Jak karmić jasne sadzonki pomidorów, przyczyny blanszowania

Blade liście na sadzonkach pomidorów

Przyczyn blanszowania sadzonek pomidorów może być kilka. Mogą być związane zarówno z niewłaściwą pielęgnacją sadzonek, jak i ich chorobami.

Główne przyczyny bladości sadzonek pomidorów:

  • brak składników odżywczych;
  • niewystarczające oświetlenie;
  • niewłaściwe podlewanie;
  • gęstość lądowań;
  • niewłaściwie dobrana gleba;
  • uszkodzenie systemu korzeniowego;
  • blednica.

Przed karmieniem sadzonek pomidorów konieczne jest ustalenie dokładnej przyczyny bladości sadzonek. Niewłaściwie dobrane nawozy wyrządzą młodym sadzonkom więcej szkody niż pożytku.

Niedobór składników odżywczych

Blade liście na sadzonkach pomidorów

Aby przywrócić zdrowy zielony kolor sadzonek pomidorów, bardzo ważne jest określenie, jakich składników odżywczych brakuje. Można to rozpoznać po charakterystycznych cechach:

  • Azot jest najczęstszą przyczyną bladości liści pomidora. W takim przypadku dolne liście najpierw bledną, a następnie sadzonki zaczynają opóźniać wzrost. Wprowadzenie mocznika pomoże rozwiązać ten problem. W tym celu stosuje się roztwór 2 łyżek mocznika na 10 litrów wody.
  • Potas – w przypadku niedoboru potasu liście sadzonek pomidorów nie tylko bledną, ale także zaczynają się skręcać. Aby przywrócić równowagę potasową, dodaje się popiół drzewny lub chlorek potasu.
  • Żelazo – brak żelaza w tkankach roślinnych może również powodować ich bladość. Niedobór żelaza można rozpoznać po białawych liściach i zielonych żyłach, które nie zmieniają koloru. Aby zrekompensować brak żelaza, sadzonki opryskuje się preparatami zawierającymi ten pierwiastek mineralny – Ferovit, Antichlorosis.

Białe plamy na sadzonkach pomidorów

Przy braku różnych składników odżywczych wygląd liści i specyfika żółknięcia liści znacznie się różnią. Przy niedoborze azotu sadzonki zaczynają opóźniać wzrost, a ich żółknięcie przechodzi równomiernie, bez plam.

W przypadku niedoboru potasu liście pomidora żółkną, zaczynając od krawędzi, tworząc żółtą obwódkę. W tym przypadku środek liścia pozostaje zielony.

Niedobór żelaza można rozpoznać po lekkim zażółceniu górnych młodych liści. Jednocześnie ich żyły zachowują bogaty zielony kolor. Kiełki stają się skarłowaciałe, kruche i ospałe.

Niewystarczające oświetlenie

Sadzonki pomidorów pod lampami

Pomidory to rośliny światłolubne, obfite oświetlenie jest bardzo ważne dla ich pełnego wzrostu i rozwoju. Z jego braku sadzonki pomidorów zaczynają blaknąć, rozjaśniać się i rozciągać.

Nie mniej szkodliwe dla sadzonek pomidorów i nadmiernego nasłonecznienia. Podczas uprawy sadzonek na parapecie bezpośrednie światło słoneczne prowadzi do oparzeń delikatnych liści. Wyrażają się w białawe plamy o suchej powierzchni, które szybko powiększają się.

W przypadku niedostatecznego oświetlenia należy zadbać o dodatkowe oświetlenie sadzonek. Pomidory powinny znajdować się pod oświetleniem przez co najmniej 14-16 godzin dziennie. Aby to zrobić, możesz użyć fitolamp, luster lub arkuszy folii odblaskowej zainstalowanych za kiełkami.

Jeśli sadzonki pomidorów cierpią na oparzenia słoneczne, należy je zdjąć z parapetu i przenieść w inne miejsce – dobrze oświetlone, ale chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Wszystkie liście dotknięte oparzeniem należy usunąć, a sadzonki potraktować roztworem Epin Extra.

Niewłaściwe podlewanie

Podlewanie sadzonek pomidorów

Żółty odcień liści sadzonek może być spowodowany nadmiernym lub niedostatecznym podlewaniem pomidorów. W przypadku naruszenia podlewania sadzonki zaczynają blednąć od dolnych liści. W przypadku niedoboru wilgoci liście szybko więdną i wysychają.

Przy nadmiernej wilgoci sadzonki pomidorów żółkną, ale nie wysychają. Korzenie kiełków zaczynają gnić, co prowadzi do ich stopniowej śmierci. Sadzonki zmieniają kolor i stają się martwe.

Przy wysokiej wilgotności gleby należy ją najpierw wysuszyć. Aby to zrobić, w pojemniku z sadzonkami należy wykonać dodatkowe otwory drenażowe, przez które zostanie usunięty nadmiar płynu. Jeśli po kilku dniach kiełki pomidorów nie odzyskały zdrowego koloru, należy je dokarmiać złożonymi nawozami mineralnymi.

Aby zapobiec zaleganiu gleby, należy pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym uprawiane są sadzonki pomidorów. Ale w żadnym wypadku nie należy dopuszczać przeciągów.

W przypadku niedoboru wilgoci problem rozwiązuje się znacznie łatwiej – glebę należy zwilżyć ciepłą wodą z butelki z rozpylaczem. Aby sadzonki nie marnowały energii na przywracanie suchych liści, zaleca się ich usunięcie. Zwykle po tym sadzonki szybko nabierają zdrowego zielonego koloru.

Gęstość sadzenia

Zagęszczanie sadzonek pomidorów

W przypadku zbyt gęstego i gęstego siewu nasion pomidora sadzonki zaczynają żółknąć już na początkowych etapach formowania się liści. Wynika to z faktu, że w ciasnych warunkach sadzonki cierpią na brak miejsca, wilgoci, światła i składników odżywczych.

W warunkach gęstego sadzenia sadzonki pomidorów stają się cienkie i kruche, ich dolne liście żółkną, a górne nabierają białawego lub żółtego odcienia. Wzrost sadzonek tylko pogarsza sytuację. System korzeniowy sadzonek rośnie, ale nie może w pełni funkcjonować z powodu braku miejsca. Prowadzi to do tego, że sadzonki stają się cienkie, słabe i skarłowaciałe.

W przypadku, gdy przyczyną bladości sadzonek było właśnie pogrubienie nasadzeń, sadzonki należy zanurzyć w osobnych pojemnikach.

Niewłaściwie dobrana gleba

Gleba do sadzonek

Zły wybór gleby może również powodować bladość i osłabienie sadzonek pomidorów. Najlepszą opcją jest gleba odżywcza o lekko kwaśnym składzie. Jeśli podłoże zostanie wybrane niewłaściwie, kiełki zaczynają cierpieć na brak składników odżywczych – żółkną, słabną i usychają.

Plantatorzy warzyw stosują kilka metod rozwiązania tego problemu. Jeśli pomidory są sadzone w glebie alkalicznej, należy je przelać roztworem kwasu fosforowego lub azotowego. Aby go przygotować, wlej strzykawką 3,5 kostki leku do wiadra z wodą i dobrze wymieszaj.

W przypadku zwiększonej kwasowości gleby popiół drzewny można nawozić. Jest to niedrogi i naturalny środek, który nie tylko normalizuje kwasowość, ale także wzmacnia sadzonki pomidorów.

Uszkodzenie systemu korzeniowego

Zbieranie sadzonek pomidora

Bladość lub zażółcenie sadzonek pomidorów może spowodować uszkodzenie systemu korzeniowego sadzonek podczas zbioru. W rezultacie zaczynają się rozjaśniać, więdnąć i blaknąć. Na blaszkach liściowych tworzą się małe białawe lub jasnożółte plamki, które stopniowo powiększają się i liść wysycha.

Jeśli zbiór został przeprowadzony prawidłowo, a korzenie sadzonek nie są uszkodzone, to za kilka dni sadzonki pomidorów wzmocnią się i nabiorą zdrowego zielonego koloru.

Jeśli stwierdzono, że bladość i żółknięcie sadzonek było spowodowane uszkodzeniem systemu korzeniowego, konieczne jest spryskanie gleby Epin Extra, Kornevin lub innym środkiem ukorzeniającym i obfite podlewanie. Po kilku dniach korzenie sadzonek zostaną wzmocnione, a jej zdrowy zielony kolor zostanie przywrócony.

Aby zmniejszyć stres związany ze zbieraniem, sadzonki pomidorów można karmić środkami pobudzającymi – Zircon, Epin Extra, Heteroauxin.

Blednica

Chloroza sadzonki pomidora

Zielony kolor liści sadzonek zapewnia barwnik chlorofil. Blanszowanie liści wskazuje na brak tej konkretnej substancji w roślinie. Białawy lub jasnożółty odcień kiełków świadczy o zaburzonej lub niewystarczającej produkcji chlorofilu.

Najczęściej ten problem występuje, gdy choroba sadzonek pomidorów z chlorozą. Ta choroba wymaga natychmiastowego leczenia, ponieważ bez niej sadzonki mogą szybko umrzeć.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author