przydatne właściwości masażu

Korzyści płynące z masażu dla ciała i zdrowia

Czujesz się zmęczony, wyczerpany i przytłoczony, bardziej niż czegokolwiek na świecie chcesz się zrelaksować, chcesz mieć trochę przyjemności i poczuć się lepiej. Ktoś poszukujący od dawna wyczekiwanego „relaksu” próbuje na chwilę odciąć się od świata zewnętrznego, ktoś zaczyna chwytać stres, ktoś angażuje się w kreatywność … Oczywiście sposobów na relaks jest wiele, a dla wszyscy ludzie mogą być inni. Jednak wciąż istnieje niemal „uniwersalny” sposób na poprawę samopoczucia, przezwyciężenie chronicznego zmęczenia i naładowanie baterii – to masaż.

Warto zaznaczyć, że masaż butowy południowy oprócz przyjemności fizycznej ma również pewien wpływ na pacjenta. Pozwala działać na układ nerwowy, masę mięśniową czy tłuszczową, a także skórę, głowę, twarz itp.

Najczęściej wymieniany jest masaż jako środek utrzymania i poprawy zdrowia oraz inne sposoby na utrzymanie zdrowego trybu życia: poranne ćwiczenia, zbilansowana dieta, spacery na świeżym powietrzu itp. Niemniej jednak korzyści płynące z masażu zasługują na osobne rozważenie – bardzo ważne jest, aby zrozumieć, kto i dlaczego powinien interesować się problemem masażu, aby znacząco poprawić swoje samopoczucie, zachować zdrowie fizyczne i psychiczne. ”Do ich naturalnego piękna i czują się energiczni i młodzi …

Co wiesz o zaletach masażu?

Pojęcie „masażu” jest teraz znane wszystkim. Odnosi się wrażenie, że każdy może zarówno o nim opowiedzieć, jak i sam wykonać zabieg. Jednak, jak pokazują ostatnie badania w naszym kraju, wśród osób cierpiących na różne schorzenia kręgosłupa tylko 27% skorzystało z pomocy masażu klasycznego w celu złagodzenia i zmniejszenia objawów choroby. Około 90% pacjentów poddanych masażowi zauważyło zauważalną poprawę stanu ogólnego, a od samego początku ulgę w cierpieniu. Ale możemy zauważyć, że większość osób z chorobami, które można całkowicie wyleczyć masażem, bardzo rzadko się z niego korzysta, najwyraźniej ze względu na brak niezbędnych informacji.

Problem w tym, że większość ludzi ma bardzo mgliste wyobrażenie o dobroczynnym działaniu masażu: wiedzą tylko, że jest to działanie mechaniczne. To oczywiste: masażysta ugniata, rozciera, rozciąga, ściska i przemieszcza różne tkanki ciała, co z kolei poprawia krążenie krwi, limfy, płynu śródmiąższowego i prowadzi do usunięcia martwych komórek naskórka. Mechaniczny efekt masażu prowadzi do przyspieszenia przemiany materii, poprawy oddychania skóry oraz likwidacji przekrwień w organizmie. A to tylko efekty działania mechanicznego!

Masaż to coś więcej niż fizyczny wpływ!

Efekty humoralne i refleksyjne są z reguły znane tylko specjalistom, ale bardzo ważnym składnikiem masażu medycznego. Podczas sesji masażysta wywołuje niezbędną reakcję organizmu, działając na znane mu punkty, które są związane z określonymi strefami i narządami ciała. Przede wszystkim masaż korzystnie wpływa na autonomiczny i centralny układ nerwowy. Podczas zabiegu dochodzi do podrażnienia receptorów skóry, nagrzania mięśni, torebek stawowych, ścięgien, więzadeł i ścian naczyniowych. Impulsy wywołane takim efektem są przekazywane przez układ nerwowy do odpowiednich obszarów mózgu, co z kolei wywołuje odpowiednią reakcję, która prowadzi do pozytywnych zmian funkcjonalnych w organizmie.

Proces ten jest szczegółowo opisany w pracach I.P. Pavlova. Każde podrażnienie receptorów układu nerwowego zamienia się w sygnał, który jest przekazywany do ośrodkowego układu nerwowego, a stamtąd jest przenoszony do określonego narządu, wpływając na procesy zachodzące w jego komórkach.

Teraz staje się dla nas jasne, jak wszystkie funkcje ciała można kontrolować za pomocą zabiegów masażu. Wykonując tę ​​lub inną czynność, możesz wywołać pożądaną reakcję w ciele pacjenta, a przy prawidłowej regularnej ekspozycji korzystny wynik nie potrwa długo.

Masaż – aktywizacja całego organizmu!

Pod wpływem masażu w warstwach skóry powstają hormony tkankowe, substancje biologicznie czynne, które dostają się do krwiobiegu, za pomocą których przekazywane są impulsy nerwowe, reakcje w naczyniach krwionośnych i inne korzystne procesy. Pod wpływem masażu szybko powstają histamina i podobne substancje, które są przenoszone przez krwiobieg po całym organizmie i działają leczniczo na układy i narządy wewnętrzne, układ naczyniowy. Na przykład, działając na nadnercza, histamina może zwiększyć uwalnianie adrenaliny. Na przykład acetylocholina pośredniczy w przekazywaniu sygnałów nerwowych z jednej komórki nerwowej do drugiej, co z kolei stwarza najkorzystniejsze warunki do ekspansji małych tętnic, poprawia oddychanie i aktywność mięśni szkieletowych.

Takie przykłady jasno pokazują, że masaż pomaga nam używać „wewnętrznej apteki”, a nie używać narkotyków, ale aktywować własne rezerwy w organizmie. Masaż jest niesamowicie skuteczny w rękach doświadczonego terapeuty. Bardzo ważne jest, aby masażysta dobrze władał swoimi umiejętnościami i potrafił maksymalnie wykorzystać możliwości techniki.

Co jeszcze daje masaż?

Sesja masażu to nie tylko pożyteczny i przyjemny proces. Korzyści, jakie przynosi, są wielopłaszczyznowe i można je rozpatrywać tylko w kompleksie. Masaż wspaniale działa na podskórną warstwę tłuszczu, na samą skórę, stawy, więzadła, tkankę mięśniową, ścięgna. Na układ nerwowy, oddechowy, krwionośny i limfatyczny. To właśnie z powodu tej złożonej odnowy wpływu wielu czuje się tak, jakby się odrodzili. Oczywiście istnieją różne rodzaje masażu, a te techniki, które są stosowane na plecy, nie będą odpowiednie do masażu twarzy. Ale wynik jest zawsze taki sam – korzyść!

Mechanizm działania masażu

Wmasowując skórę specjalista oddziałuje na wszystkie jej warstwy, na najmniejsze naczynia i mięśnie skóry, na gruczoły łojowe i potowe oraz, co może najważniejsze, oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, z którym skóra jest nierozerwalnie związana.

Fizjologiczny efekt masażu:

 1. Oczyszczanie skóry z obcych zanieczyszczeń i zrogowaciałych cząstek naskórka.
 2. Znaczny wzrost napięcia mięśniowo-skórnego.
 3. Aktywacja krążenia krwi i limfy w skórze.
 4. Zauważalna poprawa metabolizmu, dzięki temu, że skóra jako narząd bierze udział we wszystkich procesach metabolicznych organizmu.
 5. Poprawa funkcji wydzielniczych gruczołów potowych i łojowych.
 6. Zwiększone dotlenienie skóry.
 7. Pod wpływem masażu skóra staje się gładka i elastyczna.

Mechanizm działania masażu na podskórną warstwę tłuszczu

Masaż oddziałuje na tkankę tłuszczową ogólnie wpływając na metabolizm organizmu. Jednocześnie wzrasta tempo procesów metabolicznych, zwiększa się uwalnianie tłuszczu ze złogów tłuszczu, wypala się on pod wpływem mechanicznego działania masażu. Masaż na odchudzanie najlepiej wykonywać na długich kursach, od 15 sesji i musi być połączony ze specjalnymi ćwiczeniami fizycznymi.

Mechanizm działania masażu na układ mięśniowo-szkieletowy (ścięgna, stawy, mięśnie)

Pod wpływem masażu zwiększa się elastyczność wszystkich włókien mięśniowych, zwiększa się ich funkcja skurczowa, zanik zanikowy znacznie się zmniejsza, a już figlarna hipotrofia zanika. Masaż prowadzi do rozwoju wydolności mięśniowej, podczas gdy mięśnie regenerują się znacznie szybciej po dużym wysiłku fizycznym, jeśli zastosuje się go po nim. Zauważono, że nawet po krótkotrwałym wysiłku 3-5 minut masażu przywraca pracę mięśni lepiej niż 30 minut odpoczynku.

Co dzieje się w tkance mięśniowej?

 • Zwiększa się elastyczność włókien mięśniowych, ale kwas mlekowy nie jest uwalniany.
 • Zwiększa przepływ krwi do mięśni.
 • Tkanka mięśniowa jest aktywnie dotleniona.
 • Zdolność do pracy zmęczonych mięśni zostaje wyraźnie przywrócona. Jest to szczególnie ważne przy dużym wysiłku fizycznym, ponieważ w takich warunkach mięśnie szybko się rozluźnią, w ciągu 5 minut, a przy normalnym odpoczynku, jak już powiedzieliśmy, zajmie to co najmniej pół godziny.
 • Reakcje redoks ulegają wyraźnej poprawie. Jest to szczególnie ważne dla osób, które są zaznajomione z działaniem kwasu mlekowego na mięśnie.
 • Zmniejsza się wszelki dyskomfort po intensywnym wysiłku fizycznym.
 • W niektórych przypadkach zabiegi masażu spowalniają szybki zanik mięśni i przywracają mięśnie w przypadku już rozwiniętego zaniku mięśni.

Mechanizm działania masażu na stawy.

 1. Znaczna poprawa ich ukrwienia.
 2. Znaczne wzmocnienie torebek stawowych i więzadeł.
 3. Przyspieszenie resorpcji wysięku w stawie i innych patologicznych wydzielin.

Wpływ zabiegów masażu na układ nerwowy

Biorąc pod uwagę, że skóra zawiera ogromną liczbę zakończeń nerwowych, rozumiemy, że system nerwowy jako pierwszy dostrzega korzystne działanie masażu. Zmieniając siłę nacisku, charakter ruchów, sam czas trwania zabiegu, możemy zwiększyć lub zmniejszyć pobudliwość nerwową, wzmocnić i przywrócić odruchy utracone, poprawić czynność narządów wewnętrznych i trofizm tkankowy. Masaż działa silnie zarówno na centralny, jak i obwodowy układ nerwowy. Nawet przy lekkim masażu skóry układ nerwowy jako pierwszy reaguje na działanie mechaniczne. Łapie cały strumień impulsów z ogromnej liczby zakończeń nerwowych, które dostrzegają różne bodźce temperaturowe, uciskowe i dotykowe.

Wpływ masażu na układ limfatyczny i sercowo-naczyniowy

Podczas masażu zwiększa się krążenie krwi, zwiększa się produkcja białych i czerwonych krwinek, rozszerzają się pracujące naczynia włosowate, otwierają się naczynia włosowate rezerwowe. Pod wpływem tych czynników następuje silne nawodnienie krwią nie tylko obszaru, w którym wykonywany jest masaż, ale także odruchowo wszystkich narządów. Jednocześnie rozpoczyna się wzmożona wymiana gazowa w tkankach (tlenoterapia). Dzieje się tak. Jeśli w normalnym stanie na jednym milimetrze kwadratowym (przekroju) mięśnia pracuje 31 naczynek, to podczas masażu ich liczba może wzrosnąć do 1400! A to otwarcie rezerwowych naczyń włosowatych poprawia redystrybucję krwi w organizmie i znacznie ułatwia pracę serca.

Jeśli chodzi o układ limfatyczny, należy pamiętać, że przepływ chłonki jest powolny, jego szybkość zależy od różnych czynników i jest bardzo zmienna. Masaż należy wykonywać w kierunku dośrodkowym, w tym przypadku naczynia limfatyczne skóry są łatwo opróżniane, a przepływ limfy jest zauważalnie przyspieszony. Ponadto nie zapominaj o odruchowym działaniu na cały układ limfatyczny, co poprawia funkcje naczynioruchowe i tonizujące naczyń limfatycznych.

Mechanizm działania masażu na metabolizm

Masaż ma różnorodne procesy metaboliczne, ale zawsze ma korzystny wpływ. Zwiększa się przepływ moczu pod wpływem masażu, wzrasta ilość hemoglobiny, leukocytów i erytrocytów we krwi, zabieg nie powoduje powstawania kwasu mlekowego w mięśniach, co powoduje, że kwasica nie rozwija się. To ostatnie wyjaśnia szybki powrót funkcji mięśni po ciężkim wysiłku. Codzienny masaż ma niezwykle korzystny wpływ na organizm, zwiększa nasycenie tkanek tlenem i substancjami odżywczymi, jednocześnie usuwając produkty przemiany materii komórek.

Pod wpływem masażu w organizmie człowieka aktywowane są różnorodne biostymulanty – enzymy, hormony, witaminy. Masaż poprawia ukrwienie chorego narządu, przemianę materii, oczyszcza tkanki organizmu iw naturalny sposób prowadzi do pożądanego rezultatu.

Wiele prac naukowych poświęconych jest zaletom i technikom masażu, jego niesamowite rezultaty zmuszają coraz więcej osób do sięgania po tę właśnie metodę leczenia i zapobiegania różnym chorobom oraz zachowania ich zdrowia.

Więc jakie są zalety masażu? A do czego to służy?

Magia dotyku – cofnięcie się w czasie

Tak, tak, za pomocą magii masażu można przenieść się w czasie, do czasów szczęśliwego dzieciństwa. W czasach, gdy ludzie wokół nas nie szczędzili nam uścisków i delikatnych dotknięć, kiedy mogliśmy wyrazić swoje uczucia i miłość językiem ciała. Od dzieciństwa uściski i delikatne dotknięcia kojarzone są z poczuciem bezpieczeństwa, bezpieczeństwa i „miłości”. Z wiekiem ludzie coraz bardziej zarastają „skorupą” przyzwoitości i zaczynają zmniejszać liczbę kontaktów cielesnych z innymi – uściski i dotyk stają się „persona non grata” dla dorosłego „wujka” czy „cioci”. Z wiekiem człowiek nie traci potrzeby dotyku, kontaktu fizycznego, jednak zaczyna bać się zachowywać „niepoprawnie” lub „bezczelnie”, dlatego po prostu zaczyna unikać niepotrzebnych dotknięć. A jaki jest tego rezultat? W rezultacie osoba staje się nieszczęśliwa.

Faktem jest, że fizjologia uścisków i dotyku opiera się na hormonach – podczas kontaktu cielesnego z bliskimi do krwiobiegu uwalniane są endorfiny i oksytocyna, a człowiek odczuwa przypływ szczęścia i miłości. Dlatego ograniczając się w takim kontakcie, człowiek „skazuje” się na życie nieszczęśliwego ślimaka.

Oczywiście masaż nie może zastąpić szczególnej magii przytulania się z bliskimi, ale może pomóc nam się zrelaksować, poczuć się bezpiecznie i chwilowo wrócić do świata szczęśliwego dzieciństwa. Ta magia dotyku może dać człowiekowi odprężenie i poczucie spokoju, a także dodać energii do nowych osiągnięć.

Masaż to akt prawdziwej samoopieki

Masaż jest również przydatny, ponieważ jest aktem prawdziwej troski o siebie. Opieka mająca na celu utrzymanie i przywrócenie zdrowia, poprawę samopoczucia.

W dzisiejszych czasach większość ludzi musi spędzać dni siedząc przed ekranami komputerów. Tak, oczywiście, tego trendu nie można ignorować ani unikać, ponieważ obecnie większość zawodów kojarzy się z siedzącym trybem pracy. Z tego powodu osoby zaangażowane w pracę umysłową tak często cierpią na problemy z kręgosłupem…. I tu na ratunek może przyjść masaż, poprawiający zdrowie kręgosłupa. A uświadomienie sobie, że nie „porzuciłeś siebie”, a dbasz o swoje ciało, znacząco poprawia nastrój.

Głównym celem masażu jest ogólna poprawa stanu zdrowia, aw szczególności różnych fizjologicznych układów organizmu. Na szczególną uwagę zasługuje leczniczy wpływ masażu na skórę, układ mięśniowy, układ krążenia i inne układy organizmu.

Piękno skóry

Przede wszystkim masaż jest niezwykle korzystny dla skóry. Po pierwsze dzięki masażowi poprawia się wydzielanie i oczyszcza skórę.

Po drugie, zwiększa się ukrwienie skóry, aktywuje się krążenie krwi i przepływ limfy itp. W ten sposób poprawia się odżywianie skóry, staje się bardziej elastyczna, nabiera zdrowego różowego koloru i staje się aksamitna w dotyku. Masaż jest więc szczególnie polecany osobom, których skóra stała się wiotka i przesuszona oraz które generalnie mają problemy z kolorytem skóry.

Po trzecie, masaż pomaga poprawić stan zdrowia skóry, odnawia jej koloryt, wygładza i uelastycznia skórę.

Aktywacja procesów metabolicznych w organizmie

Masaż ma niezwykle korzystny wpływ na przemianę materii w organizmie: przyspieszają procesy usuwania szkodliwych substancji z organizmu, pobudzają metabolizm itp. Długie cykle masażu służą nawet do utraty wagi – pierwszy znaczący efekt z reguły pojawia się po 15. sesji masażu.

Masaż jest w stanie usprawnić proces oddawania moczu, sprzyja odchudzaniu, a dodatkowo zwiększa przepływ składników odżywczych i tlenu, w wyniku czego organizm otrzymuje dodatkową energię do funkcjonowania, a osoba czuje się rześka i witalna.

Ruchy masażu mają dodatkowy efekt terapeutyczny również ze względu na aktywację różnych hormonów, witamin i enzymów: dzięki temu zwiększa się przepływ krwi do chorych narządów, oczyszczane są tkanki, aktywowany jest proces metaboliczny, co prowadzi do powstania długo oczekiwany efekt terapeutyczny.

Zdrowie mięśni

Po sesjach masażu poprawia się również kondycja układu mięśniowego: poprawia się przepływ krwi do stawów, mięśnie zaczynają się lepiej kurczyć, zwiększa się ich elastyczność itp.

Masaż poprawia również wydolność mięśni, wpływając na ich regenerację, wznowienie pracy mięśni, co jest szczególnie przydatne po wyczerpującym wysiłku fizycznym i uprawianiu sportu. Pod tym względem krótka sesja masażu może zastąpić półgodzinny „leżący relaks”: dziesięć minut masażu może nie tylko przywrócić poziom wydolności sprzed aktywności fizycznej, ale także go zwiększyć.

„Stalowe” nerwy i krew „gotująca się” w żyłach

Korzystny wpływ sesji masażu na funkcjonowanie układu nerwowego jest wręcz legendarny, a siłę jego działania tłumaczyć można obecnością dużej ilości zakończeń nerwowych w skórze – dzięki czemu układ nerwowy jest bardzo podatny na jakiekolwiek działanie masażu. Układ nerwowy otrzymuje cały strumień impulsów od dotknięć mechanicznego masażu, a charakterystyka wpływu masażu na układ nerwowy będzie zależała od charakteru tych dotknięć i ruchów. Na przykład delikatne pociągnięcia działają uspokajająco, podczas gdy bardziej aktywne ruchy masażu, wręcz przeciwnie, przyczyniają się do pojawienia się radości lub drażliwości.

I wreszcie masaż sprawia, że ​​nasza krew „gotuje się”: w wyniku dotknięć masażu zwiększa się przepływ krwi, aktywuje jej krążenie, krew zaczyna myć nie tylko masowany obszar, ale także narządy wewnętrzne, wymiana gazowa krwi z wzrasta stan tkanek wewnętrznych, – człowiek zaczyna czuć – naprawdę „żywy” i naładowany energią!

Dlatego czasami tajemnica dobrego samopoczucia i dobrego samopoczucia bywa banalna i prosta, a tkwi w magii masażu …

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author