Kwas borowy, jako dressing do ogórków

Use kwasu borowego do ogórków

Rozwój rośliny, rodzi zdrowe owoce, nie jest możliwe bez udziału boru. Niedobór substancji w glebie przejawia się w postaci:

 • w zwolnionym tempie wzrostu części nadziemnych warzyw kultury;
 • недоразвития systemu korzeniowego;
 • roślina staje się karłowate gatunki;
 • krótkie międzywęźla,
 • kruchych pędów;
 • obumierania pędów bocznych i górnych punktów wzrostu;
 • opadania kwiatów i jajników;
 • zmniejszenie plonów.
 • Aby uniknąć powyższych problemów, należy okresowo wykonywać nawożenie ogórka, kwas borowy. Szczególnie ważne są takie dokarmiania w czasie kwitnienia, ponieważ substancja ta przyczynia się do powstawania punktów wzrostu na плетях, a także kwas borowy ostrzega osypywanie jajników. Oprócz wzrostu, stosowanie taka płynu pozwalał rozwoju pasożytów, wirusowych i grzybiczych chorób. Kwas borowy posiada jeszcze jedną korzystne właściwości dla uprawy ogórków, ona sprawia, że roślina jest odporna na przymrozki i sucha pogoda.

  Warto wiedzieć! Najczęściej niedobór substancji podkreśla się w suchy sezon, to wtedy ogórki potrzebują karmienia tym elementem.

  Zasady przygotowania roztworu

  Aby przygotować roztwór poprawnie trzeba rozgrzać niewielką ilość czystej wody do temperatury +50 ℃, a następnie dodać 1 łyżeczkę 0,5–1% kwasu borowego. Woda musi spełniać dokładnie takiej temperaturze, inaczej kryształy proszku, nie rozpuszczą się całkowicie, a w przypadku dostania się na liście, powodują oparzenia. Czekając na ochłodzeniu otrzymanego roztworu, należy dodatkowo rozpuścić w 2 l zimnej wody. Otrzymany roztwór należy użyć natychmiast. Zwykle zużycie wynosi 1 l na 10 m2.

  Ważne! Nie można przygotować roztwór o zwiększonej koncentracji, może to negatywnie wpłynąć na wzrost ogórków. Nadmiar boru prowadzi do wrażliwości rośliny.

  Oprócz właściwego przygotowania roztworu, należy prawidłowo je stosować. Zabieg należy przeprowadzać w безветренную suchej pogody, wcześnie rano lub wieczorem, aby promienie słoneczne nie przywaliła mokre liście ogórków. A także dla procedury nadaje się pochmurna pogoda, nie jest zapowiedzią rychłego deszczu. Aby gleba i roślina wchłania w siebie pożytecznego substancja bora najlepiej brak deszczu w ciągu najbliższych kilku dni.

  Te zasady odnoszą się do ogórków, uprawy zarówno w gruncie jak i w tunelach foliowych i szklarniach.

  Dla aptece, nie рискующих przygotowywać roztwory do nawożenia warzyw, na rynku są następujące gotowe mieszanki, które zawierają w składzie substancji-bora: Борофоска, Басфолиар Kelp/idź do), Плантафол, Mag-Bor.

  Cechy użytkowania

  Najprostszym sposobem stosowania kwasu borowego – to spryskiwanie liści roślin z natryskiem, która odbywa się w ciągu okresu wegetacji trzy razy:

 • na początku formowania się pąków kwiatowych;
 • podczas kwitnienia;
 • w okresie dojrzewania ogórków.
 • Dla kształtowania obfitych jajników u ogórków, produkują двухэтапное opryskiwanie krzewów rośliny roztworem: pierwszy raz na początku kwitnienia, a drugi raz w okresie kształtowania jajników.

  Oprócz tego, ogórki potrzebują karmienia i systemu korzeniowego, w tym celu wykorzystuje się roztwór kwasu borowego jako nawadniania, które powinny odbywać się nie częściej niż 1 raz w miesiącu. Aby uniknąć poparzenia systemu korzeniowego, polać ogórki trzeba najpierw zwykłą wodą, a potem już przygotowanym roztworem.

  Przed sadzeniem nasion należy je moczyć w kwas borowy, nie tylko stymuluje wzrost nasion, ale i продезинфицирует ich od chorobotwórczych bakterii i zarazków. W tym celu należy nasiona umieścić w gazę szmatki zwilżonej kwasu borowego na 6-8 godzin. Przed nurkowaniem w ziemi nasiona należy osuszyć.

  Wskazówka! Jeśli po всхода nasion, sadzonki rośnie powoli i słabo się rozwija, to w fazy 3-go liścia można opryskać rośliny boru roztworem.

  Często roztwór kwasu borowego używają w celu zwiększenia опыляемости niektórych odmian ogórka, gdzie w mieszanki rozpuszcza się jeszcze pół kilograma cukru. Rozpylanie odbywa się w okresie pączkowania.

  Ale nie warto przesadzić z nawożenia i pokrycie to może doprowadzić do szybkiego kwitnienia i dojrzewania owoców, ich szybkie gnicie. Taka procedura powinna odbywać się nie więcej niż 4 razy w jednym sezonie.

  Inne warianty nawożenia ogórków

  Oprócz stosowania kwasu borowego w czystej postaci, dobrym sposobem nawożenia i ochrony przed wirusami ogórków jest przygotowanie kompleksowej mieszanki na jej podstawie.

 • W 10 l wody rozpuścić 8 g kwasu borowego i 3 krople jodu. Roztwór należy podlewać roślinę u samego korzenia. Taki sposób wzmacnia system korzeniowy i chroni ogórki od chorobotwórczych drobnoustrojów.
 • Skuteczny jako środek odkażający środek, w opinii aptece, jest spryskiwanie ogórków mieszaniną kwasu borowego i sody oczyszczonej. Na 1 litr wody przypada 1 g manganu (lub nadtlenku wodoru), 0,1 g kwasu borowego i 5 g sody oczyszczonej.
 • Aby zabezpieczyć rośliny przed фитофторы, choroby, które często są narażone na ogórki, należy po edukacji jajników spray krzew słabym roztworem nadmanganianu potasu. Dokładnie za tydzień taktować roztworem kwasu borowego (na receptę). Następnie jeszcze przez tydzień spray słabym roztworem jodu.
 • Metody te pomogą rozwijać upraw, które nie jest uszkodzony grzybami i chorobami, duże i pyszne.

  Wnioski

  Kwas borowy cieszy się popularnością wśród ogrodników właśnie za swoją prostotę i efektywność, a także narzędzie dostępne jest w cenie. Do tego, w odróżnieniu od innych preparatów chemicznych, kwas borowy absolutnie nie jest toksyczna i jest bezpieczna dla organizmu człowieka. Substancja poprawia zarówno wygląd owoców, jak i walory smakowe. Ona stała się jak dobry środek, który pozytywnie wpływa na rozwój i wzrost ogórków, co dowodzi, że celowość jej stosowania.

  Jak poprawnie odbywa nawożenia ogórków, kwas borowy można zobacz wideo:

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author