Jak sadzić pomidory i ogórki w tej samej szklarni, czy można sadzić?

Czy można razem sadzić ogórki i pomidory?

Najlepiej byłoby uprawiać te warzywa oddzielnie, ponieważ ich praktyki rolnicze są różne. Jeśli stworzysz doskonałe warunki dla ogórków, pomidory przestaną rosnąć i odwrotnie. Ale co powinien zrobić mieszkaniec lata, który od razu zabiera się do uprawy ogórków i pomidorów w szklarni? Jak zoptymalizować mikroklimat, aby odpowiadał obu uprawom?

Zgodność

Rozważ najpierw potrzeby ogórków. Ta kultura bardzo lubi wilgoć, którą powinna otrzymywać w postaci częstego obfitego podlewania i opryskiwania liści. Aby uzyskać obfite zbiory ogórków, wilgotność w szklarni musi być utrzymywana na poziomie co najmniej 85%. Warzywa te nie lubią częstego wietrzenia i przeciągów, ale lubią sos azotowy.

Wręcz przeciwnie, pomidory nie znoszą wysokiej wilgotności, a wentylacja jest dla nich po prostu konieczna. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, dotyczy to krzewów pomidora:

 • zaraza późna;
 • mączniak;
 • brązowe plamienie;
 • szara zgnilizna.
Podlewaj pomidory pod korzeń, obficie, ale rzadko, aby jak najmniej wilgoci wyparowało do powietrza. Pomidory wolą nawozy z fosforem i potasem od nawozów azotowych. Jeśli temperatura w szklarni przekracza 25 stopni, wpływa to negatywnie na owocowanie plonu – spowalnia.

Wybierane są ogórki odporne na chłód – są to odmiany: Benefis, Primadonna, Natalie, Murashka, Princess, Nightingale i inne. Niskie temperatury wywołują w tej kulturze szereg niebezpiecznych chorób:

 • mączniak;
 • bakterioza;
 • antraknoza;
 • gnić.
Chore ogórki mogą łatwo przenieść patogenną florę na pomidory – wtedy istnieje ryzyko utraty zbiorów obu warzyw. Odpowiednio dobrane odmiany zieleni z łatwością tolerują przeciągi, których pomidory potrzebują do zapylania. Pomaga uprawiać różne rośliny w jednej szklarni, dzieląc grządki lub dzieląc na strefy.

Pomidory, ogórki i papryka

Pomidory, ogórki i papryka

Papryka, podobnie jak pomidory, należy do rodziny roślin psiankowatych i ma takie same wymagania dotyczące warunków uprawy jak pomidory. Dlatego w celu pełnego zwrotu plonów należy zastosować wszystkie te same techniki – sadzenie wewnątrz szklarni na różnych łóżkach lub dzielenie pomieszczenia na strefy za pomocą folii lub przegrody z tworzywa sztucznego.

Opcjonalnie można sadzić ogórki na ciepłym kompostowniku pod wiatą foliową, a pomidory i paprykę zostawić w tej samej szklarni. Lub posadź pomidory i ogórki w warunkach szklarniowych na różnych grzbietach i posadź paprykę na tym samym ciepłym łóżku – ta metoda sadzenia jest również dla niego idealna.

Jak sadzić pomidory i ogórki w tej samej szklarni

Jak sadzić pomidory i ogórki w tej samej szklarni

W przypadku sadzenia wspólnego konieczne jest stworzenie przeciętnych warunków dla obu upraw lub zastosowanie strefowania.

Temperatura

Pomidory nie tolerują wysokich temperatur i przestają się rozwijać, jeśli powietrze ogrzeje się do 25 stopni i więcej. Z drugiej strony ogórki są ciepłolubne. Minimalna temperatura do ich uprawy to 22 stopnie, ale lepiej jeśli jest powyżej 25 stopni. Oznacza to, że 24 stopnie będą odpowiednie dla obu upraw. Aby pomidory nie były zbyt duszne, sadzi się je bliżej wejścia, gdzie łatwo jest obniżyć temperaturę poprzez wietrzenie. Ogórki najlepiej sadzić na końcu szklarni, aby chronić je przed przeciągami.

Lokalizacja

Eksperci zalecają umieszczanie sadzonek ogórków po stronie północnej podczas sadzenia kombinowanego, tutaj rośliny nie będą przesuszone przez promienie słoneczne, a woda po podlaniu będzie mniej intensywnie odparowywać. A pomidory muszą być wentylowane, aby chronić je przed ciepłem i nadmierną wilgocią. Jeśli jednocześnie w szklarni sadzi się paprykę, przypisuje się jej południową stronę szklarni, a pomidory umieszcza się w centralnym ogrodzie.

Lądowanie

Grzbiety należy podzielić między sobą arkuszami pokrycia dachowego lub żelaza, aby zapobiec przedostawaniu się nadmiaru wilgoci do pomidorów podczas nawadniania ogórków i używać własnego nawozu do każdej uprawy. Najskuteczniejszym sposobem wytyczenia przestrzeni wewnątrz szklarni jest podział na strefy. Zazwyczaj pokój jest podzielony w poprzek, przydzielając własny przedział dla każdej z kultur. Metoda ta pozwala na stworzenie własnego mikroklimatu w każdej części szklarni.

Możesz zrobić główną przegrodę z komórkowego poliwęglanu, wycinając przez nią przejście lub wykonując drzwi z drugiego końca szklarni. Niektórzy stosują uproszczoną wersję, budując przegrodę z gęstej folii złożonej na pół, narzuconej na rozciągnięty u góry sznurek lub drążek.

Uwaga! Zaleca się umieszczenie beczki z wodą w komorze na ogórki, która dobrze się nagrzeje i posłuży do nawadniania, ponadto parowanie wody może nawilżać powietrze.

Podczas sadzenia pomidorów i ogórków razem w jednej szklarni wielu letnich mieszkańców używa hydrożelu, dodając go do studzienek 0,5 szklanki podczas sadzenia sadzonek ogórka. Przezroczyste granulki wchłaniają wodę, a następnie stopniowo oddają ją korzeniom wilgotnej rośliny (w tym przypadku ogórka), nie powodując nadmiernego parowania i chroniąc pomidory przed wybuchem infekcji grzybiczych.

Rada! Za pomocą hydrożelu namocz go przed posadzeniem w roztworze nawozów mineralnych, aby na długo zapomnieć o karmieniu ogórków.

Możesz utrzymać wilgoć w pobliżu korzeni ogórka grubą warstwą ściółki. Do mulczowania nadaje się skoszona trawa lub chwasty pozostałe po wypieleniu. Natychmiast po posadzeniu sadzonek ułóż ściółkę w warstwie o grubości 10 cm, a po osiadaniu dodaj więcej trawy do poprzedniego poziomu. Rozkładająca się ściółka zapewni korzeniom ogórka ciepło i nawóz organiczny.

Opieka

Opieka

Jeśli pomieszczenie zostało podzielone na strefy podczas sadzenia, ułatwi to pielęgnację pomidorów i ogórków. Każda z kultur otrzyma dokładnie to, czego potrzebuje i w odpowiedniej ilości.

Podlewanie

Pierwsze podlewanie pomidorów w szklarni odbywa się za tydzień, a następnie podlewamy je co 7-10 dni. Wodę należy podlewać pod korzeń, unikając kontaktu z liśćmi. Za 1 mkw. licznik powinien odpowiadać na 10-20 litrów wody. Ilość wilgoci jest regulowana w zależności od temperatury w szklarni.

Ogórki podlewa się do strefy korzeniowej, kopiąc rowki lub dziury między roślinami. Przed pojawieniem się owoców krzewy są często podlewane, ale nie obficie. Technika ta przyczynia się do powstania dużej liczby kwiatów żeńskich, co zwiększa plon. Kiedy tworzą się zielenie, rośliny są często i obficie podlewane.

Po umieszczeniu na sąsiednich grządkach i podlewaniu ogórków przez zraszanie należy uważać, aby woda nie spływała na liście pomidora. Wilgoć może powodować zarazę. Sprawdzaj liście roślin częściej pod kątem plam i zgnilizny, aby na czas rozpocząć leczenie choroby. Lepiej odciąć dotknięte liście z krzaków, a resztę spryskać niezbędnym preparatem.

Podwiązka

Podwiązka

Pomidory średniej wielkości są przywiązywane w szklarni do pojedynczych kołków. Jeśli uprawiasz nieokreślone pomidory o nieograniczonym wzroście, lepiej użyć kratek. Czas na wykonanie zabiegu 7-10 dni po posadzeniu sadzonek pomidorów w szklarni. W tym czasie grubość pnia w strefie korzeniowej powinna wynosić co najmniej 1 cm, a na krzakach powstaje 8-10 liści. Pęd należy związać po uszczypnięciu, zabezpieczając sam wierzchołek centralnej łodygi.

W miarę wzrostu krzewu podwiązka jest przesuwana wyżej lub robiona jest nowa. Przy użyciu kratek pędy wplata się między poziomo ułożone pręty, podobnie jak wiklinowy płot. Metoda kraty pozwala na pozostawienie kilku pasierbów na nieokreślonych pomidorach, konstrukcja jest w stanie pomieścić nawet masywny krzak, a plon w tym przypadku będzie wyższy. Zaleca się również przywiązywanie kiści owoców do wspornika, co uchroni je przed łamaniem.

Sadzonki ogórków są wiązane w wieku jednego miesiąca, po pojawieniu się 5-7 prawdziwych liści. Młode pędy tej kultury są elastyczne i giętkie, aw późniejszym wieku mogą się odłamywać, dlatego podwiązkę należy wykonać w odpowiednim czasie. Po związaniu zaleca się „oślepić” krzaki. Odbiór polega na zerwaniu wszystkich kwiatostanów i liści w dolnej części łodygi na wysokość 30-40 cm od ziemi. Powoduje to aktywne tworzenie pędów bocznych, na których dojrzewa większość owoców.

Pozostałym pędom pozwala się swobodnie rozwijać, aż do powstania jajników, po czym przywiązuje się je do centralnej łodygi.

Uwaga! Podczas przywiązywania pasierbów do głównego bagażnika nie zginaj ich o więcej niż 65 °, w przeciwnym razie istnieje wysokie ryzyko zerwania.

Podwiązka może być pozioma i pionowa. Metoda pozioma jest częściej stosowana w niskich szklarniach. W przypadku tej metody na różnych końcach łóżek wbija się dwa metalowe pręty lub drewniane słupki, między którymi przeciągany jest drut. Najniższa linia powinna znajdować się 25-30 cm nad ziemią, pozostałe rzędy drutu są mocowane w odstępach co 35 cm.

Podwiązka pionowa stosowana jest w szklarniach o wysokości od 2 m. Ta metoda pozwala zapewnić ogórkom maksymalną ilość światła. Taka podpora to metalowa lub drewniana rama, której górny pręt znajduje się pod sufitem, a dolny prawie nad ziemią. Pomiędzy deskami rozciągnięty jest sznurek lub drut w zależności od liczby posadzonych krzewów. Każda roślina owija się wokół jednego drutu. Kiedy pędy osiągną szczyt kratki, są ściśnięte, zatrzymując w ten sposób dalszy wzrost.

Ważny! Cienka lina lub żyłka nie nadają się do wiązania – łatwo uszkadzają pędy. Najlepiej używać naturalnej tkaniny bawełnianej, pociętej na paski o szerokości 3-4 cm, przy czym między łodygą a drutem powinien być odstęp do 2 cm, aby pęd mógł swobodnie gęstnieć podczas wzrostu.

Tworzenie

Tworzenie

Podczas formowania wysokich pomidorów pozostaje tylko środkowa łodyga, wszystkie pędy boczne będą musiały zostać uszczypnięte. Po uformowaniu siódmego pędzla owoców uszczypnij koronę głównej łodygi.

Odmiany średniej wielkości powstają w 2-3 pędach. Pasierb rosnący pod pierwszym zaroślem zostaje jako drugi pień. W przypadku trzeciej łodygi pozostawia się pęd na krzaku, znajdujący się pod drugim pędzlem kwitnącym. W przypadku pomidorów średniej wielkości wskazane jest pozostawienie na górze zapasowego pędu, który następnie rośnie jako główny krzew. Ta metoda tworzenia odmian determinujących pozwala uzyskać z nich maksymalny plon.

Krzew ogórka zaczyna tworzyć się po pojawieniu się 6 liści. Na tym etapie będziesz musiał uszczypnąć górę, aby roślina zaczęła się rozgałęziać. W procesie wzrostu konieczne jest usunięcie wszystkich wąsów, które odbierają roślinie dużo siły, oraz większości męskich kwiatów (pewną ilość należy pozostawić do zapylenia).

Wszystkie pożółkłe liście i przejrzałe owoce są również usuwane. Ponieważ wąsik odrywa się, rzęsy unosi się ręcznie, przywiązując je do pionowej kratki lub liniowo rozciągniętego drutu. Raz w tygodniu musisz przeprowadzić audyt i naprawić wszystkie darmowe baty, aby korona mogła dalej rosnąć. Jeśli wąsy nie zostaną usunięte, plony spadają, a nasadzenia stają się zbyt gęste.

górny opatrunek

górny opatrunek

Pomidory uprawiane w szklarni zaleca się karmić trzy razy w sezonie. Przy pierwszym zastosowaniu nawozu podczas tworzenia pąków mogą to być złożone nawozy mineralne lub ptasie odchody. Drugie karmienie odbywa się podczas formowania 2. szczotki płodowej, a trzecie – podczas formowania 3. szczotki. Lepiej jest zmieniać nawozy organiczne i mineralne.

Uwaga! Nie wolno przekraczać dawki nawozu do pomidorów! Lepiej jest niedokarmiać pomidory niż je przekarmiać, w przeciwnym razie krzaki nadmiernie rosną, a owoce gorzej dojrzewają.

Ogórki karmi się po raz pierwszy w fazie pojawienia się 3-4 liści roztworem nawozów mineralnych (mieszanina superfosfatu, siarczanu potasu i saletry amonowej). Drugie karmienie jest konieczne po 15-20 dniach, w okresie masowego tworzenia jajników z odchodami dziewanny lub ptaków. Trzeci raz nawozy stosuje się w okresie aktywnego owocowania. Może to być złożony nawóz lub roztwór dziewanny.

Uwaga! W przypadku gwałtownego zażółcenia liści zaleca się dokarmianie dolistne naparem chlebowym z dodatkiem jodu lub naparem z młodej pokrzywy.

Błędy podczas lądowania

Uprawa pomidorów i ogórków jednocześnie w szklarni to dość trudne zadanie. W takim przypadku bardzo łatwo zepsuć wyniki swojej pracy błędami.

 1. Główny błąd we wspólnej uprawie pomidorów i ogórków można nazwać niewłaściwym doborem odmian. W takim przypadku pomidory zaczynają chorować, nie mogą tolerować nadmiernej wilgoci, a plon umiera.
 2. Brak podziału na strefy. Przegroda nie spowoduje większych niedogodności dla letniego mieszkańca, ale pozwoli roślinom uzyskać bardziej akceptowalne, indywidualne warunki życia.
 3. Nadmierna gęstość lądowań. Jeśli dodatkowe liście nie zostaną usunięte w odpowiednim czasie, rośliny mogą zostać dotknięte wybuchem infekcji grzybiczej. Zagęszczone nasadzenia uzyskuje się w przypadku zbyt częstego sadzenia oraz stosowania nadmiernych ilości nawozu.
 4. Nieterminowe usuwanie wąsów i pasierbów. Wąsy i dodatkowe pędy odbierają krzakom dużo siły, w wyniku czego zmniejsza się liczba jajników.
 5. Zamykanie szklarni na długi czas bez wentylacji. Chcąc stworzyć ciepły i wilgotny klimat dla ogórków, niszczysz pomidory. Z powodu braku świeżego powietrza ziarna pyłku sklejają się w nich, co powoduje, że nie można czekać na owoce.
 6. Zaniedbanie mulczowania. W tym przypadku woda aktywnie odparowuje i tworzy nadmierną wilgotność powietrza, przez co pomidory łatwo chorują.
Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author