Dlaczego muszę spadać w dół sadzonki pomidorów

Do czego potrzebny jest пикировка

Początkujący ogrodnicy, po raz pierwszy zajmujące się uprawą pomidorów metoda sadzonka, ustawiane są obok pytań. Co to jest пикировка sadzonek pomidorów? Dlaczego odbywa się to wydarzenie? Jak i kiedy trzeba przystąpić do szermierki, aby uzyskać obfite plony pomidorów?

Пикировкой nazywają рассаживание sadzonek w pojedyncze lub bardziej obszerne pojemności. Podczas sadzenia nasion дачники najczęściej высеивают je w dużych pojemnikach. Po 1,5 — 2 tygodniach pojawiają się pierwsze siewki. I na tym etapie сеянцам mało składników odżywczych i oświetlenia.

Ale system korzeniowy rośnie, jak rosną i same rośliny. Składników odżywczych i światła sadzonek już nie wystarcza. I sadzonki zaczynają się wydłużać lub, wręcz przeciwnie, spowolnienie wzrostu. Aby zapewnić roślinom wszystkie niezbędne warunki dla aktywnego wzrostu, wymagane jest terminowe przesadzanie sadzonek pomidorów.

Zgodnie z zasadami techniki rolniczej, podczas przesadzania należy usuwać ¼ część głównego korzenia, aby zintensyfikować wzrost korzeni bocznych. Ale w tej chwili to działanie straciło swoją aktualność. Dowodów na to, że nur systemu korzeniowego w jakiś sposób wpływa na wydajność, nie. Dlatego większość ogrodników przepuszczają ta impreza i tylko przeszczep pomidory w nowe miejsce.

Wskazówka! Gleba do przeszczepu pomidorów musi być w składzie jest tak blisko ziemi, w którym uprawiane sadzonki.

Proces пикирования sadzonek realizuje następujące cele:

 • Zaopatrzenie roślin w wystarczającej ilości składników odżywczych, światłem i przestrzenią do budowania silnego systemu korzeniowego;
 • Ubój słabych i uszkodzonych sadzonek.
 • Od tego, jak odpowiedzialnie podejść do tego procesu zależy ilość i jakość przyszłego urodzaju.

  Kiedy przystąpić do szermierki

  Przystępując do szermierki, należy zapoznać się z zaleceniami doświadczonych ogrodników stosunkowo optymalnych terminów transplantacji. Niektórzy ogrodnicy wolą posadzić rozsadę w fazie powstawania dwóch семядольных liści. Ale taka wczesna пикировка nie jest zalecane, ponieważ delikatne siewki jeszcze nie zdążyły się rozwinąć na tyle silny.

  Późna пикировка też nie jest pożądane. W przypadku niedoboru składników odżywczych roślin stretch wysokości, łodygi stają się cienkie i słabe. Korzenie sąsiednich kiełkowania przeplatają się między sobą, co znacznie komplikuje proces transplantacji.

  Kiedy warto przesadzać sadzonki, aby nie zaszkodzić томатам? Odpowiedź mówi sama roślina. Optymalny czas do pikowania – edukacja 2 — 3 liści. To właśnie w tym okresie pomidory przeniosą przeszczep bez powikłań.

  Wskazówka! Sadzonki szermierki w duże skrzynie najlepiej sadzić rośliny w szachownicę. Przy takim schemacie lądowania wszystkie pomidory będą równomiernie oświetlone słońcem.

  Przygotowanie pojemników i podłoża

  Przy wyborze odpowiednich pojemników do pikowania sadzonek trzeba skupić się na kolejne terminy sadzenia pomidorów w gruncie i wziąć pod uwagę gatunek roślin, a dokładnie na jego wysokości. Dla niewymiarowych i среднерослых odmian nadaje się opakowania o pojemności do 0,5 l:

 • Torfowe, papierowe lub jednorazowe plastikowe kubki;
 • Przycięte plastikowe butelki;
 • Jednorazowe naczynia.
 • Dla oszczędności miejsca można przesadzać sadzonki pomidorów w skrzynie drewniane lub plastikowe kontenera.

  Dla wysokich pomidorów warto dobrać pojemniki o dużej pojemności, o pojemności do 1 l, aby w przyszłości wyeliminować ponownie wybiera.

  W przygotowaniu opakowań do przesadzania ważne jest przestrzeganie następujących warunków:

 • Obecność otworów odwadniających;
 • Wysokość zbiornika powinna być co najmniej 12-15 cm
 • Przed tym jak runąć w dół sadzonki pomidorów, należy wcześniej zadbać o glebie. Podkład do pikowania przygotowują za 1 — 1,5 tygodnia przed przesadzania sadzonek. Bardzo ważne jest, aby gleba zdążyła się ogrzać w temperaturze pokojowej.

  Jeśli zbieranie pomidorów zdecydujesz się skorzystać z gotowym podkładem, zakupionych w specjalistycznym sklepie, w tym przypadku w почвосмесь dodawać nic nie trzeba. Gotowe mieszanki doskonale wyważony skład składników odżywczych.

  Ziemia z ogrodu, przeznaczona do przeszczepu pomidorów, wymaga wstępnego przygotowania. Najpierw trzeba ją ogrzać w temperaturze pokojowej w ciągu 7-10 dni. Dodać do gleby kompost w stosunku 2:1. Dokładnie wymieszać i pozostawić na 1 — 2 dni.

  Ważne! Aby uniknąć chorób gleby z ogrodu najlepiej прокалить w piekarniku w temperaturze 200C – 220С w ciągu 15-20 minut.

  Podkład do przeszczepu pomidorów musi być żyzne, z neutralną kwasowości. Wysoka закисленность gleby może spowodować zawieszenie wzrostu roślin po pikowania. Aby tego uniknąć, trzeba dodać do gruntu niewielką ilość popiołu.

  Sposoby pikowania

  Nur sadzonek pomidorów odbywa się na trzy sposoby:

 • Klasyczny. Jest stosowana przez większość ogrodników przy masowym siewie nasion.
 • Metoda przeładunku. Stosuje się pod warunkiem siewu nasion w рассадниках.
 • Пикировка pętlą. Stosuje się podczas przesadzania вытянувшейся sadzonek.
 • Każda metoda ma swoje zalety i wady.

  Klasyczna metoda

  W ten sposób korzystają niemal wszystkie дачники. Ta metoda nadaje się przy masowej i pojedynczym siewie nasion. Jest to dość proste w wykonaniu, i poradzić sobie z пикировкой sadzonek pomidorów może nawet początkujący овощевод.

 • Podlać sadzonki za 10 — 12 godzin do przeszczepu.
 • Do pojemnika należy wlać podkład z uwzględnieniem tego, że napełnić ziemię nie trzeba.
 • Grubym markerem lub patykiem zrób otwory o głębokości 7 — 10 cm.
 • Do każdego dołka wlać ciepłą, отстоявшейся wody.
 • Oddzielić kiełki trzeba delikatnie wykałaczką lub innym delikatnym narzędziem, aby nie uszkodzić korzeni.
 • Umieścić rostock w dołku do семядольных liści rozprzestrzeniać swoje cienkie korzenie.
 • Заровнять i lekko zagęścić grunt.
 • W trakcie pracy trzeba odłożyć najbardziej słabe i uszkodzone rośliny, a także te, które budzą wątpliwości z powodu jakichkolwiek plam, zażółcenia. Sadzić tylko te egzemplarze, które mają zdrowy, krzepki wygląd.

  Podlewać lądowania po pikowania nie jest wymagane. Na 2 dni opakowania z рассадой należy umieścić w zacienionym miejscu. Przez 2 — 3 dni, kiedy stanie się jasne, że proces pikowania odbył się bezpiecznie, można zmienić skrzynie z рассадой na oświetlone, słoneczne miejsce.

  Ważne! Podczas nurkowania z kiełkami trzeba się obchodzić bardzo ostrożnie. Wszystkie prace najlepiej wykonywać w cienkich матерчатых rękawiczkach, aby nie uszkodzić опушку łodygi.

  O tym, jak prawidłowo przesadzać sadzonki pomidorów, można obejrzeć film:

  Metoda przeładunku

  Runąć w dół sadzonki metodą postępowania jest możliwe tylko w przypadku, jeśli uprawiane sadzonki w рассаднике lub niskie, płytkie objętości zbiorników. Miejsca małym росткам już mało, i trzeba je pilnie przesadzić do większego pojemnika.

  Podczas przesadzania tą metodą system korzeniowy rośliny pozostaje praktycznie nietknięte, tak jak sadzonki są przenoszone do odpowiedniego pojemnika wraz z gruntem, na którym rosły. W ten sposób, pomidory nie odczuwają stres i szybciej rosnąć, biorąc pod uwagę wzrost po pikowania.

  Przygotowanie gleby i zbiorników niczym nie różni się od prac przygotowawczych, klasyczne pikowania. Podczas nurkowania metodą przeładunku należy stosować się do następujących zaleceń:

 • Podlać sadzonki co najmniej 6 — 8 godzin do przeszczepu;
 • Tak przygotowaną pojemność wypełnić gruntem na 1/3 (lub więcej, jeśli to konieczne);
 • Delikatnie wyjmować z рассадника sadzonki wraz z bryłą ziemi. Przenieść rośliny do nowego pojemnika, tak aby gleba nie осыпалась z korzeni.
 • Ustawić rostock w zbiorniku tak, aby nie kładł się na bok, i wlać powoli gleby.
 • Zagęścić grunt i podlać sadzonki. Woda nie powinna oczyszczone korzenie.
 • Пикировка pętlą

  Metoda ta jest wykorzystywana tylko w przypadku, jeśli za późno z пикировкой i sadzonki pomidorów już idiotycznie. Sadząc rośliny w klasyczny sposób, istnieje ryzyko utraty przez większą część zbiorów, tak jak sadzonka będzie bardzo słaba. Wstępna część imprezy jest nie do odróżnienia od dwóch poprzednich metod.

  Wskazówka! Przy пересаживании sadzonek w duże szuflady odległość między roślinami powinna być nie mniejsza niż 8 — 10 cm.

  Podlać sadzonki za 10 — 12 godzin do pikowania. W skrzyniach wsypać odpowiednią ilość gleby. Zrób w ziemi zagłębienia markerem, długopisem lub patykiem. Teraz można przesadzać sadzonki pomidorów. Delikatnie oddzielając kiełki, przenieść je na nowe miejsce. Źdźbło trzeba delikatnie, петелькой umieścić w dołku do poziomu dwóch семядольных liści i posypać ziemią.

  W przyszłości trzeba zadbać tylko o aktualnym podlewania sadzonek ciepłą wodą.

  Dalsza pielęgnacja

  Po pikowania roślinom trzeba zapewnić należną opiekę.

  Kilka dni po przeszczepie warto chronić sadzonki od jasnych promieni słonecznych. Najlepiej dobrać do nich lekko zacienionym miejscu, aby jak najszybciej przystosowali się i ruszyli w wzrost.

  Podlewać sadzonki należy nie częściej niż 2 — 3 razy w tygodniu w zależności od poziomu wilgotności gleby. Temperatura otoczenia powinna być w granicach +20C +23 ° C.

  W dalszej uprawie sadzonek w dużych pojemnikach skrzynki z roślinami trzeba obracać o 180 wokół własnej osi, aby wszystkie rośliny były równomiernie oświetlone i rosły z tą samą prędkością.

  Przy słabym oświetleniu roślinom należy zapewnić досвечивание za pomocą lampy światła dziennego lub фитоламп.

  Przez 2 — 3 tygodnie po przeszczepie trzeba nakarmić pomidory złożonych nawozów. Zwrócić uwagę na skład nawozów, powinny one zawierać superfosfat i siarczan sodu.

  Wnioski

  Nur pomidorów – proces, który nie wymaga posiadania pewnych umiejętności. Jeśli chcesz sobie z nim nawet początkujący ogrodnik. A rośliny отблагодарят obfite plony pomidorów za uwagę i troskę.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author