Niż taktować agrest od mączniaka: wiosną, środki walki, ludowe środki, preparaty, niż spray, jak leczyć, zdjęcia

Jak wygląda mączniak na крыжовнике

Pierwsze oznaki tej niebezpiecznej choroby pojawiają się wiosną, w okresie pękania wegetatywnych nerek. W przypadku mączniaka prawdziwego na powierzchni młodych liści, a także pędach można zobaczyć паутинистый nalot koloru białego, który stopniowo rośnie, staje się bardziej gęsta, więc przypomina filc. To świadczy o rozwoju grzybni z zarodnikami.

Z czasem biały nalot staje się brudna, szara i obejmuje całą koronę rośliny. Na zdjęciu poniżej można zobaczyć biały agrest, chorego сферотекой. Zarodniki grzyba są zapisywane w liściach spadających z drzew liści, w szczelinach na pędach i w górnej warstwie ziemi, gdzie z powodzeniem zimować. A wraz z nadejściem sprzyjających warunków wiosną choroba rozprzestrzenia się na wszystkie rosnące obok kultury.

Grzyb rozprzestrzenia się na liście, pędy i owoce agrestu

Przyczyny pojawienia się choroby

Cechą сферотеки w tym, że spory są w stanie przenoszone z wiatrem na duże odległości. Dlatego patogeny są ciągle obok, ale zaczynają rozwijać się tylko w przypadku sprzyjających warunków na wiosnę i na przestrzeni całego sezonu.

Prowokujące czynniki:

 • temperatura w granicach + 17-25 °C;
 • poziom wilgotności powyżej 60%;
 • osłabiony układ odpornościowy rośliny w wyniku kardynalnego przycinanie korony;
 • wysoka zawartość azotu w glebie;
 • niedostateczne wietrzenie krzewów ze względu na загущенности lądowań;
 • zastój wilgoci w glebie.
 • Ważne! Rozwój choroby rozpoczyna się wiosną z dolnych gałęzi rośliny.

  Co będzie, jeśli nie jest leczone krzew

  Agrest, chorego mączniaka prawdziwego, zaczyna zaległości w rozwoju. Dzieje się tak na skutek zaburzenia procesu fotosyntezy w tkankach. Przy tym porażone liście przedwcześnie więdną i opadają, młode pędy na tle braku zasilania stopniowo kurczą się. Zacząć walczyć z objawami mączniaka na крыжовнике trzeba już wiosną i kontynuować przez cały sezon, inaczej krzew może zginąć. Ponadto, chore rośliny jest źródłem zakażenia i przyczynia się do jego rozprzestrzenienia na inne krzewy owocowe i drzewa.

  Co zrobić, jeśli agrest pokryte białym nalotem

  Jeśli wczesną wiosną na крыжовнике pojawiły się charakterystyczne objawy mączniaka, to zwlekać nie można. W tym przypadku należy przeprowadzić obróbkę nadziemne części krzewu. Do tego można stosować środki ludowe, a także chemiczne i biopreparaty. Tylko kompleksowa terapia pomoże wyleczyć agrest od mączniaka i uzyskać dobry plon.

  Ważne! Obsługiwać krzew wiosną i przez cały sezon od marca do października trzeba nie mniej niż trzy razy.

  Środki ludowe od mączniaka na крыжовнике

  Tej metody należy użyć na początkowym etapie porażki na wiosnę i w ciągu całego sezonu. Środki ludowe mają delikatne działanie, dlatego nie wpływają na jakość plonów i całkowicie bezpieczne. Jednak stosuje się je w celu przetwarzania gdy pojawi się już szarego nalotu na крыжовнике nie ma sensu. W tym przypadku środki ludowe nie są w stanie rozwiązać problemu, a tylko pogarszają ją.

  Świeży obornik

  Roztwór na bazie tego składnika szkodliwy wpływ na патогенную mikroflorę. Do jego przygotowania należy 1 kg świeżego obornika zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny. Przed traktowaniem narzędzie trzeba odcedzić. Powtarzać oprysk co siedem dni, dopóki nie znikną objawy grzyba.

  Aspiryna i soda oczyszczona

  Gotować narzędzie z tych składników należy bezpośrednio przed użyciem. Należy wymieszać w emaliowanej o pojemności 1 łyżka sody, jeden posiekany tabletkę aspiryny, 20 ml mydła w płynie 30 ml dowolnego oleju roślinnego. W mieszaninę wlać 5 litrów ciepłej wody. Obsługiwać krzewy na wiosnę i w ciągu całego okresu wegetacji. Powtarzać zabieg co 10-12 dni.

  Луковая łupiny

  Aby uzyskać narzędzie, trzeba zalać 200 g tego suchego składnika 10 l gorącej wody, nalegać 48 godzin. Traktowanie przeprowadzać wiosną, przed i po kwitnieniu, a także po zakończeniu owocowania.

  Roztwór wywarze z łupin pomaga powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się grzybów

  Wrotycz pospolity

  Poradzić sobie z сферотекой i przy pomocy tej rośliny. Aby to zrobić, należy 100 g пижмы zalać 1 l wrzącej wody na 24 godziny. Po upływie terminu gotowości przecedzić mieszaninę i doprowadzić całkowita ilość płynu do 10 l, gotować dwie godziny. Po ochłodzeniu otrzymanym roztworem podlewać glebę pod agrestem wiosną co siedem dni.

  Skrzyp

  Aby uzyskać środek leczniczy, należy 100 g zbierania roślin zalać 5 l wody. Mieszaninę gotować 20 minut na małym ogniu, pozostawić na 12 godzin. W roztworze zetrzeć 40 g mydła do prania, wymieszać na jednolitą masę. Spray im agrest od mączniaka na wiosnę i w ciągu całego sezonu, co dziesięć dni.

  Прелое siano

  Do zwalczania grzybów należy przygotować napar na bazie tego składnika. Ubijać 1/3 wiadra sianem. Zalać gorącą wodą do góry, twierdzą, trzy dni. Wtedy użyć roztworu do obróbki krzewów agrestu wiosną i w okresie wegetacji. Ale przed zastosowaniem koncentrat należy rozcieńczyć wodą z obliczeń 1:3.

  Produkty mleczne

  Pożyteczne bakterie zawarte w surowicy i kwaśnym mleku, również pomagają w walce z grzybem. Gotować to narzędzie trzeba zaraz przed tym, jak zalewaniem agrest od mączniaka. W tym celu należy wymieszać 1 l fermentowanego produktu mlecznego z 9 l dochodzić do wody. Otrzymanym roztworem spędzić traktowanie korony krzewu, a także gleby pod nim. Powtarzać procedurę trzy razy w odstępach co trzy dni.

  Działanie ochronne ludowych środków utrzymuje się do pierwszego deszczu

  Przetwarzanie agrestu od mączniaka chemicznymi lekami

  Ocalić od mączniaka agrestu na wiosnę i w innym okresie roku pomagają środki chemiczne systemowego działania, które przenikają do tkanek rośliny. Są szybkie rozwiązanie problemu, a także zapewniają ochronę przez 10-14 dni. Takie środki zalecane do obróbki agrestu od mączniaka wiosną i na początku lata.

  Ważne! Preparaty chemiczne powtarzające się traktowaniach trzeba obracać, ponieważ mogą one powodować wciągająca u patogenów.

  „Szybki”

  Ten środka grzybobójczego ma stykowo-ogólnoustrojowe, lek należy do klasy Триазолы. Główny składnik – дифеноконазол. Narzędzie jest realizowany w postaci ciekłej zawiesiny w kolorze białym. Do przygotowania roztworu roboczego należy 1,6 ml preparatu rozcieńczyć w 8 l wody. Aktywny składnik szybko rozprzestrzenia się na naczyniowego rośliny.

  To prowadzi do zablokowania wzrostu grzybni grzyba, a także częściowo zapobiega спороношению. Efekt ochronny utrzymuje się 6-7 dni. Środka grzybobójczego pomaga skutecznie walczyć z grzybem na początkowym etapie rozwoju. Jeśli jagody agrestu były pokryte brązowym nalotem, to robić przetwarzanie danych środkiem nie ma już sensu.

  Optymalny zakres temperatur do stosowania „Wkrótce” +14-25 °C

  „Topaz”

  Systemowy środka grzybobójczego, który pomaga szybko zatrzymać rozwój grzybów. Ważny składnik leku – пенконазол. Dzięki niemu wzrost grzybni całkowicie ustaje.

  „Topaz” jest realizowany w postaci płynnego koncentratu. Do przygotowania zawiesiny roboczej należy 2 ml preparatu rozpuścić w 10 l wody. Ochronne działanie utrzymuje się przez 10-14 dni.

  Roztwór na bazie „Topaz” trzeba gotować przed traktowaniem

  „Раек”

  Systemowy środka grzybobójczego, który można stosować do leczenia krzewów, a także jako profilaktyka porażki. Aktywnym składnikiem jest дифеноконазол. Łamie biosyntezy steroli w organizmie grzybów. W wyniku tego wzrost grzybni całkowicie się zatrzymuje.

  Do przygotowania cieczy roboczej należy rozpuścić 1,5 ml preparatu w 10 l wody i dokładnie wymieszać. Narzędzie zapewnia ochronę w ciągu 7-15 dni w zależności od warunków pogodowych. Przetwarzanie powinno odbywać się wiosną, w okresie postępy nerek, a także po kwitnieniu, z przerwą w dziesięć dni.

  „Раек” chroni nie tylko liście od grzybów, ale i jagody

  Przetwarzanie биопрепаратами

  Wiosenną traktowanie agrestu od mączniaka można przeprowadzić биопрепаратами, gdy temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie około + 15 °c i wyżej. A także te środki można bez obaw stosować nawet w okresie dojrzewania owoców, ponieważ mają sparing z działaniem. Po ich zastosowania zbiorów można przeprowadzić w przeciągu dnia.

  „Фитоспорин-M”

  Ten naturalny биофунгицид, który można stosować od mączniaka na крыжовнике, gdy środki walki z substancjami chemicznymi nie wolno używać. Jego podstawą są żywe komórki i spory siennej laski. Preparat można stosować na początkowym etapie rozwoju choroby, a także w cięższych przypadkach. Hodować „Фитоспорин-M” trzeba rozmrażać lub w przegotowanej wodzie na 2 godziny do obróbki. Opryskiwanie krzewów wiosną najlepiej jest wykonywać rano lub wieczorem po deszczu. Powtarzać traktowanie należy co tydzień.

  „Фитоспорин-M” jest dostępny w postaci proszku, pasty i wodnej zawiesiny

  „Триходермин”

  Biologiczny preparat zawierający spory, grzybnia, produkty metabolizmu grzybów Trichoderma lignorum. Skutecznie hamuje rozwój i rozmnażanie фитопатогенов, które są zapisywane w górnej warstwie gleby i pozostałości roślinnych po zimie. Dlatego stosowanie tego biopreparatu do obróbki krzewów wiosną w celu zniszczenia сферотеки w pełni uzasadnione.

  Ważne! Gotowy roztwór na bazie „Триходермина” należy użyć w ciągu trzech godzin.

  Traktowanie środek grzybobójczy należy przeprowadzić w okresie najmniejszej aktywności słonecznej, co się dzieje rano, wieczorem, w pochmurne dni.

  „Триходермином” trzeba przetwarzać krzew i gleby u jego podstawy

  „Алирин-B”

  Bardzo wydajny biopreparat do walki z danych grzybicze choroby. Jego podstawą jest naturalne bakteria Bacillus subtilis 10-ВИЗР. Forma leku – tabletki. Przed traktowaniem trzeba je rozpuścić w wodzie. Ochronne działanie utrzymuje się przez siedem dni. Opryskiwanie krzewów należy przeprowadzić wiosną i przez cały sezon, aż do zbiorów.

  Ważne! Przygotowany roztwór na bazie биофунгицида nie podlega przechowywania, należy go używać dla traktowania w ciągu jednego dnia.”Алирин-B” zaczyna działać natychmiast po przeprowadzonej obróbki

  Niż taktować agrest od mączniaka wiosną

  Podstawowe środki do zwalczania amerykańskiego mączniaka prawdziwego na крыжовнике w tym okresie powinny obejmować środki, zawierające jony miedzi. Mają one zgubny wpływ na patogeny. Dlatego wiosną należy używać dla traktowania 3% roztwór бордосской mieszaniny lub 1% siarczan miedzi.

  Podczas zabiegu należy przestrzegać zasad higieny, bezpieczeństwa, ponieważ mogą one powodować zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Spryskać roztworem roboczym należy koronę agrestu, a także gleby u jego podstawy. Pierwszą kontrolę należy przeprowadzać w połowie kwietnia, gdy temperatura będzie powyżej + 10 °C. W przyszłości można zastosować „Szybki”, „Раек” co dziesięć dni przed rozpoczęciem kwitnienia.

  Przetwarzanie agrestu soda soda od mączniaka

  Ten sposób leczenia pomaga szybko zmyć z agrestu czarny nalot, świadczący o progresji mączniaka. W tym celu należy rozpuścić 50 g soda ash w małej ilości gorącej wody. Po ochłodzeniu ilość płynów należy zwiększyć do 10 l i dodać roztwór 50 ml mydła w płynie, wymieszać.

  Кальцинированную sody można użyć wiosną przed kwitnieniem i po jego zakończeniu

  Zastosowanie jodu od mączniaka na крыжовнике

  Do zwalczania mączniaka prawdziwego na крыжовнике, gdy wybuchła owoce, nie zaleca się stosować preparaty chemiczne. W tym okresie należy lepiej wykorzystać jod. Składnik ten ma niszczycielski wpływ na zarodniki grzyba.

  Do obróbki należy rozpuścić 30 kropli jodu w 10 l wody i dokładnie wymieszać, aby koncentrat równomiernie rozłożone w cieczy. Spray koronę krzewu, a także wierzchnią warstwę gleby u jego podstawy.

  Profilaktyka

  Aby później nie spotkać się z masowym rozpowszechnieniem grzybów w ogrodzie wiosną i w ciągu całego okresu wegetacji, należy nie tylko terminowo przeprowadzać obróbkę фунгицидами, ale i przestrzegać prostych zasad profilaktyki.

  Podstawowe zalecenia:

 • regularnie usuwać chwasty na wiosnę i w ciągu całego okresu wegetacji;
 • dozowane stosować nawozy azotowe w okresie wzrostu;
 • nie dopuścić do загущенности lądowań;
 • usuwanie i palenie opadłych liści;
 • sadzić między krzakami agrestu, aksamitka, czosnek, mięta, koperek;
 • regularnie dokarmiania fosforu калийными mieszankami dla utrzymania odporności.
 • Ważne! Nowo nabyte sadzonki roślin przed posadzeniem należy przetwarzać 1% roztworem бордосской mieszanki.

  Odmiany odporne na mączniaka prawdziwego

  Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się tej choroby grzybicze na wiosnę i przez cały sezon, należy nabyć odmiany charakteryzujące się zwiększoną odpornością na mączniaka prawdziwego. Są one łatwo przystosowują się do każdych warunków klimatycznych. Należą do nich Ałtaj rejestracyjny, Ural szmaragd, Beryl, Ural бесшипный i Шершневский.

  Wnioski

  Wiedząc, jak i czym taktować agrest od mączniaka wiosną, a także w ciągu całego okresu wegetacji, można liczyć na dobre zbiory na koniec sezonu. W przeciwnym razie choroba jest w stanie pokryć większość ogrodowych roślin na działce. Wtedy sobie z nim będzie już o wiele trudniejsze. Dlatego nie należy zwlekać czas realizacji na wiosnę i liczyć na to, że problem rozwiąże się.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author