Brązowe (brązowe, czerwone, białe, wypukłe, nabrzmiałe) plamy na liściach porzeczki: niż leczyć, przyczyny

Lista powodów, dlaczego u porzeczki czerwone liście

Jeśli liście czerwonej porzeczki w krótkim czasie nagle były pokryte czerwonymi lub brązowymi plamami, przyczyny mogą być bardzo różne. Od tego, jak prawda udało się ustalić źródło dolegliwości krzewu, zależy sukces leczenia. Niebagatelne znaczenie ma również czas wykrywania problemów – łatwiej walczyć z infekcjami i szkodników na wczesnych etapach porażki.

Ważne! Jeśli choroba obejmuje znaczną część krzewu, najprawdopodobniej, będzie musiał wykopać go, aby nie ucierpiały inne lądowania. Resztki roślinne spalić z dala od działki.

Warunki pogodowe

Same w sobie warunki klimatyczne regionu nie mogą prowadzić do pojawienia się czerwonych lub brązowych plam na liściach porzeczki, jednak zwiększona wilgotność sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych. Jeśli wiosna i lato było deszczowe, i często można zaobserwować mgła, prawdopodobieństwo wykrycia zaczerwienienia na krzakach wzrasta.

Również liści porzeczki może обгорать i pokryte plamami w temperaturze powyżej +22°c, ale to nie jest oznaką choroby.

Nie dopuścić do wyschnięcia liści w czasie upałów można za pomocą zwiększenia przepływu wody podczas podlewania

Naruszenie harmonogramu nawadniania

Liście porzeczki mogą być pokryte plamami, jeśli podlewać jej zbyt często, lub odwrotnie, ignorować tymi procedurami. Optymalna częstotliwość podlewania do tej kultury jest dwa razy w tygodniu. Przy tym zużycie ciepłej wody waha się od jednego do dwóch wiader, w zależności od warunków pogodowych.

Ważne! Lądowanie czarnej i czerwonej porzeczki na nizinach, gdzie możliwy jest zastój wilgoci, co prowadzi do gnicia systemu korzeniowego, a także prowokuje zmiana koloru liści.

Niedobór składników odżywczych

Jeśli krzewy porzeczki wyglądają w depresji, ale w tym samym czasie, śladów szkodników na nich nie wykryto, że przyczyną dolegliwości może być niedobór składników odżywczych. Najczęściej krzew reaguje zmianą koloru liści na niedobór azotu, fosforu i magnezu w glebie.

W tym przypadku, aby pozbyć się czerwonych plam na porzeczki, korzystając z aktualnych внекорневых nawożenia:

 • Jeśli wiosną na liściach porzeczki pojawiają się żółte i czerwone plamy, to znaczy, że krzaki nie brakuje azotu. Korygują skład gruntu za pomocą 0,3% roztwór mocznika.
 • W okres owocowania liści często pokryte plamami na niedobór potasu. W tym przypadku do gleby przyczyniają się do 1% siarki potas.
 • Przy niedoborze fosforu, który również występuje w okresie formowania owoców, podłoże, nawozić proste 2-3% суперфосфатом.
 • Wskazówka! Spryskiwanie porzeczki najlepiej jest wykonywać rano lub wieczorem na suchą i безветренную pogodę. Tylko może potrwać 2-3 nawożenie w odstępach 8-10 dni.

  Szkodniki

  Jednym z najczęstszych powodów, dla których liście porzeczki pokryte czerwonymi i brązowymi plamami – działalność szkodników. W przypadku znacznego uszkodzenia gałęzi oni nie tylko są w stanie zniszczyć część zbiorów, ale i spowodować śmierć rośliny.

  Pająk

  Pająk – bardzo popularny szkodnik, czerwonej i czarnej porzeczki, który może osiedlić się na dolnej stronie liści. W krótkim czasie on obracać wokół znaczne obszary krzewu pajęczyny – to właśnie ona i podaje jego obecność, tak jak sam kleszcz jest bardzo mały i trudno go zauważyć. Z czasem uszkodzone liście wysychają, pokryte ciemnymi plamami i opadają.środków kontroli.

  Krzewy porzeczek, dotkniętych internetowych, rzadko giną, jednak stają się one mniej zarostu odporne i dają mniejszy plon.

  ктивная działalność паутинных kleszczy przypada na okres od lipca do sierpnia

  Почковый kleszcz

  Почковый kleszcz jest głównym nośnikiem frotte – wirusa, który może zniszczyć krzewy porzeczki. Objawy choroby obejmuje przerzedzenie liści, jej zaczerwienienie, a także odkształcenia kwiatów i brak owoców.

  Zidentyfikować wirusa frotte, który powoduje почковый roztocza, jest bardzo trudne. Czasami charakterystyczne objawy przejawiają się tylko w 3-4 roku po zakażeniu.

  Ważne! Skuteczne metody leczenia frotte liści nie istnieje.

  Dotkniętych почковым internetowych krzewy porzeczki należy wyrywać i spalić

  Mszyce i mrówki

  Czerwone czapki na liściach porzeczki mogą pojawić się w wyniku aktywnej działalności mszyce. Kolonie tych małych owadów bardzo szybko rozmnażają się i wkrótce mocno облепляют cała roślina. Pierwsze objawy porażenia mszyce – pojawienie się żółtych plam na liściach, które wkrótce zaczynają się zwijać i ciemnieć.

  Jeśli w porę nie rozpocznie się leczenia, plony lądowań nieuchronnie spadnie do minimalnych wskaźników

  Czerwono-галловая mszyce

  Ze wszystkich gatunków tego szkodnika do porzeczki najbardziej niebezpieczne czerwono-галловая mszyce. Odkrywają owad w czerwonawym plamy i вздутиям w środkowej części liści. Pędy zainfekowanego krzewu przeplatały się przez galów – czerwono-brązowe наростами, wewnątrz których плодится mszyce.

  Jeszcze jeden znak, że liście porzeczki uderzył mszyce – duże skupiska mrówki, których przyciągają jej zaznaczenia.

  W wyniku niszczącej działalności czerwono-galusowego mszyce liście pokryte brązowymi plamami i pęcherzami

  Стеклянница

  Смородинная стеклянница jest mały motyl czarno-brązowego koloru. Skrzydła szkodnika przezroczyste. Na plecach i brzuszku стеклянницы są drobne, jasne paski.

  Porażka dzieje się zazwyczaj w czerwcu i lipcu. Вылупившиеся z jaj gąsienice biały wnikają do gałęzi i pozostają tam na całą zimę. Do następnej jesieni dorastają do 2 cm, ale na powierzchni nie wychodzą – to zdarza się jeszcze przez rok.

  Po kwitnieniu pędy, zakażone larwy, więdną i schną

  Choroby – jeszcze jeden powód, dlaczego brązowe plamy na czerwonej i czarnej porzeczki

  Różnorodne choroby silnie wpływają na wskaźniki wydajności porzeczki. Ponadto obniżają odporność krzewów na upał i mróz.

  Wskazówka! W celu profilaktyki chorób grzybiczych porzeczki spryskane wiosną 3% roztworem bordeaux cieczy. Wszystkie zabiegi prowadzą do pękania pąków.

  Антракноз

  Антракноз – fungal chorobę, która prowadzi do powstawania jasno-brązowych lub czerwonych wypukłych plam na liściach porzeczki. Ryzyko porażenia grzybem zwiększa się w uprawie krzewów w gorącym, wilgotnym klimacie.

  O początkowej fazie антракноза świadczy obecność drobnych, ciemnych plam. Stopniowo zwiększają się one i deformacji liści porzeczki.

  W późniejszych stadiach choroby krzewy porzeczki zrzuca liści

  Столбчатая rdza

  Słupkowy rdzę powoduje grzyb, który osiedlili się na dolnej stronie liści. Tam z czasem tworzą się czerwonawy przyrosty, podczas gdy górna część liści płyty zaczyna pokryte żółtymi plamami.

  Masowe porażenie grzybem przypada średnio w pierwszych dniach sierpnia.

  Столбчатая rdza powoduje masowe opadanie liści i spadek plonów krzewów porzeczki

  Туберкуляриоз

  Туберкуляриоз – jeszcze jedno fungal chorobę, która szczególnie często dotyka czarnej porzeczki. Zarodniki grzybów są księgowane na кустарнику wczesną wiosną i przenikają do wnętrza przez pęknięcia i rany na korze młodych gałęzi. Wkrótce wyrastają i zaczynają wyciągać z rośliny płyn i składniki odżywcze. Z biegiem czasu na pędach tworzą się owocniki grzyba – małe klocki czerwonawy kolor. Ich rozmiar średnio wynosi 2-3 mm.

  W końcu sierpnia rozpoczyna się masowe zamieranie młodych pędów na porzeczki

  Co można przetworzyć czerwone liście na porzeczki

  Spryskiwanie porzeczki spędzają zazwyczaj w odstępach 1-2 tygodni. Średnio dla powrotu do zdrowia krzewu wymagane 2-3 przetwarzania. Przed rozpoczęciem wszystkich zabiegów należy wyciąć chore i suszone pędy.

  Chemicznymi lekami

  Najlepsze chemicznymi preparatami do usuwania czerwonych plam na liściach porzeczki uważane są następujące:

 • „Topaz”;
 • 3% roztwór bordeaux cieczy;
 • 4% roztwór tlenochlorkiem miedzi;
 • „Топсин M”;
 • „Актара”;
 • 1% zawiesiny koloidalnej siarki;
 • „Szybki”;
 • „Chorus”;
 • 1% roztwór siarczanu miedzi.
 • Wszystkie obróbki odbywa się zgodnie z instrukcją dołączoną do preparatu. Przekroczenie zalecanych dawek może doprowadzić do śmierci roślin.

  Ważne! Najnowszą traktowanie porzeczki odbywa nie mniej niż 3-4 tygodnie przed zbiorem, ponieważ toksyczne substancje mogą zatrzymać się w owocach i spowodować zatrucie.

  Środki ludowe

  Środki ludowe nie są tak skuteczne, jak przemysłowe substancje chemiczne lub biopreparaty, jednak są one najbardziej bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych. Najbardziej nadają się do prewencyjnych traktowania i leczenia lądowań na wczesnych etapach choroby.

  Do najbardziej skutecznym narzędziom, pozwalającym usunąć czerwone i brązowe plamy z liści porzeczki, zaliczamy:

 • roztwór jodu (butelka 5% leku na 10-15 l wody);
 • wywar z pokrzywy;
 • napar z piołunu, mlecze, stokrotki, ziemniak łyżka natki lub pieprzu;
 • roztwór cieczy lub mydła do prania;
 • olejki eteryczne z owoców cytrusowych lub iglastych kultur.
 • Wszystkie te środki skutecznie odstraszają szkodniki, które roznoszą zakażenia grzybicze lub powodują pojawienie się czerwonych plam na liściach same w sobie. Dodatkowo można sadzić obok смородиной aksamitka, czarnego bzu lub mięta – zapach tych roślin nieprzyjemny dla wielu owadów.

  Ważne! Zapach wiśni, wręcz przeciwnie, tylko przyciąga wielu owadów na działkę.

  Biopreparaty

  W przeciwieństwie do środków chemicznych, biopreparaty są całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt, jeśli przestrzegać wszystkich dawki i terminy опрыскиваний. Największą skuteczność osiągają w temperaturze powyżej +15°c, więc przy похолоданиях porzeczki zawinięte w folię na kilka dni. Jest to konieczne do tworzenia efektu cieplarnianego.

  Szczególnie dobrze sprawdzają się w walce z czerwonymi plamami następujące preparaty pochodzenia biologicznego:

 • „Фитоспорин”;
 • „Актофит”;
 • „Немабакт”;
 • „Fitoverm;
 • „Фуфанон”.
 • Wskazówka! Jeśli wypadła rosa lub padało, oprysk powtórzyć, tak jak woda zmywa aktywne składniki z liści.

  Owoce mogą być spożywane przez dwa tygodnie po obróbce lądowań.

  Co zrobić, jeśli na liściach porzeczki brązowe plamy, a powodem nie jest zainstalowany

  W tym przypadku przyczynę pojawienia się czerwonych, żółtych lub białych plam na liściach porzeczki zainstalować nie można, należy zastosować następujące środki ostrożności:

 • Wszystkie wyschnięte gałęzie są cięte. Jeśli krzew nic nie choruje, takie cięcie przyczyni się do jej odmłodzenia i zwiększyć wydajność.
 • W gruncie nawożenia. Najlepiej stosować próchnicy w połączeniu z nawozów, калийными i fosforu nawozy – właśnie tych elementów najczęściej brakuje krzaki porzeczek.
 • Sprawdzają kwasowość gleby. Krzew nie lubi gleby o wysokim indeksie – przy uprawie porzeczki na takich odcinkach odporność rośliny nieuchronnie słabnie. Jedną z charakterystycznych cech podwyższonej kwasowości gleby – mnóstwo końskiego szczaw. W tym przypadku w glebę należy wpłacić wapno.
 • Ważne! Podczas przycinania porzeczki należy użyć zdezynfekowane wyposażenie w roztworze nadmanganianu potasu narzędzia.

  Środki zapobiegawcze

  Jako profilaktyki przed szkodnikami i chorobami, które powodują pojawienie się czerwonych nabrzmiałych plam na liściach porzeczki, zaleca się następujący zakres działań:

 • wiosną i jesienią gleby wokół krzewów wykopane;
 • całą opadłych liści i gałęzi spalają;
 • od czasu do czasu przeprowadzają przycinanie higieniczny – wszystkie uszkodzone i suszone pędy usuwa się z małym schwytanie zdrowej strefy;
 • kilka razy w sezonie krzewy karmione, aby wzmocnić system odpornościowy roślin.
 • Ponadto, należy przeprowadzić prewencyjne zraszania liści właściwości grzybobójcze środki. W razie potrzeby można je zastąpić naturalnymi elementami: naparów z czosnku, wywarze z łupin, piołunu itp.

  Warto zauważyć taką prewencyjną miarę, jak wybór odmian odpornych na choroby. Oczywiście absolutnym odporności żadna odmiana porzeczki nie ma, jednak prawdopodobieństwo, że krzew zachoruje, będzie znacznie niższa.

  Wnioski

  Leczyć brązowe plamy na liściach porzeczki w większości przypadków dość kłopotliwe, zwłaszcza jeśli choroba została zauważona zbyt późno, to jednak jest możliwe. Najważniejsze, przeprowadzić kompleksowe traktowanie, od czasu do czasu zmieniając używane narzędzia. Tak, chorób grzybowych i szkodników nie będzie w stanie dostosować się do chemicznych leków.

  Dodatkowo o tym, jak leczyć czerwone plamy i bąble na liściach porzeczki, można dowiedzieć się z filmu poniżej:

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author