Choroby sadzonek papryki słodkiej i walka z nimi, zdjęcie liści

Choroby sadzonek pieprzu

Przyczyny choroby papryki mogą być różne, ale pogarsza je niewłaściwa pielęgnacja sadzonek, dlatego technologia rolnicza ma ogromne znaczenie. Według rodzaju wszystkie choroby można podzielić na:

 • grzybicze;
 • bakteryjny;
 • wirusowy;
 • niezakaźny.

Najczęściej papryki dotykają choroby wywołane przez grzyby. Mikroorganizmy grzybowe są wszechobecne, dlatego łatwo dostają się do sadzonek i powodują ich uszkodzenie. Choroby bakteryjne wywoływane są przez bakterie, które przedostają się do roślin z gleby lub przez zainfekowane nasiona. Wirusy mają ten sam sposób przenoszenia. Dodatkowo mogą być przenoszone z jednej rośliny na drugą przez owady, deszcz i wiatr.

Choroby niezakaźne są spowodowane niewłaściwą pielęgnacją sadzonek. Wśród przyczyn mogą być:

 • nieodpowiednia temperatura,
 • nasiąkanie wodą lub niedostateczne podlewanie,
 • gleba uboga w składniki odżywcze
 • niezrównoważone suplementy.
 • Na pieprz negatywnie wpływają przeciągi i zmiany temperatury, zbyt suche powietrze w pomieszczeniu.
 • może zachorować przez długi czas po nieprawidłowym wyborze.

choroby grzybicze

Do najczęstszych chorób grzybiczych sadzonek papryki należą:

Szuler

Szuler

Często dotyka młode sadzonki. Choroba jest wywoływana przez nadmierną wilgotność gleby i niewystarczające oświetlenie. W miejscu kontaktu łodygi z powierzchnią gleby dochodzi do uszkodzenia. Kiełki stają się cieńsze i ciemniejsze. Sadzonki giną dość szybko. Źródłem jest zawsze zanieczyszczona gleba.

Choroba nie jest wyleczona.

W celu zapobiegania nasiona i glebę przed sadzeniem traktuje się nasyconym roztworem nadmanganianu potasu. Przy pierwszych oznakach uszkodzenia chore rośliny są usuwane z całego pojemnika. Pozostałą paprykę spryskuje się słabym roztworem nadmanganianu potasu lub 5% roztworem siarki koloidalnej. 1% roztwór mieszanki Bordeaux pomoże również chronić sadzonki.

zaraza późna

zaraza późna

W przypadku tej choroby liście zaczynają pokrywać się małymi brązowymi plamami, które szybko powiększają się. Spód liści pokryty jest białym nalotem zawierającym zarodniki chorobotwórczego grzyba. Wkrótce łodyga pokrywa się brązowymi plamami i wysycha.

Choroba może całkowicie zaatakować sadzonki w ciągu 5-7 dni. Jeśli nie podejmiesz pilnych działań, pieprz umrze.

Przy pierwszych oznakach choroby dotknięte próbki muszą zostać zniszczone, resztę traktuje się Oxyhomem i Alirin-B zgodnie z instrukcjami. Odpowiednie są również preparaty „Bariera” i „Bariera”. Dokarmianie papryki nawozami fosforowo-potasowymi zwiększa jej odporność na phytophthora.

mączniak

mączniak

Sadzonki papryki są rzadko dotknięte tą chorobą. Występuje w warunkach zatłoczonych nasadzeń i podmokłych. Na górnej stronie liści pojawiają się białawe plamy, następnie blaszki liściowe są zdeformowane. Jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, dotknięte obszary łączą się, rośliny wysychają i umierają.

Chore sadzonki muszą zostać zniszczone. Glebę w pojemniku podlewa się nasyconym roztworem nadmanganianu potasu, a pozostałe rośliny traktuje się Radomil Gold, stosując go zgodnie z instrukcją.

Fusarium więdnie

Fusarium więdnie

Czynnik sprawczy choroby przenika przez korzenie do łodyg rośliny, gdzie zaczyna się aktywnie rozwijać. Objawia się to pojawieniem się brązowych pasków i więdnięciem dolnych liści, które wcześniej przebarwiały się.

Sadzonki mogą szybko umrzeć z powodu tej choroby. Leczenie jako takie nie istnieje, chore rośliny są niszczone.

Jako środek zapobiegawczy przed sadzeniem nasiona traktuje się roztworem Fundazolu, a do gleby dodaje się Trichodermin. Ważne jest, aby wybierać odmiany papryki odporne na fuzario.

Szara zgnilizna

Szara zgnilizna

Choroba objawia się pojawieniem się płaczących brązowych plam u podstawy łodygi, w miejscu których pojawia się szary nalot. Szara zgnilizna występuje podczas sadzenia zbyt gęsto i przy dużej wilgotności.

Gdy pojawią się chore sadzonki, należy je natychmiast usunąć, a pozostałe sadzonki przesadzić do świeżej gleby.

Jako środki terapeutyczne w początkowej fazie choroby stosuje się opryskiwanie roztworem czosnku, nadmanganianu potasu, siarczanu miedzi lub płynu Bordeaux. Możesz także użyć narkotyków: „Previkur”, „Fundazol”, „Acrobat”.

Aby zapobiec chorobom grzybiczym, konieczne jest przeprowadzenie przedsiewnej obróbki nasion i gleby. Przed sadzeniem należy również dokładnie wypłukać pojemnik i parzyć go wrzątkiem.

Choroby bakteryjne

Choroby bakteryjne mogą powodować znaczne uszkodzenia siewek i niekorzystnie wpływać na przyszłe zbiory, dlatego ważne jest, aby w odpowiednim czasie wykryć ich objawy. Niestety takie choroby łatwo pomylić z innymi, początkowo nie mają konkretnych objawów. Na sadzonkach papryki możesz doświadczyć:

miękka zgnilizna bakteryjna

miękka zgnilizna bakteryjna

Bakterie rozprzestrzeniają się w układzie naczyniowym roślin. Łodygi od wewnątrz stają się puste i tracą kolor. Liście żółkną i opadają. Zwiększona wilgotność gleby pogarsza chorobę. Wkrótce roślina jest całkowicie dotknięta i umiera.

Chore sadzonki są niszczone, gleba suszona. Aby uniknąć gnicia bakteryjnego, nasiona są traktowane Fitosporin przed wysiewem gleby. Chore sadzonki nie nadają się do leczenia.

więdnięcie bakteryjne

więdnięcie bakteryjne

Choroba charakteryzuje się uszkodzeniem układu naczyniowego roślin. Dostęp do składników odżywczych jest zablokowany, co powoduje więdnięcie i wczesną śmierć siewek. Możesz zidentyfikować ten problem, wycinając łodygi roślin – zacznie się od nich wyróżniać biały płyn, który powstaje w wyniku żywotnej aktywności bakterii.

W celu ochrony sadzonek przed więdnięciem bakteryjnym zaleca się przed siewem namoczyć nasiona przez 30-40 minut w skoncentrowanym naparze czosnkowym i zrzucić glebę nasyconym roztworem nadmanganianu potasu.

Chore sadzonki najlepiej wyjąć z pudełka na sadzonki. Pozostałe rośliny spryskuje się roztworem siarczanu miedzi w ilości 20 g na 10 litrów wody.

czarna plamka bakteryjna

czarna plamka bakteryjna

Może infekować sadzonki we wczesnych stadiach rozwoju. Na liściach i łodygach tworzą się czarne plamy, które powiększają się. Wkrótce dotknie to cała roślina. Chore sadzonki należy natychmiast zniszczyć.

Najczęściej problem występuje z powodu złej jakości nasion, lepiej kupować materiał siewny od sprawdzonych dostawców. Przed siewem nasiona trawi się roztworem nadmanganianu potasu lub stosuje się do tego celu preparat Fitolavin-300. Prowadzona jest również uprawa przedsiewna.

rak bakteryjny

rak bakteryjny

Czynnikami wywołującymi chorobę są gęste nasadzenia, a także podwyższona temperatura i wilgotność. Rośliny mogą być zainfekowane przez ptaki, owady, a nawet ludzi. Rak bakteryjny objawia się pojawieniem się ciemnych plam na wszystkich częściach rośliny, które rosną i łączą się ze sobą.

Po wykryciu choroby dotknięte rośliny są natychmiast niszczone, a zdrowe opryskuje się roztworem siarczanu miedzi w ilości 30 g na 10 litrów wody.

Zaleca się całkowitą wymianę gleby. W celu zapobiegania używaj sterylnych narzędzi ogrodniczych, przeprowadzaj zabiegi odstraszające szkodliwe owady.

Werticeloza

Werticeloza

Bakterie powodują blednięcie liści, które następnie przybierają pomarszczony, pomarszczony wygląd. W ciągu następnych kilku dni rośliny wysychają i obumierają. Nie ma lekarstwa na tę chorobę. Chore sadzonki są niszczone, pozostałe rośliny przesadza się do świeżej gleby.

Cechą chorób bakteryjnych jest to, że bakterie mogą długo utrzymywać się w glebie. Dlatego tak ważne jest, aby podpalić glebę przed sadzeniem. Większość z tych chorób jest nieuleczalna, co zmniejsza liczbę siewek i niekorzystnie wpływa na plon. Zwróć uwagę na profilaktykę.

Zmiany wirusowe

Nie ma wielu chorób wirusowych, które atakują paprykę. Istnieją 3 najczęstsze choroby:

Mozaika ogórkowa (zawijanie się liści)

Mozaika ogórkowa (zawijanie się liści)

Ta choroba wirusowa może dotyczyć zarówno ogórków, jak i papryki. Choroba może przybierać różne formy.

 1. Przy odmianie przejściowej sadzonki natychmiast tracą turgor liści i wysychają, pozostając zielone.
 2. Brązowa forma pojawia się na etapie tworzenia pąków. Przejawia się to pojawieniem się brązowych obszarów na różnych częściach rośliny, a następnie więdnięciem, rozprzestrzenianie się obserwuje się od dołu do góry.
 3. Forma żółta prowadzi do żółknięcia łodyg i liści, a następnie do deformacji. Wzrost krzewów ustaje, jajniki nie tworzą się.
 4. Forma karłowata charakteryzuje się opóźnieniem wzrostu. Na roślinach tworzą się skrócone pędy z małymi brzydkimi liśćmi. Więzi prawie się nie tworzą. Owoce są małe i zdeformowane.
Staranne przygotowanie gleby przed siewem pomoże uniknąć choroby. Niezbędne są również zabiegi zapobiegawcze przeciwko wektorom szkodników. Wszystkie chore okazy roślin są niszczone, a pozostałe są traktowane Aktarą, Fitovermem lub innymi środkami owadobójczymi.

mozaika tytoniowa

Mozaika tytoniowa na sadzonkach papryki

Czynnikiem sprawczym jest wirus mozaiki tytoniu. Nadmierna wilgotność i brak światła przyczyniają się do manifestacji chorób. Wirus przenosi się przez skażoną glebę i chore nasiona.

Głównym objawem choroby jest barwny kolor liści. Wraz z rozwojem choroby liście zaczynają ciemnieć i opadać. Sadzonki przestają rosnąć. W przyszłości na roślinach tworzą się brzydkie owoce. Chore okazy papryki należy usunąć, a te, które wyglądają zdrowo spryskać roztworem mleka i wody przygotowanym w proporcji 1:10 z dodatkiem 2-3 kropli jodu.

pasemko

Ta choroba wirusowa objawia się pojawieniem się czerwonawych kresek w górnej części korony. Liście stają się zdeformowane i łamliwe.

Gdy pojawią się objawy, chore okazy należy natychmiast zniszczyć, a glebę, w której rosły, potraktować mocnym roztworem nadmanganianu potasu . Te rośliny, które pozostały nienaruszone, traktuje się 15% roztworem fosforanu trisodowego.

Stolbur

Stolbur

To fitoplazmoza. Choroba jest przenoszona przez skoczki i może zaatakować sadzonki uprawiane w szklarni. Pod wpływem fitoplazmozy, karłowatości i krzaczkowatości roślin, skręcania i żółknięcia liści obserwuje się powstawanie małych owoców i nasion podatnych na wewnętrzne kiełkowanie.

Nie ma lekarstwa na chorobę. Kupując należy wybierać nasiona odporne na stolbur, na czas pozbyć się resztek roślinnych i zwalczać szkodliwe owady.

Choroby te nie są tak powszechne, jak te o innej naturze, ale konieczne jest poznanie ich objawów. Nie zaniedbuj zaprawiania nasion, zapobiegaj atakom szkodników, a twoje sadzonki pozostaną zdrowe.

Problemy niezakaźne

Problemy niezakaźne

Często śmierć sadzonek papryki następuje z przyczyn niezakaźnych. Można je przypisać błędom w pielęgnacji papryki . Przyczyną problemów z sadzonkami mogą być:

 • Zaleganie gleby. Podobna sytuacja występuje w wyniku częstego obfitego podlewania lub zatykania otworów drenażowych. Korzenie roślin gniją z nadmiaru wilgoci, w wyniku czego same sadzonki umierają. Sytuację mogą pogorszyć niskie temperatury.
 • Sadzonki mogą uschnąć z powodu zbyt suchego powietrza. Często ogrodnicy popełniają taki błąd, jak umieszczanie skrzynek na sadzonki w pobliżu akumulatora. Można to zrobić dopiero na tym etapie, gdy nasiona jeszcze nie wykiełkowały. Jeśli zauważysz, że liście opadły, odsuń skrzynkę na sadzonki od grzejników, przewietrz pomieszczenie i lekko spryskaj paprykę.
 • Niebezpieczny dla młodych sadzonek i przeciągów. Kochające ciepło papryczki szybko zamarzają i leżą. Podczas otwierania okna w celu wentylacji wskazane jest zakrycie sadzonek, aby nie dostało się na nie zimne powietrze.

Dlaczego liście sadzonek pieprzu żółkną

Dlaczego liście sadzonek pieprzu żółkną

Czasami liście pieprzu żółkną . Istnieje również kilka powodów takiego stanu rzeczy:

  1. Niedorozwój korzeni i ich pomieszanie . Niektórzy popełniają błąd, uprawiając paprykę bez kilofa w zbyt małych pojedynczych pojemnikach. Sadzonki szybko stają się stłoczone, korzenie nie rozwijają się prawidłowo. Z tego powodu roślinie brakuje składników odżywczych, liście zaczynają żółknąć i opadać. Z tego powodu sadzonki mogą nawet umrzeć. W tej sytuacji może pomóc tylko przeszczep do dużego pojemnika, podczas którego korzenie należy dokładnie wyprostować.
  2. Słabe podlewanie. Pieprz nie toleruje zbyt dobrze braku wilgoci, o czym wiedzą doświadczeni ogrodnicy. Sadzonki papryki są regularnie podlewane, całkowicie rozlewając glinianą kulę osiadłą wodą o temperaturze pokojowej. Z powodu braku wilgoci liście szybko żółkną i wysychają, a następnie opadają. Przesuszenie jest szczególnie niebezpieczne na etapie tworzenia pąków i jajników.
  3. Niedobór składników odżywczych . Żółknięcie i opadające liście są często spowodowane brakiem azotu. Pierwiastek śladowy jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju młodej papryki. Aby zrekompensować niedobór azotu, stosuje się mocznik, azotan amonu i lek „Azogran” w granulkach. Wszystkie środki są używane zgodnie z instrukcjami. Brak wapnia powoduje niedorozwój systemu korzeniowego, w wyniku czego obumiera punkt wzrostu. Objawy tego stanu objawiają się żółto-szarymi plamami na liściach. Aby zapobiec śmierci papryki, podawaj ją roztworem azotanu wapnia w ilości 2 gramy na 1 litr wody.

Deformacja i skręcanie się liści może być spowodowane niedoborem potasu. W tym przypadku rośliny nawozi się azotanem potasu lub popiołem drzewnym. Skręcanie i opadanie liści jest wywołane atakiem przędziorka lub mszycy.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author