Co sadzić w cieniu w ogrodzie

Co sadzić w cieniu drzew?

Aby roślina posadzona w cieniu drzew zakorzeniła się, zakwitła i przyniosła owoce, musisz przestrzegać podstawowych zasad:

  • usuń wiszące i niskie gałęzie;
  • okresowo przerzedzaj koronę, aby wpadały przez nią promienie słoneczne;
  • układać podniesione łóżka, aby systemy korzeniowe roślin nie konkurowały o mikroelementy;
  • regularnie kopać ziemię bez dotykania korzeni drzew;
  • nawozić glebę ostrożnie i na czas. Idealnym rozwiązaniem jest przygotowanie warstwy odżywczej wzbogaconej kompostem.

Minimalna szerokość warstwy kompostu to 10 centymetrów.

Ze wszystkich roślin rośliny liściaste są najbardziej odporne na niedobór słońca. Na obszarach, gdzie temperatury są szczególnie wysokie, zaleca się ich uprawę w cieniu, aby były soczyste.

Przy niedoborze promieniowania ultrafioletowego dobrze rosną wszelkiego rodzaju sałatki, czosnek, cebula, kapusta (w tym brokuły i kalarepa), gorczyca liściasta, rukola, szpinak, szczaw itp. Jeśli mówimy o roślinach okopowych, to bardzo dobrze czują się w cień: rzodkiewki, ziemniaki, buraki, marchew, rzepa.

Niektóre rodzaje zieleni znacznie lepiej rosną w pełnym cieniu niż w pełnym słońcu. Wynika to z potrzeby regularnego podlewania. Tam, gdzie wilgoć odparowuje przez długi czas, zielenie będą soczyste, bujne i nie będą gorzkie. Wszystkie te rośliny można bezpiecznie sadzić na wsi, w cieniu, w pobliżu ogrodzeń. Oczywiście jest mały niuans: z powodu braku słońca liście będą małe, ale nie będą gorzkie i pozostaną miękkie.

Ważny! Podczas opryskiwania roślin ogrodowych chroń grządki przed roztworami chemicznymi.

Jakie warzywa sadzić w cieniu?

Rabarbar to roślina bardzo cieniolubna. Jeśli masz wolne miejsce na stronie, przeznacz je na sadzenie rabarbaru. Łodygi kwaśne są świetnym dodatkiem do zup, sałatek, a nawet deserów. Dodając rabarbar do kompotu, uzyskujesz orzeźwiający, kwaśny smak. Jeśli lubisz małe buraki, posadzenie ich w cieniu to świetne rozwiązanie. Nie będzie duży, ale zachwyci smakiem i soczystością.

Jeśli zastanawiasz się, co posadzić w cieniu jabłoni, możesz zdecydować się na pnące rośliny strączkowe. Po zbiorze wierzchołki nie muszą być spalane, ale lepiej je przyciąć i rozłożyć pod drzewem jako warstwę ściółki, aby wzbogacić glebę w azot.

Jakie krzewy sadzić w cieniu na wsi?

Wiele krzewów jagodowych dobrze czuje się w cieniu płotów lub budynków. Tutaj wilgoć jest przechowywana przez długi czas, a rzadkie słońce, które znajduje się po tej stronie przez kilka godzin, wystarczy, aby owoce dojrzały.

Jednym z takich krzewów jest berberys. Jest to roślina ozdobna, której jagody są przydatne i mają oryginalny smak. W opiece kultura jest bezpretensjonalna, łatwo się rozmnaża, dobrze reaguje na strzyżenie. W przypadku berberysu tępy cień jest szkodliwy, przy całkowitym braku słońca liście stają się blade i jednolite.

Agrest to uniwersalna kultura, która zakorzenia się w każdym obszarze. Dobra pielęgnacja i regularne karmienie zapewnią słodkie i atrakcyjne jagody. W cieniu roślina dobrze rośnie, ale w celach profilaktycznych zaleca się wiosną traktować ją siarczanem miedzi, a latem „fitosporyną”. Odpowiadając na pytanie, jaki krzew posadzić w cieniu, nie należy zapominać o wiciokrzewu, kalinie, jarzębinie. Czarna porzeczka w ogóle nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego, dlatego idealnie nadaje się do tego miejsce za ogrodzeniem lub domem.

Jaki kwitnący krzew posadzić w cieniu?

Liczba dobrze zakorzenionych i rosnących w cieniu kwitnących krzewów jest dość duża. Jednym z nich jest rododendron lub palisander. Do sadzenia na wsi doskonale nadają się gatunki wieloletnie odporne na mróz. Wybierając miejsce na rododendron, zwróć uwagę na miejsca, w których słońce pojawia się przed obiadem i o zachodzie słońca. W warunkach pełnego cienia kwiaty nie będą bujne. Rododendron świetnie czuje się na glebach o dużej kwasowości, dlatego jest specjalnie posypywany igłami. Miejsca lądowania nie da się wykopać, ponieważ korzenie znajdują się na powierzchni. Z tego powodu zimą krzew należy dodatkowo docieplić.

Innym miłośnikiem cienia jest jaśmin ogrodowy. Musi być regularnie przycinany, w przeciwnym razie jest absolutnie bezpretensjonalny. W zacienionych miejscach można również sadzić wiciokrzew, liliowy, hortensję.

Jakie kwiaty można sadzić w cieniu?

Bardzo przydatna jest wiedza, które kwiaty sadzić w cieniu. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i nie będziesz się denerwować, gdy roślina więdnie z powodu braku światła. W zacienionych miejscach bardzo dobrze rosną bratki, niezapominajki, konwalie, irysy i tytoń. Wiele cieniolubnych roślin można kupić w szkółce, ale istnieje opcja wygrana-wygrana. Spaceruj po pasie lasu, gdzie z łatwością znajdziesz wiele roślin, które ozdobią Twoją witrynę. Może to być paproć, jagody, fiołki leśne, jagody, jagody. Wszystkie dobrze rosną w wilgotnej glebie, skąd wilgoć przez długi czas odparowuje.

Ważny! Nie wszyscy ogrodnicy-amatorzy mogą od razu „oswoić” mieszkańców lasu. W celu szybkiej i łatwej adaptacji wykop rośliny grudką ziemi.

W obszarach, gdzie ziemia jest nie tylko zacieniona, ale także stale wilgotna, można zrobić coś w rodzaju wzgórza. Pierwsza warstwa jest układana z drenażu (tłuczeń, gałęzi, piasku), druga – z darni lub torfu, a na wierzch wylewa się warstwę ziemi.

Co sadzić w cieniu za domem?

Być może jest to najbardziej niekorzystne miejsce do sadzenia roślin. Zwłaszcza jeśli jest po północnej stronie. Lepiej nie sadzić warzyw na takiej stronie, ale niektóre rodzaje kwiatów pomogą ją uszlachetnić. Takie kwiaty mają niezwykły kolor i kształt liści. Oto mała lista roślin kochających cień: orlik, naparstnica, czarnuszka. Aby dodać kruchości i aromatu kwietnikowi, dodaj do niego tytoń i niezapominajki.

Jak widać, lista tego, co można sadzić w cieniu na wsi, jest bardzo obszerna. Mogą to być warzywa, krzewy, kwiaty ozdobne lub jagody. Najważniejsze, aby nie bać się eksperymentować, wtedy twój letni domek będzie wypełniony mnóstwem kolorów ze wszystkich stron.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author