Jak mnoży jałowiec: latem, zimą, wiosną, spory, odkłady, dzieląc buszu, zdjęcia, filmy

Czy można rozmnażać jałowiec w warunkach domowych

Wielu ogrodników kupują tylko jeden lub kilka sadzonek kultury, a następnie samodzielnie pomnaża liczbę wystąpień. Istnieje kilka szybkich i łatwych sposobów, aby propagować jałowiec.

W naturze jałowiec propagowane przez ягодоподобные szyszki

Takie sadzonki tracą szereg cech charakterystycznych macierzyński roślin. W warunkach domowych ogrodników najczęściej praktykują zakorzenienie sadzonki jałowca. Pełzanie rodzaju rośliny są w stanie dać zrazy, a młode krzewy można podzielić na części.

Jak można rozmnażać jałowiec

W warunkach domowych doświadczeni ogrodnicy wolą rozmnażać jałowiec takie sposoby:

 • zakorzenienie cięcia;
 • edukacja отводков;
 • podział krzewów.
 • Rozmnażanie jałowca kolce

  Sadzonki dotyczy tylko odmiany odmian kultury, dzikich gałęzi zakorzeniać się nie uda. Skuteczność podejścia eksperci oceniają w 70%. Ten sposób rozmnażania jałowca można nazwać najbardziej wiarygodne. Szczególnie wysoką przyjęcie się pokazują sadzonki, kwiaty cięte, rośliny ciągu 8-10 lat. Pełna zakorzenienie się dzieje za 3 miesiące, a pierwsze odcinki pojawiają się w przeciągu 30 dni.

  Uwaga! Jeśli łodygi ścinać z górnej części krzewu — roślina będzie rozciągnięta, a jeśli się podtrzymywać dolną gałąź — раскидистым.U wielu odmian jałowca ponad połowa sadzonek dobrze się zakorzenić

  Jak prawidłowo rozmnażać jałowiec odkłady

  Rozmnażanie przez odkłady jest znana dobra alternatywa dla черенкованию dla prostaty odmian jałowca. Dla tej procedury, dorosły, zdrowy krzew należy starannie przygotować poprzez obfitego podlewania i nawożenia. Młody, ale zdążył одревеснеть ucieczka pochyla do oczyszczonej ziemi i prishpilivayut liść. Z góry posypane gruntem lub przytrzymuje kamieniem.

  Na zakorzenienie пришпиленной gałęzie trwa 4-6 miesięcy, po czym młodych roślin osadza. Przed tym igły lekko przycina, aby cała siła poszła w dół. W celu przyspieszenia приживаемости na nowym miejscu korzenie siewek namoczone w стимуляторе na kilka godzin. Efektywność rozmnażania przez odkłady oceniają na 50%.

  Rozmnażanie przez odkłady dotyczy tylko odmian poziomych

  Rozmnażanie krzak jałowca

  Ten sposób rozmnażania ma zastosowanie tylko do многоствольным плотнокустовым odmianach kultury. Młody jałowiec podzielone na części i posadził ich na poszczególne miejsca zgodnie z zaleceniami dla tej odmiany. Przy wykopywaniu martwego należy starać się nie przeszkadzać element ziemi. Wszystkie aspekty leczonych preparatem przeciwgrzybicznym.

  Od razu po posadzeniu, oddzielone części podlewać rozwiązań dla wzmocnienia zakorzenienia. Plus tej metody jest to, że przyjęcie się przy dobrej opiece praktycznie 100%. Wadą jest zmniejszenie wielkości krzewu macierzystego. Istnieje również ryzyko utraty wszystkich wystąpień w niekorzystnych zmianach w pogodzie.

  Rozmnażanie przez podział nadaje się tylko кустовым form kultury

  Rozmnażanie jałowca прикапыванием

  Прикапывание — dodatkowy środek przed podzielenie buszu. Najpierw go ogrodowych dla edukacji większej ilości korzeni w pobliżu bocznych pędów. Otrzymane „delenki” będą się szybko rozwijać z powodu potężnej części podziemnej.

  Po прикапывания krzew rośnie wiele korzeni, co pozwala uzyskać mocne „delenki”

  Jak mnoży jałowiec spory

  Kiedy mówią, że jałowiec propagowane przez zarodniki, mają na myśli seksualny sposób. W naturalnych warunkach potomstwo pojawia się poprzez dyspersji nasion z owoców, опыленных spory męskich roślin. Ten proces powtarza się hodowcy podczas wprowadzania nowych hybryd.

  Nasiona w większości mają niskie wskaźniki kiełkowania

  Rozmnażanie jagody jałowca w warunkach domowych

  Uprawa kultury przez szyszki-jagody — proces łatwy, ale малоэффективный. Prawdopodobieństwo uzyskania żywych bakterii ocenia się na 20-30%. W warunkach domowych jałowiec mnoży metoda sadzonka. Tylko na 3 roku życia młoda sadzonka gotowa do sadzenia na miejsce stałe.

  Ważne! Rozmnażanie nadaje się tylko dla jałowca zwykłego. U hybrydy gatunkowe cechy są tracone.Jałowiec pospolity uprawiany głównie przez nasiona

  Terminy i zasady hodowli jałowca

  Propagować kulturę można w każdej porze roku. Najważniejsze — aby znaleźć odpowiedni okres sposobem. Roślina do zbierania nasion, komory cięcia, отводка lub korzenia musi być całkowicie zdrowy. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wiek kultury przy wyborze metody rozmnażania.

  Rozmnażanie wiosną jałowca

  Rozmnażanie jałowca wiosną najczęściej produkują takie sposoby:

 • odkłady;
 • sadzonki;
 • прикапыванием.
 • Sadzonki pokroić w każdym miesiącu wiosny. Wtedy trzeba je od razu wsadzić do pojemnika i przenieść się do schronu. Пришпилив zrazy na wiosnę, już w końcu lata będzie można oddzielić ukorzenione gałązki. Również w tym okresie przeprowadzają podział krzewów.

  Rozmnażanie jałowca latem

  Działania związane z reprodukcji kultury, zwykle nie planuje na lato. Powodem jest to, że jałowiec znajduje się na samym szczycie swojego rozwoju, i gorące promienie słońca mogą mu zaszkodzić. Są tylko dwie imprezy, które można zrealizować w okresie letnim:

 • пришпиливание отводка;
 • прикапывание krzewu.
 • Rozmnażanie jałowca jesienią

  Jesienią rozmnażanie przez odkłady i sadzonki niepraktyczne. W tym czasie można tylko przesadzić już ukorzenione pędy na stałe miejsce. Jednak jesień jest najlepszym okresem do siewu nasion w skrzyniach lub w ogrodzie. Otrzymane egzemplarze można później użyć jako podkładki do szczepienia szlachetnej odmiany.

  Od razu po zebraniu z szyszek ekstrakt nasion i przygotowują ich do siewu. Jesienią wytwarzają rozmnażanie zarówno w gruncie jak i w domu. W ogrodzie kiełki mogą pojawić się w najbliższej wiosną lub przez 2-3 lata. Sadzonki należy wychowywać w schronisku w ciągu 2-3 lat.

  Ważne! Do hodowli nadają się tylko dojrzałe owoce, które mają ciemno-niebieski kolor.

  Jak można rozmnażać jałowiec zimą

  Ukorzenianie sadzonek — jedynym sposobem rozmnażania jałowca wśród zimy. Produkują proces w ciepłym pomieszczeniu z dobrym oświetleniem. Do wiosny gałązki powinny dać wystarczającą ilość korzeni, aby można je było przenieść do hodowli w szklarni.

  Cechy rozmnażania jałowca w zależności od rodzaju

  Nie wszystkie sposoby rozmnażania nadają się do tego czy innego rodzaju kultury. Dobór odpowiednich metod dla niektórych z popularnych odmian przedstawiono w tabeli.

  Sadzonki

  Odkłady

  Dzielenie krzaka

  Nasiona

  Zwyczajny

  +

  +

  Wagi

  +

  +

  +

  Wysoki

  +

  Колоновидный

  +

  Skalny

  +

  Kozacki

  +

  +

  +

  Pokłony

  +

  +

  +

  Poziomy

  +

  +

  +

  Rozmnażanie przez nasiona, jak wynika z tabeli odnosi się tylko do pierwszej odmiany. W tym samym czasie jego ogonki zakorzenione jest bardzo ciężko. Metoda podziału nadaje się wyłącznie многоствольным odmian, a odkłady można rozmnażać tylko gałęzie poziomych odmian. Sadzonki ma zastosowanie do wszystkich rodzajów jałowca.

  Czerpać hodowców hybrydy można spróbować rozmnażać przez nasiona, ale jest to bardzo pracochłonne i często nieskuteczny sposób. Jeśli nadal będzie się rozwijać dodatkowe wystąpienia przez nasiona, będą się różnić ogromny twierdzy i wytrzymałością. Można je użyć jako podkładki do szczepienia cennych odmian. Wszystkie cechy rośliny macierzystej stracą.

  Pielęgnacja nasadzeń

  Przy zachowaniu zasad techniki rolniczej pojedyncze lub grupowe, sadzenie jałowca będą cieszyć oko przechodniów. Kultura nie będzie wyglądać zdrowo, jeśli złamanie zalecany schemat lądowania. Squat krzewy podjęta sadzić w odległości 0,5 m od siebie. Między wysokimi roślinami trzeba mieć dystans do 1,5-2 m.

  Na dnie wykopu należy tworzą warstwę drenażu. W zależności od odmiany należy regulować kwasowość gleby. Tylko zdrowe sadzonki zachwyci w przyszłości pięknem. Z kontenerów można je sadzić w każdej porze roku, a jeśli korzenie otwarte — tylko na wiosnę.

  Aby roślina czuł się dobrze, należy przestrzegać właściwej opieki. Tak może zachować żywotność i atrakcyjność na przestrzeni setek lat.

  Najważniejsze w pielęgnacji:

 • Światło. Wszystkie odmiany jałowca dobrze rozwijają się tylko w pełnym słońcu. To tylko niektóre z nich są w stanie zachować pełną estetykę w półcieniu. Jeśli roślina stała się nijaka i bez formy — mu raczej nie brakuje światła.
 • Woda. Nie możecie się obwiniać znacznie łatwiej znosi krótkotrwałe suszę, niż stagnacja wilgoci. Jeśli ziemia długo pozostaje sucha, gałęzie zaczynają więdnąć. Nadmiar wody może spowodować gnicie korzeni i innych chorób.
 • Opatrunek. Jałowiec nie można nazwać wymagających składników pokarmowych w glebie. Jeśli nie jest ona zbyt uboga — z nawozami nie można się spieszyć. W przypadku pogorszenia wyglądu rośliny należy rozsypać na приствольному gronie нитроаммофоску, a następnie dokonać obfite podlewanie. W razie potrzeby zabieg powtórzyć po miesiącu.
 • Przycinanie. Ten nie możecie się obwiniać powoli zwiększa masę, więc częste koszenie mu się nie przyda. Do tego jest bardzo bolesny tę procedurę. Zalecane jest regularne sanitarna przycinanie rośliny, podczas której usuwane są wszystkie uszkodzone gałęzie. Dekoracyjne fryzura musi być starannie przemyślany tak, aby 2/3 igieł pozostały nienaruszone.
 • Choroby. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób jałowca — rdza. Z nią trzeba walczyć niezwłocznie: usunąć wszystkie przyrosty i przetwarzać dotknięte miejsca miedzianym купоросом lub innym środkiem dezynfekującym.
 • Szkodniki. Niebezpieczeństwo jest минирующая mol, mszyce, schitovka i pająk. Od wszystkich tych szkodników istnieją leki o udowodnionej skuteczności.
 • Wskazówka! Eksperci zalecają ściółka gleby frytki, kory sosnowej lub torfu.Oznaki rdzy należy natychmiast usuwać z rośliny, a rany zdezynfekować

  Wnioski

  Jałowiec rozprzestrzenia się na wiele sposobów. Najbardziej skuteczne jest sadzonki. W pracy z pełzającą odmian jest popularna metoda edukacji отводков. Aby proces zakończył się pomyślnie, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj i wiek rośliny, pora roku, a także możliwości opieki.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author