użyteczne właściwości oleju lnianego

Korzyści i szkody związane z olejem lnianym, jak przyjmować?

Olej lniany znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w medycynie ludowej. Jego zalety zawarte są w wyjątkowym składzie. Zawiera 60 procent wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Laury prymatu wśród olejów roślinnych słusznie należą do oleju lnianego. Korzyści zostały wielokrotnie potwierdzone przez naukę. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie są zalety i wady oleju lnianego, kto może go używać, a kto powinien się powstrzymać.

Zalety oleju lnianego

Osoby dążące do szczupłej sylwetki często usuwają tłuszcz z codziennej diety. Ale nie powinieneś tego robić. W końcu tłuszcze nasycone są uważane za główne składniki komórek mózgowych. Oznacza to, że aby zapewnić normalne funkcjonowanie organizmu, należy dostarczyć tłuszcze. Oczywiście profilaktyczne spożywanie pasztecików i frytek nie jest tego warte. Interesują nas odpowiednie tłuszcze, czyli wielonienasycone. Sam organizm nie może ich wyprodukować, więc człowiek może je uzyskać tylko w składzie pożywienia. Zawiera olej lniany. Tak więc niektórzy ludzie na ścisłej diecie narzekają, że robi się ciemno na ich oczach, wzrok pogarsza się z nagłymi ruchami, zawrotami głowy, chęć zrobienia czegoś całkowicie znika. Być może ta depresja jest związana z głodem energii z powodu braku tłuszczu. Osoba po prostu przestaje myśleć pojawia się apatia i przygnębienie, letarg. Oznacza to, że tłuszcze wielonienasycone zapewniają prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Olej uzyskuje się poprzez wyciskanie „soku” z nasion lnu, są one wyciskane w temperaturze pokojowej. Produkt stosuje się w celu zapobiegania zwyrodnieniu plamki żółtej związanemu z wiekiem, czyli ślepocie. Regularne stosowanie hamuje i opóźnia rozwój osłabienia błon komórkowych. Wynika to z omega-3 w produkcie. Bez tego krew gęstnieje, tworzą się skrzepy krwi. Olej lniany normalizuje te procesy, jednocześnie poprawiając stan trawienia i metabolizmu.

Stan skóry ulegnie poprawie. Jeśli na skórze pojawiają się wysypki, zwiotczała, a włosy zaczęły rosnąć w kępy, najprawdopodobniej organizm nie ma wystarczającej ilości witaminy E. Dwumiesięczny kurs pomoże w pełni wyzdrowieć. Skóra znów staje się gładka i promienna. Warto zauważyć, że pozytywny efekt zaobserwowano u myszy. Cierpieli na atopowe zapalenie skóry, swędzenie i pieczenie, ich skóra stała się czerwona. Ale codzienne stosowanie oleju lnianego w innych produktach żywnościowych przyniosło rezultaty. Po 20 dniach myszy te były wolne od nieprzyjemnego swędzenia.

Unikanie tłuszczu nie rozwiązuje problemu wysokiego cholesterolu. A olej lniany pomoże się odbić. Ponieważ jest w stanie obniżyć poziom „złego” cholesterolu we krwi, który zatyka ściany naczyń krwionośnych. Nazywa się je również lipoproteinami o małej gęstości (LDL).

Stolec jest znormalizowany. Wiadomo o takiej właściwości oleju lnianego jako łagodnego środka przeczyszczającego. Ale jeśli wchłoniesz duże jego ilości, będziesz nieprzyjemnie zaskoczony rezultatem. Nabierze właściwości oleju rycynowego. Oznacza to, że działa jako środek przeczyszczający.

Uporządkuje pracę układu nerwowego. Pomaga radzić sobie z zaburzeniami, apatią, a nawet lenistwem, rekompensuje brak witamin, zwalcza sezonowe bluesy. Dodatkowo będziesz odporny na stresujące sytuacje.

Łatwiej jest schudnąć. Kiedy tłuszcze są rozkładane przez olej lniany, uwalniana jest gliceryna i woda. Łatwiej jest je usunąć z organizmu, ponieważ z kolei nie utrzymują się długo i nie są odkładane.

Kobiety szczególnie potrzebują naturalnego estrogenu w okresie menopauzy, a olej lniany jest w niego po prostu bogaty. Olej lniany pomoże złagodzić ten niezwykle bolesny i trudny okres menopauzy.

Silna połowa ludzkości również skorzysta na stosowaniu oleju lnianego. Olej lniany normalizuje produkcję testosteronu – przypomnijmy, że jest to hormon numer 1 dla mężczyzn, który decyduje o takich cechach jak rozwój mięśni, wytrzymałość czy libido. Może poprawić elastyczność naczyń krwionośnych, co zwiększa ich potencję.

Narządy wzroku i słuchu będą uporządkowane. Mózg jest również aktywowany. Olejek nawet normalizuje jakość nasienia, zwiększa jego ilość i sprawia, że ​​jest mobilny. Oznacza to, że możliwość zostania ojcem wzrasta kilkakrotnie.

Przeciwwskazania: kto może, a kto nie?

Pozytywne właściwości i ich wpływ na organizm spodoba się większości. Ale olej lniany nie zawsze jest bezpieczny i ma leczniczy wpływ na zdrowie. Ktoś będzie musiał całkowicie zrezygnować, a ktoś będzie musiał tylko na chwilę zawiesić użycie. Kobiety w ciąży należą do pierwszej kategorii i na przykład osoby z niskim ciśnieniem krwi powinny całkowicie zrezygnować z tego oleju roślinnego.

Kobiety na stanowisku powinny bardziej uważać na olej lniany. Oczywiście skład tego produktu nasyca organizm kwasami tłuszczowymi Omega. Muszą być przyjmowane w odpowiedniej ilości, aby uniknąć różnych chorób. Jednak już od piątego miesiąca ciąży (2, 3 trymestr) olej lniany zwiększa możliwość przedwczesnego porodu. Aby nie zaszkodzić dziecku, lepiej nie eksperymentuj, konsultacja z lekarzem nie będzie zbyteczna. Produkt wpływa również na tło hormonalne człowieka, dlatego podczas karmienia piersią warto zrobić sobie przerwę.

Jeśli w Twojej diecie dominują kwasy Omega-6, a nie Omega-3, to taka sytuacja może być przyczyną rozwoju chorób serca, astmy, depresji.

Z zapaleniem pęcherzyka żółciowego , tj. przy ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego stosowanie jest wyjątkowo niepożądane. Jeśli stosujesz dietę specjalnie przepisaną przez lekarza, używaj tylko nierafinowanego oleju, a cholesterol zostanie utrzymany w normie. Dla tych, którzy cierpią na zapalenie trzustki, nie powinniśmy też poddawać się olejowi lnianemu. Lekarz określa stan osoby i przepisuje dawkowanie na podstawie stanu ogólnego, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania choroby. Ale jeśli choroba postępuje, pogarsza się, zrezygnuj z oleju lnianego. W tym czasie żółć dostaje się do przewodów trzustkowych. Rozpoczyna się proces zapalny. A olej lniany zwiększa nawet produkcję żółci.

Ale jeśli potrzebujesz hospitalizacji i planujesz operację, przestań używać oleju lnianego na dwa tygodnie przed zabiegiem. W końcu olej lniany może wpływać na szybkość krzepnięcia krwi.

Jak wziąć olej lniany?

Olej lniany uważany jest za produkt bardzo wysokokaloryczny. 100g zawiera aż 900 kcal. Dlatego nie wolno przyjmować więcej niż 2-3 łyżki.

  • Osobno.
  • Uzupełnij wszelkie naczynia. Na przykład dodawaj do sałatek, a nie do gorących płatków śniadaniowych czy zupy, możesz polać je na chleb.

Nie możesz używać oleju lnianego podczas smażenia i parkowania. Ten produkt nie podlega obróbce cieplnej. Ponieważ przy wysokiej temperaturze i ogrzewaniu znikają wszystkie przydatne właściwości. Olej lniany traci swoją przydatność, jest uważany za nieskuteczny. Może zaszkodzić ciału. Olej lniany jest produktem bezwonnym lub dopuszcza się lekki aromat oleju rybnego. Mimo to ich skład jest podobny. W wyniku długiego przechowywania olej nabiera nieprzyjemnego zapachu, jełczeje, a następnie staje się niezdatny do spożycia. Aby określić świeżość olejku, przepłucz nim usta, zepsuty produkt będzie brzydko pachniał i będzie miał gorzki posmak.

Po ugotowaniu tracone są również korzystne właściwości. Dodanie oleju lnianego do wypieków zaszkodzi Twojemu zdrowiu. Tłuszcze nienasycone w wysokich temperaturach wydzielają szkodliwe ketony i aldehydy. Olej staje się rakotwórczy. A nasz organizm przechowuje te niezdrowe tłuszcze w „rezerwie”.

Kwasy tłuszczowe, takie jak Omega-3 i Omega-6, są utleniane przez wysokie temperatury i bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W rezultacie osoba może zostać zatruta, cierpieć na biegunkę. Reakcja organizmu na zepsuty produkt nie kończy się na tym: osoba doświadcza nudności i wymiotów, bólów w klatce piersiowej. Co więcej, czynniki rakotwórcze negatywnie wpływają na metabolizm, mogą nawet prowokować komórki rakowe.

Zaleca się stosowanie oleju lnianego zamiast oleju słonecznikowego i oliwy z oliwek. Letnią sałatkę z ogórków i pomidorów doprawiamy (nie należy też mieszać tych produktów) doprawić olejem lnianym. Prawie nie poczujesz różnicy. Dodatkowo zaleca się spożywanie surówki z kapusty z dodatkiem oleju lnianego. Aby przygotować to zdrowe danie, należy ugotować i ostudzić kalafior, a następnie dodać pomidory, rozgnieść ser widelcem. Wypełnij powstałą masę olejem lnianym. Muszę przyznać, że ta przekąska pomaga mężczyznom zwiększyć potencję.

Oprócz sałatek olej lniany można dodawać do ciepłych płatków śniadaniowych. Magazyn tłuszczów wielonienasyconych jest zwykle pijany podczas kursu. Rezultaty będą widoczne w ciągu 2-3 miesięcy przy regularnym stosowaniu. Olej lniany służy również do przygotowania sosu, po prostu dodając go do śmietany.

Zwykle ludzie włączają do diety nasiona lnu, aby szybciej schudnąć. Możesz także usprawnić pracę jelit i stosować olej w dni postne. Na przykład sałatka „Szczotka”. Będziesz potrzebował świeżej kapusty, marchwi, surowych świeżych buraków, ziół, łodyg selera, soku z cytryny. Wszystkie te produkty należy pokruszyć w jednej misce, a następnie przyprawić sałatkę olejem lnianym.

1 łyżeczkę oleju lnianego należy przyjmować rano na pusty żołądek. Ponadto możesz jeść przed posiłkami przez pół godziny. Ogólne zalecenie to 2-3 łyżki oleju lnianego dziennie. Ale w zależności od choroby dawki mogą się różnić.

  • z suchą skórą – pić przez półtora miesiąca. Codziennie na czczo przed śniadaniem jako osobny produkt oraz 2-3 łyżki oleju lnianego w ramach gotowych posiłków.
  • czyszczenie naczyń krwionośnych – stosować 2 razy dziennie. Dawka jest mała, tylko 1 łyżka. l. olej lniany. Kurs trwa 3 miesiące.
  • uporządkować pracę przewodu pokarmowego lub złagodzić hemoroidy – w ciągu miesiąca dwa razy dziennie po 1 łyżce stołowej. Po zakończeniu kursu profilaktyki należy zrobić 3-miesięczną przerwę;
  • znormalizować poziom cholesterolu we krwi – spożywać 1 łyżkę deserową na pusty żołądek dziennie. Ten schemat nadaje się również do utraty wagi. Pij 20 minut przed śniadaniem. Można spożyć po obiedzie. Natychmiastowe picie wody jest niepożądane. Poczekaj 10 minut;
  • leczymy przeziębienie, powoli rozpuszczając łyżkę oleju;
  • mężczyźni w celu zwiększenia potencji powinni przyjmować 1 łyżeczkę dziennie. w dzień. Ósmego dnia dawka jest podwojona.
  • Olej lniany służy do leczenia oparzeń, w takim przypadku należy go zmieszać z jajkiem. Następnie nasmaruj uszkodzony obszar tą masą.

Używanie przeterminowanego oleju lub ogrzewanie spowoduje poważne szkody dla zdrowia.

Skład oleju lnianego

Olej lniany uznawany jest za cenny produkt ze względu na zawartość tłuszczów wielonienasyconych Omega-3 i Omega-6. O ich zaletach już rozmawialiśmy, przy czym należy zaznaczyć, że korzystny wpływ na organizm będzie miał tylko przy odpowiednim stosunku tych kwasów tłuszczowych. Ciało nie produkuje ich samodzielnie, ale jest w pilnej potrzebie.

Omega-6 – spożywane z umiarem pomaga zachować jędrność skóry i siłę włosów. Omega-3 – poprawia równowagę hormonalną, podnosi poziom wapnia we krwi. Ponadto olej lniany jest bogaty w witaminy młodości i urody, takie jak A i E, normalizujące cholesterol, jak B i K. Jest pełen pierwiastków śladowych, takich jak jod, potas, fosfor.

Olej lniany lub olej rybny

Oba te pokarmy są bogate w tłuszcze wielonienasycone. Ale mają wspólne tylko te kwasy Omega. Co jest zdrowsze niż olej rybny lub olej lniany? Czy można łączyć te produkty razem? Pod względem zawartości Omega-3, wśród tych dwóch produktów liderem jest olej lniany. Wytwarza kwas alfa-linelowy, kwas eikozapentaenowy i kwas dokozaksaenowy (dwa ostatnie pochodzą z oleju rybnego). Dlatego trudno powiedzieć, który z tych produktów jest zdrowszy. Ale więcej odżywczych kwasów omega pochodzi z oleju rybnego. A olej lniany jest źródłem kwasu alfa-linelowego, który jest później przetwarzany na kwas eikozapentaenowy i dokozaheksaenowy, ale organizm ludzki syntetyzuje je w różnym tempie.

Jeśli chodzi o walory smakowe, olej lniany jest przyjemniejszy i ma neutralny smak. Nie gromadzi szkodliwych substancji w organizmie, w przeciwieństwie do oleju rybnego. Te produkty są niezastąpionym źródłem tłuszczów wielonienasyconych i można je również spożywać razem. Oczywiście przestrzegając schematu spożycia: jeśli olej lniany jest spożywany pół godziny przed posiłkiem, w nocy. Ten olej rybny na pusty żołądek jest ściśle przeciwwskazany, tylko podczas posiłków. Oznacza to, że nie możesz pić w tym samym czasie, ale te produkty nie przeszkadzają sobie nawzajem. Właściwości i możliwości są różne. Jeśli nie możesz jeść oleju rybnego, najlepiej przejść na olej lniany po konsultacji z lekarzem.

Czy piję leki, rezygnuję z oleju lnianego?

Ibuprofen, heparyna, aspiryna i naproksen – Nie należy pić oleju lnianego bezpośrednio po zażyciu tych tabletek. Ponieważ leki mają na celu rozrzedzenie krwi, olej lniany spełnia tę samą funkcję, dlatego aby uniknąć podwójnego efektu, należy odczekać kilka godzin po zażyciu tabletek.

Amlodypina, diltiazem, furosemid, torasemid, triamteren, weroshpiron, enalapril – nie można pić oleju lnianego z lekami obniżającymi ciśnienie krwi. Olejek również ma tę zdolność.

Tabletki antykoncepcyjne. Nie można też z nimi pić, ponieważ olej lniany normalizuje estrogeny i może zwalczać tabletki antykoncepcyjne.

U mężczyzn kwas alfa-linelowy ulega słabszej przemianie, więc działanie oleju lnianego może nie być silne. Warto również zwrócić uwagę na olej rybny. Olej może podnosić poziom cukru we krwi, dlatego aby uniknąć niepożądanych skutków, lepiej odmówić cukrzycy. Jednocześnie istnieje paradoks: naukowcy odkryli, że codzienne spożywanie tego produktu w niewielkich ilościach (tylko 12g) może pomóc obniżyć poziom cukru.

Ale nie powinieneś też wyolbrzymiać Omega-3 w organizmie. W przypadku wzdęć, biegunka i nudności będą przeszkadzać.

Alergia. Olej lniany rzadko wywołuje reakcję alergiczną, ale jeśli tak, należy skonsultować się z lekarzem, czy nadal go używać. Pierwsze oznaki pojawiają się natychmiast po spożyciu posiłku z dodatkiem oleju lnianego, pojawia się ból głowy, ciało swędzi, pokrywa się drobnymi wysypkami, pojawia się kaszel. Może towarzyszyć gorączka. Zwykle reakcja ta zachodzi z powodu zużycia dużych ilości oleju.

Jak wybrać?

Olej lniany w kosmetologii.

Możesz poprawić kondycję zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Do tego nadają się maski peelingujące.

1 łyżka zmielona kawa z 1 łyżką. l. olej lniany. Masę nakładać lekkimi ruchami wzdłuż linii masażu. Po prostu najpierw oczyść twarz makijażem. Pozostaw peeling na skórze na 10-15 minut.
Następnie spłucz ciepłą wodą. Maska pomoże wygładzić skórę, nadać jej blasku i nawilżyć.

Z jednego składnika, czyli z oleju lnianego, można zrobić domowy krem. Aby to zrobić, zwilż go wacikiem. I nałóż go na twarz. Zostaw to na noc. Rano jak zwykle oczyść skórę, nałóż tonik.

Unikaj kontaktu tego domowego kremu z oczu i picia zepsutego oleju. Ale olej lniany może być przydatny do napraw domowych: czyści pędzle po pracy z farbami, lakierem. Przeterminowany olej lniany jest stosowany jako olej suszący w obróbce drewna. Z niego powstają lakiery.

Jak przechowywać

Jeśli wprowadzisz ten produkt do swojej codziennej diety, dobrze będzie wiedzieć, jaki produkt należy przechowywać w lodówce. Lepiej na dolnej półce. Lub w miejscu, w którym nie ma światła, radzimy przechowywać olej lniany w temperaturze do +23 stopni. W żadnym wypadku w świetle iw ciepłym miejscu. Ponieważ w takich warunkach produkt utlenia się. Wynikająca z tego gorycz sugeruje, że tłuszcze nienasycone zmieniły się w czynniki rakotwórcze. Jest to wspólna właściwość wszystkich tłuszczów roślinnych. Pamiętaj, aby szczelnie zamknąć nakrętkę butelki. I nie przechowywać dłużej niż 3 miesiące po otwarciu.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author