Kiedy można sadzić петунию w otwartym terenie

Optymalne warunki

Petunia, to wieloletnia roślina, ale większość ogrodników uprawiana jako roczna. Kultura ciepło i swiatlolubny, dobrze znosi niedobór wilgoci i palącym słońcu. W spiekocie preferuje umiarkowane podlewanie. Dobrze rośnie na piaszczystych glebach, ale w przypadku regularnego karmienia przetrwa w dowolnym gruncie.

Najbardziej odpowiedzialna procedura przed sadzenia sadzonki petunii w otwartym terenie, to siew i uprawa sadzonek. Słabe i delikatne pędy mogą zginąć nawet u doświadczonego hodowcy.

Niezbędne działania przed lądowaniem petunie w otwartym terenie

Przed przystąpieniem do siewu, należy określić wybór odmiany petunii. Pamiętać przy tym pożądane jest, aby zwracać nie tylko na kolorystykę i kształt kwiatostanów, ale i indywidualne cechy odmiany. Jedne gatunki cierpią z powodu nadmiernego podlewania, inne źle znoszą suszę. Nowoczesne hybrydowe odmiany petunii dostosowane praktycznie do każdych warunków pogodowych.

Wybór materiału siewnego

Termin opakowania nasion ma nie ostatnia wartość. Im mniej sadzenia materiał przeleżał na półce, tym więcej procent kiełkowania. Nie warto ryzykować i kupować nasiona petunii wygasł, lub odpowiednie do końca okresu przydatności do spożycia. Ampelnye petunie są przeznaczone do sadzenia w doniczkach i skrzynki wiszące. Krzew odmiany pięknie prezentują się w łóżku i ogród kwiatowy.

Siew

Siew petunie odbywa się w małych pojemności. Dobrze do tego celu nadają się pojemniki na żywność lub słoiki z produktów mlecznych z przezroczystą pokrywą. Eliminuje to konieczność przykrywać pojemność szybą do tworzenia cieplarnianych warunków.

Nasiona petunia są bardzo małe, do równomiernego siewu, należy je wymieszać z rzecznego piasku i siać щепотью. Można również biegać każde ziarenko wilgotną wykałaczką. Nasiona nie zakopać, a wysiewa się na powierzchnię, присыпав następnie cienką warstwą gleby.

Do sadzenia zaleca się luźne, dobrze удобренную gleby.

Пикировка

Przeszczep petunie w indywidualne pojemniki produkowane, gdy krzewy dorastają do 5-7 cm wysokości. Wybierane są najbardziej mocne i zdrowe kiełki. Przeszczep może odbywać się w jednorazowe kubki, lub specjalne рассадные kasety.

Około miesiąc, kiedy zacznie się rozwijać system korzeniowy i na roślinie pojawia się czwarty kawałek, najlepiej posadzić krzewy petunie w większe opakowania. Ampelnye odmiany można sadzić na miejsce stałe (doniczki, skrzynki wiszące), pod warunkiem, że będą stać w ogrzewanym pomieszczeniu, z dobrym oświetleniem.

Pielęgnacja рассадой

Do momentu, jak проклюнутся pierwsze pędy, temperatura powietrza nie powinna spadać poniżej 24 stopni. Po przeszczepie, zaleca się hartować młode krzewy aż do czasu, gdy trzeba sadzić petunie w otwartym terenie.

Dopuszczalne temperatury:

 • noc – 15 — 16 stopni;
 • dzień – nie poniżej 18 stopni.
 • Od siewu do sadzenia sadzonek petunie w otwartym terenie, przechodzi średnio 2,5 miesiąca. Kiedy sadzić петунию w otwartym terenie, zależy od warunków pogodowych. W krajach o cieplejszym klimacie, окрепшие rośliny można sadzić w kwiatki lub w doniczkach już na początku maja. W klimacie umiarkowanym, sadzenie sadzonek petunie w otwartym terenie, przypada na drugą dekadę maja.

  Pierwsze kwiaty pojawiają się na petunie przez 70 — 85 dni od wysiewu do gruntu. Wszystko zależy od różnych cech. Im większe kwiatostan, tym dłużej nie kwitnie.

  Wybieramy miejsce do lądowania sadzonki petunii w otwartym terenie

  Do przesadzania sadzonki petunii w otwartym terenie należy dać pierwszeństwo otwartych i nasłonecznionych miejsc, gdzie będzie luksusowo kwitnąć. W tym samym czasie nowoczesne hybrydy dobrze czują się w rzadkiej cieniu. Dlatego, jeśli na działce za mało światła słonecznego, nie warto oszczędzać na nasionach i wybrać proste petunie. W przypadku braku oświetlenia, są mocno rozciągnąć i będą biednie kwitnąć. Właściwy wybór w tej sytuacji – hybrydowe odmiany petunii, i przepiękne kwiaty, który podałeś.

  Chociaż cechą petunie jest zdolność rosnąć w każdej glebie, warto zadbać o przygotowanie wysokiej jakości gleby w miejscu sadzenia kwiatów.

  Przygotowanie gleby przed sadzeniem sadzonek petunie w otwartym terenie

  Ziemia do sadzenia petunie powinna być lekka i luźna. Wilgoć nie powinna gromadzić się około korzeni roślin. Idealny kwiat dla chrystusa nie może składać się wyłącznie z ogrodową ziemię. Ona jest zbyt gęsta i ciężka, często pęka bez obfitego podlewania i nie dostarcza system korzeniowy dziewczyna tlenem.

  Do ogród glebie należy dodać piasku rzecznego, torfu i proszku do pieczenia (Wermikulit).

  Jeśli sadzonki petunii ląduje w garnku lub wisząca skrzynka, to lepiej kupić gotowy kwiatowy grunt. Jest bogaty w składniki odżywcze i mikroelementy, roślina nie będzie „głodować” i koniecznie „powie dziękuję” obfitym i długim kwitnieniem.

  Startowy grunt dla petunie można przygotować samodzielnie. Do tego potrzeba:

 • Ziemia z grzbietów – 50 %;
 • Piasek rzeczny — 10 %;
 • Torf – 20 %;
 • Ziemia torf – 10 %,
 • Wermikompost – 10 %.
 • Otrzymaną mieszaninę rozłożyć w doniczkach i dobrze nawilżyć za 8 — 10 godzin do sadzenia sadzonek petunie.

  Ważne! Podczas sadzenia kwiatów w sadzonek polach, należy wziąć pod uwagę ich potrzeby w przestrzeni.

 • Na karłowate, małe odmiany powinno przypadać nie mniej niż 2 litrów gleby na kwiat;
 • Kaskadowe i ampelnye – 3 — 4 litry na 1 kwiat;
 • Duże i krzaczaste petunie wymagają nie mniej niż 8-10 litrów na roślinę.
 • Warunek przy wysiadaniu petunie w otwartym terenie i skrzynki balkonowe – odległość między кустиками powinna być nie mniejsza niż 18 cm Inaczej silne rośliny dusić słabe, tak jak gałązkach mało miejsca do wzrostu.

  Sadzenie sadzonki petunii w otwartym terenie

  Wskazówka! Sadzić sadzonki petunii w otwartym terenie najlepiej w pochmurny dzień lub wieczorem, aby bezpośrednie promienie słońca nie spalili krzewy.

  Przed sadzenia sadzonek petunie w otwartym terenie, doniczki z młodymi kiełkami trzeba obficie podlać, a następnie ostrożnie wyciągnąć korzenie kwiatu wraz z bryłą ziemi.

  W napuszoną glebie są przygotowane dołki, głębokość 10-15 cm, w zależności od ilości korzeni, i obficie rozlany ciepłą wodą. Wyjęty z рассадной tary kwiat petunie pionowo ustawiony w rowku i szczelnie pierwsze zapalenie oskrzeli prisypaetsâ. Ziemia wokół rośliny starannie pieczęcią i zmniejszyć stres przed korzeni w wolnej i chłodnej środę, rozlewa się jeszcze raz ciepłą wodą. Sadzonki petunii szybko adaptuje się w nowym miejscu, ale żeby jej było łatwiej to zrobić, pierwsze 4 — 5 dni warto chronić ją przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych jodłowymi gałązkami, lub roślinami o dużych liściach.

  Ziemię wokół kwiatu należy ściółka torfem lub świeżo skoszonej trawy. To uchroni system korzeniowy przed przedwczesnym wysychaniem i różnego rodzaju chorób.

  Petunie — sadzenie i pielęgnacja na zewnątrz

  Jeśli wyhodować sadzonki petunii w domu nie działa, można spróbować высеять nasiona petunii bezpośrednio do gruntu. Do kiełkowania tych nasion należy dokładnie przekopać i równowagi gleby na skład. Jeśli gleba, na której rosną sadzonek, ma podwyższoną kwasowość, należy dokonać негашеную wapno, w przeliczeniu 250 g. na 1 m. kw.

  Warto i nawożenie złożonymi lub nawozami organicznymi.

  Ostrzeżenie! Obornik pod petunie ufundować nie jest zalecane, może stać się źródłem chorobami grzybowymi.

  Lądowanie petunie w otwartym terenie nasion odbywa się na początku maja. Ważne jest, aby nie posypać nasiona ziemią. Wystarczy jeździć na nim plastikową butelkę bez nacisku, aby trochę poszły w ziemię. Miejsce lądowania trzeba obficie podlać ciepłą wodą i przykryć folią. Pierwsze kiełki pojawią się w 8 — 14 dni, w zależności od warunków pogodowych.

  Można siać kwiaty w szklarni w połowie kwietnia, a na początku czerwca, kiedy można sadzić petunie w otwartym terenie, spadać w dół w kwiatki.

  Na nowym miejscu, подросшая petunia nie wymaga już takiego трепетного relacji do siebie jak młode pędy, ale zostawić roślina bez uwagi, wciąż nie może.

  Podlewanie

  Petunia dzielnie znosi niedobór wilgoci, ale nie należy go nadużywać. Jeśli bezwodny okres trwał krótko, to obwisłe liście i увядающие kwiatostany szybko powraca do normy. Ale jeśli gleba, na której rośnie kwiat, regularnie wysusza, to roślina zaczyna żółkną, więdnąć i stracić swoje piękno. Ponadto siły obronne petunie spadają, i łapie różnego rodzaju choroby. Regularne podlewanie jest ważne dla jej pomyślnego rozwoju.

  W czasie upałów, kwiat należy podlewać codziennie, rano i wieczorem. Jeśli nie ma takiej możliwości, to można przy wsiadaniu petunie w otwartym terenie, dodać hydrożel. W razie potrzeby granulki będą wybuchać i nawilżać korzenie.

  Produkować podlewanie pod światło słoneczne, padające na kwiat, jest surowo zabronione. Nawilżona ziemia będzie przyciągać promienie, mocno się nagrzewać, a korzenie zaczną преть i gnić, co nieuchronnie prowadzi do śmierci rośliny.

  Prysznic

  Kiedy sadzenie sadzonek petunie w otwartym terenie z tyłu, krzewy przyjęły i zachwyci swoim pięknem, zaleca się сбрызгивать ich wodą z rozpylacza. Zabieg odbywa się w suchym, ciepłym wieczorem. To uchroni kwiat od przędziorka, i wypełnić wodą przez liście. Rozpylanie jest i dobrej strefowo, po nim petunia staje się bardziej silne i żywe.

  Usuwanie kolorów

  Po posadzeniu sadzonki petunii w otwartym terenie, każdy ogrodnik chce, aby ona bez przerwy i bujnie цвела. W tym celu należy regularnie usuwać zwiędłe kwiaty, wraz z ukształtowanymi już nasiona. Jeśli pominąć tej procedury, to wszystkie siły kwiat rzuci na dojrzewanie nasion i przestanie wprowadzać nowe pąki.

  Ostrzeżenie! Jeśli na niewielkiej działce, kwietniki (w doniczkach), znajduje się wiele krzewów petunie, to od ucisku łodygi będą małe, albo nie będzie wcale. Taki sam efekt może wystąpić w przypadku braku światła słonecznego, ale przy tym przyrost zielonej masy roślin wzrośnie w czasie.

  Fryzura dla petunie

  Do końca lipca gałęzie rośliny silnie wydłużone, a łodygi stają się znacznie mniejsze. Aby przywrócić petunie oryginalny wygląd, należy przycinać im bicz. U кустовых petunii usuwają wszystkie gałęzie, pozostawiając łodyga o wysokości 10-11 cm kaskadowych i zawieszeń strąceniu petunii, scourge cięte na ½ długości.

  Po przycięciu krzewów w dość krótkim czasie pokrywa młodymi liśćmi, a później 14 — 18 dni zaczynają obficie kwitnąć. Skracać otrosshie pędy zaleca się 2 — 3 razy w sezonie.

  Młode pędy, idące od korzenia, zaleca szczypta powrotem na 3 — 5 kartce papieru.

  W tym okresie należy regularnie karmić roślin, wtedy szybki wzrost i piękny kolor zabezpieczone.

  Nawożenie

  Chyba najbardziej „żarłoczny” kwiat, to petunia. Sadzenie i pielęgnacja w uprawie zakłada regularne karmienie, w przeciwnym razie kwitnienie będzie krótki i ubogi:

 • podczas, gdy zaczyna się formować krzew petunie, aktualne nawozów nawożenie nawozami;
 • w okresie kwitnienia roślina wymaga nawożenia fosforowe potasowe nawozy;
 • Pomoc! Do budowy zielonej masy, doświadczeni hodowcy stosują „Агриколу”. A dla „bujnego” kolory dobrze nadaje się „Kemira Suite”.

  Do nawożenia krzewów pasują i „долгоиграющие” nawozy takie jak „Нитроаммофоска” lub „Этиссо”. Granulki są wprowadzane do otworu (garnki), gdy sadzone petunie w otwartym terenie na wiosnę.

  Jest to wygodny i ekonomiczny sposób nawożenia, ale ma wielki minus. Nawet doświadczonego umiejętnie ogrodników trudno precyzyjnie dozować normy.

  Karmić krzewy petunie powinny być co tydzień, ściśle według instrukcji podanej na opakowaniu z nawozem. Ale niektórzy miłośnicy i znawcy tej kultury „karmią” rośliny 1 raz w 2 dzień, ale roztwór nawozu w tym przypadku przygotowuje się trzy razy słabsze.

  Wskazówka! Прикорневое nawóz petunie najlepiej na przemian z liści подкормками.

  Roślina dobrze reaguje na nawożenie popiołem drzewnym. Można ją wlać do gleby podczas sadzenia, lub припорошить wokół łodygi przed podlewania.

  Istotne dla wzrostu krzewów po posadzeniu sadzonki petunii w otwartym terenie jest żelazo. Przy jego niedoborze, rośliny zaczynają żółkną i odpadać listki. Rozwiązać problem pomoże „Феровит”. Tym nawozem należy przeprowadzić внекорневую top 4 razy w odstępie 4 dni.

  Choroby petunie

  Najbardziej powszechna choroba po wylądowaniu sadzonki petunii w otwartym terenie lub w doniczkach – mączniak. Z powrotem strona liścia pokryta мучнистым nalotem. Liście stają się martwe-wiotkie, żółkną i opadają wzdłuż łodygi. Jeśli w porę rozpoznać chorobę, można ją łatwo pokonać. Do zwalczania mączniaka prawdziwego stosowane leki przeciwgrzybicze:

 • „Topaz”;
 • „Фундазол”;
 • „Szmaragd”.
 • Dwukrotny oprysk na liściach z przerwą 5 — 7 dni, doprowadzi do całkowitego wyzdrowienia rośliny.

  Często, po wylądowaniu petunie w otwartym terenie, na niej pojawiają się muchy. To mączlika. Uwolnić się od niej nie jest trudne, wystarczy zastosować инсектицидные składy:

 • „Актара”;
 • „Fitoverm”;
 • „Актелликт”.
 • Uwaga! Hodować trucizny należy według zaleceń na opakowaniu.

  Wielkie szkody petunie może spowodować pająk. Mały owad porusza się na tylnej stronie liści, żywiąc się sokiem rośliny. Pozbyć się tej plagi można ядохимикатом „Aktellik” lub биопрепаратом „Fitoverm”

  Czasami coraz, mięsisty roślina zaczyna się żółty. Może się to zdarzyć z powodu braku wilgoci, lub podlewania zimną wodą.

  Wnioski

  W krajach o ciepłym klimacie, petunia jest wieloletnią rośliną. Dlatego, jeśli z początkiem zimnej pogody ją maksymalnie przyciąć, przyszyć kwiat w dużym garnku, i przenieść w ogrzewanym pomieszczeniu, to będzie kontynuował swój wzrost. Wyglądać roślina nie będzie bardzo estetycznie, ale wraz z nadejściem słonecznych ciepłych dni, zacznie gwałtownie rosnąć.

  Jeśli sadzenie sadzonek petunie w otwartym terenie przeprowadzona zgodnie z zasadami, jest stosowana tryb podlewanie – nawożenie i czas powstaje szwedzka dziewczyna, to roślina z pewnością będzie dziękuję bogatych „czapki” z luksusowymi kwiatami.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author