Dlaczego więdnie sadzonki pomidorów

Analiza mikroklimatu

Sadzonki pomidorów jest bardzo wymagający odnosi się do warunków otaczającego ją środowiska. Jeśli odbywa się nieprawidłowa pielęgnacja roślin, ono zacznie więdnąć, co w efekcie doprowadzi do jego śmierci, jeśli nie podjąć na czas odpowiednie środki. Z tego powodu należy najpierw przeanalizować warunki, gdzie pomidory rosną. Należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Ilość dostępnej wody. Pomidory bardzo lubią wilgotną glebę tak, że im więcej wilgoci, tym bardziej komfortowo im się rozwijać i rosnąć w takim środowisku. Jeśli jednak doszło do zatkania otworów odwadniających w zbiorniku i gleba, w której rosną pomidory, zawiera w sobie zbyt dużo płynu, wtedy system korzeniowy rośliny mogą zacząć gnić. Przecież w takich warunkach zaczyna się aktywny rozmnażanie bakterii, które wydzielają siarkowodór.Z tego powodu ziemia w pojemniku z pomidorami nabywa nadmierną gęstość i tlen prawie nie dociera do korzeni. W rezultacie system korzeniowy zaczyna się dławić, co prowadzi do засыханию łodygi na poziomie gruntu. Wtedy się działo więdnięcie rośliny.

  Rozwiązanie problemu jest następujący: należy oczyścić otwory w zbiorniku i na kilka dni ograniczyć podlewanie pomidorów. Ale również więdnięcie rośliny może się zdarzyć w przypadku niewystarczającego poziomu wilgotności gleby. W takiej sytuacji trzeba tylko częściej podlewać sadzonki.

 • Ciepło. Pomidory bardzo dobrze rosną tylko w ciepłych warunkach klimatycznych. Jednak we wszystkim potrzebna jest miara, więc jeśli pojemnik z рассадой zostawić w pobliżu działającej baterii, wtedy bardzo suche i gorące powietrze będzie miało bardzo negatywny wpływ na ogólny stan pomidorów. Ostatecznie prowadzi to nie tylko do więdnięcia bakteryjnego i, oczywiście, do śmierci rośliny.Pozwól podobny problem można tylko poprzez zmianę pojemności, z pomidorami, z dala od grzejników, zapewniając roślinie bardziej odpowiednią do wzrostu temperatury powietrza.
 • Powietrze. Bardzo korzystny wpływ wywiera na sadzonki dopływ do budynku świeżego powietrza, nasyconego tlenem. Jednak jeśli pomidory są stale na parapety, pod bardzo często otwieraną liści okno, to na nich będzie się zimno, co może spowodować zanik roślin. Rozwiązaniem problemu będzie prosta zamiana pomidorów z dala od przeciągów, jednak muszą stale otrzymywać świeże powietrze.
 • Oświetlenie. Pomidory w procesie kiełkowania bardzo potrzebują w odpowiednim dla nich poziomie oświetlenia. Ale jeśli rośliny odczuwają jego brak, sadzonka będzie mocno rozciągają się w górę i opadają pod własnym ciężarem. Jedynym wyjściem z sytuacji jest zapewnienie томатам wystarczający dla ich wzrostu poziomu oświetlenia.
 • Powyżej przedstawione są przyczyny, które najczęściej prowadzą do więdnięcia bakteryjnego, a nawet śmierci pomidorów. Jednak zdarza się i tak, że na otaczające warunki i opieka narzekać nie można, są wygodne dla wzrostu roślin — optymalny tryb nawadniania, dość wysoka temperatura, brak w pomieszczeniu świeżego powietrza, a pomidory również i dalej więdną. W tej sytuacji trzeba szukać przyczyny w możliwych do tej warzyw kultury chorobach.

  Choroby помидорной sadzonek

  Znacznie trudniej poradzić sobie z chorobami roślin, niż stworzyć dla niego normalne warunki otoczenia i zapewnić odpowiednią opiekę. Ważne jest, aby prawidłowo ustalić rodzaj choroby. Tylko w takim przypadku, być może, będzie pewnie powiedzieć, dlaczego więdnie i ginie sadzonki pomidorów i co należy zrobić, aby poprawić tę sytuację:

 • Фузариос — choroby grzybicze typu. Zazwyczaj objawia się tylko pod warunkiem, że ziemia przed sadzeniem nasion nie była odkażone, na przykład, za pomocą roztworu nadmanganianu potasu lub prażeniu. Porażka pomidorów grzyby zaczyna się od ich korzeni i z czasem choroba rozprzestrzenia się do liści. Roślina w tej sytuacji będzie zanikać i na widok wydawać się chorym. Rozwija się wrażenie, że go bardzo rzadko podlewane i ilość płynu w glebie jest mało, nawet jeśli podlewanie odbywa się w odpowiednim czasie i w odpowiednich ilościach.

  Rozwiązywać ten problem można tylko przesiadką sadzonek pomidorów w innym pojemniku z nieszkodliwe, nieskażoną ziemią. Najlepiej nadaje zakupiona w specjalnym sklepie ziemia do upraw warzyw.

 • Czarna nóżka — choroba, która atakuje rośliny przy niewłaściwej pielęgnacji. Zazwyczaj przejawia się w nadmiernej ilości wilgoci w glebie z powodu stojącej wody w zbiorniku z pomidorami. Tę chorobę można bardzo łatwo wykryć w trakcie przeprowadzania oględzin: najpierw następuje przyciemnienie łodygi rośliny, potem zaczyna się porażka korzeni i więdnięcie liści.

  Jeśli nie zostaną w porę podjęte środki, wtedy саженцу pomidorów grozi śmierć. Więc co zrobić, aby pozbyć się pomidory z tej choroby, jak je leczyć? Najlepszym lekarstwem i środkiem profilaktycznym tu wystąpi słaby roztwór nadmanganianu potasu, który należy podlać glebę. A także korzystny efekt przyniesie взрыхление i dodawanie do ziemi popiołu drzewnego.

 • Martwica łodygi rośliny. W dolnej części łodygi pomidora, stają się dobrze widoczne pęknięcia, z których zaczynają się pojawiać powietrzne korzenie. Roślina słabnie i gaśnie z niego opadają liście. Porażone pędy należy zniszczyć , a najlepiej spalić.
 • Бактериоз. W ciągu tygodnia następuje kurczenie pomidorów bez widocznych przyczyn. Na высохшем roślin można zobaczyć ciemnienie łodygi i powstawanie ubytków. Aby uratować pozostałe pędy, należy zniszczyć tą sadzonki.
 • Biała plamistość lub септориоз. W rzadkich dla domowych warunków przypadkach rośliny giną w wyniku narażenia na działanie szkodników. Mogą one być w domu, na przykład, jeśli grunt dla pomidorów nie kupowali, a wzięli z ulicy i nie taktowali. Głównymi objawami są cienkie белесая pajęczyna i dziurki na liściach pomidorów. W tym przypadku należy taktować łodygi i liście roślin roztworem alkoholu lub środkiem na bazie czosnku, popiołu (ale takie podejście jest raczej w stanie odstraszyć od sadzonek szkodników, a nie w pełni wapna ich, tak, że więcej jest środkiem zapobiegawczym) lub odpowiednimi substancjami chemicznymi.
 • Przydatne wskazówki

  Wielu znana zasada, że lepiej zapobiegać chorobę, niż później je leczyć. Z tego powodu lepiej zawczasu zadbać stworzeniem dla pomidorów komfortowych warunków, co wymaga:

 • Stosować dla roślin tylko grunt nabyty w specjalnym sklepie albo w góry вымороженный. Przed przystąpieniem do sadzenia nasion pomidorów grunt należy прокалить, umieszczając na chwilę do piekarnika i trzymać tam w wysokiej temperaturze, pojemność samego zalać wrzącą wodą. Aby wzmocnić efekt, grunt dla pomidorów zaleca się jeszcze podlać słabym roztworem nadmanganianu potasu.
 • Lądowanie nasion pomidorów spędzać w odległości od siebie w 2-3 cm centymetrów, aby zapobiec przyszłość zaciemnienie pomidorów jednego drugim.
 • Starannie przestrzegać tryb podlewania roślin i trzymać się takiej zasady: rzadko, ale dużo. W tym przypadku ziemia pod pomidorami w dolnej części będzie długo pozostać wilgotne, a na górze raczej do wyschnięcia.
 • W roli warstwy gleby lepiej użyć piasek. On zapewni ochronę korzeni pomidora przed potencjalnym wysuszeniem, a ziemi — od silnego uszczelnienia.
 • Czasami spędzać взрыхление gleby pod pomidorami, co jest dobrym środkiem zapobiegawczym od większości chorób roślin.
 • Często wietrzyć pokój z rosnącą рассадой pomidor. To przyczyni się do wzmocnienia roślin i zwiększenia odporności na różne choroby. W sezonie letnim można zrobić sadzonki pomidorów na balkon.
 • Umieścić pomidory najlepiej na szerokim parapecie okna od słonecznej strony. Jeśli nie ma takiej możliwości, wtedy trzeba zapewnić roślina sztucznym światłem.
 • Przy nadmiernej kwasowości gleby dodać do niej jesion lub гашеную wapno.
 • Wnioski

  Należy zauważyć, że wymienione były wszystkie główne czynniki, które mogą spowodować zanik warzyw kultury. Podczas sadzenia pomidorów nie należy się spieszyć. Lepiej będzie zapewnić kompleksowe przygotowanie ziemi, nasion pomidorów i warunków do ich utrzymania, a dopiero potem zacząć schodzić. Jeśli zastosujemy się do powyższych zaleceń, w procesie uprawy pomidorów nie będzie większych problemów, i będzie można zebrać dobry plon.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author