Wiosenne nawożenie drzew owocowych i krzewów

Nawożenie drzew owocowych i krzewów na wiosnę

Aby stworzyć roślinom normalne warunki dla wzrostu i rozwoju w okresie wegetacji, należy wiosną nawozów. Pielęgnacja zaczynają z marca-kwietnia, kiedy zostanie komfortowa temperatura.

Podczas topnienia śniegu szczególnie mocno wypłukuje z gleby azot. Dlatego też podstawowym składnikiem do nawożenia drzew owocowych wiosną przed kwitnieniem jest azot. Potrzeba drewna określają jego stanu i stopnia wzrostu młodych pędów. Wyznaczyć nawozów na 2-3 tygodnie przed terminem kwitnienia odmiany. Substancje są wprowadzane w grunt przy перекопке lub spulchnianie – to doglebowego.

Najbardziej optymalnymi nawozami do wiosennego nawożenia uznaje się:

 • saletra amonowa;
 • mocznik;
 • odchody ptaków;
 • навозная gnojowica.
 • Naturalnie, każda substancja należy rozcieńczyć wodą.

  Ważne! Ptasie odchody wymaga silnego rozcieńczenia w stosunku z wodą 1:20.

  Tempa pod drzewa owocowe nawozów na wiosnę zależą od rodzaju nawożenia. Dla głównego zasilania wystarczy 150 — 200 g roztworu na 1 m kw. powierzchni околоствольного okręgu. Навозную błoto rozcieńcza się wodą (proporcja 1:4) i zużywają na roślinę 500 – 600 g roztworu roboczego na 1 kv. m.

  Dolistne dokarmianie odbywa się pokrycie roślin szybko roztworem mocznika. Rozcieńcza się wodą do uzyskania składu:

 • косточковые kultury – 0,6 %;
 • gruszka – 0,2 %;
 • jabłoń – 0,3 %.
 • Każda kultura wymaga właściwego podejścia do przeprowadzenia nawożenia, przy czym ważne jest, aby nie przesadzić. Nadmiar azotu i innych elementów jest tak samo szkodliwy jak niedobór.

  Nawożenie jabłoni

  Po raz pierwszy karmione jabłoni od połowy marca do połowy kwietnia. Podczas sadzenia drzew owocowych wiosną koniecznie nawożenia. Zwykle przy tej ilości młodego drzewka wystarcza na 3-4 lata. Następnie w katalogu głównym systemu wymagane jest dodatkowe zasilanie. Odnosi się to szczególnie do ubogich gleb. Na takiej ziemi nie tylko młodemu саженцу trudno się rozwijać, ale i dojrzałe drzewo nie może dać przyzwoity plon. Jabłka są małe, drzewo często dotyczy chorób i szkodników.

  Pierwszy nawożenia młodych drzew owocowych może być głównym lub dolistnego. Przy głównym zasilaniu organiczny lub mineralny nawóz wprowadza się do gleby, uważając, aby nie zbliżać się bezpośrednio do pnia. Optymalnie kształtować się w odległości 60 cm od pnia bruzdy i w ten krąg lać roztwór lub rozsypać granulat. Jeśli używasz organika (próchnica), w postaci suchej nawóz przyczyniają się przed deszczem. Jeśli deszcze nie, koniecznie rozcieńczony z wodą i wlać do gleby w momencie перекопки.

  Dla jabłoni jest bardzo przydatne, aby spędzić drugą wiosenną nawożenie przed kwitnieniem. W tym okresie drzewa potrzebny jest kompleks substancji:

 • 800 g siarczanu potasu;
 • 1 kg superfosfatu;
 • 5 l odchodów ptasich lub 10 litrów gnojowicy lub 500 g mocznika;
 • 200 l wody.
 • Składniki miesza się, domagają się tydzień, następnie podlewać приствольную strefy. Zużycie składu – 40 l na jedno яблоню.

  Ważne! Przed przystąpieniem do nawozów mineralnych należy nawilżyć wodą, aby nie poparzyć korzenie.

  Nawożenie wiśni

  Wiśnie są karmione wiosną 3 razy. Jeśli drzewo jest młode, a przy lądowaniu przyczyniły się wystarczającą ilość potrzebnych elementów, to przez pierwsze 3 lata zasilania mu brakuje. To samo odnosi się do żyzne gleby. W pozostałych przypadkach vyšné chcesz spędzić:

 • Przede nawozów do kwitnienia. Potrzebne są nawozy azotowe – mocznik, saletra. Wydajna doglebowego, внекорневое oprysków nie ćwiczą z powodu małej ilości liści na drzewie.
 • Drugi raz wyżywienie wnosi się w rozkwicie, i też głównym sposobem. Tym razem, oprócz azotu, dopuszcza się nawożenie ptasią odchodami lub zielony nawóz – napar z ziół. Przy tym trzeba bardzo uważnie monitorować stężenie składu.
 • Po raz trzeci wnosi się kompost, obornik lub gotowy organiczna mieszanka w postaci suchej. Ta nawożenie potrzebna vyšné po kwitnieniu. Nawóz przygotowują w postaci płynnej i wlać do gleby, a następnie перекапыванием.
 • Трехразовая nawożenie młodych drzew owocowych wiosną odbywa się tylko w przypadku objawów niedoboru składników odżywczych.

  Czym nakarmić gruszki na wiosnę

  Prawidłowa wiosenne nawożenie zapewnia regularne owocowanie gruszki. Przy tym nie należy zaniedbywać dodatkowym zasilaniem, nawet jeśli w ogrodzie żyznej gleby. Aby nie передозировать ilość nawozu w okresie wiosennym, należy dokonać nie więcej niż 2/3нормы. Drzewa będzie wystarczająca do tego, aby obudził się i przyszedł do nowego вегетационному sezonu w dobrym stanie. Pozostałą część (1/3) przyczyniają się latem.

  Wiosną należy monitorować pogodę. Dobrze nakarmić gruszkę, gdy nadchodzi czas obfitych opadów. Nawozy w postaci stałej lub ciekłej postaci i wykopane gleby. Jeśli atmosferyczne nie ma, to trzeba przed подкармливанием obficie przelać gruszkę wodą, a następnie wlać do околоствольный kręgi roztwór nawozu. Wiosną do pierwszej dokarmiania gruszki spełniają następujące proporcje:

 • mocznik – od 80 do 120 g substancji na 5 l wody pod jedno drzewo;
 • saletra – 30 g na 1 m kw. powierzchni w stosunku z wodą 1:50.
 • Drugi raz pod gruszkę wnoszą zielony nawóz po zakończeniu kwitnienia.

  Jeśli substancji organicznych nie, to w maju jeszcze raz dodatkowo podlewać gruszkę roztworem нитроаммофоски. Stosunek z wodą 1:200, na jedno drzewo potrzebował 3 wiadra składu.

  Cechy dokarmiania moreli

  Morela wiosną również potrzebuje azotu zawierające substancje składach. Ich wnoszą głównym sposobem nie mniej niż dwa razy – przed kwitnieniem i po. Jednak przede nawozów śmiało można wprowadzać внекорневым sposób, po prostu spryskać morela, aż obrzęk nerek roztworem mocznika (50 g na wiadro wody). A przed kwitnieniem podlać drzewo saletrą (5 g na 10 l wody).Nawożenia dolistnego drzew owocowych wiosną ogrodnicy używają bardzo często do wszelkich roślin owocowych.

  W maju wprowadzać nawozy organiczne – próchnica, dziewanny lub kompost. Mocznik, saletrę lub навозную błoto przyczyniają się raz po topniejącego śniegu. Kompleksowe nawozy mineralne najlepiej użyć w postaci granulek.

  Cechy dokarmiania śliwki i śliwek

  Алычу i śliwki karmione koniecznie. Dla młodych sadzonek drzew owocowych przeprowadza się wczesną wiosną внекорневую nawożenie mocznikiem z dodatkiem siarczanu miedzi.

  Dorosłych drzew przed kwitnieniem, pochowany w околоствольный koło na 1 m kw. powierzchni 90 g saletry amonowej. Druga opcja – przygotować odżywczą mieszankę z 30 g mocznika i 15 g siarczanu potasu, rozpuścić w 10 l wody, wlać pod roślinę 20 l roztworu roboczego.

  Aby prawidłowo przeprowadzić zasilanie roślin, rozważmy bardziej szczegółowe schemat nawożenia wiosną.

  Nawożenie krzewów wiosną

  Krzewy-ягодники wiosną karmione nawozów nawozy zwłaszcza, jeśli jesienne posiłki nie były wnoszone. Do nawożenia krzewów owocowych wiosną nadaje się saletra amonowa (20 g) lub siarczan amonu (50 g). Dawkowanie podane na 1 m kw. powierzchni. Wiosną nawozy bliska w podłoże podczas spulchniania lub перекапывании.

  W końcu wiosny do agrestu spędzają внекорневое oprysków сернокислым potas i суперфосфатом (2 %), dodatkowo kwasu borowego (0,01 %).

  Ważne! Leki oddzielnie prowadzone są w małej ilości wody, następnie wymieszać.

  Bardzo wygodne w użyciu, nowoczesne nawozy płynne, które nadają się do внекорневых i głównych nawożenia. Można je dobrać do każdej kultury i łatwy w użyciu dzięki szczegółowej instrukcji.

  Czym karmić drzewa owocowe wiosną

  Kalendarz nawożenia drzew owocowych jest bardzo łatwy do zapamiętania.

  Należy zacząć po śniegu i wprowadzać азотосодержащие nawozu. To daje drzewa siłę do wzrostu i rozwoju. Ryjkowca najlepiej nadaje się na saletrę amonową lub mocznik. Wchłanianie elementów odbywa się stopniowo, przy tym koniecznie obecności wilgoci. Przed nawożenia gleby nawilżają. Idealnym rozwiązaniem będzie połączyć zabieg z naturalnymi opadami.

  Po raz drugi drzewa owocowe w ogrodzie karmione przed kwitnieniem lub nawet w trakcie jego. Znowu przyda się mocznik w stosunku z wodą 1:35. Dodany roztwór do pni muszą ściółkowania z kręgu.

  Po kwitnieniu przychodzi kolej substancji organicznych. Dla drzew i krzewów wiosną używają:

 • Навозную błoto w stosunku 0,5 l na wiadro wody.
 • Zielony nawóz z rozcieńczenia wodą w proporcji 1:10.
 • Odchody kurczaka w ilości 300 g wody w wiadrze.
 • Ważne! Nie należy zmieniać dawki! Wzrost stężenia substancji czynnej prowadzi do poparzenia systemu korzeniowego.

  Jeśli подкармливаете młode sadzonki, wymaga silnego hodowli. Dotyczy to плодоносников w wieku powyżej 2 lat. Przed wystąpieniem takiego wieku karmić drzewa zaleca się tylko w przypadku wyraźnej obecności objawów niedoboru pewnych elementów.

  Pierwsze nawożenie ogrodu azotem

  Pierwsze nawożenie pominąć nie warto. Do budowy zielonej masy i akumulacji sił roślin wymagane jest dodatkowe zasilanie azotem. Najczęściej hodowcy używają mocznik (karbamid) lub аммиачную saletrę. Mineralne nawozy dla drzew owocowych wiosną wnoszą w приствольные kręgi, łącząc z nawadnianiem lub naturalnymi opadami. Wraz z wilgocią są wchłaniane przez korzenie, a następnie docierają do wszystkich części drzewa. Substancje nadają się do karmienia jabłoni, grusz, śliw i wiśni.

  Można również stosować нитроаммофоску. Nawóz nadaje się bardziej do owocowych krzewów i drzew. Substancja rzucać w околоствольные koła o średnicy 1,5 m małymi grzązł (1-2) dla młodych drzew i 3-5 dla dorosłych. Dalej łopatą lub widłami bliska w grunt na głębokość 10 cm.

  Ważne! Strefy nawożenia zmieniają się w zależności od wieku drzewa.

  Диаметра приствольного круга достаточно в первые 5 лет жизни растения, затем расширяют зону до размеров проекции кроны. Близко к стволу удобрения располагать нельзя. Всасывающие корешки располагаются на периферии корневой системы.

  Внесение удобрений в апреле

  Если сад не удалось удобрить осенью, то в апреле применяют комплексные минеральные удобрения. Это связано с тем, что растениям понадобится кроме азота внести фосфор и калий. Фосфор укрепит корни, а калий способствует развитию цветков и плодов. Используют вещества по очереди. Первая половина месяца фосфор, затем калий.

  Ważne! W kwietniu rośliny karmione rozpuszczalne w wodzie lub płynnymi nawozami, które są szybciej wchłaniane przez korzenie.

  Młodemu ogrodzie na 1 m kw. powierzchni należy wpłacić:

 • 30 g superfosfatu w granulkach;
 • 20 g mocznika;
 • 15 g chlorku potasu.
 • Dla zwolenników ekologicznych upraw, nawożenie roślin owocowych wiosną należy przeprowadzić ich odchodami, obornika odchodów, kompostem. Przy tym ważne jest, aby prawidłowo rozpuścić substancję, aby nie zaszkodzić. Korzyści z takiego sposobu jest ogromna, ale nadaje się on tylko w obecności materii organicznej na działce. W przeciwnym razie, nawozy trzeba kupić, co nie zawsze jest uzasadnione ekonomicznie.

  Majowe nawozy

  To czas ostatniego wiosennego zasilania ogrodu. Na gałęziach już powstają jajniki, więc najlepszym nawozem jest materia organiczna. Ogrodnicy używają wermikompost, kompost, humus. Zastąpić je można mineralnymi kompleksami. W maju dla krzewów jagodowych spędzają внекорневое oprysków mikroelementy. Na 10 litrów wody potrzeba 30 g siarczanu miedzi, 2 g kwasu borowego, 5 g nadmanganianu potasu. Zakorzenione zasilanie wykonują płynnym obornikiem lub mocznikiem z dodatkiem popiołu drzewnego.

  Dolistne dokarmianie drzew owocowych

  W maju na drzewach i zaroślach już wystarczająco dużo liści, dlatego внекорневое zasilanie jest uważany za najbardziej skuteczny. Jedyne zastrzeżenie – zmniejszenie stężenia składników kompozycji. Składniki biorą takie same, jak opisano wcześniej, ale zwiększają hodowli. Oprysk wykonać wieczorem lub wcześnie rano, gdy nie ma na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dzień przetwarzać rośliny jest dopuszczalne tylko w pochmurną pogodę.

  Sposób jest bardzo wygodne ogrodnicy, którzy nie mają możliwości stale monitorować rośliny. Podlewanie nie jest konieczne, dlatego nawożenie wykonywane są szybko i przy minimum nakładów sił.

  Błędy i wskazówki

  Często początkujący ogrodnicy popełniają wiele błędów podczas подкармливании roślin wiosną. Aby do tego nie doszło, należy:

 • Użyj tabeli nawożenie drzew owocowych i krzewów. Opcjonalnie zaplanować samodzielnie, można wziąć już gotowe zalecenia specjalistów. Przy tym koniecznie trzeba dostosować terminy zgodnie z pogody i warunków klimatycznych, odmiany rośliny, stanu gleby i drewna.
 • Przygotować się do wiosennych wydarzeń z góry – obliczyć odpowiednią ilość, kupić nawóz.
 • Należy wziąć pod uwagę wymiary i wiek roślin, stan gleby, aby nie передозировать i technicznie poprawnie dokonać nawozów.
 • Nie łączyć karmienie z wiosennej uprawy ogrodu.
 • Wziąć pod uwagę jesienne imprezy удобрению gleby.
 • Wnioski

  Wiosenne nawożenie drzew owocowych i krzewów powinna stać się stałym wydarzeniem dla ogrodnika. Niezależnie od ilości roślin i odmian odmian, trzeba nauczyć się poprawnie i na czas, aby nakarmić kultury na początku sezonu wegetacji.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author