Korzyści z oleju lnianego dla urody i zdrowia kobiet

Korzyści z oleju lnianego dla urody i zdrowia kobiet

O dobroczynnych właściwościach oleju lnianego wspominają pisma Hipokratesa. Kosmetyki na bazie tego olejku były używane przez piękności starożytnego Egiptu. Docenili go także uzdrowiciele Rosji. Do tego produktu coraz częściej wracają też współczesne kobiety.

 

Skład i użyteczne właściwości

Olej lniany wytwarzany jest z nasion lnu metodą tłoczenia na zimno. Na gorąco właściwości, za które ten produkt jest ceniony, ulegną zniszczeniu. Na kolor olejku ma wpływ metoda i jakość oczyszczania. W sklepach olej lniany sprzedawany jest w ciemnych plastikowych butelkach, w aptekach można go kupić w kapsułkach.

Okres przechowywania oleju lnianego jest krótki, dlatego przy wyborze zwracaj uwagę na datę produkcji. Kolor powinien być złoty lub zielonkawobrązowy. Nie należy brać zbyt blado – na pewno został poddany termicznej obróbce i oczyszczeniu, a rafinowany olej nie nadaje się do celów leczniczych. Zwróć uwagę do jakiej aplikacji jest przeznaczony: zewnętrznej czy wewnętrznej.

Skład chemiczny oleju:

 • wielonienasycone kwasy tłuszczowe (Omega-3,6 i 9 i inne);
 • niezbędne pierwiastki śladowe;
 • witaminy E, A, F, K i grupa B;
 • enzymy;
 • celuloza;
 • kwasy organiczne.

Olej z nasion lnu jest uważany za lidera pod względem procentu Omega-3, przewyższając w tym wskaźniku nawet olej rybny, a także wszystkie inne rodzaje olejów roślinnych.

tłuszcz rybny
W naturze kompletnym substytutem Omega-3 jest olej rybi. Ten fakt wyjaśnia, dlaczego zapach oleju lnianego kojarzy się z rybami.

Olejek bardzo dobrze wpływa na zdrowie kobiet. Służy do utrzymania i przywrócenia urody.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe mają działanie przeciwzapalne, dlatego są wykorzystywane do zwalczania problemów skórnych. Ponadto te pierwiastki chemiczne pomagają zmniejszyć ryzyko raka piersi. A także są naturalnymi wzmacniaczami odporności, są stosowane przeciwko infekcjom bakteryjnym i grzybiczym organizmu. Z tego powodu olej lniany jest zalecany do pleśniawki.

Ponieważ niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe nie są syntetyzowane w organizmie, może wystąpić poważna awaria z powodu ich braku w działaniu. Brakującą ilość tych pierwiastków uzupełniamy poprzez stosowanie tłuszczów i olejów.

Wiek stawia wiele kobiet przed niebezpiecznym problemem: kruchością kości. Olej lniany przyspiesza wchłanianie wapnia podczas posiłku. Poprawiając funkcjonowanie macicy przyspiesza leczenie endometriozy i niepłodności. Ułatwia przebieg ciąży, wzmacnia organizm przyszłej mamy i pomaga nabrać sił przed urodzeniem dziecka.

Ból i krwawienie podczas menstruacji zmniejszają się, poprawia się samopoczucie. Normalizuje się poziom progesteronu (hormonu niezbędnego do utrzymania cyklu miesiączkowego i bardzo ważnego przy poczęciu dziecka), co pomaga zmniejszyć dyskomfort w okresie menopauzy. Kobiety zapominają o bezsenności, bólach głowy i bezprzyczynowej drażliwości.

 

masło domowej roboty

Najzdrowsza jest oliwa z pierwszego tłoczenia. Niewiele osób ma w domu profesjonalną prasę, więc trzeba korzystać z improwizowanych środków.

Nie można przyjmować niedojrzałych nasion do oleju kuchennego. Mogą zawierać substancje toksyczne, które mogą powodować odurzenie organizmu.

Za pomocą ręcznej wyciskarki ślimakowej przymocowanej do blatu wsyp nasiona do lejka. Zacznij przekręcać uchwyt, a wtedy zmielą się na pastę, a do kubka zacznie kapać olej.

Drugi sposób. Za pomocą miksera nasiona rozdrabnia się na mąkę, którą następnie należy wylać na gazę złożoną z trzech lub czterech warstw. Przymocuj go spinaczem do bielizny, aby olej spłynął do podstawionego szklanego słoika. Od czasu do czasu trzeba nim wstrząsnąć. Bądź cierpliwy – proces nie jest szybki.

Ponieważ olej lniany nie może być przechowywany zbyt długo, lepiej go nie kupować, tylko przygotować w domu. W ten sposób możesz być pewien, że jest świeży.

Moździerz i tłuczek. Nasiona miele się tłuczkiem w moździerzu i przenosi do płaskiego naczynia. Na wierzch kładziemy kolejny talerz, a na nim słój z litrem wody. Gdy pojawi się olej, umieść go w przygotowanym wcześniej naczyniu i zacznij budować słoiki.

Inna metoda: włożyć nasiona do sitka i przez wyciskanie zacznij je mielić łyżką stołową. Następnie przełóż gazę złożoną w kilka warstw, pozbywając się ciasta.

Przepisy medycyny tradycyjnej z zakresu ginekologii

Aby uzyskać dzienną normę kwasów tłuszczowych wystarczy zażyć od dwóch do trzech łyżek oleju lnianego. Po czternastu dniach stosowania następuje dziesięciodniowa przerwa. Można go spożywać w czystej postaci, ale jeśli nie próbujesz schudnąć, lepiej zastosować olej jako suplement diety. Dodawany jest do płatków zbożowych (płatki owsiane, gryczane, ryżowe) i warzywnych, spożywany z warzywami strączkowymi, kapustą i burakami, chlebem żytnim i białym mięsem. Można go łączyć z innymi olejami, wzbogacać paletę smakową różnych sosów i jogurtów, spożywać z miodem. Tylko upewnij się, że danie nie jest gorące.

Pij dużo oleju z wodą lub sokami.

Są tacy, którym olej lniany wydaje się obrzydliwy, u niektórych wywołuje nawet mdłości. Wtedy lepiej pić go z kefirem lub sfermentowanym mlekiem pieczonym. Jest stosowany jako jedna z metod leczenia i profilaktyki wielu chorób kobiecych.

Drozd

Przy tej chorobie, a także w celu jej zapobiegania, dwie łyżeczki oleju należy spożywać dwa razy dziennie: przed śniadaniem i pół godziny przed obiadem. Zwykle wystarczy sześć do siedmiu dni, aby przezwyciężyć chorobę, ale aby utrwalić efekt terapeutyczny, lepiej pić olej przez dwa tygodnie.

mięśniaki macicy

Walka z tą chorobą powinna odbywać się pod kierunkiem lekarza prowadzącego. W tym przy stosowaniu tradycyjnych leków, w tym oleju lnianego. Nie powinieneś jednak polegać wyłącznie na nim. Konieczne jest kompleksowe leczenie mięśniaków macicy przy użyciu kilku środków leczniczych.

Mięśniaki mogą powstawać z powodu otyłości, zmian hormonalnych, cukrzycy. To są najczęstsze powody. Skład oleju lnianego pozwala wykorzystać go do pozbycia się tych problemów i chorób. Jest również skuteczny przeciwko nowotworom, a mięśniaki są tylko łagodnym nowotworem.

Przy tej dolegliwości należy przyjmować od dwóch do trzech łyżek oleju dziennie. Ale powinieneś zacząć od herbaty, aby zidentyfikować reakcję organizmu na produkt. Jeśli nie zostaną zaobserwowane działania niepożądane, dawkę można stopniowo zwiększać.

Torbiel jajnika

W przypadku tej choroby olej lniany należy przyjmować w ilości trzydziestu miligramów raz dziennie. Wraz z tym możesz wypić półtorej filiżanki zielonej herbaty. Produkty te obniżają poziom męskich hormonów w kobiecym ciele, tym samym normalizując tło hormonalne. W rezultacie torbiel zaczyna się rozpuszczać.

endometrioza

W przypadku endometriozy zaleca się pewien schemat kompleksowego leczenia:

 • przez pierwsze trzydzieści dni zażywaj olej lniany (dwie łyżeczki przed śniadaniem i przed ostatnim posiłkiem) i nalewkę z ortilii krzywoliniowej, zwanej również macicą wyżynną (norma to jedna trzecia łyżeczki trzy razy dziennie);
 • dwa razy w miesiącu, podlewanie naparem z glistnika, rozcieńczone przegotowaną wodą w stosunku jeden do jednego;
 • wymieszać sok z marchwi i buraków, wypijać szklankę rano i wieczorem;
 • przez następny miesiąc pij te same środki, dodając do nich nalewkę przygotowaną według następującego przepisu: wymieszaj czterysta gramów miodu i soku z aloesu, dodaj pół litra Cahors. Po czternastu dniach w ciepłym miejscu przed każdym posiłkiem weź łyżkę deserową;
 • w trzecim miesiącu traktuj się według tego samego schematu, z wyłączeniem douchingu;
 • na czwartym odpocznij siedmiodniowy, po czym używaj tylko oleju ortilia krzywego i lnianego.

W okresie leczenia stosuj dietę zaleconą przez lekarza, pilnuj wagi, staraj się rzucić palenie, zapomnij o alkoholu. Ale najpierw skonsultuj się z ginekologiem.

Punkt kulminacyjny, niewydolność hormonalna

Kiedy kobieta przekracza czterdziestoletni kamień milowy, ilość estrogenu w jej organizmie zaczyna się zmniejszać, co skutkuje pogorszeniem procesów metabolicznych. Występują zaburzenia równowagi hormonalnej, w związku z którymi występują problemy ze snem, zwiększone pocenie się, letarg. Przy braku równowagi zmiany mogą wpłynąć na rysy twarzy, barwę głosu, wagę, wielkość dłoni i stóp – staną się one większe. Włosy wypadają, na skórze pojawiają się wysypki, zaburzony jest cykl menstruacyjny.

W przypadku menopauzy do wymienionych problemów dodaje się pogorszenie tarczycy. Zachodzą zmiany w funkcjonowaniu układu rozrodczego.

Aby skorygować tło hormonalne, zaleca się picie oleju lnianego na łyżce stołowej dwa razy dziennie. Na pusty żołądek. W efekcie przywrócony zostanie zaburzony metabolizm, poprawi się nastrój i ogólne samopoczucie.

Aby uchronić się przed chorobami kobiecymi, olej musi być włączony do codziennej diety od sześciu miesięcy do piętnastu miesięcy. Pamiętać o robieniu siedmiu lub dziesięciu przerw co trzydzieści do czterdziestu dni.

Koktajl witaminowy

 • kefir lub jogurt – szklanka;
 • olej lniany – pół łyżki deserowej;
 • jagody (świeże lub mrożone) – 100 g;
 • ćwierć banana.

Po połączeniu dokładnie ubij wszystkie produkty w blenderze. Wypij powstały koktajl zamiast śniadania. Po dwóch lub trzech godzinach nie jest zabronione organizowanie obiadu, już ze zwykłymi potrawami.

uszkodzona skóra

Zraniona skóra jest zdrowa przez zwilżenie. Watę zanurza się w oleju lnianym, który następnie nakłada się na pięć minut na zadrapanie, stłuczenie, małą ranę lub oparzenie. Zabieg zaleca się przeprowadzać trzy razy dziennie. Dopóki skóra się nie zagoi. Metodę tę stosuje się również na porosty, brodawki, łuszczenie, podrażnienia skóry.

Olej lniany podczas ciąży

Przyszłe matki powinny przyjmować ten produkt wyłącznie za zgodą lekarza. Uważnie monitoruj dawkowanie: najlepszą opcją jest jedna do dwóch łyżek dziennie.

okres prenatalny

Przygotowanie do porodu przebiegnie znacznie lepiej, jeśli olej lniany zostanie włączony do diety trzydzieści dni przed przewidywanym terminem. Dawkowanie ustala lekarz ginekolog. Jedz sałatki lub płatki na śniadanie z dwiema łyżkami tego środka, wtedy szyjka macicy stanie się większa i bardziej elastyczna. Dzięki temu łatwiej się otworzy, co jest niezwykle ważne dla bezpiecznego i nie tak bolesnego porodu. Stan psychiczny rodzącej stanie się mniej napięty, poprawi się jej nastrój, co będzie miało najbardziej pozytywny wpływ na dziecko i jego zdrowie.

Od rozstępów

Rozstępom można zapobiegać jeszcze przed urodzeniem dziecka. Aby to zrobić, musisz codziennie wycierać. Ta procedura będzie miała działanie ściągające na skórę, gojące mikropęknięcia i usuwające zmarszczki. Jednocześnie skóra stanie się jedwabista, zwiększy się jej elastyczność.

Planowanie ciąży

Jeśli regularnie jesz śniadanie z jedzeniem z dodatkiem oleju lnianego, normalizuje się metabolizm i kwasowość soku żołądkowego. Tworzy się sprzyjające środowisko do poczęcia. Przyspieszony zostaje przepływ krwi i ruch plemników, co przybliża marzenie o urodzeniu dziecka do rodziny.

W późniejszym terminie

Często w ostatnim trymestrze kobiety w ciąży doświadczają zaparć. Olej lniany ma łagodne działanie przeczyszczające. Zwiększając aktywność wypróżnień, nie szkodzi ani dziecku, ani matce.

Ten produkt stymuluje tworzenie mózgu i narządu wzroku dziecka. Korzystnie wpływa również na wzrok mamy.

Przed porodem nie należy stosować oleju bez nadzoru lekarza, ponieważ zwiększona aktywność jelitowa może wywołać przedwczesny poród.

Kosmetologia domowa

Kosmetyczne korzyści płynące z oleju lnianego są nieocenione. Dzięki temu lekarstwu sam czas staje się przedmiotem kobiet: mogą one przedłużyć młodość o kilka lat.

Przy regularnym stosowaniu tego produktu skóra staje się gładka, promienna, a włosy nabierają zdrowego blasku.

Pielęgnacja twarzy i dłoni

Za pomocą balsamów i maseczek olejowych można poprawić kondycję paznokci, uelastycznić skórę. Dodaj dwie do trzech kropli olejku do kremu i wetrzyj, wmasowując w skórę i paznokcie. Rezultaty będą widoczne pod koniec pierwszego miesiąca stosowania tego środka.

Zalecane są zabiegi medyczne i kosmetyczne, aby wyrobić sobie nawyk wieczorny. Przed ich przeprowadzeniem konieczne jest oczyszczenie skóry.

Dzięki zawartości niezbędnych kwasów tłuszczowych w składzie olejku rozpoczyna się proces odmładzania. Dzieje się tak dzięki odnowie i regeneracji komórek, naprawie tkanek.

Witaminy z grupy B działają nawilżająco, tonizująco i przeciwzapalnie, łagodzą podrażnienia. Witamina K wybiela, poprawia cerę i teksturę. To właśnie te właściwości olejku – a także zmiękczające i bakteriobójcze – mają dobroczynny wpływ na skórę, zwłaszcza suchą.

Skuteczność olejku będzie widoczna już po tygodniu. Ma zastosowanie, gdy wystąpią następujące problemy:

 • zmarszczki;
 • więdnięcie, zwiotczenie, suchość skóry;
 • peeling;
 • wysypki na twarzy;
 • ciemne miejsca.

Gdy pojawią się te problemy, zastosuj różne metody pielęgnacji skóry. Po pierwsze, pocieranie. Zanurz wacik w oleju lnianym i przetrzyj nim twarz, omijając górną i dolną powiekę. Procedurę powtarzaj codziennie, używając olejku jako kremu na noc.

Po drugie kompresuje. Zwilżyć gazę ciepłym olejkiem i po wyciskaniu nałożyć na twarz. Usuń po pięciu lub sześciu minutach.

Olej lniany można stosować do oczyszczania porów. Paruj twarz, nałóż olejek na suchą skórę i zacznij delikatnie masować skrzydełka nosa, podbródka, czoła. Wkrótce opuszkami palców możesz wyczuć brud wydobywający się z porów. Następnie nałóż na twarz ręcznik frotte zwilżony gorącą wodą, ale nie mokry. Po ośmiu minutach zdejmij, a po trzydziestu sekundach nałóż tonik, aby zwężyć pory.

Wybierając olejek należy pamiętać, że nie jest to środek uniwersalny i nie jest przeznaczony do każdego rodzaju skóry. Z tego powodu ten środek jest doskonały dla niektórych, podczas gdy inni z niego nie korzystają.

Maski na twarz

To chyba najpopularniejszy z kosmetyków domowych. A więc rodzaje maseczek z dodatkiem oleju lnianego:

 • do suchej i wrażliwej skóry twarzy. Weź łyżkę śmietany i puree ze świeżego ogórka. Po wymieszaniu ich z dwiema łyżeczkami oleju nałożyć masę równomierną warstwą. Przechowywać przez kwadrans, a następnie spłukać ciepłą wodą;
 • dla zmęczonej skóry. Weź łyżkę oleju lnianego i dodaj kroplę olejku różanego, sandałowego, rumiankowego i pomarańczowego. Mieszankę nakłada się przez piętnaście minut;
 • maska ​​pomidorowa. Jest przyjmowany w łyżce oleju i mielonych płatków owsianych. Dodaje się do nich dwie łyżki przecieru pomidorowego i jedno surowe żółtko. Po dokładnym wymieszaniu ubij połączone składniki mikserem. Po nałożeniu maskę pozostawia się na trzydzieści minut. Nadaje się do normalnego typu skóry;
 • maska ​​truskawkowa. Łyżkę mąki i łyżkę masła deserowego dodaje się do mieszanki łyżki puree truskawkowego i surowego żółtka. Maska przeznaczona do normalnego typu skóry, nakładana na dwadzieścia minut;
 • maska ​​do szorowania. Olej będzie potrzebował jednej łyżki stołowej, zmielonego herkulesa – dwóch. Napełnij składniki ciepłym mlekiem, użyj mieszanki jak każdego peelingu. Po dziesięciu minutach umyj twarz wodą o temperaturze pokojowej.

Krem przeciwstarzeniowy

Pokrój skórkę cytryny na małe kawałki i wlej do czajnika ze szklanką gorącej wody (90 stopni), ale nie wrzącej. Pozostaw na dwie godziny, a następnie przełóż przez sitko. Do odcedzonego naparu dodaje się łyżeczkę soku z cytryny i łyżkę miodu.

Teraz wymieszaj w małym rondelku emaliowanym łyżkę masła ze śmietaną i trzema żółtkami oddzielonymi od białek. Łączymy z naparem i ostrożnie wlewamy sto pięćdziesiąt miligramów alkoholu kamforowego. Dodaj oczyszczoną wodę, aż uzyskasz pół litra. Przygotowany krem ​​umieszczamy w wygodniejszym pojemniku i przechowujemy nie dłużej niż siedem dni. Krem należy codziennie wstrząsać.

Produkty do pielęgnacji dłoni

Maseczki nakłada się na skórę uprzednio parowaną: przed nałożeniem kosmetyku zrób gorącą kąpiel dłoni. Następnie należy je zetrzeć.

 • z suchości i łuszczenia. Miód i świeżo wyciśnięty sok z cytryny są pobierane w dwóch łyżeczkach, olej lniany – cztery. Wieczorem przed pójściem spać posmaruj dłonie mieszanką tych produktów i nie zapomnij założyć rękawiczek. Zostaw je do rana.
 • z letargiem, zmęczeniem skóry. Po połączeniu dokładnie wymieszaj dwie łyżeczki oleju lnianego, żółtko oddzielone od białka i kapsułkę witaminy E. Rękawiczki zakłada się na dwadzieścia pięć minut. Po ich usunięciu, a resztki produktu kosmetycznego można zmyć.

Masaż antycellulitowy

Może być stosowany jako olej bazowy, jeśli lekarz zalecił zabiegi masażu, aby pozbyć się cellulitu. Wnikając w pory zaczyna aktywować procesy metaboliczne, w wyniku czego biodra i pośladki stopniowo stają się gładkie. Po jednej sesji takiego masażu wynik raczej nie będzie zauważalny, dlatego zaleca się odbycie kursu.

Kąpiel lniana

Weź kąpiel z wodą i wlej do niej trzydzieści miligramów oleju. Możesz dodać pół litra wywaru z rumianku. Zaleca się wzięcie takiej kąpieli od kwadransa do dwudziestu minut. Takie zabiegi wodne mają na celu uczynienie skóry aksamitną i elastyczną.

Piękno i zdrowie włosów

Po maskach przywraca włosom zdrowy blask i piękno. Przed każdym zabiegiem osusz umyte włosy ręcznikiem (pięć minut w turbanie). Po czasie wskazanym w przepisie umyj włosy dwukrotnie szamponem.

Zapobieganie upadkom

Bierzemy miód, olej i świeżo wyciśnięty sok z cebuli. Odpowiednio jedna, dwie i trzy łyżki stołowe. Po nałożeniu wymieszanych składników delikatnie wmasuj tylko u nasady. Staraj się nie nakładać maseczki na kosmyki włosów. Zmyć po dwóch trzecich godziny.

Do każdego rodzaju włosów

Lekko podgrzej olej w kąpieli wodnej. Najpierw wmasuj w cebulki, a następnie rozprowadź na całej długości włosów. Załóż ciepły czepek. Zmyć maskę po około półtorej godzinie.

Przeciw łamliwości, do cienkich włosów

Weź równą ilość oleju lnianego i łopianowego. Im większa objętość włosów, tym więcej olejków będzie potrzebnych. Po połączeniu i wymieszaniu wcieramy ciepło w korzenie. Głowę należy umyć po sześćdziesięciu lub stu dwudziestu minutach.

Najlepiej robić maseczki na bazie lnu jesienią, ponieważ latem włosy tracą dużo wilgoci i przesychają. Ich stan wymaga większej uwagi.

Utrata masy ciała

Kobiety czasami są zdziwione, że dietetycy zalecają zażywanie oleju lnianego w celu pozbycia się nadwagi. W końcu udział tłuszczu w składzie tego produktu jest bardzo wysoki. Jednak w przełyku rozkłada się na glicerol i wodę i jest łatwo wydalany z organizmu. Zmniejsza chęć do jedzenia, zapobiega wchłanianiu nadmiaru tłuszczów, oczyszcza z toksyn, działa antytoksycznie.

Olejek na odchudzanie można zażywać tylko za zgodą dietetyka. Opisze szczegółowo pozytywny efekt stosowania tego środka, ostrzeże przed możliwymi skutkami ubocznymi i zaleci najlepszą dawkę.

Ćwiczenia, energiczny spacer, bieganie lub taniec w połączeniu ze spożywaniem oleju pomogą szybciej spalić kalorie. Nawet jeśli olej będzie pobierany stopniowo, wystarczy, aby na bokach nie gromadziły się złogi tłuszczu. Zacznie też znikać brzuszek, który może pojawić się po wakacjach lub imprezie firmowej z obfitym poczęstunkiem.

Jeśli dieta kobiety wynosi nie więcej niż tysiąc dwieście jednostek dziennie, to dzienna norma oleju lnianego powinna wynosić dwie łyżki deserowe. Najlepiej zażyć go przed snem.

Przy regularnym stosowaniu przez dwa do trzech miesięcy, ponownie mierząc wagę, kobiety mogą spodziewać się przyjemnych rezultatów. Oprócz pozbycia się „nadmiaru”, olejek pomaga oczyścić ściany jelit, wzmocnić ściany naczyń krwionośnych i normalizować ciśnienie krwi. Czuję się lepiej.

Dla „początkujących” lepiej jest wziąć olej lniany z niewielkiej ilości: pół łyżki deserowej na śniadanie i przed obiadem. Kiedy się do tego przyzwyczaisz, dawka wzrośnie do łyżki stołowej dwa razy dziennie. Warto jednak pamiętać, że olej lniany to tylko pomoc w pozbyciu się niechcianych kilogramów. Możesz znacznie poprawić procesy metaboliczne w organizmie, jeśli połączysz spożycie oleju ze zdrową dietą i np. chodzeniem na siłownię. Lub po prostu wędrówki: w lesie, górach.

Przy wysokim ciśnieniu stosowanie tego produktu w celu zwalczania nadwagi powinno odbywać się pod nadzorem lekarza.

Przeciwwskazania i możliwe szkody

Korzyści płynące z oleju lnianego nie ulegają wątpliwości, ale ma on szereg przeciwwskazań:

 • choroby pęcherzyka żółciowego, wątroby i trzustki;
 • choroba kamicy moczowej;
 • zapalenie lub niedrożność jelit;
 • zaburzenie układu pokarmowego;
 • olej zawiera błonnik rozpuszczalny, który może powodować drgawki, biegunki, wzdęcia;
 • niektóre rodzaje cukrzycy;
 • niedociśnienie;
 • nietolerancja produktu;
 • jeśli użyjesz środka bez picia dużej ilości wody, może wywołać zaparcia;
 • zaburzenia krzepnięcia krwi. Olej lniany rozrzedza krew, więc jeśli zacznie się krwawienie, zatrzymanie go zajmie dużo czasu;
 • z zapaleniem pęcherzyka żółciowego można przyjmować wyłącznie jako suplement diety, a nie na pusty żołądek;
 • wiek do pięciu lat;
 • jeśli olejek jest przyjmowany z antydepresantami i innymi lekami, może być trudno je przyswoić;
 • przy podawaniu doustnym istnieje szansa na „zasłużenie” na alergię. Aby uniknąć pojawienia się wysypki, obrzęków, problemów z oddychaniem, swędzenia, należy monitorować reakcję organizmu nawet na początkową dawkę oleju;
 • przy braku żeńskich hormonów w organizmie, przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, mięśniaków, torbieli jajników i innych chorób ginekologicznych, ten środek może być stosowany tylko za zgodą lekarza.

Niektórzy lekarze zabraniają przyjmowania oleju lnianego podczas ciąży i laktacji. Jednak w medycynie nie ma zgody w tej kwestii. Jeśli chcesz użyć olejku, niezwykle ważne jest, aby porozmawiać o tym z lekarzem.

Warto również zapoznać się z zasadami korzystania z produktu, aby nie zaszkodzić sobie. Nie możesz gotować na oleju. Przy silnym ogrzewaniu odparowują użyteczne substancje. Zamiast tego w wyniku utleniania pojawiają się szkodliwe pierwiastki, które powodują ryzyko raka.

Po upływie terminu ważności, a także jeśli olej zjełczał, należy go zutylizować. Powinien być przechowywany w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej nie wyższej niż dwadzieścia pięć stopni. Wystarczą szafki kuchenne lub drzwi lodówki.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author