnianie (deszczówką!) I odpoczynek (w temperaturze 16-18 ° C w dzień i 14-16 ° C w nocy) powinien odbywać się dosłownie zgodnie z planem, a promienie słoneczne są po prostu nie do przyjęcia. Parapety można stosować tylko w kierunku wschodnim i zachodnim. Jeśli roślina ma się dobrze, liście stają się różowawe.

Bez karmienia orchidea w ogóle nie chce kwitnąć, ale ważne jest, aby nie przesadzić: optymalny reżim to raz w miesiącu.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Wanda

Niesamowity kwiat zwany także królową orchidei. Nazwa „wanda” kryje w sobie kilka pięknych odmian, które coraz częściej spotykane są w domu. Pielęgnacja nie jest zbyt trudna, a wynik zdecydowanie jest tego wart.

 1. Zakwity Wandy mogą występować przez cały rok, nie ma pojęcia o sezonowości. Po kwitnieniu konieczne jest cięcie szypułek i ograniczenie podlewania opryskami.
 2. Jeśli jest taka możliwość, lepiej wynieść orchideę do ogrodu lub przynajmniej na balkon – świeże powietrze i przestrzeń przyniosą korzyści kwiatowi. Ale należy unikać przeciągów.
 3. Wanda uwielbia lekką glebę, więc można sobie poradzić z mieszanką sosny i węgla drzewnego.
 4. Idealnym miejscem dla orchidei jest mini szklarnia, ponieważ wymagana dla niej wilgotność wynosi 60–80%. Dodatkowo Wanda wymaga dużo składników odżywczych, więc można ją bezpiecznie karmić raz w tygodniu.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Ludisia szlachetna

Bardzo piękna zielona roślina z pozornie aksamitnymi liśćmi, która świetnie sprawdzi się w rozproszonym świetle lub w cieniu. Jednocześnie pożądane godziny dzienne to 14 godzin, więc zimą lepiej pomyśleć o specjalnej lampie LED.

Komfortowa temperatura – 20-22 ° C, aw nocy – nie niższa niż 18 ° C. Wymagana różnica temperatur jest bardzo mała – od 2 do 4 ° C. Częste karmienie nie jest potrzebne – wystarczy na co trzecie podlewanie, jeszcze rzadziej podczas kwitnienia.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Cuttley

Jedna z najbardziej spektakularnych orchidei – wyróżnia się niezwykłym kształtem wargi, który jednocześnie kontrastuje z głównym pączkiem. W tej formie jest wiele kolorów i odmian, ale pielęgnacja jest podobna:

 1. Jeden z nielicznych gatunków, który nie boi się bezpośredniego światła słonecznego. Mimo to lepiej jest zacieniać roślinę między 12-16 godzinami.
 2. Spadek temperatury o 5-7 ° C można zaobserwować tylko w okresie przygotowania do kwitnienia.
 3. Nie pozwól, aby woda dostała się do samej rośliny podczas podlewania.
 4. Po kwitnieniu warto przeczekać okres spoczynku i przejść na nawilżanie gleby z butelki z rozpylaczem.
 5. Nawozić tylko w okresie wzrostu pseudobulwy.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Zygopetalum

Sam w sobie bardzo mała liczba i nie jest to najpopularniejszy rodzaj storczyków, w tym około 15 gatunków. Różni się ciekawym charakterem wzrostu: drabina ze stopniowym tworzeniem się kłącza – zmodyfikowana pełzająca łodyga.

Przedstawiciele tego rodzaju są bardzo kapryśni: dla normalnego wzrostu i kwitnienia rośliny konieczne będzie odtworzenie warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych:

 1. Jasne, ale rozproszone oświetlenie przy około 5000 luksów. Idealnie okno wschodnie lub zachodnie. Na południu wymagane będzie cieniowanie, a na północy podświetlenie.
 2. Sezon temperaturowy trwa przez cały rok i nie zmienia się z sezonu na sezon – około 16-24 ° C w dzień i 14 ° C w nocy. Możliwe są krótkotrwałe zmiany szokowe (do 3-5 ° C lub 42 ° C).
 3. W ciepłym sezonie lepiej przenieść zygopetalum na balkon lub do ogrodu, ale unikaj nocnych przymrozków.
 4. Do podlewania nadaje się tylko miękka, przefiltrowana woda o temperaturze pokojowej.
 5. W przeciwieństwie do większości innych rodzajów storczyków, zygopetalum reaguje wyjątkowo negatywnie na całkowite wysychanie – aż do śmierci korzeni.

Tylko prawdziwi hodowcy kwiatów decydują się na założenie zygopetalu i opiekę nad tym kwiatem w pomieszczeniach.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Oncidium

Świetna opcja do domu. Oncidium kwitnie często – co 8–12 miesięcy i praktycznie nie jest podatne na ataki szkodników.

Aktywna pielęgnacja w postaci podlewania, karmienia i opryskiwania jest konieczna tylko przed kwitnieniem. Po kwitnieniu lepiej zorganizować okres spoczynku dla orchidei, usuwając opatrunek wierzchni i ograniczając podlewanie do minimum.

 1. Jedyną wadą jest to, że oncidium jest bardzo światłolubne, dlatego zimą lepiej jest umieścić go na 3-4 godziny pod specjalną lampą.
 2. Orchidea nie ma dużych wymagań co do gleby: wystarczy zakupiona i domowa opcja. Ale garnek lepiej jest podnosić płytko i szeroko. I koniecznie – nieprzejrzysty.
 3. Oncidium praktycznie nie jest wybredny pod względem temperatury: przetrwa w każdych warunkach od 14 do 26 ° C. Wyższe temperatury mogą hamować wzrost.
 4. Wymagana wilgotność wynosi 40%, co jest łatwe do odtworzenia nawet w domu. Konieczne jest spryskiwanie tylko przy ciepłej pogodzie od 18 ° C, w przeciwnym razie może dojść do choroby grzybiczej.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Wanilia

Tak, ta słodka wanilia zrobiona z cukierków lub jogurtu to pestki orchidei. Sam rodzaj wanilii jest dość obszerny: łączy w sobie ponad 100 odmian, ale tylko dwie z nich dają przyprawę. W domu ta orchidea nie przyniesie owoców, ale zakwitnie idealnie.

Różni się bardzo od innych storczyków, ponieważ jest prawdziwą winoroślą i może dorastać do 30 metrów długości. Uprawa tego typu orchidei nie jest trudna – wystarczy przestrzegać naturalnych warunków siedliska.

 1. Temperatury wahają się w granicach 25-30 ° C przez cały rok. Minimalne wartości to 18–20 ° C.
 2. Wilgotność jest jednym z najtrudniejszych elementów do spełnienia, ponieważ musi wynosić 80-90%. Storczyki należy nie tylko podlewać, ale także często spryskiwać. Im wyższa temperatura powietrza, tym częściej.
 3. Jasne, ale rozproszone światło przez cały dzień.
 4. Używana jest specjalna gleba – jest to mieszanka kory iglastej, korzeni paproci, mchu torfowca, węgla drzewnego i zdezynfekowanej gleby ogrodowej. Gleba powinna być luźna i lekka.
 5. Przeszczep najlepiej wykonywać raz na 2-3 lata.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Psychopsis

psychopatów można kupić w hipermarketach kwiatowych i sklepach internetowych, ale nadal są one bardzo rzadkie. Na pierwszy rzut oka opuszczenie może wydawać się trudne, ale jeśli zastosujesz się do zasad, psychopsja przez długi czas zachwyci Cię swoimi kwiatami.

 1. Gatunek jest bezpretensjonalny dla wilgoci. Oczywiście możesz zainstalować nawilżacz lub możesz zrobić po prostu częstą wentylację.
 2. Najlepsza temperatura to 25 ° C w dzień i 20 ° C w nocy.
 3. Czas trwania godzin dziennych powinien wynosić co najmniej 11 godzin, więc podświetlenie jest niezbędne w sezonie zimowym.
 4. Ten rodzaj orchidei nie ma okresu uśpienia po kwitnieniu, dlatego podlewanie należy wykonywać przez cały czas. Zimą zmniejsza się ilość wody.
 5. Przerwy w karmieniu również nie są wykonywane. Ważne jest, aby wybierać nawozy o obniżonej zawartości azotu i mocznika.
 6. Kupują specjalną glebę, powinna zawierać korę sosnową, mech, ceramit, węgiel drzewny i łupiny orzecha włoskiego.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Pantofel damski lub papiopedilum

Unikalny gatunek orchidei, który swoją nazwę zawdzięcza niezwykłemu wyglądowi. Najczęściej występuje w szklarniach, ponieważ trudno jest stworzyć warunki niezbędne do jego wygodnego życia – wymagany jest klimat zbliżony do tropików lub subtropików: suche zimy i bardzo wilgotne lata, bogate w opady.

 1. „Jeździec” buta jest tak poważny, że nie można nawet przesunąć doniczki przed kwitnieniem i przed utworzeniem pąków. W tym okresie rośliny nie można przesadzić, ponieważ z powodu stresu może w ogóle nie kwitnąć.
 2. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na taki eksperyment w mieszkaniu, to dla damskiego buta musisz wybrać przytulny kącik bez przeciągów, ale z półcieniem.
 3. Gleba powinna być lekka i puszysta: najlepiej wybrać mieszankę kory sosnowej, węgla drzewnego i torfowca.
 4. A teraz najtrudniejsza część – atmosfera:
 • 23-28 ° C latem;
 • 18-23 ° C zimą;
 • spadek o 5 ° C między dniem a nocą;
 • wilgotność 70–80%.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Brassia

Kolejny duży rodzaj storczyków, obejmujący kilka odmian i podgatunków – w sumie istnieje ponad 30 wariantów. Drugie imię to „Królestwo Szwecji”. Większość podgatunków uwielbia wilgotność i cień, ale nie może znieść jasnego słońca.

 1. Dorasta do 50 cm i kwitnie kilka razy w roku.
 2. Najlepsze okno dla Brassii jest wschodnie z odrobiną cienia. Ale jednocześnie powinno być wystarczająco dużo światła, w przeciwnym razie orchidea odmówi kwitnienia.
 3. Nie ma wielkich wymagań co do gleby, ale powietrze musi dobrze przepuszczać. Niezbędny jest dobry drenaż.
 4. Można używać naczyń plastikowych i glinianych, ale nieprzezroczystych.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Angrekum

Rodzaj Angrekum łączy ponad 200 różnych odmian. Kwiaty mają specjalną powłokę woskową, która sprawia, że ​​pąki są błyszczące i wypolerowane – to bardzo piękny widok. Orchidea, podobnie jak reszta jej gatunku, potrzebuje dużej wilgotności i ciepła.

 1. Latem orchidea jest najwygodniejsza w umiarkowanej temperaturze 20-25 ° С, zimą lepiej trochę obniżyć tę wartość, ale minimalny znak to 16 ° С.
 2. Gleba zawsze powinna być lekko wilgotna – najłatwiej to zrobić za pomocą butelki z rozpylaczem.
 3. Do nawadniania używana jest woda o temperaturze pokojowej. Pożądane – opadł deszcz, ale można też ugotować.
 4. Normalne godziny dzienne to 12 godzin w jasnym, ale rozproszonym świetle słonecznym.
 5. Oprócz standardowych składników wskazane jest dodanie do gleby korzeni paproci – w ten sposób orchidea będzie rosła i kwitła jeszcze aktywniej.
 6. Nie ma wyraźnego okresu spoczynku, ale po zakończeniu kwitnienia szypułka jest odcinana i wskazane jest ograniczenie podlewania i nawożenia.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Catasetum (marchewka)

Storczyki marchewkowe są popularne wśród hodowców kwiatów właśnie ze względu na ich wyjątkowość i jasne okresy ich rozwoju. Z tego powodu, aby właściwie dbać o katasetum, konieczne jest zrozumienie jego cykli życiowych:

 1. Wczesna wiosna – nowe korzenie wyrastają w pseudobulwach, okres suchy. Aktywne podlewanie należy rozpocząć po osiągnięciu przez korzenie 7–12 cm.
 2. Kolejne 3-4 miesiące – aktywny rozwój pseudobulw i liści prawie się podwoił. Wymagane jest aktywne podlewanie i nawożenie.
 3. Koniec jesieni – przygotowanie do okresu spoczynku, liście żółkną i znikają.

Nie jest tak trudno poradzić sobie z wyjazdem:

 1. Używana jest najprostsza gleba – mieszanka kory sosnowej i mchu torfowca w równych proporcjach. Możesz położyć ziemię na rozszerzonej glinianej poduszce.
 2. Idealne są orientalne okna z cieniem przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. W ciepłych porach roku można przenieść się do ogrodu lub na balkon, ale chronić przed deszczem i słońcem.
 3. Marchewki uwielbiają ciepło. Czują się komfortowo w temperaturach około 28-30 stopni w ciągu dnia i 21-24 stopni w nocy. Minimalne wartości na zimę to 20 ° C.
 4. Optymalna wilgotność wynosi 70%.
 5. Podlewane często – 2-3 razy w tygodniu przez zanurzenie w 2/3 wysokości doniczki.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Beallara

Ktoś odsyła Beallarę do grupy oncidium, ktoś wyodrębnia ją na odrębny rodzaj hybrydowy. Wyróżniają się dużymi, ale delikatnymi płatkami kwiatów o niepowtarzalnym wzorze. Zaletą jest to, że orchidea jest dość bezpretensjonalna w pielęgnacji, więc jest dość powszechna w mieszkaniach.

 1. Beallary nie lubią nadmiernej wilgoci, dlatego lepiej odmówić trzymania gleby ogrodowej w glebie.
 2. Ten rodzaj storczyków bardzo lubi jasne, ale nie bezpośrednie światło słoneczne. W przypadku braku lub nadmiaru światła liście i cebula mogą się zaczerwienić, a także problemy z kwitnieniem.
 3. W przypadku Beallary odpowiednie są zwykłe warunki pokojowe – 22-26 ° С w ciągu dnia, 16-20 ° С – w nocy. Ten dzienny spadek temperatury jest bardzo ważny dla aktywnego kwitnienia.
 4. W okresie aktywnego wzrostu orchidea wymaga dużo wody, a podczas kwitnienia oraz po podlewaniu i nawożeniu jest zmniejszana.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Ciknodes

Bardzo piękne orchidee o wyraźnym aromacie marcepanu. Pomimo nie najtrudniejszej pielęgnacji, storczyki Cycnodes nie są jeszcze zbyt popularne na naszych szerokościach geograficznych.

 1. Najważniejszym wymogiem cyklonodów jest ścisła różnica między temperaturą dzienną i nocną o 4 ° C. Jednocześnie rozprzestrzenianie się może być duże – w ciągu dnia orchidea będzie spokojnie istnieć w temperaturze 20-30 ° C. W nocy minimalna wartość to 15 ° C.
 2. Cycnodes bardzo lubi światło i bez problemu przetrwają nawet bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Przez cały rok godziny dzienne powinny wynosić co najmniej 10 godzin, a najlepiej wszystkie 16, więc zimą nie można obejść się bez specjalnego oświetlenia.
 3. Ważne jest, aby gleba była wilgotna za pomocą butelki z rozpylaczem, ponieważ w swoim naturalnym środowisku orchidea rośnie w wilgotności względnej 60%.
 4. Aby wysoka wilgotność nie doprowadziła do gnicia lub pojawienia się grzyba, konieczne jest wietrzenie pomieszczenia co najmniej dwa razy dziennie.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Rinhostilis

Niezwykła piękna orchidea z dużą ilością kwiatów. Rodzaj łączy tylko 6 gatunków, w tym popularny Bangkok Sunset. Rodzaj nie cierpi z powodu wielkiego nastroju – wystarczy utrzymać określoną temperaturę, wilgotność i oświetlenie.

 1. Rinhostilis uwielbia słoneczne okna, ale lepiej osłonić je przed bezpośrednimi promieniami. Brak światła widać na bardzo ciemnozielonych liściach. Zimą lepiej zaopatrzyć się w fitolampy, ponieważ godziny dzienne przez cały rok powinny wynosić 10-12 godzin.
 2. Dla orchidei odpowiedni jest umiarkowanie ciepły reżim temperaturowy, który można łatwo ustawić w mieszkaniu. Powinna wynosić około 22-28 ° C w ciągu dnia, 17-20 ° C w nocy. Optymalna różnica między dniem a nocą to 5 ° C.
 3. Rośnie na bloku z otwartymi korzeniami, więc podłoże nie jest potrzebne. Blok wykonany jest z kory sosnowej, do której mocowane są korzenie i podstawa łodygi.
 4. Podlewanie odbywa się poprzez zanurzenie w pojemniku z letnią (30–40 ° C) wodą. Konieczne jest również częstsze opryskiwanie rośliny.

Rodzaje storczyków i pielęgnacja ich w domu w trakcie i po kwitnieniu

Wniosek

Storczyki to kwiaty o niesamowitej urodzie, które ozdobią każde wnętrze i zachwycą każdą gospodynię. Oczywiście taki egzotyczny wygląd może początkowo być mylący, ale pielęgnacja tych kwiatów jest dość prosta i potwierdza zasadę: mniej znaczy lepiej. Dlatego jeśli dostałeś orchideę lub zdecydowałeś się ją kupić samodzielnie, nie bój się eksperymentować – i niech orchidee zawsze zachwycą Cię swoim kwitnieniem.

Anna Kowalczyk
Anna Kowalczyk
Edytor serwisu