Co sadzić w cieniu na stronie

Co sadzić w cieniu na stronie

Większość roślin uprawnych preferuje dobrze nasłonecznione miejsca w ogrodzie. Jednak są też kultury, które wygodnie rosną w cieniu drzew, płotów, domków letniskowych itp.

Notatka.
Ważne jest, aby rośliny nie były w ciągłej ciemności, ale lekko oświetlone słońcem nawet przez pięć godzin dziennie.

Porozmawiajmy o warzywach, które z powodzeniem rosną w cieniu i półcieniu.

Rabarbar tolerujący cień

Rabarbar to wieloletnia roślina należąca do rodziny gryki. Ma wysoką łodygę i duże liście. Jego ogonki są spożywane na surowo i gotowane, a sadzone w cieniu, liście będą duże, a ogonki soczyste. Najważniejsze jest, aby zapewnić roślinie regularne podlewanie.

Możesz zrobić pyszne ciasta z rabarbarem. Ponadto powstają z niego dżemy, wina, kompoty i inne napoje.

Chrzan i szczaw

Chrzan to kochająca cień roślina zielna o prostej łodydze, osiągająca wysokość 1,5 m. Często mieszkańcy lata nie mogą uprawiać tej rośliny w ogrodzie, ale chrzan rosnący w cieniu zachwyci Cię soczystymi owocami. Potrafi rosnąć w najbardziej zacienionym miejscu w kraju, aktywnie powiększając zarówno zieloną masę, jak i kłącze.

Właściwości lecznicze warzywa znane są od czasów starożytnych. Do gotowania używa się zarówno korzeni chrzanu, jak i jego liści.

Szczaw rośnie w naturze jako chwast, ale rosyjscy mieszkańcy lata aktywnie uprawiają go jako uprawę warzyw. Roślina, która rośnie w zacienionym miejscu, tworzy soczyste, delikatne liście, z których można przyrządzać zupy, placki i inne pyszne dania.

Wieloletnia cebula i czosnek

Kokardki wieloletnie są bezpretensjonalne i mrozoodporne. W jednym miejscu mogą rosnąć różne rodzaje bylin do 7 roku życia.

Łuki wieloletnie obejmują:

  • Cebula śluzowata;
  • Cebula-Anzur.

Będą potrzebować minimum miejsca w ogrodzie. Pyszna cebula może pomóc urozmaicić dietę. W przypadku warzyw odpowiednie są obszary, w których słońce świeci tylko przez kilka godzin w ciągu dnia.

Czosnek to roślina z rodziny Amarylis znana ze swoich właściwości antybakteryjnych. Słabo oświetlony czosnek nie zaskoczy ogrodników rekordowymi zbiorami, ale będzie rósł szczególnie pachnący i smaczny.

Sałatka i zielone uprawy

Liście i główki roślin należących do grupy upraw zielonych spożywane są na surowo. Uprawiane są zarówno na zewnątrz, jak iw pojemnikach.

Obejmują one:

Na notatki.
Zieloni nie dadzą rekordowych zbiorów w cieniu, ale liście roślin staną się bardziej soczyste. Nie będą miały gorzkiego smaku po zjedzeniu.

Sałatki i zielone zboża stosuje się jako dodatki do sałatek i innych pysznych dań.

Przyprawy

Rośliny o jasnym aromacie, których różne części są wykorzystywane jako przyprawy do gotowania.

Zioła takie jak kolendra, seler, pietruszka, oregano, mięta, tymianek, estragon itp. rozwijają się w cieniu drzew lub w szczelinach między budynkami. Pięknie wyglądają, rosną w kręgach przy pniach drzew owocowych.

Burak ćwikłowy

Burak ćwikłowy jest warzywem łatwym w pielęgnacji i tolerującym cień. Różni się wysoką zawartością cukrów i błonnika w swoim składzie.

Do gotowania gospodynie domowe wolą używać małych korzeni: średniej wielkości warzywa uzyskuje się przez sadzenie buraków na zacienionym łóżku.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author