Otręby na jelita: skuteczne oczyszczanie i zapobieganie zaparciom

Otręby

W medycynie ludowej otręby są uważane za najtańszy i wygodny produkt do oczyszczania jelit i przywracania mikroflory. Są łatwe w przygotowaniu, przystępne nawet dla studentów i emerytów. Okresowe stosowanie otrębów zapobiega gromadzeniu się toksyn w organizmie, likwiduje zaparcia, wzbogaca dietę w składniki odżywcze i stwarza podstawę do rozwoju pożytecznych bakterii w jelitach. Ale dla skutecznego oczyszczenia należy przestrzegać pewnych zasad i prawidłowo przyjmować produkt.

 

Skład i korzyści

Otręby są produktem ubocznym przetwarzania zbóż na mąkę.

Do upraw należą: pszenica, żyto, owies, jęczmień, proso, ryż, kukurydza. Są też otręby gryczane, amarantusowe, musztardowe i lniane.

Zawartość substancji użytecznych dla organizmu w otrębach jest kilkakrotnie wyższa niż zawartość tych samych substancji w mące. Natychmiast pojawia się pytanie: dlaczego mąka jest oczyszczana ze składników przydatnych dla organizmu? Ponieważ otręby zawierają kwasy tłuszczowe, które nie pozwalają na długie przechowywanie tego produktu.

Otręby żytnie i pszenne różnią się kolorem

Oprócz tłuszczów otręby zawierają węglowodany, cukry, białka, szereg pierwiastków śladowych (wapń, żelazo, magnez, fosfor, miedź, chrom, selen, potas, cynk), szereg witamin z grupy B, witaminy K, A, PP i E.

Potas i magnez odpowiadają za perystaltykę, skurcz i rozluźnienie mięśni. Witaminy z grupy B biorą udział w procesach metabolicznych, sprzyjają wzrostowi komórek i szybkiej regeneracji uszkodzonych. Cynk pomaga komórkom jelitowym mieć silniejszy chwyt i wytwarzać wystarczającą ilość śluzu. Witamina K bierze udział w procesie krzepnięcia krwi w przypadku uszkodzeń, do których dochodzi, gdy dana osoba zjadła zbyt gruboziarniste jedzenie lub nie mogła zostać strawiona z powodu braku niektórych enzymów. Cukry szybko nasycają organizm energią. Błony komórkowe zbudowane są z kwasów tłuszczowych.

Jednak największą korzyścią dla jelit jest błonnik, którego najwięcej znajduje się w otrębach (ponad czterdzieści procent). Jest rozpuszczalny (węglowodany złożone, gumy, śluz i żywice naturalne) i nierozpuszczalny (celuloza, lignany i ligniny). Błonnik rozpuszczalny działa jak spoiwo, usuwając z organizmu produkty przemiany materii, toksyny, kwasy żółciowe i cholesterol. Jeśli w jelitach nie ma procesów wiązania, wszystkie szkodliwe substancje wrócą ponownie do krwi, co doprowadzi do wyczerpania wątroby. Błonnik nierozpuszczalny działa jak węgiel aktywowany, ale jest wielokrotnie skuteczniejszy. Jest jak siatka pułapkowa dla opornych tłuszczów, szkodliwych związków i bakterii gnilnych, oczyszcza ze ścian jelit wszelki śluz, złogi i martwe komórki, których szczególnie licznie występują u osób chorych.

Rodzaje otrębów

Obecnie w aptekach i działach dietetycznych sklepów sprzedawane są różne otręby: tylko z jednego lub kilku płatków zbożowych, z dodatkiem suszonych owoców, warzyw, jagód i orzechów. Istnieją otręby gotowe do spożycia na parze oraz takie, które wymagają przetworzenia. A formy są różne: kruszone, granulowane, prasowane.

Nie zaleca się kupowania produktu sprzedawanego bez recepty ze względu na brak składu i zaleceń producenta.

Przepisy na oczyszczanie jelit

Do profilaktycznego oczyszczania jelit i uzupełniania diety w składniki odżywcze odpowiednie są dowolne otręby. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami użycia na etykietach. Ale w celu skuteczniejszego oczyszczenia lub wyeliminowania zaparć lepiej jest przyjmować mielone otręby owsiane, pszenne lub żytnie.

Otręby z kefirem

Dla planowego oczyszczenia i normalizacji jelit dobrym rezultatem jest przyjmowanie otrębów wraz z napojami z mleka sfermentowanego. Na przykład 30 g suchych zmielonych otrąb wlewa się do szklanki świeżego kefiru i umieszcza na noc w lodówce. Rano tak przygotowane danie można zjeść przed śniadaniem lub zamiast niego.

Kefir z otrębami w szklance
Kieliszek kefiru z otrębami to dobry początek dnia

Takie śniadania powtarza się przez dwa lub trzy tygodnie raz na kwartał, najlepiej na początku każdego sezonu. Pomoże to organizmowi łatwiej dostroić się do zmian pór roku, wzmocnić odporność, dodać siły i wigoru.

Z mlekiem, sokiem lub jogurtem

Dobry wynik uzyskuje się w połączeniu z mlekiem, sokiem, jogurtem. Aby to zrobić, wlej 30 g suchych otrąb do szklanki gorącej wody, pozostaw na dwadzieścia minut, aż pęcznieją i zmiękną, a następnie spuść wodę i zjedz powstałą papkę podczas śniadania, pijąc jeden z napojów.

Czas trwania kursu zależy od Twojego samopoczucia.

Jeśli po dwóch tygodniach poczujesz lekkość, nie ma problemów ze stolcem, to przejdź na normalną dietę. Jeśli ciężkość w jamie brzusznej jest nadal odczuwalna, wówczas kurację można przedłużyć nawet do miesiąca.

Na zaparcia

Na zaparcia wskazane jest przyjmowanie otrębów pół godziny przed posiłkiem . 30 g wlewa się do szklanki wody, nalega na godzinę, a następnie dzieli na 3 równe części. Po zażyciu do każdej części dodaje się szklankę przegotowanej wody (bezpośrednio przed użyciem). Przebieg leczenia zaparć w ten sposób trwa co najmniej miesiąc.

Napój miodowy na choroby przewodu pokarmowego

W chorobach żołądka (zapalenie żołądka, wrzody) zaleca się picie miodu z otrębów. Do jego przygotowania:

 1. Weź 4 łyżki otrębów i zalej 400 ml gorącej wody.
 2. Całość przykryć, po czterech godzinach wymieszać, przecedzić i wycisnąć.
 3. Przygotowany napar podgrzewa się do pięćdziesięciu stopni i dodaje się do niego łyżkę miodu, mieszając aż do całkowitego rozpuszczenia.

Pij napój miodowy z otrębów na pusty żołądek godzinę przed śniadaniem. Kurs trwa do miesiąca.

miód w łyżce
Otręby z miodem są przydatne przy chorobach żołądka

Lekarstwo na zaparcia podczas ciąży

Dla przyszłych matek, które cierpią na zaparcia, średnia dawka to jedna do dwóch łyżek zmielonych otrębów dziennie. Zalać wrzącą wodą, aby woda całkowicie pokryła produkt. Dwadzieścia minut po obrzęku można go stosować, najlepiej w dwóch lub trzech dawkach między głównymi posiłkami. Popij jednym z napojów:

 • kefir;
 • Jogurt;
 • Rosół;
 • herbata.

Każda kobieta wybiera opcję, która najbardziej jej odpowiada.

Jeśli przyszłej mamie nie zaleca się picia dużej ilości płynów (niebezpieczeństwo pęknięcia bańki, obrzęku), można zastosować wywary z jednej łyżeczki na 200 ml wody:

 1. Gotuj mieszaninę przez 15-20 minut, ostudź.
 2. Odcedź płyn i wypij 20 minut przed posiłkiem.

Aby znormalizować trawienie u dzieci: w jakim wieku można spożywać otręby

 1. Dzieciom w wieku od dziewięciu miesięcy do roku (zwłaszcza karmionym butelką) podaje się tylko wywar z otrębów pszennych w celu normalizacji trawienia. Pięć gramów produktu wlewa się do 200 ml wrzącej wody i gotuje na małym ogniu przez dwadzieścia minut. Powstały bulion jest filtrowany, dzielony na trzy dawki i podawany dziecku w czystej postaci lub dodawany do zupy lub owsianki. Kurs trwa dwa tygodnie.
  Wywar z otrębów
  Dzieciom w wieku od dziewięciu miesięcy do roku podaje się tylko wywar z otrębów pszennych
 2. Niemowlętom w wieku od jednego do trzech lat zaleca się również tylko otręby pszenne. Nalewa się je niewielką ilością wrzącej wody, nalega na około pół godziny, a nadmiar wody spuszcza się, dodaje do zbóż i zup zbożowych, ćwierć łyżeczki na porcję trzy razy dziennie.
 3. W przypadku dzieci w wieku od trzech do dziesięciu lat ilość otrębów wzrasta do dziesięciu gramów. Otręby żytnie i ryżowe można połączyć z otrębami pszennymi. Porcja podzielona jest na trzy dawki. W postaci suchej służą do przyrządzania zup i płatków zbożowych, zasypiając jednocześnie ze zbożami, dodawane do mięsa mielonego i ciastek.
 4. Po dziesięciu latach możesz otrzymać produkt w postaci suchej. Dzienna dawka to piętnaście gramów. W tym samym czasie reżim picia wzrasta do dwóch litrów płynów dziennie. Kurs trwa dwa tygodnie.

Zalecenia dotyczące skutecznego oczyszczania organizmu

Aby uzyskać maksymalny efekt stosowania otrębów, postępuj zgodnie z zasadami:

 1. Obróbka cieplna. Osobom po siedemdziesiątym roku życia, a także małym dzieciom, do potraw poddawanych obróbce cieplnej (zupy, kasze, galaretki) lepiej dodawać otręby.
 2. Oddzielna recepcja. Włókno zawarte w otrębach jest silnym absorbentem. Dwie godziny przed i po jego zastosowaniu nie zaleca się stosowania leków i suplementów diety. Zostaną „zabrane na pokład” z błonnikiem i po prostu nie będą mogły zostać wchłonięte w jelitach.
 3. Zgodność dawkowania. W przypadku przekroczenia dziennej ilości otrębów możliwe jest, wraz z toksynami i szkodliwymi produktami rozpadu, usunięcie z jelit korzystnych witamin i pierwiastków śladowych, co doprowadzi do hipowitaminozy. Przedawkowanie może również powodować wzdęcia i ból brzucha. Dawki z reguły dobierane są indywidualnie, w zależności od wagi i wieku.Na opakowaniach i w przepisach są one wskazane dla przeciętnej osoby. Jeśli masz odchylenia w jednym lub drugim kierunku, dostosuj porcję. Dla dzieci od dwunastego roku życia (waga powyżej 36 kg) – dawki dla dorosłych. Dla dzieci w wieku sześciu lat dzielimy porcję na pół, dla trzyletniego okrucha odpowiednio jedną czwartą. Nawet jeśli odczuwasz dyskomfort przy prawidłowym wyliczeniu, wybierz porcję empirycznie, ale nie odmawiaj stosowania otrębów.
 4. Biorąc wystarczającą ilość wody. Aby grube włókno nie drapało jelit, ale delikatnie i wygodnie usuwało z organizmu produkty rozpadu i toksyny, podczas jego używania należy wypić 2–2,5 litra czystej wody. Jeśli nie ma wystarczającej ilości płynu, mogą wystąpić zaparcia.
  Stosując otręby należy wypijać 2-2,5 litra czystej wody dziennie
 5. Stopniowe wprowadzanie otrębów do diety. Jeśli nagle zaczniesz ich używać, mogą pojawić się zaparcia, nieprzyjemne, a nawet bolesne odczucia z powodu tego, że organizm nie może od razu się odbudować. Zacznij od połowy dawki, obserwuj siebie. Następnego dnia dodaj kolejną czwartą. A trzeciego dnia przejdź do pełnej porcji.
 6. Konsultacja z lekarzem prowadzącym lub nadzorującym. Obowiązkowa dla kobiet w ciąży, matek karmiących oraz osób z poważnymi chorobami związanymi z zaburzeniami metabolicznymi, patologiami autoimmunologicznymi i onkologicznymi.
 7. Osobne użycie. Odwary napięte najlepiej stosować w odstępie co najmniej godziny od przyjmowania leków i suplementów diety, ponieważ błonnik rozpuszczalny ma działanie wiążące.
Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author