Jak zebrać nasiona nagietka: zasady gromadzenia i przechowywania w warunkach domowych

Jak zbierać nasiona nagietka na sadzonki

Ze względu na skromny i piękna dziewczyna u wielu zwolenników. W każdym kraju nazywają go różnie. Na Ukrainie – чернобривцы, w Anglii – маригольд. Ojczyzną бархатца uważają Hiszpanii. To właśnie tam kwiat nazwany na cześć boga Тадиса – тагетесом, stamtąd rozszedł się na całym świecie.

Wybrać pomarańczy do dekoracji działek należy z wielu powodów:

 • kwiat skromny, rozwijać go sprawia problemu;
 • nie uciska sąsiednie rośliny;
 • ma dobrą przeżywalność, znosi upały;
 • silny zapach odstrasza muchy, komary i inne owady;
 • piękne połączenie kolorów sprawia, że rośliny świątecznej dowolny kwiat łóżko.
 • Do zbierania nasion wybierają najpiękniejsze aksamitka, aby następne pokolenie kolorów było tak samo atrakcyjne.

  Rurowe

  Двуполые – płatki скучиваются w centrum бархатца. Oni самоопыляемы, charakteryzują się wysokimi wskaźnikami kiełkowania, podczas gdy roślina nie jest bardzo duży i zmysłowa. Wewnątrz niego powstaje duża ilość materiału do sadzenia, do których można wsadzić duże obszary.

  Ligulate

  Małżeństw, odnoszą się do kobiet podłodze. Płatki znajdują się na krawędziach, pięknie otaczają cały бархатец. Bardzo jasny, bujny, frotte kwiat, ale wymaga krzyżowego zapylania. Tworzy trochę nasion, ale z nich wyrastają piękne, jasne i puszyste kaczeńce.

  Czas zbierania

  Aksamitka odnoszą się do rodzaju roślin wieloletnich, można je zostawić dla самосада. W tym przypadku kwiaty będzie zły kiełkowania, będą krótkie i nie tak kolorowe.

  Pełne dojrzewanie roślin rozpoczyna się w ciągu 1,5 miesiąca po kwitnieniu, w tym czasie zaczynają zbieranie nasion nagietka. To trwa od sierpnia do października w zależności od warunków pogodowych i od stopnia dojrzewania dziewczyna.

  Określają czas dojrzewania w kolorze бархатца: ma zwiędły łodygi, suchej calyx szare, brązowe płatki.

  Aksamitka kwitną stopniowo, co daje możliwość zbierać nasiona w ciągu 2 miesięcy. Jeśli zbieranie materiału do sadzenia zaczynają po przymrozkach – to odbije się na jakości, będzie zły kiełkowania.

  Jakość nasion zależy od takich zasad:

 • różne rodzaje чернобривцев sadzimy w odległości, aby uniknąć cross-zapylania i zmian dekoracyjnych różnic odmiany;
 • trzeba usuwać z łóżka niezdrowe kwiaty;
 • napoić i nakarmić aksamitka należy przerwać po kwitnieniu, w przeciwnym razie prowadzi to do zwiększenia wzrostu łodygi, a płatki źle indywidualną;
 • zbyt gęste sadzenie kwiatów ogranicza dostęp słońca do podłoża, co prowadzi do rozwoju chorób grzybowych i infekcji sadzenia materiału.
 • Ważne! Wybrać do zbierania nasion trzeba suchej pogody, bo za mało suche nasiona zaczną gnić i stracą zdolność do rozmnażania.

  Rozmiar nasion zależy od odmiany бархатца:

 • u прямостоящих, frotte – największe;
 • u odrzuconych, z mnóstwem kolorowych kwiatów – rozmiar mniejsze;
 • u тонколистных, delikatne płatki – mała ilość lekkich nasion.
 • Jak prawidłowo zebrać nasiona nagietka

  Należy brać w pełni dojrzałe nasiona, niedojrzałe mogą się zepsuć podczas przechowywania. U dojrzałych – палочкообразная kształt, jedna krawędź w kolorze czarnym z meszkiem.

  Jeśli surowy klimat trzyma się długo, trzeba odciąć wyblakłe aksamitka, wraz z łodygami i powiesić do wyschnięcia w suchym i wentylowanym pomieszczeniu. Pod nimi расстилают czystą szmatkę lub papier, po dojrzewania nasion będą tam się rozpadać.

  Do zbierania nasion nagietka należy:

 • nożyczki;
 • duży arkusz czystego papieru;
 • każda pojemność;
 • pakiety z papieru lub płócienne woreczki.
 • Kielichy kwiatów są odcięte od głównego pnia. Powinny one łatwo kruszyć w rękach. Ich wyrabia, wyjąć nasiona i cienką warstwą rozproszone na pustej kartce papieru. Pozostawić w ciemnym, suchym budynku na 3-4 dni do wyschnięcia.

  Kalibracja

  Dla dobrych zbiorów potrzebujesz wysokiej jakości materiał siewny, więc do siewu należy wybrać silne, zdrowe nasiona. Aby oddzielić słabe i puste, ich umieścić w roztworze soli fizjologicznej 1:20, pozostawić na 30 min. w tym czasie zdrowe ziarna osiądą na dnie, a нежизнеспособные wypłyną. Ich delikatnie usuwają.

  Suchy materiał rozproszone na papierowym пакетикам lub холщовым мешочкам i przechowują do siewu. Suszy się go według rodzajów roślin, w pakietach sprawiają, że odpowiedni napis.

  Ważne! Nie można zbierać nasiona z pacjentów nagietka, mogą przenosić chorobę dziedziczną.

  Zasady przechowywania nasion

  Głównym warunkiem do przechowywania – nie dopuścić do отсыревания sadzenia materiału. Dopuszczalne zawierać nasiona w opakowaniach lub pojemnikach, gdzie będzie zapewniony dostęp powietrza. Pomieszczenie do przechowywania powinno być suche, ciemne i chłodne. Nie wolno przechowywać w pobliżu urządzeń grzewczych.

  Jeśli nie ma odpowiedniego pomieszczenia, lepiej trzymać nasiona na dolnej półce lodówki. Ale trzeba czasem je dostać i просушивать na powietrzu.

  Wnioski

  Roślina некапризное: jeśli prawidłowo zebrać nasiona nagietka, to oni od połowy lata do późnej jesieni będą zdobić klomby i trawniki, ciesząc oko gospodarzy.

  Posiada właściwości lecznicze, kwiaty będą zawsze dostępne dla udzielania pierwszej pomocy. Dania przygotowywane z dodatkiem płatków kwiatu, zyskują egzotyczny smak. Lotnych i oleju w nim zawarte sprawiają, że skóra jest młoda, delikatna i czysta. Do tego бархатец – jedna z nielicznych roślin, u których nie występują przeciwwskazania.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author