Pieprz sadzonki według kalendarza księżycowego

Sadzenie papryki na sadzonki

Rozpoczęcie pracy z siewu pieprzu zaleca się już w styczniu–lutym. W tym czasie sprzedawane w specjalistycznych sklepach lub wybierane są najlepsze z nasion zebranych z góry. Pierwszym etapem uprawy jest moczenie nasion, odpowiednie dla tego dni są uważane za te, kiedy Księżyc znajduje się pod gwiazdozbiorem Ryb, Skorpiona i Raka.

Uwaga! Rozpoczęciem siewu nasion na rozsadę jest właśnie ich moczenia, i musisz szukać na ściśle rosnącego księżyca, nawet jeśli sam siew w glebę potem trzeba i na niekorzystny dzień.

Sadzimy pieprz sadzonki według kalendarza księżycowego, czyli tylko na rosnącą Księżyc. Przy tym nie można nie wziąć pod uwagę region zamieszkania. W południowych regionach naszego kraju to luty i marzec, w północnych — marzec i początek kwietnia.

Uwaga! Uprawa sadzonek papryki trwa dwa i pół miesiąca. Wychodząc z tego i z konkretnych warunków klimatycznych, trzeba liczyć terminy siewu, przy czym biorąc pod uwagę fazy Księżyca.

Pierwszym księżycowym dniem jest dzień po nowiu, zaleca się siać w 1, 2, 6, dalej od 8 do 12, 20, 21, 23, 24, 26 – 28 dni księżycowe.

Nie można siać i sadzić sadzonki papryki, 3, 5, 16, 29 księżycowe doby.

Nic strasznego się nie stanie, jeśli trochę spóźnić się z terminami, w cieple posadzona z lekkim opóźnieniem sadzonki szybko dogoni sadzonki papryki, посаженную wcześniej. Uzasadnienie wczesnego siewu może być to, że hodowca chciał sprawdzić nasiona do kiełkowania, aby w przypadku, gdy nasiona nie wzejdą, był czas пересеять na nowo. Ale i w przypadku ponownego siewu, należy sadzić pieprz sadzonki według kalendarza księżycowego, wybierając bliski z korzystnych dni.

Gleba pod sadzonki sprzedawane w sklepach, przy tym należy zwracać uwagę na to, aby przyszła właśnie do papryki.

Można i samodzielnie przygotować почвосмесь z blachy ziemi, piasku i torfu. Poziom kwasowości u niej musi być od 6 do 6,5. Można go sprawdzić specjalnym testem, który jest sprzedawany w sklepach dla ogrodników.

Przed nawożeniem gleby wymaga dezynfekcji metodą nagrzewania w piecu lub podlewania gorącym roztworem nadmanganianu potasu i gotować nasiona do siewu w jeden z następujących sposobów:

 • Барботирование. Tak nazywa się zabieg, gdy nasiona umieszcza się w gazy woreczek i zanurzone na 4 – 5 godzin w wodzie, przez którą napędza kompresor powietrza.
 • Stymulator wzrostu. Wzrost kiełkowania poprzez umieszczenie nasion w roztworze stymulator wzrostu na 4 – 5 godzin.
 • Kiełkowanie nasion. Nasiona trzeba zawinąć w wilgotną szmatkę i uważać, aby nie wysycha, ale przy tym nasiona nie powinny znajdować się w wodzie. Temperatura otoczenia powinna wynosić około 25 stopni. Kiedy pojawią się kiełki, można umieścić nasiona na przygotowany grunt.
 • Uwaga! Siew kiełkujących nasion należy przeprowadzać z dużą ostrożnością, aby nie uszkodzić delikatne kiełki. Można użyć pęsety.

  Pieprz źle znosi wybiera, dlatego lepiej jest siać go w osobnych doniczkach. Jeśli nie ma takiej możliwości, to nasiona wyposażone są w przestronnych szufladach w takiej odległości od siebie, aby potem można było łatwo przesadzić krzewy, nie krzywdząc korzenie. Naczynia przed siewem należy do dezynfekcji nadmanganianu potasu.

  Dalsza pielęgnacja рассадой jest w aktualnym podlewanie, nawożenie i szermierki. Podczas wykonywania wszystkich tych prac, trzeba śledzić fazami Księżyca i wykonywać wszystko w dogodnych dla tego dni.

  Karmienie sadzonek

  Nawóz pod sadzonki papryki należy wpłacić kilka razy podczas jej uprawy: w przypadku wystąpienia dwóch liści, przez 15 dni po pierwszej dokarmiania i w przeddzień lądowania sadzonek w ogrodzie lub szklarni.

  Uwaga! Do produkcji nawozów sadzonek papryki zaleca się na ubywa Księżyca.

  Właśnie wtedy gleba znacznie lepiej wchłania wilgoć, co przy rosnącym księżycu. Przy tym należy pamiętać, że korzystne towarowymi aby dokonać nawożenia uważane za znaki na ziemi (Byk, Ryby, Koziorożec) lub wodne (Rak, Skorpion, Ryby). Przy znakach wodnych trzeba wprowadzać nawozy, jeśli trzeba nakarmić górne części sadzonek papryki, a w przypadku ziemnych znakach – korzenie.

  Po raz pierwszy wspomagamy nasze nawozy według tego przepisu: na 1 litr wody bierze 0,5 g saletry amonowej, 3 g superfosfatu i 1 g potasowego nawozy. Jeśli na sadzonek stają się blade lub żółte listki, nawozić ją „Агриколой”, a do zasilania systemu korzeniowego – „Корневином”.

  Po raz drugi sadzonki papryki, nawozić, gdy na nią dostępne są 4 – 6 liści. To zdarza się przez dwa tygodnie po pierwszym nawożeniu. Tym razem karmimy органикой: na 1 litr wody bierzemy 100 g nalewki z pokrzywy i 20 -30 g popiołu drzewnego.

  Można zastosować gotowy nawóz organiczny. Oprócz nawozu organicznego z naparu z pokrzywy i popiołu, istnieją jeszcze kilka organicznych składników preparatów:

 • Ptasie odchody. Szczególnie dobrze nadaje się, jeśli sadzonek niedobory azotu (bledną liście).
 • Drożdże. Dla nawozów nadają się jak suche drożdże, jak i świeże. Przygotowuje się roztwór 10 g drożdży, 0,5 litra bulionu miotu, 0,5 litra popiołu, 5 łyżek cukru. Wszystko to jest hodowana w wiadrze wody i podawać w ciągu godziny. Ten skład rozcieńczony 1:10 i wnoszą po podlewania. Karmienie powinno odbywać się trzy razy w czasie uprawy roślin, stosując się do kalendarza księżycowego.
 • Skorupki od jajek. Aż sadzonka jest w warunkach domowych, jest dostępna karmić ją roztworem przygotowanym z mielonych skorupek od trzech do czterech jaj i 3 litrów ciepłej wody. Nalegają roztwór w ciepłym miejscu na trzy dni. Nawożenie wnoszą do gleby wraz ze skorupą w dogodnych dla tego dni.
 • Po raz trzeci karmione po pikowania siewek.

  Jest to konieczne, aby zapewnić przyjęcie się w nowym miejscu, przyspieszenie wzrostu i rozwoju korzeni. Na tym etapie należy uiścić „Кристалон” z obliczeń dwa grama na litr wody, „Kemira-Lux” w takim samym stężeniu, superfosfat i sól potasu. Nawożenie należy wykonywać w sprzyjających do tego dni, согласовываясь ze swoimi terminami i stadium rozwoju sadzonek.

  Podlewanie sadzonek

  Pieprz – jest wymagająca do nawadniania kultura. On nie może normalnie się rozwijać na suchej glebie, ale i podmokłe też nie toleruje. Paprykę, nie lubi suche powietrze, dlatego obok rosnącej рассадой powinny stać piala z wodą. Do formowania się pierwszych liści zużycie wody nie powinien przekraczać jednego litra pod krzakiem, w miarę wzrostu sadzonek musi wzrastać. O konieczności nawadniania mówi wygląd sadzonek – od braku wilgoci liście zaczynają usychać. Ale nawet więdnięcie liści nie jest powód do nadmiernego nawilżenia. Aby sprawdzić, jak ziemia pod рассадой pieprzu potrzebują wilgoci, można sprawdzić jego wilgotność, kłucie ostry patyk w ziemię i pozostawiając ją na kilka minut. Jeśli różdżka będzie mokro, to znaczy, podlewać jeszcze za wcześnie.

  Uwaga! Niektórzy ogrodnicy starają się produkować podlewanie sadzonek, zgadza się z księżycowym kalendarzem. Właściwie to nie ma sensu, przy produkcji podlewania należy kierować się tylko stanem gleby!

  Nie zapomnij o temperaturze otoczenia i o jakości wody, powinna być ciepła, a nie sztywne.

  Пикировка sadzonek

  Пикировка – nie jest to najbardziej pożądany zabieg dla sadzonek papryki, ale jeśli ona była przyczyną w jeden wspólny pocztowej, tak jeszcze i zbyt gęsto, bez pikowania nie może się obejść.

  Najlepiej przed zabiegiem zobacz w kalendarz księżycowy, tak jak najlepszy czas przesadzania przypada na rosnącą fazę Księżyca.

  Sadzonki, посеянную na początku lutego, spadać w dół, należy w marcu, siać w marcu — nurkujemy w kwietniu i tak dalej, wybierając przy tym korzystne dni z uwzględnieniem faz Księżyca. Do tego czasu na siewkach powinny być 3 -4 prawdziwych listki.

  Uwaga! Nie można spadać w dół sadzonki, które mają tylko liścieni liście. Na tym etapie korzenie jeszcze nie powstały, i roślina nie będzie w stanie przyjąć się na nowym miejscu.

  Najbardziej odpowiednie pojemniki do pikowania sadzonek papryki uważane za torfowe doniczki, bo ich sadzi się na miejsce stałe wraz z рассадой. Tym samym nie jest podatne na uszkodzenia korzeni i roślina nie ma stresu od ponownego przeszczepu.

  Za 2 godziny do pikowania sadzonki należy podlać, aby sadzonki łatwo pobrane z gleby.

  Pamiętaj! Pieprz sadzonki podczas szermierki заглублять nie można. Musi być przeszczepiona na tej samej głębokości, na której rósł do przeszczepu.

  Kiedy produkować wybiera pieprzu według kalendarza księżycowego? Przy ustalaniu terminów należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • W nowiu nie runąć w dół, tak jak w tym czasie cała wilgoć zbiera się w korzeniach, to jest złe dla transplantacji, ponieważ korzenie stają się kruche i mogą ucierpieć.
 • Księżyc — woda wraz z odżywkami przesuwa się w górę, jest to najbardziej korzystny czas na zbieranie.
 • W pełni księżyca cała wilgoć koncentruje się w liściach i zarodku, to nie jest odpowiednie warunkiem do przeszczepu.
 • Księżyc – to neutralne czas, kiedy mogą runąć w dół sadzonki papryki, ona od tego nie ucierpi
 • Zdarza się, że po пикирования rozsady papryki na czas przestanie rosnąć, to normalne, po tym, jak korzenie adaptują się w nowych warunkach, wzrost odezwie. Uważaj, aby w tym okresie na sadzonki nie znalazły się bezpośrednie światło słoneczne, a temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała 20 stopni. Переувлажнять gleby w tym czasie nie należy, nawet jeśli kartki trochę zbyt jasny, należy utrzymywać umiarkowaną wilgotność.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author