Jak strzyc jałowiec: zdjęcia, terminy, zasady, porady dotyczące przycinania i kształtowania

Czy można strzyc jałowiec

Jak strzyc jałowiec: zdjęcia, terminy, zasady, porady dotyczące przycinania i kształtowania

Początkujących ogrodników, którzy zdecydowali się posadzić na działce iglasty bylina, interesuje możliwość strzyżenia krzewów. A co najważniejsze, nie przyniesie ona szkody dla roślin. Jak pokazuje doświadczenie, jałowca posadzeniu wymagają przycinania, ale trzeba je wykonać w określonym czasie. Wieloletni krzew po przycięciu wygląda dekoracyjnie, bo można mu nadać dowolny kształt. Po usunięciu zbędnych gałęzi poprawia wentylację powietrza, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób grzybowych.

Uwaga! Okazuje się, że jałowiec nie tylko można, ale i trzeba wyciąć.Podczas tworzenia топиариев trzeba wziąć pod uwagę cechy odmiany i budowa szkieletowych gałęzi jałowca

Cele i rodzaje przycinania jałowca

Wielu ogrodników nie przyciągają do strzyżenia jałowca specjalistów, a wykonać ją samodzielnie. W zależności od celu procedura może być punktowego lub ślepy. Początkujący ogrodnicy należy pamiętać, że cięte pędy podczas wilgotnej pogody lub po zraszania. W środku lata, gdy jest susza i upał, przycinanie jałowca nie należy planować, ponieważ pędy, tracąc wilgoć, mogą zblaknąć.

Punktowy przycinanie

Ten rodzaj fryzury najczęściej używają do formowania korony młodych krzewów. Отгибают oddzielnie każdy ucieczka, usuwają część gałęzi z nerki, aby roślina stała zielonej.

Podczas koszenia używać ostry sekator lub piłę, aby na części nie były karb

Ślepa przycinanie

Przy takim sposobie strzyżenia nie patrzą na rozmieszczenie pędów, ich usunąć, jak to się mówi, nie patrząc. Cięcie dużej ilości gałązek z igły. Metoda używa się zazwyczaj na dużych можжевельниках, żywopłotów, a także niewymiarowych хвойниках, jeśli trzeba uformować kulę. Odciąć można tylko jedną trzecią zielonej masy za jedną sesję.

Ważne! Przy ślepy koszenia pędy przycina się pod kątem 45 stopni.Podczas ślepy koszenia można nie patrzeć na położenie nerek, a dać можжевельнику pożądany kształt

Przycinanie zielonego krzewu odbywa się w różnych porach roku. Istnieją trzy systemy koszenia, z których każda ma swoje własne cechy:

 • sanitarna;
 • прореживающая;
 • organizująca się.

Uwaga! Przed fryzurą warto wziąć pod uwagę cechy odmiany jałowca.

Sanitarna

Ich fryzury prowadzą do tego, aby uzdrowić bylina i ostrzec ewentualne choroby. Raz po śniegu trzeba uważnie zbadać jałowiec. Potem ostrym narzędziem wyciąć gałęzie z obrażeniami, w tym i te, które подмерзли na zimę.

Wskazówka! Ofiary mrozu pędy mają nieodpowiedni klasy kolor igieł.

Jesienią przeprowadza się ponowną fryzurę jałowca. Czasem trzeba strzyc lądowania latem, gdy rośliny otrzymałeś uszkodzenia mechaniczne lub przechorował.

Przy sanitarnej przycinania trzeba usunąć z krzewu uschnięte i chore gałęzie

Formująca

Aby jałowiec stał się prawdziwą ozdobą działki, trzeba go od czasu do czasu strzyc. Ponieważ pędy szybko odrastają i krzewy są owłosione, luźny. Poprawić wygląd многолетника można za pomocą kształtowania przycinania.

Każdego roku trzeba skrócić pędy o 20%. Szczególną uwagę należy poświęcić tym, które wyrastają na zewnątrz korony. Po kształtowania fryzury najlepiej spryskać lądowania jałowca stymulatorem wzrostu. To zmniejsza stres roślin.

Ponieważ drzewa iglaste kultury wydzielają żywicę, miejsca cięcia cienkich pędów niczym obsługiwać nie będzie konieczne. Спилы grubych (1-2 cm) będzie obsługiwać фунгицидами i zatuszować farbą na олифе lub ogród ukrywać.

Temperatura powietrza podczas koszenia powinna być nie mniejsza niż 4 stopni ciepła

Прореживающая

Krzewy jałowca trzeba pojedynkować wiosną i na początku jesieni. Jest to niezbędna procedura, która pozwala rozjaśnić przestrzeń w środku buszu. A to z kolei pomoże uniknąć nadmiaru wilgoci i rozwoju chorób grzybowych.

Podczas pracy:

 • przeprowadza cięcie pędów, które rosną do środka;
 • usuwają drobne pędy na штамбе;
 • sprzątają rozwidlenia dróg, z których może wystąpić łamanie gałęzi.

Podczas koszenia sprzątają tylko te pędy, które uniemożliwiają wzrost

Kiedy można przyciąć jałowiec

Jak strzyc jałowiec: zdjęcia, terminy, zasady, porady dotyczące przycinania i kształtowania

Jałowiec – iglaste kultura, która pozytywnie (w zależności od rodzaju) reaguje na fryzurę. Zabieg można przeprowadzać wielokrotnie w ciągu roku: pierwsze cięcie plan na kwiecień-maj, potem – w ostatnim letnim miesiącu i na początku jesieni.

Ostrzeżenie! Fryzura jałowca bezpośrednio przed freedo nie jest zalecane, ponieważ rośliny nie zdążą odejść od stresu, co zmniejszy układ odpornościowy.

Nie warto przeprowadzić procedurę usuwania pędów w letnie upalne miesiące i zimą. A włosy zaczynają się dopiero w drugim roku po posadzeniu, gdy jałowiec tworzy коневую system i uzbiera siły.

Jak przyciąć jałowiec w zależności od rodzaju

Zgodnie z przepisami, koszenie można wystawiać wszystkie rodzaje можжевельников (na zdjęciu na dole jest pokazany proces). Tylko każdy gatunek ma swoje własne cechy, o których trzeba wiedzieć, aby nie zaszkodzić.

W sanitarnej i прореживающей koszenia potrzebują wszyscy przedstawiciele kultury

Przycinanie różnych gatunków:

 • Chiński jałowiec można tworzyć w postaci kuli, półkuli lub poduszki.
 • Skalne rośliny nadają się do tworzenia kostki lub walca w zależności od odmiany.
 • Почвопокровным lub стелющимся можжевельникам podczas koszenia architekci krajobrazu nie zmieniają naturalnego kształtu korony. Z nich tworzą różne powierzchnie kształty. Jedynym minusem takich krzewów jest częsta sanitarna przycinanie. Trzeba natychmiast usuwać uszkodzone lub chore pędy, inaczej jest uszkodzony efekt dekoracyjny.
 • Mniej koszenia potrzebują колоновидные odmiany. U nich usuwają zysk za rok, który wychodzi poza granice korony.

Wskazówka! Jeśli trzeba wyciąć jałowiec po raz pierwszy, lepiej zobacz cały proces wideo w końcu.

Jak obciąć jałowiec pospolity

Pospolity jałowiec rośnie w lesie. Można go przenieść w każdy ogród. Przyjęcie się w nowym miejscu praktycznie 100%. To nie tylko морозостойкое, ale i mało wymagająca roślina. Strzyc jałowiec pospolity polecam w marcu, na razie nie powstały pąki.

Pospolity jałowiec częściej posadzone wzdłuż ogrodzenia

Zasady koszenia:

 • Przycinanie ucieczki, rosnący w górę, robią na nerkę, znajdującą się na zewnątrz. Jeśli rośnie w dół, to na wewnętrzną.
 • Wszelkie plastry odbywa się pod kątem 45 stopni. Między nimi i nerki musi pozostać pniu – nie mniej niż 1,5-2 cm.
 • Ponieważ jałowiec pospolity rośnie powoli, fryzurę należy przeprowadzić poprawnie, aby nie dopuścić do błędów.
 • Każdego roku można odcinać nie więcej niż 20% wzrostu.

Ważne! Po posadzeniu pierwszy przycinanie jałowca zwykłego zalecane przez dwa lata, kiedy roślina dobrze zakorzenić.Z jałowca zwykłego można tworzyć dowolne kształty

Cechy formacji jałowca

Przycinać i kształtować koronę sosnowego rośliny nie jest takie proste. Ale sam zawód niesie, pojawia się doświadczenie, dlatego w ogrodzie – nowe kształty, топиарии.

Kształtować koronę nie zawsze można, należy zdecydować z czasem. W centralnej pracę należy wykonywać od wczesną wiosną i do pierwszych przymrozków. Wszystko zależy od warunków klimatycznych regionu.

Najważniejsze jest, aby powietrze było rozgrzewa się do 4 stopni ciepła. Trzeba też wziąć pod uwagę, kiedy zaczyna się żywica, w tym czasie хвойники aktywnie rosną i dotykać ich nie polecają.

Wskazówka! Jeśli fryzury wykonują po raz pierwszy, nie mają wystarczająco dużo doświadczenia, to do niej najlepiej rozpocząć w drugiej połowie lata.

Pierwsze kroki najlepiej robić na prostych kształtach, takich jak sześcian, prostokąt. Aby nie popełniać błędów, z góry sprawiają, że szablon z listew lub drutu. Przy odrobinie doświadczenia można działać instynktownie i tworzyć skomplikowane figury geometryczne. Świetnie wyglądają piłki, poduszki, stożki, walce z jałowca. A potem przejść na figurki zwierząt.

Szyszki

Do tworzenia stożków nie wymaga specjalnych umiejętności. Wielu hodowców uważa, że jest to najłatwiejsza postać.

Etapy pracy:

 • Narysować podstawę odpowiedniego rozmiaru wokół krzewu.
 • Podzielić na trzy części, i ustawić stelaż z listew i połączyć je na górze.
 • Fryzurę wykonać шпалерными nożyczkami wzdłuż podstawy, nie zaburzając symetrię. Potem przyciąć w tych miejscach, gdzie nie ma listew ściśle na obwodzie, awansując do głowy.

Pozostanie tylko je przyciąć pędy, aby nie popsuli figurę

Kostka

Sześcienne formy są klasykami. Opcje wybierają w zależności od wielkości rośliny, gatunki i odmiany jałowca. Wielu ogrodników do tych celów posadzone obok kilku roślin, najlepiej 5 sztuk na schemacie: jeden drzewko w centrum, a cztery – na krawędzi kwadratu. W tym przypadku po strzyżenia uda kostka, nie ma luzów.

Zasady tworzenia:

 • Zarys kwadrat na ziemi, na brzegach ustawić reiki. Aby forma nie wyprowadziła, na górze połączyć mocno drutem.
 • Шпалерными nożyczkami rozpocząć fryzurę w górnej części kwadratu, nieco powyżej listew.
 • Potem выстричь boczne ściany. Za pomocą sekatora usunąć wady.

Ponieważ boczne gałązki na sezon wzrasta, postać będzie musiał dostosować w okresie letnim

Balony z jałowca

Formularz balon – również klasyka, ale bardziej skomplikowane niż tworzenie kuba. Konieczne dobre oko. Tak i praca zajmuje więcej czasu. Tę formę można używać do cięcia pojedynczych krzewów lub tworzyć całe zespoły. Топиарий w formie półkuli robią na podstawie o kształcie kulistym.

Początkujący ogrodnicy do tworzenia kuliste kształty należy najpierw zaznaczyć kwadrat i выстричь z хвойника kształcie sześcianu. Pracę wykonywać tak, jak w punkcie powyżej.

Potem zaczynają fryzurę pędów bocznych ścianach, stopniowo скругляя ich. Żadne ramy w tym przypadku nie pomogą, wszystko trzeba wykonywać na oko. Trzeba odejść na bok i porównać wszystkie ściany.

Przy отрастании bocznych gałązek będzie musiał dostosować formę krzewu

Ucząc się strzyc balon, można przystąpić do owalnym kształcie можжевельников, tak jak zasady działania są takie same.

Żywopłoty

Do koszenia stosuje umiejętności, które zostały nabyte przy tworzeniu kuba. Aby żywopłot był gęsty, podczas sadzenia ich są umieszczone jak najbliżej siebie w jednej linii lub w szachownicę.

Kule, jajka, kuby najczęściej tworzą z chińskich, skalnych можжевельников.

Jak prawidłowo przyciąć jałowiec

Do przycinania jałowca należy użyć zdezynfekowane wyposażenie narzędzia, pokazane na zdjęciu poniżej. Przed rozpoczęciem pracy specjalnie je wyostrzyć, żeby kora nie заламывалась, tak jak to wydłuży czas gojenia.

Narzędzia do koszenia jałowca:

 • Sekator. On musi mieć długie ostrza, aby można wyciąć pędy do 2 cm długości. Dla dużych i grubych gałęzi należy przyrząd z mechanizm zapadkowy.
 • Poręczne nożyce. Nożyczki z długim uchwytem używają do przycinania gałęzi, znajdujących się w głębi jałowca.
 • Pilnik.
 • Narzędzia do obróbki miejsc cięcia.

Po zakończeniu prac wszystkie narzędzia należy oczyścić je z żywicy

Przed fryzurą, jeśli długo nie było deszczu, rośliny trzeba opryskać wodą od dołu do góry. W upał przycinanie nie prowadzą. Również nie polecam zaplanować fryzurę, aż powietrze ogrzewa się do +4 stopni i powyżej.

Ostrzeżenie! Powinniśmy pracować w rękawiczkach, tak jak wiele gatunków drzew iglastych trujące.

Pielęgnacja jałowiec po strzyżenia

Przed fryzurą i po niej krzewy trzeba nakarmić. Najlepiej stosować nawozy kompleksowe. Na koronę rośliny zaleca się opryskiwanie „Appin”, pod korzeń wlać roztwór „Cyrkon”, aby zwiększyć odporność na cierpienie stresu. To pomoże можжевельнику odzyskać szybciej po zabiegu.

 

Porady specjalistów

Chociaż wiecznie хвойники – некапризные rośliny, nie zawsze udaje się prawidłowo je przyciąć. Szczególnie w przypadku, gdy praca odbywa się po raz pierwszy. Dlatego lepiej słuchać rad specjalistów:

 • Fryzury rozwijać przed przebudzeniem roślin.
 • Jeśli krzew jest chory latem, to przycinanie jest po prostu niezbędne.
 • Impreza odbywa się tylko na zdrowych roślinach.
 • Podczas koszenia należy uważnie obserwować wątek. Jeśli jest mocno zupełnie nic, to lepiej odciąć całkowicie lub zostawić działka z niewielką ilością igieł.
 • Od razu po posadzeniu pielęgnacja jest zabronione.

Wnioski

Strzyc jałowiec trzeba w zależności od gatunku. Procedura jest niezbędna nie tylko dla formowania korony, ale i usuwanie suchych gałęzi. U przyciętych roślin aktywuje wzrost pędów. Jeśli operacja została przeprowadzona w odpowiednim czasie i bez błędów, to jałowiec przywrócone w krótkim czasie szybko rośnie nowe gałęzie.

 

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author