Jałowiec jesienią: sadzenie i pielęgnacja, przycinanie, schronienie na zimę, zdjęcia, filmy

Jak sadzić jesienią jałowiec

Wybierając czas sadzenia, należy wziąć pod uwagę ważną cechą tego хвойника budować system korzeniowy nie przez cały sezon, a tylko wczesną wiosną i w środku lata. W upalny i suchy okres przesadzać krzewy w otwartym terenie nie jest to zalecane, gdyż roślina może nie zabrać się i zginąć. Dlatego specjaliści radzą, aby sadzić jałowiec jesienią lub wczesną wiosną.

Wiek sadzonki nie powinien przekraczać 3-4 lata. Jak pokazuje praktyka, starsze egzemplarze gorzej się zakorzenić i dłużej się zakorzenić w nowym miejscu. Jednak to jest możliwe, a poniżej wideo z lądowania jałowca jesienią z minimalnym do drewna szkód.

Kiedy sadzić jesienią jałowiec

Doświadczeni ogrodnicy uważają, że najbardziej odpowiednim czasem do sadzenia jest późna jesień (koniec października – początek listopada). O tej porze roku temperatura powietrza w dzień waha się w granicach +10-12 °C, a w nocy nie spada poniżej +5 °C, co jest optymalne warunki do przeszczepu jałowca jesienią. Roślina spokojnie przeniesie zimowe przymrozki, a wraz z nadejściem wiosny podjąłby się aktywnie budować system korzeniowy.

Wybór miejsca i przygotowanie gruntu

Wybierając stałe miejsce, należy pamiętać, że roślina źle reaguje na jego zmiany, dlatego ważne jest, aby za pierwszym razem poprawnie jałowca posadzić jesienią. Ważne jest, aby działka odpowiedział następujące kryteria:

 • był przestronny i otwarty;
 • do sąsiednich drzew odległość co najmniej 1,5-2 m;
 • miejsce musi być dobrze oświetlone w ciągu dnia.
 • Jeśli zaniedbane tymi kryteriami, jałowiec szybko straci dekoracyjny wygląd, będzie wyglądać чахлым i chorym.

  Ponadto, ważne jest, aby zwrócić uwagę na skład gleby, ponieważ każdego rodzaju potrzebny inny podkład:

 • syberyjskie odmiany wolą piaszczysta;
 • środkowoazjatyckie, a także jałowiec kozacki wymagają wapnowania;
 • dziewiczy zaleca się sadzić w gliniaste gleby.
 • I chociaż większość odmian znakomicie czują się w uniwersalnych warunkach terenowych, lepiej dowiedzieć się w szkółce przy zakupie sadzonki zalecany skład gleby do zakupionego młodego rośliny.

  Krok po kroku jak sadzić jesienią jałowiec

  Proces sadzenia sadzonek jesienią w otwartym terenie nieskomplikowany i poradzić sobie z zadaniem z łatwością uda się nawet początkującemu ogrodnikowi. Należy jednak ściśle przestrzegać instrukcji, aby roślina gwarantowane zatrzymany i dobrze się czuł w nowym miejscu. Opis krok po kroku technologii lądowania jałowca jesienią:

 • Przygotowanie startowego doły. Średnica i głębokość otworu powinna być 2-3 razy wyższe niż wymiary systemu korzeniowego (bryły ziemi) sadzonki. Dla jałowca w wieku 3-4 lata zwykle brakuje doły 50×50 cm
 • Na dno lozko drenaż (uszkodzone dachówki, gruz) na wysokości 15-20 cm od Góry na niego – warstwy odżywczej mieszanki składającej się z 1 łyżeczki piasku, 1 łyżeczka trawy i 1 godz. torfu. Tam dodać 300 ml нитроаммофоски. Dalej, startowy pit pozostawić na 2-3 tygodnie, dając ziemi osiąść w sposób naturalny.
 • Sadzenie siewek. Po trzech tygodniach można przystąpić do sadzenia młodego rośliny w przygotowany otwór. Do tego drzewko umieszczone na środku startowego doły i pokryte podkładem. Ważne jest przy tym, aby korzeniowy szyjka była równo z górną krawędzią otworu, a jeśli krzewów w wieku powyżej czterech lat – 7-10 cm wyżej.
 • Podlewanie i rozdrabnianie. Od razu po posadzeniu jesienią jałowiec należy obficie podlać (około 15 litrów wody do każdego dołka). Wtedy na pewno ściółki korzeniowej koło warstwą humusu, trocin, pyłu lub sosnowych igieł. Zapewni to bezpieczeństwo wilgoci i uchroni drzewko z odwodnieniem w stresującej dla niego sytuacji.
 • Zgodność algorytmu lądowania jałowca w otwartym terenie jesienią pomoże mu przetrwać zimę z minimalnymi uszkodzeniami.

  Pielęgnacja jałowiec jesienią i zimą

  Jałowiec jest wytrzymały i tani w utrzymaniu roślin i szczególnej pielęgnacji jesienią nie wymaga. Przeszczepione w październiku okazy potrzebują podlewania i nawadniania, aż osłabione korzenie nie utrzymają się i nie będzie się pogłębiać w grunt. Krzewy i drzewa, które rosną na stałym miejscu już wiele lat, dodatkowego podlewania nie potrzebują, by zdobyć niezbędną wilgoć z gleby.

  Pielęgnacja jałowiec jesienią, a także przygotowanie do zimy sprowadza się do nawadniania (młodych przedstawicieli), sanitarnej przycinania, jesiennej pokarmowych, prewencyjny traktowanie, мульчированию i schronienia pędów przed mrozem.

  Jak podlewać jałowiec jesienią

  W obowiązkowym podlewania w ciągu całego roku potrzebują posadzone w okresie jesiennym sadzonki. Jesienią i wiosną podlewać roślinę należy bardzo obficie. Latem, gdy jest ciepło, coraz częściej, ale nie więcej niż jeden raz na dwa tygodnie. Od drugiego roku, jesienią krzewy nie podlewać, chociaż rośliny korzystnie reagują na spryskiwanie pędów.

  Zwilżać, należy cały korzeniowej koło – to właśnie tam znajdują się cienkie korzenie, pochłaniającej wilgoć

  Harmonogram karmienia

  Jałowiec karmione dwa razy w roku: wiosną – w okresie intensywnego wzrostu, a we wrześniu – do tego, aby miał siły na zimę. Szczególnie ważne jesienią nawozić młode rośliny z delikatnej systemem korzeniowym.

  Tradycyjnie jałowce karmione kompostem, na którym rośliny dobrze reagują, ponieważ naśladuje naturalny grunt leśny. Do tego pod drzewami lub krzewami poluzować gleby i ułóż warstwę kompostu wysokości 10-12 cm, trochę pochowany w ziemi, po czym obficie podlewamy.

  Ostrzeżenie! Nie można używać do nawożenia jałowca napar z ptasich odchodów lub dziewanny. Takie nawozy pieczone system korzeniowy rośliny, co prowadzi do jego śmierci.

  Przy wyborze nawozów mineralnych ważne jest, aby pamiętać o tym, że jesienią azot можжевельнику nie jest potrzebny, ale magnez jest niezbędny, ponieważ do tego czasu zapasy pierwiastków śladowych w glebie są na wyczerpaniu. Również raz w roku, nawozić нитроаммофоской z obliczania 40 g na roślinę.

  Przycinanie jałowca jesienią

  Podczas jesiennej przycinania odciąć nadmiar pędy rosnące do środka korony pędy, także usuwają suche i chore gałęzie. Aby rozpocząć proces czyszczenia krzewów należy nie wcześniej niż na początku października, jednak na długo przed pierwszych przymrozków.

  Przycinanie przeprowadza się w pochmurny dzień lub w godzinach wieczornych времяВажно! Robić sanitarną fryzurę jałowca jesienią można w temperaturze poniżej +4 °C.

  Przy niższych temperaturach świeże plastry gorzej goją się, że jest niebezpieczne dla roślin, ponieważ rany szybko rozliczenia różne bakterie i szkodniki.

  Ponieważ jałowce charakteryzują się niskim tempem wzrostu i dają rocznie około 10-12 cm odrostu, cięcie należy przeprowadzać щадящую – nie więcej niż 15-20% rocznego przyrostu.

  Prewencyjnych traktowania

  Prewencyjnego traktowanie jesienią przeprowadza się w celu ochrony pędów od zakażeń grzybiczych i szkodników. Do walki z grzybem używają grzybobójcze, a do niszczenia szkodników – środki owadobójcze.

  Jesienią wykonywany jest w kilku etapach, tak jak szkodliwe owady z dużym prawdopodobieństwem w stanie złożyć jaja, a grzyby zasiali spory. Przy tym z ядохимикатами pracować trzeba ostrożnie, dokładnie zgodnie z instrukcją, w przeciwnym razie można spowodować nieodwracalne szkody dla roślin.

  Rozdrabnianie

  Mimo, że zimy jałowiec dobrze, jednak warto zadbać o jego ochronę od silnych mrozów. Rozdrabnianie jesienią прикорневого okręgu należy nie tylko do oszczędności wilgoci, ale i w celu ukrycia cienkich korzeni znajdujących się w górnej warstwie gleby od przymrozków.

  Nawet jeśli szwedzka ucierpi od niskich temperatur w okresie zimowym, krzewy i drzewa z ukrytej systemem korzeniowym w pełni odzyskać. Warstwa ściółki powinna wynosić nie mniej niż 12-15 cm, a w ściółki zazwyczaj używają igły sosny, opadłe liście, siano.

  Przygotowanie jałowca do zimy

  Oprócz ochrony korzeni przed mrozem w zimie ważne jest, aby zadbać o pędach jałowca. Należy je również chronić przed działaniem niskich temperatur, снеголома i oparzenia słoneczne. Rzecz w tym, że pod koniec zimy, słońce zaczyna odczuwalnie припекать i jałowca, który czuje zmianę klimatu, otwierają szparki – roślina zaczyna aktywnie oddychać. Przy tym system korzeniowy jeszcze śpi, a pędy nie otrzymują odpowiedniej ilości wilgoci, w wyniku czego zasychają. Ponieważ jałowiec ważne jest, aby jesienią ukryć, aby zmniejszyć potencjalne straty i zachować integralność korony.

  Nie możecie się obwiniać, poszkodowany oparzeń słonecznych w zimie, bardzo długo odzyskuje

  Jak ukryć jałowiec na zimę

  Koniecznie trzeba schronienia na zimę jałowiec, zasadził jego w okresie jesiennym, a także wszystkie młode rośliny, które nie osiągnęły wieku czterech lat. Karłowate odmiany i małe krzewy wystarczy zarzucić sosnowego gałęzi świerkowych, który doskonale uchroni gałęzie przed działaniem promieniowania uv i mrozu. Высокорослый jałowiec, opakowane w specjalne укрывным materiałem (агроволокном, спанбондом) lub konopie.

  Ważne! Konieczne jest, aby okładka materiał został oddychać, podczas gdy roślina nie pakują od góry do samego gruntu – dolna część pozostaje uchylone do wentylacji.

  Starsze drzewa lepiej wykazują swoją zdolność do przenoszenia długą i chłodną zimą. Jednak dla oszczędności gałęzi od обламывания pod ciężarem śnieg ich zalecane undergirding lub majstrować specjalne stelaże, na które naciągnęli siatkę.

  Szpagat chroni gałęzie drzewa od снеголома

  Prawidłowa pielęgnacja jałowiec zimą pomoże utrzymać efekt dekoracyjny хвойника i uniknąć uszkodzenia korony. Roślina bezpiecznie перезимует i zachowa swoje piękno i zdrowie.

  Błędy popełniane w procesie pielęgnacji jałowiec

  Mimo, że pielęgnacja jałowiec łatwe, wielu ogrodników popełniają typowe błędy, które szkodzą roślinie:

 • niewłaściwa organizacja nawadniania. Jałowiec nie można obficie nawilżać, ponieważ prowadzi to do stojącej wody, gleby i подгниванию system korzeniowy krzewu;
 • nawożenie późną jesienią азотистыми kompleksami. Nawozić należy w końcu września, aby składniki odżywcze nie zdążyły rozprzestrzenić się na całym gałęzi. Inaczej to stymuluje aktywny wzrost młodych pędów, co prowadzi do przemarzanie krzewu w okresie zimowym;
 • nadmierne przycinanie. Nadmierne usuwanie pędów prowadzi do zatrzymania wzrostu całej rośliny i utratę dekoracji;
 • prawidłowo dobrany materiał do okrywania na zimę. Nie można używać polietylen, lepiej wziąć jutowe lub specjalny oddychający materiał. Pod folić powstaje kondensat, co zwiększa wilgotność i ryzyko zakażenia grzybicze;
 • korzystanie z traktowaniu preparatów ogrodowego vara. Po sanitarnej czyszczenia rany nic nie trzeba przetwarzać, oni będą się przedłużać w sposób naturalny.
 • Aby posadzić na swojej działce zdrowy i prawidłowo uformowane jałowiec, wysiłku dokładać nie trzeba. Jednak ważne jest, aby monitorować stan rośliny, oceniać jego wygląd, aby w porę zauważyć i naprawić swoje błędy w pielęgnacji хвойником.

  Wnioski

  Jałowiec jesienią nie wymaga większej uwagi, jednak niektóre działania należy przeprowadzać co roku. Ważne jest, aby zorganizować odpowiedni harmonogram nawożenia roślin, aby móc sprawnie przeprowadzić jesienną przycinanie, środki zapobiegawcze i nie możecie się obwiniać przygotować do zimy. Zasady opieki proste, ale należy ich ściśle przestrzegać. W przeciwnym razie zamiast pięknej rośliny ozdobne istnieje znaczne ryzyko rozwijać nieprawidłowo uformowane dziko rosnący krzew.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author