Suszone gruszki: korzyści i szkody dla organizmu

Korzyści i szkody suszonych gruszek

Suszenie owoców w umiarkowanej temperaturze zachowuje wszystkie witaminy i korzystne właściwości gruszki, które są wystarczające dla każdej odmiany. Dlatego wiele osób, które preferują regularne spożywanie suszonych owoców, cieszy ich smak i jednocześnie wzmacnia organizm.

Struktura:

 • kalorie – 249;
 • białka – 2,3 g;
 • tłuszcze – 0,6 g;
 • węglowodany – 62,6 g;
 • błonnik pokarmowy – 6 g;
 • woda – 24 g.

Suszona gruszka jest bogata w pierwiastki śladowe, fitoncydy, flawonoidy, cukry, błonnik, jod, kwasy organiczne i enzymy. W składzie chemicznym znajduje się wiele witamin, m.in. prowitamina A, C, grupa B, K, P, PP. W gruszce znajdują się przede wszystkim potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, mangan i miedź.

Gruszka wydaje się być słodsza niż jabłko, ale w rzeczywistości jest w niej jeszcze mniej cukru. Suszone owoce znajdują się w wielu dietach ze względu na niską wartość energetyczną. Ma niską zawartość białka, ale wysoką zawartość węglowodanów.

Należy jednak pamiętać, że 100 g produktu zawiera 12% dziennego spożycia kalorii, dlatego powinni to wziąć pod uwagę diabetycy oraz osoby śledzące swoją sylwetkę przy ustalaniu diety.

Przydatne właściwości suszonej gruszki

Produkt nie tylko dobrze smakuje, ale jest również bardzo przydatny. Suszona gruszka zawiera stosunkowo mało kalorii i dużo węglowodanów, które dostarczają organizmowi energii. Tu jest mało cukru, ale owoce pozostają naturalnie słodkie. Dlatego wielu lekarzy i dietetyków zaleca spożywanie zarówno świeżych, jak i suszonych gruszek.

Uwaga! Jeśli suszone owoce są prawidłowo suszone, zachowany zostaje zestaw minerałów i witamin.

100 g suszonej gruszki zawiera 37% dziennej wartości miedzi, potasu (35%), magnezu (16%), manganu (16%), witaminy K (17%), fosforu (11%), wapnia (10% ), żelazo (10%), witamina C (9%). W związku z tym włączenie produktu do codziennej diety zrekompensuje brak składników odżywczych.

Korzystne cechy:

 1. Uważa się, że suszone owoce działają moczopędnie i dezynfekująco, normalizują wiele funkcji i leczą trzustkę. Suszone owoce pomagają oczyścić organizm z metali ciężkich i usuwają toksyny.
 2. Zwykle z produktu wytwarza się kompot, który zawiera taninę, która jest przydatna przy zaburzeniach jelitowych (działanie wiążące w przypadku biegunki), a właściwości antybakteryjne napoju pomagają w leczeniu przeziębień i bólu gardła.
 3. Obfitość potasu sprawia, że ​​suszone owoce pomagają w normalizacji układu sercowo-naczyniowego, wzmacniając naczynia włosowate i skład krwi.
 4. W przypadku gwałtownego zmęczenia, utraty apetytu i nastroju warto włączyć do diety suszone gruszki. Przydają się również przy zaburzeniach rytmu serca i regularnych zawrotach głowy. Chodzi o wysoką zawartość żelaza, z powodu braku którego pojawiają się opisane powyżej problemy. Z tego samego powodu gruszka pomaga w słabym gojeniu tkanek. Istnieje nawet popularny przepis, w którym ludzie używają produktu, jeśli często mają pęknięcia w kącikach ust.
 5. Witaminy z grupy B pomagają wzmocnić i przywrócić mięśnie, normalizują funkcjonowanie układu nerwowego, w wyniku czego poprawia się ogólny nastrój osoby. Kości są również wzmocnione dzięki zawartości wapnia w gruszkach. Witaminy z grupy B są również przydatne dla włosów, poprawiają ich wzrost i kondycję.
 6. Jest bogaty w witaminę C i kwas foliowy. Witamina wzmacnia układ odpornościowy, chroni organizm przed wirusami, korzystnie wpływa na syntezę niektórych hormonów, ogólnie jest silnym antyoksydantem, poprawia funkcje tarczycy i trzustki. Ponadto witamina C spowalnia starzenie się i usuwa toksyny z alkoholików.
 7. Ponieważ produkt usuwa toksyny, kompot z suszonych owoców pomaga przy kacu. Uważa się również, że codzienne spożywanie gruszek poprawia wydajność.

Suszone gruszki w medycynie

Suszona gruszka stosowana jest przede wszystkim w medycynie ludowej. Mianowicie:

 • w wysokich temperaturach;
 • jako środek moczopędny;
 • jako ogólny tonik;
 • przeciw kaszlowi.

Produkt stosuje się w procesach zapalnych w nerkach i pęcherzu moczowym, w celu przywrócenia kwasowości soku żołądkowego, w celu stłumienia drobnoustrojów w jelitach. I praktycznie nie ma specjalnych przepisów. Wystarczy regularnie spożywać same suszone owoce lub bogaty kompot z nich.

Również wśród ludzi traktowane są suszone gruszki:

 • bezsenność;
 • otyłość;
 • przeziębienia i kaszel;
 • wysoki cholesterol;
 • zmęczenie;
 • zaburzenia trawienia;
 • depresja;
 • problemy sercowe;
 • zaburzenia układu nerwowego;
 • bół głowy.

Szkody i przeciwwskazania

Suszona gruszka ma niewątpliwie wiele zalet, ale jest też szkodliwość. Chociaż nie ma tak wielu kalorii, są one a priori, więc nie należy ich nadużywać, jedząc codziennie dużo suszonych owoców. Szczególnie powinni myśleć pacjenci z cukrzycą.

Żywność o wysokiej zawartości błonnika nie powinna być spożywana przez osoby z wrzodami żołądka. A w suszonej gruszce jest wystarczająco dużo błonnika.

Ogólnie suszone owoce są hipoalergiczne, jednak może wystąpić indywidualna nietolerancja. Częściej uczulenie na suszoną gruszkę stwierdza się u osób z alergią na brzozę i olchę. Ale takich ludzi jest bardzo mało.

Jak przechowywać suszone gruszki

Od prawidłowego przechowywania suszonych owoców zależy zachowanie zarówno samego produktu, jak i jego właściwości użytkowych. Gotowe plastry są przechowywane w szczelnie zamkniętym pojemniku, czy to w szklance, czy w puszce. Najważniejsze, że zamyka się szczelnie. Możesz również użyć plastikowych torebek z zapięciem.

Jak przechowywać suszone gruszki

Przechowuj gruszki w chłodnym miejscu i najlepiej w ciemności. Idealne jest pomieszczenie z wentylacją, niską wilgotnością i temperaturą w granicach +10 stopni. Suszone owoce doskonale pochłaniają obce zapachy, dlatego w pobliżu nie powinno być szczególnie aromatycznych produktów (ryby, przyprawy itp.). Pojemników nie należy stawiać na podłodze.

Nie można wykluczyć nieprzewidzianych sytuacji. A jeśli owady w jakiś sposób dostały się do pojemnika, możesz spróbować naprawić sytuację. Może się okazać, że zauważone na czas szkodniki nie zdążyły zepsuć produktu. Konieczne jest posortowanie gruszek, wyrzucenie zepsutych plasterków, ponowne umieszczenie reszty na blasze do pieczenia i suszenie w piekarniku przez pół godziny w temperaturze 60 stopni. Kolejnym wrogiem jest pleśń. Jeśli suszone owoce są dotknięte grzybem, lepiej wszystko wyrzucić.

W odpowiednim miejscu, w optymalnych warunkach i w szczelnym pojemniku susz można przechowywać nawet do roku. Jeśli po prostu leżą w mieszkaniu, to ze względu na wysoką temperaturę i wilgotność bakterie szybko się rozmnażają, a po 2-4 tygodniach gruszka pokryje się pleśnią.

Wideo: jak przechowywać suszenie owoców

Jak suszyć gruszki w domu?

Każdy może z powodzeniem zrobić suszone gruszki w domu. Zwykle stosuje się owoce lekko niedojrzałe o gęstym miąższu, ale niezbyt soczyste. Najlepiej nie używać w ustach „cierpkich” odmian z dużą ilością nasion. Dobrze nadają się słodkie odmiany letnie: Ilyinka, Forest Beauty, Fragrant, Limonka, Zaporozhye.

Owoce średniej wielkości są zbierane, myte i gotowane. Każdy suszy na swój sposób, ale wielu miele gruszkę, najpierw krojąc ją na 4 części, aby usunąć nasiona, a następnie na plasterki. Następnie produkt moczy się w occie winnym (1%), aby uniknąć dalszego brązowienia.

Gruszki nie powinny być przechowywane dłużej niż 2 dni przed suszeniem, w przeciwnym razie będą bezużyteczne. Przed suszeniem owoce należy lekko poparzyć, wrzucając je na chwilę do wrzącej wody. W takim przypadku możesz w razie potrzeby dodać cukier do rondla z wrzącą wodą.

Po 10-15 minutach gotowania owoce wyjmuje się, pozostawia do ostygnięcia, a następnie, jeśli to konieczne, kroi w plasterki. Następnie plastry wysychają. Na tym etapie wskazane jest potraktowanie ich octem winnym.

Istnieje kilka sposobów suszenia:

 • metoda naturalna;
 • piekarnik;
 • specjalna suszarka elektryczna;
 • kuchenka mikrofalowa.

W ciepłych regionach kraju gruszki można bez problemu suszyć wczesną jesienią. Jest to szczególnie ważne, ponieważ im dłużej gruszka dojrzewała lub leżała, tym więcej zgromadziło się w niej składników odżywczych. Osoby mieszkające w prywatnych domach po prostu zostawiają owoce na dachu przez cały dzień.

Ale nawet w zimnych regionach można gotować suszone owoce, ponieważ prawie każdy ma kuchenkę mikrofalową lub przynajmniej piekarnik.

W metodzie naturalnej plastry układa się na sicie (blacha, blacha do pieczenia) i pozostawia na słońcu, aby nie dostał się na nie kurz. Gdy słońce zachodzi, gruszki przykrywa się plastikiem i zabiera do domu. Po kilku dniach suszenia owoce układa się w zacienionym miejscu na 3 dni do wyschnięcia, okresowo przewracając.

Jeśli masz piekarnik, suszenie odbywa się bezpośrednio w kuchni. Plastry układa się na blasze do pieczenia i suszy przez 2 godziny w temperaturze 55-60 stopni. Ponadto temperatura wzrasta o 20 stopni. Tak więc całe owoce należy suszyć przez około dzień (12-16 godzin, jeśli są to plastry).

Istnieją specjalne suszarki elektryczne z tacami i autonomiczną pracą: równomierna automatyczna cyrkulacja ciepłego powietrza. Jest to bardzo wygodne, wystarczy położyć owoce na tacy i poczekać na gotowy wynik.

Suszenie jest najszybsze w kuchence mikrofalowej. W kilka minut porcja jest gotowa, ale istnieje ryzyko przeliczenia i przesuszenia produktu. Nie ma dokładnego przepisu, ponieważ wszystko zależy od mocy piekarnika. Zacznij od suszenia przez 2,5 minuty przy mocy 200 watów. Jeśli to nie wystarczy, proces jest powtarzany przez 30 sekund. Kiedy plastry staną się elastyczne i sprężyste, to wszystko jest gotowe.

Niektórzy wolą suszyć całe gruszki bez dzielenia ich na kliny. Proces jest zupełnie podobny, ale różnica polega tylko na czasie. Sensowne jest suszenie całego owocu, jeśli owoc jest mały. Utrzymanie całych owoców na słońcu zajmie około tygodnia.

W piekarniku całe gruszki będą gotowe za około 20 godzin przy ciągłym obracaniu. Suszyć, aż owoce staną się brązowe. Przy dobrej wentylacji susz będzie gotowy za 8-10 godzin.

Dzikie gruszki można z powodzeniem suszyć również w domu. Ale musisz przestrzegać zasady: nie możesz zrywać owoców z drzew. Należy zebrać opadłe gruszki, włożyć je do pojemnika (powiedzmy wiadra) i pozwolić im odpocząć. Gotowość do wyschnięcia zależy od smaku i koloru. Kiedy owoc stanie się aromatycznie słodki, a jego skórka brązowa, to pora zrobić suszone owoce.

Wideo: suszone gruszki do dekoracji ciast

Jak gotować kompot z suszonej gruszki

Suszone owoce i tak je się, ale coraz częściej robią z nich pyszny kompot. Przepis na klasyczny kompot z suszonej gruszki jest prosty.

Wymagane są następujące elementy:

 • suszone owoce – 200 g;
 • cukier – 100 g;
 • kwas cytrynowy – 1 g;
 • woda – 1 l.

Gotowanie zajmie około pół godziny, a otrzymasz kompot na 4 porcje. Suszone owoce dokładnie opłucz we wrzącej wodzie i włóż do rondla. Całość zalać litrem wody, przykryć, zagotować i gotować na małym ogniu przez około 30–35 minut.

Następnie dodaje się cukier i kwas cytrynowy, wszystko miesza się, a następnie chłodzi. Kompot okazuje się smaczny i bogaty.

Interesujące fakty na temat gruszek

Wszyscy jedli pyszne, soczyste gruszki, ale niewielu wie o nich ciekawostki:

 1. Gruszki pochodzą z Azji Południowej. Owoce trafiły do ​​Europy jeszcze przed naszą erą, ale do Ameryki stosunkowo niedawno – 400 lat temu.
 2. Starożytni Grecy uważali gruszki za dar od bogów i dziękowali im, przynosząc owoce jako dar dla Afrodyty.
 3. Gruszka i róża są spokrewnione, ponieważ obie rośliny są różowate. Ponadto gruszka jest siostrą głogu.
 4. Starożytni Chińczycy uważali gruszkę za symbol nieśmiertelności ze względu na jej siłę. A teraz z jego drewna powstają meble, instrumenty muzyczne, sprzęty kuchenne itp.
 5. Dopóki Kolumb nie sprowadził tytoniu na kontynent, miejscowi Indianie palili suszone liście gruszy.
 6. Ciekawostka – liście na gałęzi rosną pod pewnym kątem: każdy liść znajduje się pod kątem 135 stopni od siebie. Daje to roślinie maksymalną wilgotność i nasłonecznienie.
 7. Jeśli regularnie jesz świeże gruszki, Twoje zęby staną się zauważalnie mocniejsze dzięki wysokiej zawartości wapnia i fosforu.
 8. Owoc nie powoduje alergii. Odsetek alergików, którzy reagują na gruszkę, jest znikomy.
 9. W Japonii uprawiano największy owoc gruszki, który ważył 3 kilogramy.
 10. Owoc jest naturalnym środkiem antyseptycznym. Gastroenterolodzy zalecają nawet jedzenie gruszki oddzielnie od jedzenia, aby pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów w jelitach.

Suszone gruszki powinny być przygotowane dla każdego, kiedy tylko jest to możliwe. I nie chodzi tu o świeży kompot z naturalnego produktu zimą, ale o to, że suszona gruszka wzmacnia organizm, chroni przed bakteriami, usuwa szkodliwe substancje, a także ma wiele witamin i przydatnych związków.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author